آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم سرمایش و گرمایش سالن ورزشی

تهویه مطبوع باشگاه ورزشی و سالن ها به دلیل تجمع افراد، تعریق و بالا بودن میزان رطوبت در هوا، از اهمیت زیادی برخوردار است. این مکان ها در مساحت، ساختار و کاربرد های متفاوتی ساخته می شوند و در همگی آنها، تهویه مطبوع یکی از فاکتورهای اصلی است که باید وجود داشته باشد. سالن های ورزشی غالبا به شکل یک فضای یکسره ساخته می شوند و در برخی از آنها، جایگاهی برای تماشاچیان تعبیه می شود. اما برخی دیگر فاقد این بخش بوده و تنها ورزشکاران در فضا حضور پیدا می کنند. با توجه به اهمیت وجود هوای تازه و فیلتر شده در این مکان ها، لازم است تا با استفاده از مناسب ترین دستگاه ها، تهویه مطبوع سالن ورزشی به انجام برسد. در این مطلب کاربردی ترین سیستم سرمایش و گرمایش سالن ورزشی را معرفی کرده و راهنمای کاملی برای خرید این دستگاه ها را عرضه می کنیم.

سیستم سرمایش و گرمایش سالن ورزشی

استاندارد تهویه سالن های ورزشی

تهویه مطبوع در سالن های ورزشی استانداردهای خاصی دارد که مانع از وارد شدن آسیب به ورزشکاران شده و عملکرد آنها را بهبود می بخشد. در این محیط ها، میزان گاز کربن دی اکسید تولید شده توسط ورزشکاران بالاست و این مساله سبب می شود تا نیاز به هوای تازه و اکسیژن افزایش پیدا کند. از سویی عضلات ورزشکاران باید در طول تمرین گرم باقی مانده تا دچار آسیب نشود. بنابراین لازم است تا دمای سالن ورزشی به طور متعادل تنظیم شده و این دما در سالن های ورزشی متفاوت، متغیر است.

دمای استاندارد سالن ورزشی

استاندارد دمایی برای سالن های ورزشی با توجه به نوع ورزش، تعداد استفاده کنندگان از فضا و ساختار ساختمان متفاوت خواهد بود. در یک بررسی کلی می توان به موارد زیر به عنوان دمای استاندارد سالن ورزشی اشاره کرد:

 • دمای مناسب تهویه سالن بدنسازی در حدود 21 درجه سانتی گراد می باشد.
 • دمای استاندارد سالن یوگا در حدود 27 درجه سانتی گراد است.
 • دمای مناسب تهویه مطبوع استخر در بازه 26 تا 32 درجه سانتی گراد است که با توجه به نوع استخر و استفاده کنندگان از فضا تعیین می شود.

در بررسی کلی دمای استاندارد سالن ورزشی باید اشاره کرد که نوع ورزش فاکتور بسیار تاثیرگذاری است و دمای 21 درجه سانتی گراد به صورت یک معیار کلی برای تامین آسایش حرارتی عنوان می شود. بررسی های دقیق تر و تعیین دمای استاندارد توسط متخصصان این حوزه صورت می گیرد.

دمای استاندارد سالن ورزشی

رطوبت استاندارد سالن ورزشی

تنظیم رطوبت مساله مهم دیگری است که در استانداردهای تهویه مطبوع سالن ورزشی به آن توجه می شود. تنفس ورزشکاران و تعریق آنها، باعث افزایش رطوبت محیط می شود و چنان چه این رطوبت کنترل نشود، ادامه فعالیت ورزشی به سختی صورت خواهد گرفت. چسبناک شدن پوست و سخت شدن تنفس از مهم ترین نشانه های رطوبت بالا در سالن های ورزشی است. در مقابل کاهش میزان رطوبت نیز می تواند اثرات سوئی بر عملکرد ورزشکاران داشته باشد و خشکی پوست و گلو و نیز دشواری در تنفس از مهم ترین نشانه های این مساله می باشند. لازم است تا میزان رطوبت نسبی در محیط های ورزشی با توجه به نوع ورزش، شرایط اقلیمی و تعداد استفاده کنندگان از فضا در شرایط مطلوبی قرار گیرد.

فیلتر کردن هوای سالن

با توجه به تنفس های عمیق و مکرر ورزشکاران، پاک بودن هوا و فیلتر شدن انواع آلودگی ها از اهمیت بسیار برخوردار است. تاکید زیادی به عدم ورزش در هوای باز در روزهای آلوده وجود دارد و بسیاری از ورزشکاران در این شرایط به تمرین در باشگاه ها روی می آورند. اما باید اشاره کرد که اگر هوای باشگاه ها توسط فیلترهای حرفه ای، تصفیه نشود، تاثیر آلودگی هوا بر سلامت ورزشکاران به مراتب بیش تر از ورزش در هوای آزاد است. به همین دلیل لازم است تا با فیلتر کردن هوای سالن های ورزشی و از بین بردن انواع آلودگی ها، امکان تنفس پاک و بدون ذرات آلاینده و گرد و غبار را برای ورزشکاران تامین نمود.

تهویه هوای باشگاه در کرونا

تجمع افراد در یک محیط سربسته، از عللی است که شیوع ویروس کرونا را تسریع می کند و باشگاه های ورزشی مکان هایی هستند که این اتفاق در آنها مشاهده می شود. با توجه به تنفس های عمیق افراد در این فضاها، لازم است تا با بهره گیری از دستگاه های حرفه ای، تصفیه هوا به  منظور از بین بردن باکتری و ویروس ها به انجام برسد.

فیلتر هوا در سالن ورزشی

در این جدول می توانید مهم ترین استاندارد های تهویه سالن های ورزشی را مشاهده کنید.

استانداردهای تهویه مطبوع در سالن ورزشی جزئیات
دمای مناسب میزان دمای استاندارد سالن ورزشی متناسب با نوع ورزش و شرایط ساختمان تعیین می شود و حداقل آن 21 درجه سانتی گراد می باشد.
رطوبت نسبی کافی میزان رطوبت در باشگاه باید متناسب با فصل و نوع ورزش تنظیم شود تا از خشکی پوست و گلو ناشی از کمبود رطوبت و ایجاد مشکلات پوستی و تنفسی ناشی از رطوبت بالا جلوگیری به عمل آید.
فیلتراسیون هوا هوای باشگاه ها باید از هر نوع ذرات آلاینده و گرد و غبار پاک باشد تا ورزشکاران حین تنفس دچار مشکل نشوند.

مزایای تهویه مطبوع در سالن های ورزشی

تهویه در هوای گرم طی فعالیت ورزشی می تواند ضمن بالا بردن راندمان ورزشکار، از وارد شدن آسیب به سلامتی نیز جلوگیری کند. این مساله در هوای سرد نیز صادق است و تامین دمای مناسب و ایجاد شرایط مطلوب تنفسی، در همه فصول باید در محیط های ورزشی صورت گیرد. برخی از مهم ترین مزایای تهویه مطبوع در باشگاه ورزشی عبارتند از:

 • ایجاد شرایط تمرین با شدت بالاتر با توجه به تامین دمای آسایش
 • جلوگیری از گرمازدگی ورزشکاران در هوای گرم طی فعالیت ورزشی

تهویه مطبوع سالن ورزشی برای جلوگیری از گرمازدگی

 • جلوگیری از ایجاد مشکلات پوستی ناشی از تجمع رطوبت
 • جلوگیری از عرق کردن بیش از حد ورزشکاران
 • حذف کلیه عوامل بیماری زا شامل باکتری و ویروس های موجود در هوا
 • تنفس مناسب ورزشکاران و جلوگیری از ایجاد خستگی زودرس
 • تامین اکسیژن کافی به ویژه در باشگاه های شلوغ

مزایای تهویه مطبوع باشگاه ورزشی

سیستم تهویه مطبوع سالن های ورزشی

با استانداردهای تهویه مطبوع در سالن های ورزشی و اهمیت آن آشنا شدیم و اینک به معرفی سیستم های سرمایش و گرمایش سالن ورزشی می پردازیم. دستگاه هایی که در این بخش معرفی می شوند، متنوع بوده و هر یک برای مکان خاصی مناسب تر می باشد. به همین دلیل لازم است تا شرایط کاربری به طور دقیق توسط متخصصان حوزه تهویه مطبوع بررسی شده و گزینه مناسب برای سالن انتخاب، نصب و راه اندازی شود. بهترین سیستم تهویه مطبوع سالن های ورزشی عبارتند از:

روف تاپ پکیج برای سالن ورزشی

پکیج پشت بامی یا روفتاپ پکیج سیستمی یکپارچه و به صورت ترکیبی از چیلر هواخنک و هواساز می باشد. این سیستم دارای ساختار کانال کشی بوده و در فضای بیرونی ساختمان نصب می شود. طریقه کار این دستگاه، مشابه سیستم چیلر- هواساز است، با این تفاوت که کارخانه سازنده، دو دستگاه را در یک پکیج یکپارچه طراحی کرده است. آب سرد تولید شده توسط دستگاه چیلر از طریق کویل هایی به هواساز رسیده و در آنجا با به گردش درآمدن هوا از روی کویل ها، دمای آن کاهش پیدا می کند. فیلترهای مخصوصی که در هواساز وجود دارد، کلیه ذرات آلاینده و گرد و غبار را تصفیه کرده و در نهایت با تنظیم رطوبت هوا، از طریق کانال های دستگاه هواساز، توزیع آن به سالن ورزشی صورت می گیرد. دستگاه هواساز، قابلیت اتصال به کویل آب گرم تولید شده توسط بویلر یا پکیج و نیز تامین هوای تازه را دارا می باشد و به این شیوه گرمایش نیز به کمک این سیستم تامین خواهد شد. اطلاعات تخصصی تر در حوزه این سیستم را می توانید در مطلب روف تاپ پکیج مطالعه کنید.

سیستم روف تاپ پکیج برای سالن ورزشی

چیلر و هواساز برای سالن ورزشی

تهویه مطبوع باشگاه ورزشی به طور دقیق و کامل توسط ترکیبی از دستگاه های زیر صورت می گیرد.

 • سرمایش: ترکیب چیلر و هواساز
 • گرمایش: ترکیب بویلر و هواساز

چیلرها دستگاه هایی برای خنک کردن آب هستند و در نهایت این آب وارد کویل های دستگاه هواساز شده و هوای اطراف کویل را خنک می کند. هواساز یا هوارسان، دستگاهی تخصصی برای تصفیه هواست و امکان نصب انواع فیلترها از نوع فلزی تا فیلتر هپا بر روی آن وجود دارد. به این ترتیب می توان هوایی پاک و عاری از هر نوع آلاینده را در سالن های ورزشی ایجاد کرد. هواسازها به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی مجهز هستند و می توان این شاخص را در هوای باشگاه به طور دقیق تنظیم نمود.

بویلر دستگاهی برای تامین آب گرم است و می توان با استفاده از کویل های آب گرم، این جریان را وارد هوارسان نمود. در ادامه هوای گرم از فیلترها عبور کرده و از نظر رطوبت نیز کنترل می شود و از مجرای کانال ها وارد سالن ورزشی خواهد شد. اطلاعات کامل تر در حوزه این دستگاه را می توانید در صفحه هواساز مطالعه کنید.

سیستم چیلر هواساز برای تهویه مطبوع سالن ورزشی

فن کویل سالن ورزشی

توزیع هوای سرد و گرم در سالن ها را می توان به کمک فن کویل سالن ورزشی به انجام رساند. این دستگاه ها قابلیت اتصال به چیلر و بویلر را دارا می باشند و برخلاف هواساز که دارای ساختار کانال کشی هستند، به واسطه لوله کشی، هوا را در محیط توزیع می کنند. ساختار لوله کشی در فن کویل سبب شده تا ظرفیت آنها به نسبت هواساز کمتر بوده و برای سالن های کوچک تر مورد استفاده قرار گیرند. فن کویل سالن ورزشی می تواند از انواع مختلف شامل فن کویل سقفی توکار، کاستی یا دیواری باشد و با توجه به ساختار سالن و شرایط محیطی، مناسب ترین گزینه انتخاب خواهد شد.

فن کویل سالن ورزشی

هیتر سالن ورزشی

با استفاده از هیتر سالن ورزشی، می توان گرمایش را در این محیط ها توزیع کرد. این هیترها به دستگاه بویلر متصلند و آب گرم تولید شده توسط آنها با ورود به کویل های هیتر، سبب تولید هوای گرم و توزیع آن خواهد شد. هیتر سالن ورزشی انواع مختلفی دارد که به شکل ایستاده، تابشی و یونیت هیتر قابل عرضه می باشد.

خرید سیستم تهویه مطبوع سالن ورزشی

تهویه مطبوع باشگاه ورزشی به دلیل تاثیری که در حفظ سلامت ورزشکاران و بهبود راندمان آنها دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. دستگاه های مختلفی برای این منظور در این مطلب معرفی شدند که با توجه به نوع معماری باشگاه، شرایط اقلیمی و تعداد استفاده کنندگان از فضا، برای یک سالن انتخاب می شوند. بررسی تخصصی این موضوع باید توسط افراد حرفه ای در زمینه تهویه مطبوع صورت گیرد و در این حوزه، مشاوران گروه صنعت تاپ تهویه، به صورت رایگان راهنمای شما خواهند بود. این مرکز عرضه کننده انواع دستگاه های تهویه مطبوع از برندهای خوش نام و معتبر جهانی نظیر کریر آمریکا و مدیا چین است و از تولید کنندگان موفق در این حوزه نیز می باشد. کلیه دستگاه های تهویه مطبوع سالن ورزشی نظیر چیلر، روف تاپ پکیج، هواساز، فن کویل و … در این مرکز به صورت قسطی و نقد عرضه می شود و در مدت زمان کوتاهی به دست مصرف کننده می رسد. با خرید سیستم تهویه مطبوع سالن ورزشی از تاپ تهویه، از دستگاه هایی با گارانتی و خدمات پس از فروش در عالی ترین سطح بهره خواهید برد.

نتیجه آنکه

سیستم سرمایش و گرمایش سالن ورزشی، از مهم ترین الزاماتی است که باید در این مکان ها راه اندازی شود. استانداردهای سالن های ورزشی شامل دمای مناسب، تنظیم رطوبت نسبی و فیلتر شدن هوا از هر نوع آلاینده می باشد که باید توسط دستگاه های به کار برده شده، پیاده سازی شود. مناسب ترین دستگاه های تهویه مطبوع سالن ورزشی در این مطلب معرفی شدند و صاحبان این مکان ها می توانند با به کار گیری بهترین گزینه برای خود، شرایط ایده آلی را از نظر تنفس ورزشکاران، تامین آسایش دمایی و بالا بردن راندمان آنها فراهم کنند. کلیه دستگاه های تهویه مطبوع سالن های ورزشی در شرکت تاپ تهویه به فروش می رسد و مشاوره های تخصصی و رایگان قبل  از خرید نیز به کاربران ارائه می شود. امکان خرید قسطی و تحویل دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن، از مزیت های خرید از شرکت تاپ تهویه می باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

دمای استاندارد سالن ورزشی چقدر است؟

دمای مناسب باشگاه های ورزشی با توجه به نوع ورزش، سالن و تعداد استفاده کنندگان متغیر است. اما به طور کلی این دما حداقل 21 درجه سانتی گراد خواهد بود.

بهترین سیستم سرمایش و گرمایش سالن ورزشی کدام است؟

ترکیبی از چیلر- هواساز یا دستگاه روف تاپ پکیج که قابلیت تنظیم دما و کنترل حرفه ای رطوبت و فیلتراسیون هوا را دارند، مناسب ترین دستگاه ها برای تهویه مطبوع سالن های ورزشی هستند.

خرید قسطی دستگاه های تهویه مطبوع سالن ورزشی از کدام مرکز امکان پذیر است؟

برای خرید قسطی انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی سالن های ورزشی می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

مناسب ترین دما برای یک کلاس ورزشی چند درجه سانتی گراد است؟

دمای استاندارد برای سالن های ورزشی متغیر است و این دما با توجه به نوع ورزش تعیین می شود. اما باید گفت که دمای 21 درجه سانتی گراد را می توان به عنوان استاندارد حداقلی برای فضاهای ورزشی در نظر داشت.

سیستم تهویه مطبوع در سالن ورزشی
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-05بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.