آخرین مقالات

محصولات پرفروش

بررسی مزایا و معایب فن کویل

فن کویل ها از دسته تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هستند که به دلیل مزیت هایی که دارند، به شدت محبوب شده اند. این دستگاه ها در واقع ترمینال هایی برای توزیع هوای سرد یا گرم هستند و می توانند در انواع کاربری ها، نصب شده و دمای آسایش آنها را به خوبی تامین نمایند. فن کویل ها انواع مختلفی دارند که دارای ویژگی های خاصی می باشد. محل نصب دستگاه، میزان اشغال فضا، ظرفیت هوادهی و قیمت فن کویل در مدل های مختلف با یکدیگر متفاوت است و هر یک از این دستگاه ها، برای مکان خاصی مناسب تر می باشد. به عبارتی برای دریافت بهترین نتیجه از این دستگاه تهویه مطبوع، لازم است تا بهترین گزینه متناسب با نوع ساختمان انتخاب شود. قبل از گزینش این دستگاه ها به عنوان تجهیزات اصلی توزیع کننده هوا، لازم است تا با مزایا و معایب فن کویل به طور کامل آشنا شد. طبیعتا هر دستگاه تهویه مطبوعی دارای ویژگی های مثبت و منفی مخصوص به خود است و لازم است تا خریداران این دستگاه، از آنها مطلع بوده و با دانش کافی، مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب فن کویل پرداخته شده است.

بررسی مزایا و معایب فن کویل

شناخت انواع فن کویل ها

قبل از ورود به مزایا و معایب این دستگاه، لازم است بدانیم که انواع فن کویل چیست و چه مدل هایی از این دستگاه در بازار موجود می باشد. انواع فن کویل را می توان در دسته بندی 5 گانه زیر قرار داد.

فن کویل زمینی: نوعی از این دستگاه که بر روی زمین قرار می گیرد و می تواند به دو شکل توکار یا روکار نصب شود.

فن کویل دیواری: نوع دیواری این دستگاه، بر روی دیوار نصب می شود و از نظر ظاهری به اسپلیت یا کولرگازی شباهت زیادی دارد.

فن کویل سقفی توکار: این نوع از دستگاه های سرمایشی و گرمایشی، درون سقف کاذب نصب می شوند و تنها مجرای خروج هوا، توسط حاضران در محیط قابل مشاهده است.

فن کویل کاستی: این دستگاه درون سقف کاذب قرار می گیرد و دارای مدل های یک طرفه، دو و چهار طرفه می باشد که جهت توزیع هوا و میزان خروجی های آن با یکدیگر تفاوت دارند.

فن کویل کانالی: این دستگاه مشابه با فن کویل سقفی توکار است، با این تفاوت که فن های آن قدرتمند تر بوده و توانایی پوشش دهی فضای وسیع تری را دارا می باشند. اما به همان اندازه، صدای تولید شده توسط آنها بیش تر خواهد بود.

بررسی انواع فن کویل و مزایا و معایب آنها

مزایای فن کویل

وجود انواع فن کویل که در محل نصب، ابعاد، میزان صدای تولید شده و ظرفیت با یکدیگر تفاوت دارند، نشان می دهد که مزایای هر یک می تواند متفاوت باشد. به طور کلی در بررسی مزایای فن کویل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

هزینه کم نصب فن کویل

فن کویل ها دارای سیستم لوله کشی به جای کانال کشی هستند و در مقایسه با دستگاه های کانالی نظیر هواساز یا داکت اسپلیت، هزینه های پیاده سازی و اجرای کمتری خواهند داشت. ابعاد فن کویل ها به نسبت سیستم های کانالی، کوچک تر است و این مساله در زمان نصب، راه اندازی و تعمیرات، برای تکنسین ها مناسب تر می باشد. به همین دلیل ضمن سادگی در نصب، هزینه های اجرایی آن نیز کمتر خواهد بود.

کنترل مستقل دما

به لطف فن کویل ها، می توان دمای هر واحد را به طور مستقل کنترل کرد و این مساله می تواند آسایش دمایی را در واحدهای مختلف فراهم سازد. یکی از مزایای فن کویل ها به نسبت دستگاه هایی نظیر هواساز یا داکت اسپلیت، استقلال دمایی در هر واحد است و در کاربری هایی نظیر منازل مسکونی، هتل ها، ادارات و شرکت ها، این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. در صفحه داکت اسپلیت اطلاعات دقیق تری در خصوص این دستگاه که از تجهیزات مرسوم مورد استفاده در کشور ماست، آورده شده است.

کم صدا بودن فن کویل ها

ساختار لوله کشی در فن کویل ها سبب شده که میزان صدای تولید شده توسط آنها برای کاربر آزار کمتری داشته باشد. این در حالی است که در سیستم های کانال کشی، صدای تولید شده توسط دستگاه بیش تر از فن کویل ها خواهد بود و در مکان هایی که نیاز به سکوت و آرامش وجود دارد، فن کویل ها گزینه های ایده آلی می باشد. هرچند که داکت فن کویل به نسبت دیگر مدل ها، صدای بیش تری دارد، اما به طور کلی این دستگاه به دلیل بهره مندی از ساختار لوله کشی، صدای کمی تولید می کنند.

استفاده به صورت سرمایشی و گرمایشی

فن کویل ها دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستند که به صورت چهار فصل می توان از آنها استفاده کرد. به این معنا که با اتصال آنها به منابع تولید برودت (چیلر یا مینی چیلر) و منبع حرارت (بویلر یا پکیج) می توان از هوای سرد و گرم توزیع شده توسط فن کویل در همه فصول استفاده کرد.

گرمایش و سرمایش با فن کویل

کنترل رطوبت با فن کویل

کنترل رطوبت یکی دیگر از مزیت های فن کویل می باشد و در فصل گرم سال که دستگاه به صورت سرمایشی کار می کند، می توان تا حدی این شاخص را کنترل کرد. رطوبت هوا در اثر برخورد با کویل های سرد دستگاه، به صورت قطرات آب از آن خارج می شود و رطوبت هوای خروجی کاهش پیدا می کند.

فیلتر هوا با فن کویل

امکان فیلتر کردن هوا با استفاده از فیلترهایی که در مجرای ورود هوا در آن تعبیه شده است، از دیگر مزیت های این دستگاه تهویه مطبوع است. هوا در زمان ورود به دستگاه فن کویل، از مجرای فیلترهای تعبیه شده عبور می کند و ذرات گرد و غبار و آلاینده ها، با توجه به نوع فیلتر استفاده شده، از آن خارج خواهد شد. به این ترتیب می توان تا حدی هوای وارد شده به واحدها را تصفیه کرد.

فیلتر هوا توسط فن کویل

گردش یکنواخت هوا

یکی از مزایای فن کویل ها را باید گردش مناسب و یکنواخت هوا دانست. این دستگاه ها قادرند با ایجاد گردش مناسب در هوا، دما را به طور یکنواخت تنظیم کرده و سرعت گردش آن را توسط فن های به کار برده شده تنظیم نمایند.

در این جدول می توانید با مزیت های فن کویل آشنا شوید.

مزایای فن کویل جزئیات
پایین بودن هزینه های راه اندازی ابعاد کوچک دستگاه و ساختار لوله کشی که در اکثر فن کویل ها وجود دارد، سبب شده تا هزینه های نصب و راه اندازی آن به نسبت دیگر دستگاه ها نظیر هواساز پایین تر باشد.
کنترل مستقل دما با استفاده از فن کویل می توان دمای هر واحد را به طور مستقل تنظیم کرد و دمای آسایش متناسب با نیاز هر کاربر کنترل خواهد شد.
صدای کم دستگاه میزان صدای تولید شده توسط فن کویل حین کار به نسبت دیگر دستگاه ها پایین تر است.
امکان استفاده به صورت سرمایشی و گرمایشی فن کویل ها از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هستند که به صورت 4 فصل قابل استفاده می باشند. این دستگاه ها با اتصال به چیلر یا مینی چیلر، سرما را وارد محیط کرده و با اتصال به بویلر یا پکیج، گرما را توزیع می کنند.
امکان فیلتر کردن هوا فیلتر هایی که در مجرای ورودی هوا قرار گرفته است، می تواند از وارد شدن آلاینده ها و ذرات گرد و غبار به محیط جلوگیری کند.
امکان کاهش رطوبت فن کویل ها در حالت سرمایشی می توانند از میزان رطوبت محیط بکاهند.

در ادامه این مطلب به تفکیک هر مدل، مزایای این دستگاه ها را مطرح خواهیم کرد.

مزایای فن کویل زمینی

 • دستگاه فن کویل زمینی به سادگی بر روی زمین قابل نصب است و از این نظر، نصاب و تکنسین هایی که تعمیر و سرویس های منظم آن را به عهده دارند، به زحمت نخواهند افتاد. این مساله را می توان مهم ترین مزیت فن کویل زمینی عنوان کرد.
 • فن کویل های زمینی به ویژه انواع مدرن تر آنها، به گونه ای طراحی می شوند که با معماری ساختمان هماهنگ شده و زیبایی ظاهری محیط را به هم نزنند. طراحی خاص و شکیل فن کویل های زمینی از برندهایی نظیر مدیا، می تواند یکی از مزیت های آنها محسوب شود که امکان استفاده از آن را در انواع کاربری های مسکونی، اداری و شرکت ها مهیا کرده است.
 • نصب بدون نیاز به سقف کاذب و یا در نظر گرفتن ارتفاع سقف، از ویژگی های مثبت این دستگاه است که امکان استفاده از آن را در هر ساختمانی مهیا ساخته است.
 • با استفاده از فن کویل زمینی می توان دمای هر بخش را به صورت جداگانه کنترل کرد و کاربران می توانند متناسب با نیاز، دستگاه را خاموش، روشن و تنظیم نمایند.
 • امکان استفاده از فن کویل زمینی به صورت دو لوله ای و چهار لوله ای وجود دارد و می توان با استفاده از انواع چهار لوله ای، سرمایش و گرمایش را به طور همزمان تامین نمود.

 

مزایای فن کویل زمینی

مزایای فن کویل دیواری

 • فن کویل دیواری، برخلاف مدل زمینی، هیچ بخشی از فضا را اشغال نمی کند و با قرار گیری بر روی دیوار، از فضای مفید ساختمان نمی کاهد.
 • زیبایی در طراحی و ساختار، سبب شده که استفاده از فن کویل دیواری در بین کاربران مرسوم شود و به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی هماهنگ با فضای داخلی ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و …، مورد بهره برداری قرار گیرد.
 • امکان تنظیم دمای مستقل هر فن کویل دیواری، از دیگر مزیت های این دستگاه است و می توان با خاموش کردن یونیت هایی که مورد نیاز نیستند و یا تنظیم دمای آنها، نیازهای کاربران را به شکلی کامل تامین کرد.
 • دسترسی به این دستگاه به منظور تعمیر و سرویس های منظم و نیز نصب آن، به سادگی صورت می گیرد و این مساله از مزایای فن کویل دیواری محسوب می شود.

 

مزایای فن کویل دیواری

مزایای فن کویل سقفی توکار

 • این دستگاه همان طور که از نامش پیداست، به طور کامل درون سقف کاذب قرار می گیرد و از این نظر، برای کاربری هایی که به زیبایی ظاهری داخل ساختمان خود اهمیت می دهند، بسیار گزینه ایده آلی است.
 • میزان صدای تولید شده توسط فن کویل سقفی توکار به نسبت دیگر مدل ها، کمتر است و می توان از آن در کاربری هایی نظیر منازل و هتل ها، با خیالی آسوده استفاده کرد.
 • قیمت فن کویل سقفی توکار به نسبت انواع دیگر، ارزان تر است و این مساله برای کاربرانی که به قیمت دستگاه اهمیت می دهند، مزیتی مهم محسوب می شود.
 • در این مدل از فن کویل، می توان از هوای تازه در کنار بهره مندی از هوای داخلی ساختمان استفاده کرد. این قابلیت تنها در مدل های سقفی توکار و کانالی مهیا شده است و دیگر فن کویل ها تنها می توانند از هوای داخلی محیط برای تهویه مطبوع استفاده کنند. این مزیت فن کویل سقفی توکار سبب شده تا در کاربری هایی که به هوای تازه در سرمایش و گرمایش نیاز است، از این دستگاه به عنوان گزینه ای مناسب استفاده شود.

مزایای فن کویل کاستی

 • امکان نصب فن کویل های کاستی در سقف کاذب، یکی از مهم ترین مزیت های آنهاست که سبب اشغال بخشی از فضای داخلی ساختمان نمی شود و زیبایی ظاهری بنا را خدشه دار نخواهد کرد.
 • تنوع مدل های فن کویل کاستی که شامل یک طرفه، دو طرفه و چهار طرفه است، سبب شده تا در هر کاربری و متناسب با نیاز، بتوان از یکی از گزینه ها استفاده کرد. به عنوان مثال در مکان هایی که نیاز به گردش هوای بیش تر به منظور توزیع سرما و گرماست، باید از انواع فن کویل کاستی چهار طرفه استفاده کرد.
 • در این فن کویل از پمپ مخصوصی برای جمع آوری آب روی کویل های دستگاه استفاده می شود. در دیگر فن کویل ها، به منظور خارج کردن آبی که روی کویل های سرمایشی فن کویل قرار می گیرد، از سینی درین یا تخلیه استفاده می شود. اما در فن کویل کاستی، از یک پمپ برای خروج آب بهره گرفته می شود و به این شیوه می توان اطمینان داشت که همه قطرات آب به طور کامل از دستگاه خارج شده و آسیبی به آن وارد نخواهد شد.

 

مزایای فن کویل کاستی

مزایای فن کویل کانالی

 • فن کویل کانالی مشابه با مدل سقفی توکار است، با این تفاوت که در ظرفیت های بالاتری قادر به سرویس دهی می باشد. به همین دلیل در کاربری هایی که نیاز به تامین نیازهای برودتی یا حرارتی در مقیاس بزرگ تر می باشد، از فن کویل کانالی استفاده می شود.
 • با نصب فن کویل کانالی درون سقف کاذب، می توان مانع از دیده شدن دستگاه توسط کاربران شد و در فضای داخلی ساختمان صرفه جویی کرد.
 • تنظیم دمای هر واحد به صورت مستقل و تامین آسایش دمایی کاربران از دیگر مزیت های فن کویل کانالی می باشد.

 

مزایای فن کویل کانالی

معایب فن کویل

همان طور که اشاره شد، هر دستگاه تهویه مطبوع دارای مزایا و معایبی می باشد که استفاده از آن را در کاربری های خاصی مناسب تر می سازد. تا این بخش، مزایای فن کویل به طور کامل و برحسب نوع آن، مورد بررسی قرار گرفت. در این قسمت به این پرسش پاسخ می دهیم که معایب فن کویل چیست؟ و در چه کاربری هایی نمی توان از این دستگاه ها استفاده کرد؟

عدم امکان تامین هوای تازه

ساختار فن کویل ها به گونه ای است که نمی تواند از هوای تازه در تامین سرمایش و گرمایش استفاده کند. هوایی که این دستگاه برای تهویه مطبوع از آن استفاده می کند، هوای داخلی محیط است و تنها در مدل های کانالی نظیر فن کویل سقفی توکار و داکت فن کویل، امکان استفاده از هوای تازه وجود دارد. در کاربری هایی که نیاز به استفاده از هوای تازه برای تهویه مطبوع وجود دارد، استفاده از فن کویل توصیه نمی شود و هواسازها گزینه های مناسب تری می باشند. خرید هواساز با گارانتی و مناسب ترین قیمت در بازار، توسط گروه صنعت تاپ تهویه در کشور ما ممکن شده است. این مرکز تولید کننده دستگاه های هواساز تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا می باشد و هم چنین می تواند هواسازهای برند مدیا و کریر آمریکا را به کشور وارد کرده و در زمانی کوتاه به دست مصرف کننده برساند.

عدم کنترل دقیق رطوبت

فن کویل ها امکان کنترل دقیق رطوبت را ندارند و تنها می توانند در فصل گرما، تا حدی از میزان رطوبت محیط بکاهند. در شرایطی که نیاز به رطوبت زنی به هوا وجود داشته باشد، استفاده از فن کویل موثر نیست و در کاربری هایی که کنترل دقیق رطوبت ملاک است، استفاده از هواساز به جای فن کویل در اولویت خواهد بود. به عنوان مثال تهویه مطبوع استخر به کمک هواسازهایی انجام خواهد شد که به طور دقیق فاکتور رطوبت را در محیط کنترل کنند.

ظرفیت پایین فن کویل ها

فن کویل ها به نسبت تجهیزات کانالی، دارای ظرفیت های پایین تری می باشند و در کاربری هایی که فضای بزرگ و یکسره ای دارند، نمی توان از آنها استفاده کرد. البته در فن کویل های کانالی، تا حدی این مشکل برطرف شده و ظرفیت های این دستگاه ها، بیش تر از دیگر فن کویل هاست. اما به طور کلی فن کویل به دلیل ساختار لوله کشی، توانایی پوشش دهی مناطق بسیار بزرگ را ندارد.

عدم فیلتر حرفه ای هوا

فیلترهایی که در فن کویل به کار برده می شود، از انواع حرفه ای و دقیق نیست و نمی تواند به طور کامل هوا را پاکسازی کند. در کاربری هایی که نیاز به فیلتر کردن کامل هوا از هر نوع آلاینده وجود دارد، بهتر است از هواساز استفاده شود که با بهره گیری از فیلترهای بسیار قوی، می تواند پاکسازی کاملی را به انجام برساند.

در ادامه معایب فن کویل به تفکیک هر مدل مطرح شده است.

معایب فن کویل زمینی

 • اشغال کردن بخشی از فضای مفید ساختمان، اصلی ترین ایرادی است که به فن کویل زمینی وارد است. با توجه به تاکیدی که به استفاده مفید از فضا در معماری نوین می شود، استفاده از فن کویل زمینی به دلیل این مورد، رو به کاهش است و به ویژه در کاربری های کوچک مقیاس نظیر منازل مسکونی، کمتر به استفاده از فن کویل زمینی روی آورده می شود. بیش تر مکان های استفاده از این دستگاه، ادارات بزرگ و شرکت هایی هستند که فضای کافی برای نصب فن کویل زمینی را دارا می باشند.
 • در فن کویل های زمینی دو لوله ای، امکان تامین سرمایش و گرمایش به صورت همزمان وجود ندارد و این مساله در کاربری هایی نظیر هتل ها که نیاز به تامین دماهای متفاوت در اتاق ها می باشد، بسیار حائز اهمیت است.
 • عدم امکان تامین هوای تازه در فن کویل های زمینی یکی دیگر از معایبی است که در این دستگاه ها وجود دارد. فن کویل های زمینی قادرند تنها از هوای داخلی محیط برای سرمایش و گرمایش استفاده کنند و برای استفاده در کاربری هایی که به تامین هوای تازه نیاز دارند، مناسب نمی باشند.

معایب فن کویل زمینی

معایب فن کویل دیواری

 • نصب فن کویل دیواری، با دیده شدن آن توسط کاربران همراه است و این مساله برای همه مصرف کنندگان خوشایند نمی باشد. در برخی از کاربری ها، با توجه به نیاز و شرایط، لازم است تا هیچ بخشی از دستگاه های تهویه مطبوع در فضای داخلی ساختمان نمود پیدا نکند و در چنین شرایطی، انتخاب فن کویل دیواری، هوشمندانه نخواهد بود.
 • استفاده از هوای داخلی ساختمان برای تهویه مطبوع و ناتوانی در استفاده از هوای تازه، از دیگر معایب این دستگاه هاست.
 • مشابه مدل های زمینی، فن کویل های دیواری دو لوله ای، برای تامین سرمایش و گرمایش به طور همزمان، مناسب نمی باشند و در کاربری هایی که این نیاز وجود دارد، نباید از این نوع خاص از فنکویل استفاده کرد.
 • قیمت فن کویل دیواری به نسبت دیگر مدل ها، بالاتر است و این مساله اگرچه از معایب این دستگاه محسوب نمی شود، اما لازم است تا در بررسی تفاوت های این دستگاه با دیگر فن کویل ها، به آن اشاره شود.

معایب فن کویل سقفی توکار

 • به دلیل نصب فن کویل سقفی توکار درون سقف کاذب، دسترسی به آن با دشواری بیش تری همراه است. نصب این دستگاه و تعمیر و سرویس های دوره ای آن، به دلیل قرارگیری دستگاه درون سقف کاذب، برای تکنسین ها سخت تر از مدل های زمینی و دیواری است و به همین دلیل هزینه های راه اندازی و تعمیرات آن بیش تر خواهد بود.
 • در برخی از کاربری ها، امکان نصب سقف کاذب برای استقرار دستگاه درون آن وجود ندارد. زیرا ارتفاع سقف به اندازه ای نیست که بتوان دستگاه را درون آن قرار داد. با توجه به الزام نصب فن کویل سقفی توکار در سقف کاذب، در مکان های که این شرایط فراهم نباشد، نمی توان از فن کویل سقفی توکار استفاده کرد.

معایب فن کویل کاستی

 • قرارگیری فن کویل کاستی در سقف کاذب، هزینه های نصب و راه اندازی این دستگاه را نیز به نسبت مدل های دیواری و زمینی بیش تر کرده است. سختی دسترسی به دستگاه از مهم ترین مواردی است که سبب افزایش هزینه های راه اندازی، تعمیر و سرویس های منظم آن خواهد شد.
 • پنل دستگاه فن کویل کاستی بسیار حساس است و در صورتی که در زمان نصب، تعمیر و سرویس های دوره ای، از افراد ماهر استفاده  نشود، احتمال وارد شدن آسیب به این دستگاه بسیار بالا خواهد بود.
 • در بناهایی که امکان نصب سقف کاذب نباشد، نمی توان از این گزینه به عنوان مورد بهینه در بین انواع فن کویل استفاده کرد.

معایب فن کویل کاستی

معایب فن کویل کانالی

فن کویل کانالی به دلیل فن های بزرگ تری که به منظور توزیع هوا در مقیاس کلان تر در آن تعبیه شده، صدای بیش تری به نسبت دیگر انواع فن کویل ایجاد می کند. به همین دلیل استفاده از این دستگاه  در مکان هایی که نیاز به سکوت و آرامش وجود دارد، توصیه نمی شود. بیش تر از فن کویل کانالی یا داکت فن کویل در کاربری هایی نظیر راهروها، لابی و … که صدای تولید شده، آزاردهنده نیست، استفاده می شود.

نتیجه آنکه

مزایا و معایب فن کویل ها به ساختار، شیوه نصب و ظرفیت های آنها مربوط می شود که سبب شده برخی از آنها برای کاربری های مخصوصی مناسب تر از انواع دیگر باشند. این دستگاه ها قادر به توزیع سرما و گرما بوده و می توان به صورت 4 فصل از آنها استفاده کرد. کاهش رطوبت محیط و فیلتر کردن هوا از آلودگی ها، نصب ساده و کم هزینه، میزان تولید صدای کم و ابعاد کوچک از مهم ترین مزیت های این دستگاه هاست. از سویی عدم امکان استفاده از هوای تازه به استثنای مدل های کانالی، هوادهی در ظرفیت های پایین و ناتوانی در کنترل دقیق رطوبت و فیلتر کردن حرفه ای هوا، از معایب فن کویل هاست. برای انتخاب گزینه مناسب و خرید فن کویل به نوعی که به بهترین شکل نیازهای تهویه مطبوع کاربری شما را تامین سازد، نیاز است تا شرایط ساختمان مورد بررسی قرار گرفته و مناسب ترین فن کویل انتخاب شود. در این مسیر کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه می توانند مشاوره های تخصصی و رایگان به خریداران ارائه دهند. برای خرید فن کویل و استعلام قیمت می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

مزایای فن کویل چیست؟

تولید صدای کم حین کار، قابلیت استفاده به شکل سرمایشی و گرمایشی، ابعاد کوچک، نصب آسان و کم هزینه، امکان کاهش رطوبت محیط و فیلتر کردن ذرات درشت گرد و غبار و آلاینده ها از مهم ترین مزیت های فن کویل می باشد.

معایب فن کویل چیست؟

عدم امکان استفاده از هوای تازه در تهویه مطبوع (به غیر از مدل های کانالی)، ناتوانی در کنترل دقیق میزان رطوبت محیط، عدم فیلتر کردن حرفه ای و کامل هوا و ظرفیت های پایین دستگاه را باید از مهم ترین معایب آن دانست.

مزایا و معایب فن کویل
توسط تاریخ انتشار : 2023-02-06بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.