تهویه مطبوع چیست؟

سیستم های تهویه مطبوع ساختمان نامی است که به گوش اکثر افراد آشناست، اما شاید اطلاع دقیقی از ماهیت آن نداشته باشیم. اکثر افراد تهویه مطبوع را ایجاد هوای مطلوب و خنک در محیط می پندارند. بی شک سرمایش دلپذیر بخشی از این تعریف خواهد بود، اما نمی تواند به درستی این مفهوم را برساند. در پاسخ به این پرسش که تهویه مطبوع چیست؟ باید گفت که این فرآیند به معنای کنترل دما، رطوبت و سرعت هوا است، به نحوی که برای شرایط خاصی که مد نظر مصرف کننده است، مناسب گردد. به عنوان مثال تهویه مطبوع در بیمارستان با این تعریف در منزل و یا یک کارگاه صنعتی متفاوت خواهد بود. هر فضایی با توجه به نیاز مصرف کننده به سرعت مشخصی از گردش هوا، دما و رطوبت معین، فیلترهای خاص و… نیاز دارد تا تهویه مطبوع در آن ایجاد شود.

در این مطلب به طور مشخص به بررسی این مفهوم و سرفصل هایی که به تبیین آن کمک می کنند، پرداخته ایم. یک سیستم تهویه مطبوع، به دستگاه هایی احتیاج دارد تا بتواند به کمک آنها، هوای محیط را متناسب با خواسته تان تغییر دهد. سرمایش، گرمایش، تنظیم رطوبت، فیلتر کردن هوا برای زدودن آلودگی ها و … همگی از فاکتورهایی هستند که به وسیله دستگاه های مشخص در فضا پیاده سازی می شوند. در ادامه این مطلب بیش تر به بررسی مفهوم تهویه مطبوع می پردازیم.

تاریخچه تهویه مطبوع

تاریخچه پیدایش سیستم های تهویه مطبوع از ابتدا تا امروز دست خوش تغییرات گسترده ای شده است. در ابتدا شاید تنها هدف از این فرآیند، بهره گیری از هوای خنک تر و یا گرم تر بود، اما با گسترش آن، نیازهای بیش تری به این مفهوم اضافه شد. آتش اولین راهکار بشر برای گرم کردن هوا و ممکن ساختن زندگی در آب و هوای سرد بود، اما به منظور خنک سازی هوا و یا زندگی در محیطی با آب و هوای خنک تر در روزهای گرم سال، تنها به زندگی در غارها و فضاهای زیر سنگ روی آورده شد. در ادامه شاهد اختراع بادبزن در مصر باستان بوده ایم که به خنک کردن افراد کمک شایانی کرد و البته مخصوص پادشاهان آن زمان بود. آویزان کردن نی هایی که خیس شده اند، راه حل دیگری بود که به منظور کاهش دمای محیط به ذهن بشر در مصر رسید.

تاریخچه تهویه مطبوع در مصر

تاریخچه سیستم های سرمایشی با شکل گیری قنات ها توسط یونانیان و رومی ها تکامل پیدا کرد. قنات ها به شکل کانال کشی به کل شهر راه پیدا کردند و باید اشاره کرد که زیر بنای سیستم لوله کشی برای ساختمان ها که امروزه بسیار متداول است، به این نقطه از تاریخ بازمی گردد.

تاریخچه صنعت تهویه مطبوع به شکل مدرن تر با ویلیس هاویلند کریر و در آمریکا شکل گرفت. این مهندس، موفق شد اولین دستگاه تهویه مطبوع را اختراع کند که می توانست به منظور سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار گیرد. با این حال ابعاد بزرگی داشت و برای استفاده در منازل مناسب نبود. سیر تکامل دستگاه های سرمایش و گرمایشی با پیشرفت تکنولوژی با سرعت بیش تری طی شد و اینک شاهد دستگاه هایی هستیم که می توانند در ابعاد کوچک و بزرگ، کلیه نیازهای بشر برای دسترسی به هوایی مطلوب را برطرف سازند.

اولین دستگاه تهویه مطبوع

انواع سیستم های تهویه مطبوع

نحوه عملکرد سیستم های تهویه مطبوع سبب شده تا انواع مختلفی از آنها وجود داشته باشند و هر یک برای فضایی خاص، مناسب گردد. در بررسی انواع می توان به نحوه کار، سرمایش یا گرمایش، نوین بودن فناوری های ساخت، مکان استفاده و … اشاره کرد و در هر دسته، دستگاه های خاصی را معرفی نمود. در این قسمت شما را با سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی که کاربردهای زیادی دارند، آشنا می کنیم.

 • انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمان را می توان بر اساس تولید سرما و گرما دسته بندی نمود. برخی از دستگاه ها، تنها قادر به تولید سرما و برخی گرما می باشند. دستگاه هایی هم هستند که به صورت دو فصلی فعالیت می کنند.
 • سیستم های تهویه مطبوع را می توان بر اساس ساختار به 3 دسته مرکزی، مستقل و یا ترکیبی از این دو تقسیم بندی نمود. به عنوان مثال دستگاه چیلر که یکی از محبوب ترین ها در این حوزه است، در تقسیم بندی مرکزی جای می گیرد.
 • نوع انرژی مصرفی می تواند تعیین کننده دسته بندی دیگری برای این ساختار باشد. دستگاه هایی که با استفاده از برق کار می کنند، نظیر سیستم وی آر اف و سیستم هایی که به صورت ترکیبی از برق و گاز هستند، نظیر چیلرهای جذبی از مواردی هستند که در این قسمت باید به آن اشاره کرد.
 • انواع سیستم های تهویه صنعتی، خانگی و نیمه صنعتی از دیگر دسته بندی هایی است که می توان برای این دستگاه ها در نظر گرفت. ظرفیت های این دستگاه ها، عملکرد و میزان مصرف انرژی در آنها از مواردی می باشد که سبب تفکیک شدن آنها از یکدیگر شده است.

بررسی انواع سیستم های تهویه مطبوع

تجهیزات تهویه مطبوع

سیستم های سرمایشی و گرمایشی برای کار کردن به دستگاه هایی نیاز دارند که به کمک آنها این فرآیند را به انجام برسانند. بررسی اجزای سیستم تهویه مطبوع و شیوه کارکرد هر یک سبب می شود تا با دید وسیع تری نسبت به انتخاب یک گزینه مناسب برای خود گام بردارید.

تجهیزات و سیستم های تهویه مطبوع

انواع تهویه مطبوع مورد استفاده در ساختمان ها و مکانیزم آنها عبارتند از:

چیلر

یکی از کاربردی ترین دستگاه ها، چیلرها هستند که بر اساس شیوه کار به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم می شوند. چیلر ها در ایجاد سرمایش مطبوع در انواع محیط ها استفاده می شوند و با بهره گیری از آب و قوانین ترمودینامیکی، برودت تولید می کنند. این سرما، توسط دستگاه های دیگری نظیر فن کویل و یا هواساز در داخل واحد ها قابل استفاده می باشد.

دستگاه چیلر

چیلر جذبی

یکی از انواع چیلر را باید نوع جذبی آن دانست که با استفاده از نیروی برق و گاز کار می کند. طرز کار چیلر جذبی را باید با بررسی اجزای آن به انجام رساند. این دستگاه از 4 بخش اواپراتور، ابزوربر، کندانسوز و ژنراتور تشکیل شده است که در همکاری با هم، به ایجاد برودت کمک می کنند. مبرد استفاده شده در این چیلر غالبا آب مقطر و منبع ایجاد گرما، سوخت هایی نظیر گاز می باشد.

مشاهده همه چیلر های جذبی

چیلر تراکمی

طرز کار چیلر تراکمی به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه های برودتی، مشابه با نوع جذبی است و تفاوت آن در استفاده از برق به منظور ایجاد برودت است. در بررسی اجزای چیلر تراکمی باید به وجود کمپرسور به جای ژنراتور اشاره کرد که باعث بالا رفتن هزینه های مصرف کننده در مکان هایی که هزینه برق بالاست، خواهد شد. البته این دسته از چیلرها مزیت هایی هم دارند که آنها را برای استفاده در مکان های خاصی ایده آل ساخته است. چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هواخنک از دسته بندی های این سیستم تهویه مطبوع هستند که در نحوه خنک کردن کندانسور با هم تفاوت دارند. چیلر های هوایی به کمک جریان هوا و فن های خنک کننده، کاهش دما پیدا می کنند. چیلرهای آبی به کمک برج های خنک کننده، کاهش دمای کندانسور را خواهند داشت که نیاز به فضایی برای نصب برج خنک کننده و هزینه های نگه داری آن را متفاوت ساخته است.

در این ویدیو می توانید نحوه کار دستگاه چیلر تراکمی آب خنک را به شکلی ساده مشاهده کنید.

فن کویل

انواع سیستم های فن کویل یکی از دیگر اجزای تهویه مطبوع می باشد که به عنوان مجرای انتهایی، در واحد ها نصب می شود. این دستگاه ها در انواع مدل های فن کویل سقفی، دیواری، زمینی، کانالی، کاستی و … در بازار موجود می باشند که با توجه به نیاز هر مکان بهترین گزینه برای آن انتخاب خواهد شد. فن کویل ها می توانند گرمایش و سرمایش را در انواع مکان ها به کمک منبع تولید برودت یا حرارت تامین سازند و از لوله های آب و فن های دمنده تشکیل شده اند.

فن کویل سرمایشی و گرمایشی

در این قسمت می توانید برخی از فن کویل های عرضه شده توسط گروه صنعت تاپ تهویه را مشاهده کنید. این شرکت با عرضه بهترین قیمت فروش فن کویل، توانسته رضایت کاربران خود را به دست آورد.

مشاهده همه فن کویل های تاپ تهویه

هواساز

دستگاه هواساز از بخش های نوین تهویه مطبوع است که می تواند با به کار گیری فیلترهای خاص، رطوبت در هوا را کنترل کرده و حتی به ایجاد هوایی پاک برای اتاق های خاصی چون بیمارستان ها و … که به هوای کاملا پاکیزه نیاز دارند، کمک کند. هوارسان که نام دیگر این دستگاه است، بخش خارجی به منظور توزیع هوا به محیط است و در کنار دستگاه های مولد گرما یا سرما نظیر چیلر کار می کند. هواساز صنعتی، خانگی و هایژنیک از انواع این دستگاه ها هستند که با فیلتر کردن هوا می توانند عملیاتی نظیر رطوبت زنی، رطوبت زدایی، تغییر فشار، بالا بردن کیفیت هوا را در کنار سرمایش و گرمایش به انجام برسانند.

مشاهده همه دستگاه های هوا ساز

سیستم VRF

وی آر اف یکی از سیستم هایی است که مدت زمان زیادی از ظهور آن نمی گذرد، اما مزیت هایی که دارد، سبب شده تا به یکی از کارا ترین ها در حوزه تهویه مطبوع بدل شود. طرز کار سیستم VRF به نحوی است که به کمک یونیت های داخلی و خارجی کار می کند. در این سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل امکان کنترل دمای هر واحدها اتفاق خواهد افتاد و این از مزیت های وی آر اف به شمار می رود.

سیستم وی آر اف در تهویه مطبوع

در این بخش می توانید تعدادی از سیستم های وی آر اف با کیفیت را مشاهده کنید.

مشاهده همه دستگاه های وی آر اف

در این ویدیو نمونه ای از اجرای سیستم وی آر اف در یک هتل را مشاهده کنید.

روف تاپ پکیج

دستگاه روف تاپ پکیج که به آن پکیج پشت بامی گفته می شود، یکی دیگر از اجزای تهویه مطبوع است که به صورت ترکیبی از چیلر و هواساز می باشد. این سیستم سرمایشی و گرمایشی غالبا در پروژه های بزرگ و یکپارچه نظیر سالن ها، سوله ها، انبارها و … استفاده می شود، زیرا امکان تغییر دما در بخش های مختلف واحد ها وجود ندارد. دستگاه روفتاپ در پشت بام نصب می شود و به کمک هواسازی که دارد می تواند در کنار سرمایش و گرمایش، کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا را به خوبی به انجام برساند.

دستگاه روفتاپ پکیج

روف تاپ پکیج های عرضه شده توسط تاپ تهویه در این قسمت قابل مشاهده می باشند. بهترین روفتاپ پکیج ها از برندهای معتبری چون مدیا و کریر در این سایت با قیمت مناسب به فروش می رسند.

مشاهده همه دستگاه های روفتاپ پکیج

داکت اسپیلت

در بررسی تجهیزات تهویه مطبوع باید به داکت اسپیلت هم اشاره کرد. این دستگاه ها از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند که به صورت ترکیبی از دو یونیت داخلی و خارجی کار می کنند. این سیستم تهویه کانالی بوده و نصب آن می تواند جایگزین چند اسپیلت و کولر گازی باشد و از این نظر برای مصرف کننده به صرفه خواهد بود.

اجزای سیستم تهویه مطبوع ویژگی ها
چیلر منبع تامین برودت، دارای انواع مختلف جذبی و تراکمی، مناسب برای کوچک ترین واحد ها تا بزرگ ترین بناها، قابل استفاده به همراه فن کویل یا هواساز
فن کویل انتهای سیستم تهویه مطبوع در داخل واحدها، دارای انواع مختلف دیواری، سقفی کاستی، سقفی کانالی، سقفی توکار و زمینی، مناسب برای انواع فضاهای کوچک و بزرگ
هواساز دستگاهی به منظور سرمایش و گرمایش به همراه کنترل رطوبت، فشار و نیز فیلتراسیون هوا
سیستم VRF ترکیبی از دو یونیت داخلی و خارجی، کارکرد با برق، امکان استفاده در انواع مکان ها و به ویژه مناسب برای اماکن بزرگ
روفتاپ پکیج نوعی سیستم تهویه به صورت ترکیبی از چیلر و هواساز، سرمایش و گرمایش به صورت یکپارچه و بدون امکان کنترل دما در هر واحد، مناسب برای فضاهای بزرگ و یکسره نظیر سوله و انبار
داکت اسپیلت دارای دو یونیت بیرونی و داخلی، جایگزین مناسب برای چند کولر گازی و اسپیلت

وظایف سیستم تهویه مطبوع

وظیفه سیستم تهویه مطبوع چیست؟ پاسخ به این پرسش، همان طور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره شد، شاید از دید برخی تنها ایجاد سرما و یا گرما در محیط باشد. اما پیشرفت هایی که تکنولوژی در سالیان اخیر داشته است، سبب شده تا سیستم های سرمایشی و گرمایشی بسیار بیش تر از این فاکتورها ظاهر شوند و بتوانند امکانات بهتری در اختیار کاربران قرار دهند. به طور کلی می توان مجموعه وظایف سیستم تهویه مطبوع را موارد زیر دانست.

سیستم های سرمایشی و گرمایشی به منظور تنظیم دمای محیط

اولین و مهم ترین وظیفه ای که این دستگاه ها به عهده دارند، تنظیم دمای محیط است. سرمایش و گرمایش در انواع محیط های کوچک و بزرگ از اولین انتظاراتی است که می توان از این دستگاه ها داشت.

تنظیم دما در تهویه مطبوع

کنترل رطوبت

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع از دیگر بخش هایی است که باید به آن اشاره کرد. رطوبت گیری و رطوبت زنی به کمک دستگاه های مخصوص در این سیستم به انجام می رسد. با توجه به اینکه بالا یا پایین بودن رطوبت می تواند آزاردهنده و در برخی موارد مخرب باشد، لزوم بهره مندی دستگاه ها از قابلیت کنترل رطوبت برجسته می شود.

تصفیه هوا

تصفیه هوا و فیلتر کردن آن از وظایف مهم دستگاه های تهویه است. این فیلتراسیون می تواند شرایطی را ایجاد کند که ذرات گرد و غبار و گازها، از هوای محیط حذف شوند و پاکیزگی را در آن ایجاد کند. با توجه به گسترش حضور ذرات آلاینده به ویژه در شهرهای بزرگ، اهمیت تصفیه هوا بیش از گذشته مطرح می شود.

تهویه اتاق ایزوله

تهویه هوای بیمارستانی و دیگر محیط هایی که باید عاری از هر میکروبی باشد، وظیفه ای است که یک تهویه مطبوع کامل به خوبی از پس آن برمی آید. تهویه اتاق تمیز به معنای ایجاد شرایطی است که عوامل بیماری زا و مولد عفونت، امکان انتشار نداشته باشند و به این شیوه از سلامتی بیماران و کادر درمان اطمینان حاصل خواهد شد. باید اشاره کرد که نیاز به هوای تمیز و عاری از عوامل بیماری زا، تنها به محیط های درمانی محدود نمی شود و فضاهای دیگری که با مواد غذایی سروکار دارند و هر مکانی که باید عاری از میکروارگانیسم ها باشد، به تهویه اتاق ایزوله نیاز پیدا خواهد کرد.

تهویه اتاق بهداشتی

کنترل سرعت وزش هوا

وظایف اصلی سیستم های تهویه مطبوع، به موارد نام برده ختم نمی شود و می توان سرعت وزش هوا را نیز به این موارد اضافه کرد. یک سیستم کامل می تواند کنترل سرعت وزش هوا را نیز در اختیار مصرف کننده خود بگذارد و به این شیوه ایجاد شرایط مطلوب را کامل تر کند. اصلی ترین وظایف سیستم های تهویه مطبوع در این فایل در اختیار شما علاقه مندان قرار گرفته است. هم چنین در جدول زیر می توانید، به اصلی ترین اقداماتی که این دستگاه ها انجام می دهند، نگاهی بیندازید.

وظیفه دستگاه های تهویه مطبوع جزئیات
تنظیم دما اصلی ترین وظیفه این دستگاه ها، تنظیم دما (سرمایش و یا گرمایش) است.
تنظیم رطوبت سیستم های سرمایشی و گرمایشی نوین قادرند میزان رطوبت در یک فضا را کنترل کرده و مانع از بروز مشکل ناشی از کمبود و یا ازدیاد رطوبت شوند.
تصفیه هوا

از بین بردن گرد و غبار و آلودگی های محیطی از مهم ترین وظایف تهویه مطبوع به شمار می رود.

کنترل شرایط در اتاق های بهداشتی فیلتر کردن هوا به منظور از بین بردن عوامل مولد بیماری از وظایف تهویه مطبوع است که در محیط های بهداشتی به کار می آید.
کنترل سرعت وزش

اینکه هوا با چه شدتی در جریان باشد، از وظایفی است که تهویه مطبوع به عهده دارد.

کاربرد دستگاه های تهویه مطبوع

کاربرد انواع سیستم های تهویه مطبوع را باید در مکان های کوچک و بزرگ، خانگی، اداری، صنعتی، بهداشتی و … جست و جو کرد. نیازهایی که به واسطه این سیستم ها برطرف می شود، به قدری کاربردی است که سبب شده تا استفاده از آنها، روز به روز افزایش پیدا کند. اما اصلی ترین کاربردهای دستگاه تهویه مطبوع در کجاست؟

 • کلیه اماکن مسکونی شامل خانه های تک واحدی، چند واحدی، مجتمع های مسکونی، بلند مرتبه ها، برج ها و …
 • تهویه مطبوع در سازمان ها و نهادهای اداری که به شکل تک واحد، چند واحد، مجتمع و یا برج فعالیت می کنند.
 • اماکن تجاری، پاساژها، مراکز خرید، هتل ها و … که به شکل سالن های بزرگ و یا مجتمع و برج فعالیت می کنند.
 • تهویه مطبوع بهداشتی در بیمارستان ها، درمانگاه ها و کلیه اماکنی که به هوای پاکیزه نیاز دارند.
 • کلیه سالن ها و سوله ها، نظیر سالن های ورزشی، انبارهای نگه داری محصولات و …
 • فضاهای تجمع نظیر سینما، نمایشگاه ها، مساجد و …
 • اماکن سرپوشیده ای چون پارکینگ، استخر، لابی، راهروها و …

انتخاب سیستم تهویه مطبوع

شاخص های انتخاب سیستم تهویه مطبوع در هر مکان و شرایط کاربر، متفاوت است. معیارهای انتخاب دستگاه های سرمایش و گرمایش، با توجه به نیاز، بودجه، شرایط آب و هوایی و … انتخاب می شوند و در این مسیر نظر کارشناسان خبره بسیار حائز اهمیت است. باید اشاره کرد که در صورت انتخاب با کیفیت ترین سیستم تهویه مطبوع که با شرایط ساختمان شما سازگار نباشد، نمی توانید انتظار نتیجه مطلوب داشته باشید. حتی گاهی با کاربرانی مواجهیم که علیرغم استفاده از دستگاه های با کیفیت در حوزه تهویه و انجام به موقع سرویس ها، از کیفیت هوای محیط خود رضایت ندارند. اینجاست که باید به اهمیت انتخاب سیستم تهویه مطبوع بر اساس استانداردهای مشخص اشاره کرد.

انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

شاخص های انتخاب سیستم تهویه مطبوع

انتخاب سیستم تهویه مطبوع بهینه ساختمان باید با در نظر گرفتن فاکتورهایی انجام شود که با رعایت آنها با صرف کمترین انرژی و هزینه، بالاترین راندمان را از دستگاه های خود دریافت کنید. شاید بتوان در یک دسته بندی کلی، ساختار ساختمان، شرایط آب و هوایی و نیاز و خواسته کاربر را از مهم ترین فاکتورهای انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع دانست. به این موارد، جزئیات بیش تر و تخصصی تری اضافه خواهد شد که با بررسی همه آنها، گزینه ای ایده آل برای مصرف کننده انتخاب خواهد شد. در ادامه به صورت خلاصه اشاره ای به برخی شاخص های مهم در انتخاب سیستم بهینه شده است.

در نظر گرفتن فضا از نظر ابعاد، یکپارچه بودن، تعداد طبقات، پیکربندی ساختمان و … از اصلی ترین فاکتورهای انتخاب دستگاه مناسب است. همان طور که اشاره شد، برای فضاهای یکپارچه از دستگاه هایی چون روفتاپ پکیج استفاده می شود که هوا با دمایی یکسان را در یک فضا به گردش درمی آورند. این در حالی است که در ساختمان هایی که تعداد واحد بیش تر دارند، با توجه به شرایط می توان از انواع چیلرها بهره برد.

شرایط آب و هوایی تعیین کننده این است که کدام دستگاه می تواند بازدهی بیش تری داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از چیلرهای آبی در اماکنی که رطوبت زیادی دارند، گزینه مناسبی نمی باشد.

هزینه انرژی در انتخاب دستگاه تاثیر گذار است و در مکان هایی که هزینه مصرف آب زیاد باشد و یا دسترسی به منابع آبی محدود می باشد، بهتر است از چیلرهای آب خنک استفاده نشود. هم چنین دستگاه هایی که به طور کامل با برق کار می کنند، نظیر وی آر اف، برای مکان هایی که قیمت برق بالاست، ایده آل نخواهند بود.

خواسته و تمایلات مصرف کننده و نیز میزان هزینه ای که برای این منظور کنار گذاشته است، می تواند در انتخاب تاثیرگذار باشد. در این بین نظر کارشناسی هم باید لحاظ شود تا ایده آل ترین گزینه برای بهره گیری از حداکثر راندمان و نیز کمترین مصرف انرژی برگزیده شود.

مزایای استفاده از سیستم های تهویه مطبوع

مزیت های سیستم تهویه مطبوع تا حدی آشکار است و طبیعتا بهره بردن از هوایی که از نظر دما، رطوبت، آلودگی، فشار و سرعت گردش در کنترل ماست، نقطه قوت بزرگی محسوب می شود. اما باید دانست که این تنها فایده سیستم های سرمایشی و گرمایشی نیست و این ساختار، فواید دیگری هم برای ما خواهد داشت. در ادامه به بررسی این فواید پرداخته شده است.

مزایای تهویه مطبوع

صرفه جویی در هزینه ها

یکی از مهم ترین بعدهای استفاده از این دستگاه ها، صرفه جویی در مصرف انرژی است. باید اشاره کرد که در یک ساختمان بیش از نیمی از هزینه مصرف انرژی، به سیستم سرمایش و گرمایش مربوط می شود. در صورتی که از سیستم های تهویه مطبوع نوین و استاندارد استفاده شود، شاهد خواهیم بود که هزینه های مصرفی انرژی، تعمیرات و نگه داری و… به طور محسوسی در دراز مدت کاهش پیدا می کند. هم چنین برخی از این دستگاه ها که به ترموستات مجهزند، قادر خواهند بود کارکرد وسیله را در زمان های خاص زیاد و یا کم کنند و به این شیوه صرفه جویی در مصرف انرژی را سبب شوند.

صرفه جویی در هزینه ها با دستگاه های تهویه مطبوع با کیفیت

عمر بیش تر دستگاه ها

اگر سیستم مورد استفاده در محل مورد نظر به درستی و به صورت تخصصی انتخاب شود و سرویس های دوره ای و منظم دستگاه ها صورت گیرد، شاهد خواهیم بود که عمر این سیستم های نوین تهویه مطبوع طولانی تر از دستگاه های قدیمی بوده و راحتی کاربران را در طول زمان به همراه خواهد داشت. این طول عمر بیش تر درکنار راندمان بالا تر دستگاه ها و بهره بردن از تهویه ای مناسب و مطلوب قرار خواهد گرفت.

تهویه مطبوع، به معنای واقعی!

مزایای سیستم سرمایشی و گرمایشی متمرکز در ساختمان ها با ایجاد هوایی با کیفیت بالا، فیلتر شده و بدون گرد و غبار و آلودگی، با میزان رطوبت دلخواه به عالی ترین حد خود می رسد. کاربر می تواند هوای محیط خود را تحت هر شرایطی که مد نظر دارد، کنترل کرده و از آن لذت ببرد. فارغ از اینکه در چه شرایط آب و هوایی زندگی می کنید، متراژ ملک شما چقدر است و یا چه میزان هزینه برای این کار در نظر گرفته اید، می توانید از یکی از بهترین و با کیفیت ترین انواع دستگاه های تهویه مطبوع بهره ببرید. زیرا تنوع در این دستگاه ها به قدری بالاست که به هر کاربر انتخابی ایده آل عرضه می کند.

مزیت های تهویه مطبوع

فواید سیستم تهویه مطبوع برای سلامتی

از همه فاکتورهای نام برده که بگذریم، تاثیر تهویه مطبوع در سلامتی انسان، یکی از مهم ترین مزیت های این سیستم است. در فضاهایی که نیاز به هوای پاکیزه و ایزوله وجود دارد، دستگاه های تهویه مطبوع هستند که به بهترین شکل این نیاز را برطرف می سازند. سلامت بسیاری از بیماران در محیط های درمانی به لطف این دستگاه ها حفظ شده و از بروز حمله های تنفسی کاسته شده است.

این تاثیر فقط مخصوص محیط های درمانی نیست و در سایر فضاها، سیستم های سرمایشی استاندارد می توانند کیفیت هوا را افزایش داده و از تجمع هوای آلوده، حضور عوامل بیماری زا و حمله های تنفسی پیش گیری کنند.

مزیت های سیستم تهویه مطبوع جزئیات
صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه با به کار گیری دستگاه های جدید، می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و نسبت به دستگاه های قدیمی، هزینه های کمتری را برای تعمیر، نگه داری و … پرداخت نمود.
عمر طولانی تر دستگاه ها دستگاه های جدید به نسبت انواع قدیمی، در صورت سرویس شدن درست و به موقع، برای مدت زمان طولانی تری عمر خواهند کرد.
تنفس هوای با کیفیت این دستگاه ها هوا از هر نظر برای شما بهینه کرده و به دما، رطوبت، فشار و شدت وزش مورد نظر شما می رسانند.
تهویه مطبوع، نیاز سلامتی هر انسان این سیستم قادر است کلیه آلودگی ها و ذرات معلقی که تنفس آنها برای انسان مناسب نیست را فیلتر کرده و هوایی با کیفیت عالی و مطلوب را برایتان به ارمغان می آورد.

نمونه پروژه‌های اجرا شده تهویه مطبوع تاپ تهویه

پروژه تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی، تجاری، صنعتی و به طور کلی هر کاربری خاصی با دیگری متفاوت است. انواع محیط ها با توجه به کاربری، ابعاد، شرایط آب و هوایی و دیگر فاکتورها به دستگاه های خاصی از تهویه مطبوع نیاز دارند. شرکت تاپ تهویه از مراکزی است که سابقه پیاده سازی انواع پروژه های تهویه مطبوع در کاربری های مختلف و شرایط آب و هوایی متنوع را دارد. تولید کننده و وارد کننده بودن این شرکت، دست مصرف کننده را برای انتخاب و پیاده سازی فوری سیستم های تهویه مطبوع باز گذاشته است و کاربران می توانند از بهترین و به روز ترین دستگاه ها بهره ببرند. این ویدیو 30 ثانیه ای تیم تخصصی تاپ تهویه را حین اجرای پروژه ها به تصویر کشیده است.

در این بخش به برخی از پروژه های اجرا شده تهویه مطبوع توسط این شرکت اشاره کرده ایم.

پروژه تهویه مطبوع ساختمان 5 طبقه مسکونی

اجرای پروژه تهویه مطبوع ساختمان مسکونی در یزد با دمای 45 درجه سانتی گراد، یکی از نمونه کارهای تاپ تهویه است. در این پروژه دستگاه چیلر هواخنک اسکرال با ظرفیت 90 تن تبرید برای این ساختمان 5 طبقه نصب و راه اندازی شد که از تولیدات همین شرکت بود.

پروژه تهویه مطبوع مسکونی 5 طبقه

در این جدول می توانید برخی از مشخصات پروژه اجرا شده در ساختمان مسکونی 5 طبقه را مشاهده کنید.

کمپرسور اسکرال با مارک COPELAND تایلند
فن کندانسور مارک EBM آلمان
اواپراتور پوسته لوله (Shell& Tube)
کندانسور هواخنک از مدل V-TYPE
گاز مبرد R22
سایر مشخصات فنی

دارای دو مدار مستقل سرمایشی

سیستم هوشمند کنترل فن ها

بدنه بارنگ پودری پوشش داده شده و طبق استاندارد

ورق بدنه از جنس گالوانیزه سخت

مجهز به سیستم LOW NOISE

پروژه پارلمان دریاچه چیتگر

تهیه و نصب دستگاه های فن کویل در پروژه پارلمان واقع در دریاچه چیتگر تهران به عهده این شرکت بوده است. در این پروژه انواع فن کویل های سقفی توکار و کاستی برای واحدها نصب و راه اندازی شد. تجهیزاتی که در این پروژه استفاده شد، از محصولات شرکت HTW اسپانیا بود و همگی دارای کیفیت در عالی ترین سطح و بهره مند از فناوری های نوین تهویه مطبوع دنیا بوده اند.

پروژه تهویه مطبوع پارلمان چیتگر

پروژه تهویه مطبوع کارگاهی

شرکت تاپ تهویه در زمینه اجرای پروژه های تهویه مطبوع کارگاهی هم موفق عمل کرده است. نمونه ای از این کار، در یک کارگاه صنعتی است که در آن چیلر اسکرال هواخنک با ظرفیت 10 تن تبرید پیاده سازی شد. این پروژه در شهر یزد و در شرایط آب و هوایی فوق العاده گرم به مرحله اجرا درآمد و در آن از دستگاه های ساخت تاپ تهویه بهره گرفته شد.

پروژه تهویه مطبوع کارگاهی

در این جدول برخی از مشخصات دستگاه های به کار رفته در این پروژه آورده شده است.

کمپرسور اسکرال با مارک COPELAND
فن کندانسور مارک ZILABEG
اواپراتور پوسته لوله
کندانسور هواخنک از مدل V-TYPE
گاز مبرد R22
سایر مشخصات فنی

مجهز به سیستم LOW NOISE.

مجهز به 2 عدد پمپ آب

بدنه بارنگ پودری پوشش داده شده

ورق بدنه از جنس گالوانیزه سخت (G90)

مجهز به قطعات کنترلر با مارکDANFOSS

مجهز به سیستم LOW NOISE با پره های آیرو دینامیکی

مینی چیلر در برج صدف

در این پروژه که در برج مسکونی صدف واقع در منطقه 22 تهران به انجام رسید، مینی چیلرهای هواخنک با ظرفیت 4 تن تبرید نصب و اجرا شدند. مینی چیلرهای این پروژه از محصولات شرکت تاپ تهویه بوده که با عالی ترین سطح کیفی و خدمات پس از فروش کامل به مرحله اجرا درآمد.

پروژه تهویه مطبوع برج صدف

مشخصات چیلرهای به کار رفته در این پروژه را در جدول زیر مشاهده کنید.

کمپرسور اسکرال با مارک COPELAND تایلند
فن کندانسور مارک ZILABEG
اواپراتور پوسته لوله
کندانسور هواخنک
گاز مبرد R22
سایر مشخصات فنی

مجهز به سیستم LOW NOISE.

مجهز به صفحه نمایشگر (دما، فشار، کدهای خطا، جریان مصرفی و …)

بدنه بارنگ پودری پوشش داده شده

ورق بدنه از جنس گالوانیزه سخت (G90)

مجهز به قطعات کنترلر با مارکDANFOSS

مجهز به سیستم LOW NOISE با پره های آیرو دینامیکی

مجهز به قطعات الکتریکی با مارک SIEMENS

این شرکت در زمینه اجرا و پیاده سازی دستگاه های تهویه مطبوع، سابقه و نمونه پروژه های گسترده ای دارد. شما می توانید دیگر پروژه های اجرا شده توسط این مجموعه را نیز از طریق لینک زیر مشاهده کنید.

نتیجه گیری

تهویه مطبوع به سیستمی گفته می شود که در آن به کمک دستگاه هایی امکان کنترل دما، رطوبت، فشار، گردش هوا و فیلتراسیون آن وجود داشته باشد. دستگاه هایی که این سیستم به کمک آن کار می کند، انواع مختلفی دارد که در این مطلب به بررسی آنها پرداخته شد. این دستگاه ها هر یک برای مکان خاصی مناسبند و اگر انتخاب درستی صورت گیرد، بالاترین بازدهی و بهترین کیفیت هوا را تجربه خواهید کرد. دانش بشر هر روز به سمتی می رود که دستگاه های سرمایشی بهتر و متنوع تری تولید شود و آسایش و راحتی را به کاربران در هر فضایی از کوچک ترین خانه تا بزرگ ترین سالن هدیه دهد. با مطالعه این مطلب به خوبی با مفهوم تهویه مطبوع، مزیت ها آن، انواع و کاربرد دستگاه ها و نیز نحوه خریدشان آشنا شدید. امیدواریم که این مطلب برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد و به انتخاب آگاهانه تری منجر شود.

سوالات متداول

یک سیستم تهویه مطبوع باید بتواند دما، رطوبت و شدت وزش باد را کنترل کرده و در صورت لزوم با اعمال فیلترهایی، آلودگی را نیز از هوا بزداید.

از مهم ترین دلایل برای استفاده از تهویه مطبوع می توان به تنظیم دمای محیط متناسب با نیاز، بهبود کیفیت تنفس، جلوگیری از حملات آسم و خواب با کیفیت تر اشاره کرد.

ترکیبی از دستگاه های چیلر، فن کویل، هواساز، سیستم وی آر اف و روفتاپ پکیج را می توان اصلی ترین تجهیزات تهویه مطبوع دانست.

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم

6 دیدگاه

 1. میترا نصیری 2022-07-26 - 15:28 - پاسخ

  سلام ممنون بابت این مطلب. خواستم بدونم شما یک فروشگاه تهویه مطبوع هستید؟ دستگاه هایی که برای سرمایش ساختمان ها استفاده میشن رو موجود دارید؟

  • تاپ تهویه 2022-07-27 - 14:24 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. تاپ تهویه شرکت تولید کننده و وارد کننده انواع دستگاه های تهویه مطبوع است و امکان سفارش کلیه دستگاه ها وجود دارد. اطلاعات بیش تر را از کارشناسان بخش بازرگانی این شرکت دریافت کنید. 88252897-021

 2. حمید دشتی 2022-07-27 - 16:14 - پاسخ

  سیستم تهویه مطبوع خانگی که توی هوای شرجی بتونه پاسخگو باشه، چیه؟

  • تاپ تهویه 2022-07-30 - 08:16 - پاسخ

   سلام. برای هوای شرجی چیلر و سیستم وی آر اف گزینه های مناسبی هستند. برای انتخاب بهترین مورد، فاکتورهای دیگری هم دخیلند و توصیه می شود با بررسی همه جوانب از جمله متراژ، شرایط ساختمان و … سیستم مناسبی را انتخاب کنید.

 3. مینا حسینی 2022-07-31 - 21:17 - پاسخ

  در مورد تهویه مطبوع خورشیدی هم لطفا توضیح بدین

  • تاپ تهویه 2022-08-01 - 08:13 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. سپاس از توجهتون. حتما در بخش انواع تهویه مطبوع به این موضوع می پردازیم.

ثبت ديدگاه