آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تنظیم ترموستات چیلر

ترموستات چیلر بخشی مهم در این دستگاه است که دمای محیط داخلی به واسطه آن تنظیم می شود. ترموستات نوعی دماسنج است که به واسطه آن، کاربر دمای آسایش خود را تعریف کرده و دستگاه چیلر دستور تنظیم دما را صادر می کند. تنظیم دمای چیلر خانگی از اهمیت زیادی برخوردار است و با تغییر فصل و درجه حرارت محیط، لزوم تغییر دمای ترموستات مطرح می شود. کارکرد چیلر در محدوده دمای تنظیم شده، ضمن کمک به بهبود راندمان آن، طول عمر دستگاه را نیز افزایش می دهد. تنظیم دما، نه تنها در چیلر، بلکه در همه انواع دستگاه های تهویه مطبوع، مساله ای است که باید رعایت شود تا ضمن تامین دمای آسایش، از کارکرد بیش از اندازه دستگاه جلوگیری شده و به بخش های اصلی آن فشار وارد نشود. در این مطلب قصد داریم به بررسی تنظیم ترموستات چیلر بپردازیم و نکات مهمی در این حوزه را یادآور خواهیم شد.

نحوه تنظیم ترموستات چیلر

اهمیت تنظیم دمای چیلر

در تنظیم دمای چیلر باید به این مساله توجه کرد که هدف از استفاده از دستگاه چیست؟ به عنوان مثال چیلر زیرصفر که برای کاهش دمای دستگاه ها و فرآیندهای صنعتی به کار برده می شود، باید در دمای مشخص و تعیین شده فعالیت کند. این در حالی است که در چیلرهای خانگی، دمای مورد نظر متفاوت است و در هر فصل با توجه به نیاز کاربر و شرایط اقلیمی متفاوت خواهد بود. نحوه تنظیم دمای چیلر خانگی به کمک ترموستات دستگاه به انجام می رسد و کاری ساده است. تغییر تنظیمات ترموستات می تواند به کمک کنترل از راه دور و یا تنظیم مستقیم بر روی ترموستات صورت گیرد. آنچه اهمیت دارد، دمایی است که برای فصول مختلف سال  انتخاب می شود. به دلیل مرکزی بودن ساختار چیلر، دمای انتخاب شده باید به نحوی باشد که همه استفاده کنندگان از فضا، آسایش دمایی را تجربه کنند. این دما با توجه به شرایط اقلیمی و نیاز کاربران تنظیم می شود. اما به صورت کلی دمای استاندارد چیلر بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود. با تنظیم کردن ترموستات دستگاه، راندمان عملکردی چیلر در فصول مختلف افزایش پیدا کرده و طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد. اما این کار چطور انجام می شود؟

اهمیت تنظیم ترموستات چیلر

نحوه تنظیم دمای چیلر

تنظیم دمای چیلر خانگی با بررسی آب برگشتی از فن کویل ها به انجام می رسد. چیلر دستگاهی است که آب را برای مصارف سرمایشی خنک می کند و زمانی که به عنوان یک وسیله برای تهویه مطبوع به کار برده می شود، با اتصال به واحدهای توزیع کننده هوا نظیر فن کویل یا هواساز،تنظیم دما را انجام می دهد. تنظیم دمای چیلر با تعیین دمای آسایش کاربر، اعمال این دما در سیستم تهویه به کمک ترموستات و بررسی دمای آب برگشتی از واحدها که توسط فن کویل صورت می گیرد، به انجام می رسد. هر دستگاه چیلر یا مینی چیلر دارای یک ترموستات است که یا در دستگاه نصب شده و یا از طریق اتصالاتی به داخل واحدها منتقل می شود. این ترموستات دمای درخواستی توسط کاربر را دریافت می کند و در ادامه آن را با دمای آب برگشتی از فن کویل مطابقت می دهد.

با تنظیم دمای چیلر خانگی بر روی عدد دلخواه، به عنوان مثال 20 درجه سانتی گراد، دمای آب برگشتی از واحدها توسط فن کویل اندازه گیری می شود. با ایجاد اختلاف بین این دما و دمای آب بازگشتی، ترموستات دستور روشن شدن یکی از کمپرسورهای چیلر را صادر کرده تا با کارکرد دستگاه، مجدد دمای آسایش حاصل شود. در صورتی که با وجود روشن شدن کمپرسورها، همچنان دمای آسایش حاصل نشود و این اختلاف دما به 10 درجه سانتی گراد و بیش تر برسد، شاهد ارور در دستگاه چیلر خواهیم بود. این خطا نشان می دهد که یکی از اجزای سیستم به درستی کار نمی کند و یا نشتی و اتلاف انرژی در آن وجود دارد.

تنظیم دمای چیلر چگونه است؟

چیلر خود را در چه دمایی تنظیم کنم؟

تنظیم دمای چیلر بستگی مستقیمی به شرایط اقلیمی که در آن زندگی می کنیم، دارد. نمی توان استاندارد دقیقی برای دمای سیستم های تهویه مطبوع تعیین کرد و این مساله باید با بررسی کامل شرایط محیطی، نوع کاربری و توانایی دستگاه چیلر به انجام برسد. اما به طور کلی در آب و هوای معتدل، دمای ترموستات دستگاه را در فصل تابستان در محدوده 25 تا 27 و در فصل زمستان در محدوده 18 تا 20 قرار دهید. تغییر حتی یک درجه دمای دستگاه چیلر، می تواند تا حد زیادی در هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی کند. به همین دلیل در انتخاب دمای چیلر خانگی دقت زیادی به خرج دهید تا ضمن بهره مندی از تهویه مطبوعی دلپذیر، در هزینه های ساختمان صرفه جویی صورت گیرد و از کارکرد بیش از اندازه دستگاه جلوگیری به عمل آید.

دمای استاندارد تنظیم چیلر

نتیجه آنکه

تنظیم دمای چیلر خانگی، کاری ساده و در عین حال تخصصی است که باید با توجه به ساختار ترموستات دستگاه صورت می گیرد. ترموستات ها قابل استفاده به صورت کنترل از راه دور و یا با امکان تنظیم دستی می باشند. در هر فصل استفاده از دستگاه چیلر خانگی می توان با تنظیم نمودن ترموستات دستگاه و بررسی دمای آب خروجی از فن کویل، دمای آسایش را در واحدها تنظیم نمود. دمای مناسب چیلر خانگی در فصل تابستان و زمستان در این مطلب معرفی شد و می توان با در نظر گرفتن استانداردها و شرایط اقلیمی، دمایی مناسب در هر فصل را برای دستگاه تعیین نمود. برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به مطلب چیلر برای منزل مسکونی مراجعه کرده و مهم ترین نکات در انتخاب، سرویس و تنظیمات این دستگاه را مطالعه کنید.

سوالات متداول

تنظیم دمای چیلر خانگی چگونه انجام می شود؟

برای تنظیم دمای چیلر باید دمای ترموستات آن را متناسب با فصل و شرایط اقلیمی تغییر داد و این کار یا به شیوه دستی از روی ترموستات و یا با استفاده از کنترل از راه دور صورت می گیرد.

دمای استاندارد چیلر چقدر است؟

به طور کلی چیلرها را در فصل تابستان در دمای 25 تا 27 و در فصل زمستان در دمای 18 تا 20 درجه سانتی گراد تنظیم می کنند. این دما با توجه به شرایط هر ساختمان و نیازهای کاربران، متغیر خواهد بود.

ترموستات چیلر چگونه دما را تنظیم می کند؟

ترموستات چیلر با اندازه گیری دمای آب برگشتی از ساختمان و تطابق آن با دمای درخواست شده توسط کاربر، کمپرسور را از مدار خارج کرده و یا به کار می اندازد. چنان چه این دما از 10 درجه سانتی گراد بیش تر شده و دستگاه مشغول به کار باشد، چیلر خطا خواهد داد و نیاز به بررسی بیش تر وجود دارد.

نحوه تنظیم دمای چیلر خانگی
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-10بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.