دستگاه هواساز سالن پرورش قارچ

تهویه مطبوع در سالن پرورش قارچ به دلیل حساسیت بالایی که این محصول دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. پرورش قارچ صنعت پرسودی است که نیاز به طراحی و ساخت اصولی و به کار گیری سیستم تهویه مطبوع مناسب دارد. دستگاه هواساز یکی از مناسب ترین دستگاه هاست که می تواند کلیه الزامات این فضا را تامین کرده و شرایط مناسبی را برای کشت قارچ از انواع مختلف فراهم کند. دستگاه هواساز سالن پرورش قارچ، باید بتواند شرایط دما و رطوبت را در این محیط ها بهینه نگاه داشته و به رشد حداکثری محصولات منجر شود. هم چنین قارچ ها با توجه به نوعی که دارند، به شرایط خاص دمایی نیاز دارند و این مساله باید در زمان خرید هواساز سالن پرورش قارچ مورد توجه قرار گیرد. در این مطلب به بررسی دستگاه هواساز پرورش قارچ پرداخته و مهم ترین الزاماتی که باید توسط این دستگاه ها رعایت شود را معرفی خواهیم کرد.

دستگاه هواساز سالن پرورش قارچ

پارامترهای مورد نیاز سالن قارچ

سیستم سرمایش سالن قارچ باید بتواند پارامترهایی را فراهم آورد که پرورش این محصول به عالی ترین شکل و در همه فصول سال به انجام برسد. مهم ترین پارامترهای مورد نیاز سالن قارچ در ادامه این مطلب معرفی شده اند:

دمای مناسب

دمای سالن پرورش قارچ باید به گونه ای تنظیم شود که رشد محصول در زمانی مناسب و به مقدار کافی باشد. غالبا برای پرورش قارچ خوراکی دمای محیط در حدود 22 تا 23 درجه سانتی گراد و دمای کمپوست (بستر پرورش قارچ) تا حدود 25 درجه سانتی گراد است و توصیه می شود که دمای کمپوست همواره 2 درجه سانتی گراد بیش تر از دمای محیط باشد. تاسیسات سالن پرورش قارچ باید بتواند با توجه به نوع محصول، دمای مورد نیاز را در هر شرایطی تامین کند.

دمای مناسب سالن پرورش قارچ

 

میزان دی اکسید کربن

غلظت دی اکسید کربن دیگر شاخصی است که در سالن های پرورش قارچ باید به آن توجه شود. میزان دی اکسید کربن در این محیط ها غالبا بین 0.06 تا 0.2 درصد نگاه داشته می شود و البته در فصول سرد سال این شاخص باید بیش تر در نظر گرفته شود. در بررسی این فاکتور باید به نوع قارچ، سیستم تهویه سالن قارچ و تامین هوای تازه توجه کرد و شاخص کربن دی اکسید را به طور دقیق تر تعیین نمود.

رطوبت سالن پرورش قارچ

میزان رطوبت نسبی در سالن پرورش قارچ باید بالای 90 درصد باشد تا به این شیوه شرایط مطلوبی برای رشد قارچ فراهم شود. برای این منظور می توان دیواره ها و کف سالن را خیس کرده و از دستگاه های تهویه مطبوعی نظیر هواساز که قادر به کنترل دقیق میزان رطوبت هستند، بهره گرفت. تامین رطوبت کافی از مواردی است که از تاسیسات سالن پرورش قارچ انتظار می رود.

کنترل رطوبت سالن پرورش قارچ

میزان گردش هوا

گردش هوا در سالن های پرورش قارچ در زمان های مختلف، متفاوت است. در صورتی که میزان گردش و جریان هوا در این سالن ها بالا باشد، سبب خشک شدن محیط و کمپوست می شود و در مقابل کم بودن جریان هوا سبب می شود تا تجمع کربن دی اکسید در محیط بالاتر رفته و مشکلاتی در مسیر رشد قارچ ها ایجاد شود. در زمان ساخت هواساز سالن قارچ باید به میزان گردش هوا توسط این دستگاه و نیاز سالن توجه نمود.

در این جدول می توانید نیازهای تهویه ای یک سالن پرورش قارچ را مشاهده کنید.

نیازهای تهویه مطبوع سالن پرورش قارچ جزئیات
دمای مناسب ایجاد دمای مناسب در هر شرایط رشد قارچ ها متناسب با نوع محصول
کنترل کربن دی اکسید میزان دی اکسید کربن و اکسیژن در سالن با توجه به فصل، نوع قارچ و مرحله رشد باید توسط این دستگاه ها تامین شود.
رطوبت نسبی تنظیم رطوبت نسبی سالن و نگاه داشتن این شاخص بالای 90 درصد
گردش هوا ایجاد گردش هوای بهینه به منظور عدم خشک شدن کمپوست در اثر گردش هوای بالا و نیز ممانعت از تجمع کربن دی اکسید در اثر گردش هوای کم

سیستم سرمایش سالن قارچ

تهویه سالن قارچ باید به گونه ای صورت گیرد که فاکتورهای لازم و نام برده در قسمت های پیشین به طور کامل اجرا شده و بهترین شرایط در هر فصلی برای پرورش انواع قارچ ها ایجاد شود. دستگاهی که به عنوان مناسب ترین بخش از سیستم سرمایش سالن قارچ استفاده می شود، هواساز نام دارد که دارای تجهیزات لازم به منظور تامین رطوبت و ایجاد گردش مناسب در هوا، ضمن تامین دمای استاندارد به کمک چیلر است. هواساز سالن قارچ به عنوان دستگاهی شناخته شده در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد، اما مساله اینجاست که بهترین هواساز برای سالن پرورش قارچ کدام است؟ چه معیارهایی را در زمان خرید هواساز باید مد نظر قرار دهیم تا بازدهی حداکثری از این دستگاه را داشته و از سویی بیش ترین محصول را دریافت کنیم؟ آیا هواسازهای خانگی با هواساز سالن پرورش قارچ متفاوت است و چگونه این تفاوت ها را تشخیص داده و گزینه ای مناسب خریداری کنیم؟ پاسخ به کلیه این پرسش ها در ادامه این مطلب بررسی شده است.

سیستم سرمایش سالن پرورش قارچ

هواساز سالن پرورش قارچ چگونه باید باشد؟

ساخت هواساز سالن پرورش قارچ باید با در نظر گرفتن فاکتورهایی صورت گیرد تا بتوان از آن برای پرورش این محصول حساس به رطوبت و دما استفاده کرد. مهم ترین فاکتورهایی که در زمان خرید هواساز پرورش قارچ باید به آن توجه کرد، عبارتند از:

  • شرایط اقلیمی محیطی که کشت قارچ در آن صورت می گیرد، در انتخاب دستگاه بسیار تاثیر گذار است. به عبارتی باید شرایط دمایی و رطوبت را در محل این کسب و کار در نظر گرفت و دستگاهی را تهیه کرد که از پس تامین شرایط مناسب کشت به خوبی برآید.
  • نوع قارچی که در سالن پرورش داده می شود، در انتخاب دستگاه هواساز تاثیرگذار است. هر قارچی به شرایط خاصی برای کشت نیاز دارد که باید توسط دستگاه هوارسان، تامین شود. سالن پرورش قارچ گانودرما به دستگاه هواساز با مشخصات فنی متفاوت از سالن های پرورش قارچ دکمه ای نیاز دارند. به همین دلیل باید ماهیت قارچ و نیازهای پرورش آن شناسایی شده و سپس اقدام به انتخاب دستگاه مناسب نمایید.

توجه به نوع قارچ در انتخاب هواساز

  • دستگاه هواساز باید بتواند میزان کربن دی اکسید و اکسیژن محیط را دائما کنترل کرده و تهویه مورد نیاز این سالن ها را به خوبی به انجام برساند. برای این منظور باید از هواساز با ظرفیت مناسب و کارآمد استفاده کرد. با توجه به حساس بودن قارچ ها به میزان کربن دی اکسید در فضا، لازم است تا سیستم تهویه سالن قارچ، به خوبی این شاخص را کنترل کند.
  • برند و کیفیت قطعات دستگاه هواساز مساله دیگری است که باید در زمان انتخاب گزینه مناسب، به آن توجه ویژه ای کرد. کیفیت فیلترها، تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی و نیز طول عمر مناسب دستگاه از مواردی است که در صورت خرید هواساز از مراکز معتبر می توانید از آن بهره ببرید. در بین برندهایی که بهترین کیفیت را در تولیدات خود ارائه کرده اند، هواساز کریر که محصول بهترین شرکت تولید کننده تجهیزات تهویه مطبوع در آمریکا و دنیاست و نیز هواساز مدیا که متعلق به بزرگ ترین شرکت تهویه مطبوع است، بهترین گزینه ها هستند. برای خرید این دستگاه ها می توانید با گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید و اطلاعات تخصصی و مشاوره رایگان محصولی را دریافت نمایید. 02188252897

بهترین هواساز سالن پرورش قارچ

دستگاه هواساز سالن قارچ باید به گونه ای باشد که بتواند بدون در نظر گرفتن شرایط محیط بیرون، الزامات کافی برای رشد قارچ ها را تامین کند. کوچک ترین تغییری در استانداردهای پرورش این محصول، می تواند زمینه را برای رشد میکروارگانیسم هایی فراهم کند که سبب نابودی محصولات و یا افت کیفیت آنها می شود. به همین دلیل در زمان راه اندازی این کسب و کار ارزان قیمت و پرسود، باید به فکر خرید بهترین هواساز سالن پرورش قارچ بوده و گزینه ای کاملا متناسب با نیازهای خود را تامین نمایید. بهترین هواساز سالن پرورش قارچ باید بتواند کلیه فاکتورهای نام برده را تامین کرده و به حس گرهایی مجهز باشد که شاخص های تهویه این مکان ها را به طور دائم سنجیده و آنها را در بازه استاندارد و مناسب نگه  دارد. بهترین هواساز سالن پرورش قارچ در حال حاضر در کشور ما توسط گروه صنعت تاپ تهویه تولید و ساخته می شود. این مرکز در کنار ساخت هواساز سالن پرورش قارچ، وارد کننده دستگاه های تهویه مطبوع از شرکت های معتبری نظیر کریر آمریکا و میدیا چین نیز می باشد و دست مصرف کنندگان را برای انتخاب بهترین هواساز سالن پرورش قارچ باز گذاشته است.

خرید هواساز سالن پرورش قارچ

فاکتورهای مهم انتخاب بهترین هواساز برای پرورش قارچ باید در خرید این دستگاه مد نظر قرار گیرد. خرید هواساز سالن قارچ انتخابی مهم است که می تواند راندمان تولیدات را تا حد زیادی افزایش داده و از وارد شدن آسیب به محصول و کسب و کار، مصون نگاهتان دارد. در خرید هواساز برای چنین مکان هایی، بعد از در نظر گرفتن ظرفیت، تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی، لازم است تا به کیفیت قطعات و گارانتی دستگاه توجه ویژه ای کنید. نصب هواساز سالن پرورش قارچ باید توسط متخصصان حرفه ای از طرف فروشندگان به انجام برسد تا بتوان دستگاه را در محل مورد ارزیابی قرار داد و از کارکرد درست آن مطمئن شد. از سویی یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید هواساز، قیمت آن است که در ادامه بیش تر به آن خواهیم پرداخت.

قیمت هواساز سالن قارچ

دستگاه هواساز سالن قارچ با توجه به ابعاد محیط، نوع قارچ، شرایط اقلیمی و دیگر مواردی که به آنها اشاره شد، متفاوت خواهد بود. این مساله سبب می شود که نتوان قیمت ثابت و مشخصی را برای هواساز سالن قارچ در نظر گرفت و لازم است تا با بررسی دقیق محیط کشت، قیمت دستگاه به خریدار اعلام شود. لیست قیمت هواساز سالن قارچ طیف متنوعی دارد و در صورت نیاز به استعلام قیمت و خرید هواساز به صورت قسطی یا نقد، می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. این مرکز انواع هواسازهای تولید داخل و خارجی را با بهترین کیفیت و قیمت های رقابتی به بازار عرضه می کند. قیمت هواسازهای ساخت تاپ تهویه به دلیل وارداتی نبودن، پایین تر از برندهای خارجی است. این محصولات تحت لیسانس برند HTW اسپانیا بوده و از قوی ترین استانداردها در ساخت بهره می برند. از سویی هواسازهای وارداتی این شرکت که متعلق به برندهای کریر و میدیا می باشد، از بهترین کیفیت بهره برده و به دلیل واردکننده بودن این مرکز، ارزان ترین قیمت ها را در کشور تجربه می کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد قیمت هواساز سالن قارچ می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

قیمت هواساز پرورش قارچ

مینی هواساز سالن قارچ

تاسیسات سالن پرورش قارچ در محیط هایی که مساحت آنها کوچک است، با بهره گیری از مینی هواساز نیز مقدور می باشد. مینی هواساز سالن قارچ می تواند کلیه فاکتورهایی که در محیط رشد به آن نیاز است را تامین سازد. تنها تفاوت این دستگاه با هواسازها، ظرفیت هوادهی کمتر آن می باشد که متناسب با نوع پروژه و وسعت آن تعیین می شود. با استفاده از مینی هواساز سالن پرورش قارچ، می توان به خوبی رطوبت را کنترل کرد و میزان سرعت گردش هوا را تنظیم نمود. هم چنین با استفاده از فیلترهای مخصوص می توان از ورود آلاینده ها به محیط پیش گیری کرد و شرایط را برای رشد سالم انواع قارچ ها تامین نمود. برای انتخاب گزینه مناسب بین هواساز و مینی هواساز سالن قارچ، لازم است تا شرایط محیط کشت، اقلیم، مساحت و ابعاد سازه و دیگر موارد تخصصی، بررسی شده و گزینه مناسب توسط کارشناسان حوزه تهویه مطبوع به شما معرفی شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این حوزه، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

هواساز سالن قارچ دست دوم

دستگاه هواساز، با هدف تهویه دائمی سالن های پرورش قارچ تهیه می شود و بسیار حائز اهمیت است که کیفیت بالایی داشته و بتواند به بهترین شکل کار کند. با خرید هواساز سالن قارچ دست دوم، اگرچه قیمت کمتری را بابت این دستگاه پرداخت می کنید، اما نمی توانید از کیفیت دستگاه اطمینان داشته باشید. احتمال بروز مشکل و خرابی های متعدد که با پرداخت هزینه های بالا، تعمیر خواهد شد، از اصلی ترین مشکلاتی است که این دستگاه ها برایتان به همراه خواهند داشت. از سویی هواساز سالن قارچ دست دوم، فاقد گارانتی می باشد و هزینه های نگه داری و تعمیرات آن بسیار بالا خواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود که با خرید هواساز نو و با کیفیت که دارای خدمات پس از فروش بوده و از کارایی و کیفیت برند آن اطمینان دارید، خیال خود را بابت پرورش قارچ آسوده سازید.

نتیجه آنکه

هواساز سالن پرورش قارچ، دستگاهی است که با هدف تامین دمای مناسب، رطوبت نسبی کافی (بالای 90 درصد)، گردش هوای استاندارد و تنظیم کربن دی اکسید و اکسیژن در این سالن ها استفاده می شود. با توجه به حساس بودن قارچ ها به شرایط دمایی و رطوبت، لازم است تا دستگاهی مجهز به سنسورهای دقیق برای بررسی وضعیت تهویه سالن، خریداری شود. در خرید هواساز برای سالن پرورش قارچ باید به فاکتورهایی نظیر شرایط اقلیمی، ظرفیت هوادهی دستگاه، ابعاد سالن، نوع قارچ و قیمت دستگاه توجه نمود. لیست قیمت هواساز سالن پرورش قارچ با توجه موارد نام برده شده متغیر است و لازم است تا با بررسی تخصصی هر سالن، بهترین گزینه برای هر مرکز مشخص شود. در مسیر انتخاب تاسیسات سالن پرورش قارچ کارشناسان فروش گروه صنعت تاپ تهویه مشاوره های رایگان محصولی را به شما ارائه می کنند.

در این ویدیو می توانید با ساختار هواساز سالن پرورش قارچ و نحوه قرار گیری آن در محیط آشنا شوید.

سوالات متداول

هواساز سالن قارچ چیست؟

دستگاه هواسازی که بتواند با بررسی وضعیت لحظه ای سالن های پرورش قارچ، دمای مناسب،  رطوبت نسبی، گردش هوا و تنظیم کربن دی اکسید را به انجام برساند تا شرایط رشد و پرورش قارچ ها به بهترین شکل فراهم آید.

قیمت هواساز سالن قارچ چقدر است؟

قیمت هواساز سالن پرورش قارچ با توجه به برند و کیفیت قطعات، ظرفیت هوادهی، تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر، گارانتی دستگاه و دیگر موارد تخصصی تعیین می شود. برای استعلام قیمت دقیق می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

هواساز سالن پرورش قارچ چگونه باید باشد؟

این دستگاه باید بتواند دمای خاص مورد نیاز هر قارچ را تامین کرده، همواره میزان رطوبت نسبی را بالاتر از 90 درصد نگاه دارد و گردش هوای مطلوب در هر مرحله رشد قارچ را تامین سازد. از سویی میزان اکسیژن و کربن دی اکسید را پایش کرده و در حالت بهینه حفظ کند.

هواساز سالن پرورش قارچ
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-14بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.