تهویه مطبوع سالن کنفرانس و همایش

تهویه سالن اجتماعات، کنسرت و همایش ها، به دلیل تجمع افراد زیاد در یک فضای بسته، بسیار حائز اهمیت است. غالبا در این فضاها شاهد سقف های بلند و بنایی یکسره هستیم که بخش بندی های کمی در آن وجود داشته و هوا در کل سازه در حال گردش است. تعداد افراد حاضر در این مکان ها متغیر است و در زمان هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، شاهد ازدحام جمعیت در آنها خواهیم بود. تهویه مطبوع سالن همایش و اجتماعات، از حساسیت های زیادی برخوردار است و باید به بهترین شکل توسط تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به انجام رسد. با در نظر گرفتن ساختار ساختمان، هدف از استفاده از آن، میزان بلندی سقف، دسترسی به منابع انرژی و میزان بودجه ای که برای تجهیزات تهویه مطبوع در نظر گرفته می شود، لازم است تا بهترین دستگاه های سرمایش و گرمایش برای چنین بناهایی انتخاب شود. در این مطلب قصد داریم شما را با مهم ترین فاکتورهایی که در تهویه مطبوع سالن کنفرانس و همایش موثرند، آشنا کنیم و در ادامه برای انتخاب مناسب ترین دستگاه ها، راهنمایی هایی ارائه خواهیم کرد.

تهویه مطبوع سالن کنفرانس و همایش

الزامات تهویه سالن همایش

در تهویه مطبوع سالن های اجتماعات، لازم است تا موارد مهمی در نظر گرفته شود تا رضایت استفاده کنندگان از فضا جلب شده و شرایط مطلوبی در زمان استفاده از فضا ایجاد شود. در این بخش به مهم ترین مواردی که باید در تهویه مطبوع سالن اجتماعات مورد توجه قرار گیرد، اشاره خواهیم کرد:

الزامات تهویه سالن همایش

تامین دمای آسایش در کلیه فصول

از تجهیزات تهویه مطبوع سالن های اجتماعات انتظار می رود که دمای آسایش را در کلیه فصل های سال تامین سازند. این دما در هر ساختمان با تعداد ظرفیتی که داراست و نیز شرایط اقلیمی متفاوت، فرق خواهد داشت. دستگاه هایی که برای سرمایش و گرمایش در این مکان ها به کار برده می شوند، باید از نظر قدرت و ظرفیت به گونه ای باشند که بتوانند دمای ایده آل را تامین ساخته و از سرد یا گرم شدن بیش از اندازه محیط جلوگیری کنند.

کنترل رطوبت در سالن همایش

رطوبت فاکتوری مهم دیگری است که باید در مکان سالن ها به خوبی تنظیم شود. تجمع تعداد زیادی از افراد در یک فضای سربسته و تنفس آنها، سبب افزایش میزان رطوبت خواهد شد و لازم است تا به نوعی این میزان رطوبت تعدیل شود. این مساله در شهرهایی با اقلیم مرطوب از اهمیت بیش تری برخوردار خواهد بود. تجمع رطوبت در سالن های همایش، ضمن ایجاد شرایط نامطلوب برای تنفس، زمینه ساز گسترش انواع بیماری های تنفسی خواهد بود. زیرا عوامل بیماری زا در محیط های مرطوب به سرعت رشد کرده و تکثیر خواهند شد.

کنترل رطوبت در سالن همایش

تولید صدای کم

میزان صدای تولید شده توسط دستگاه های تهویه مطبوع، یکی از مهم ترین مواردی است که در زمان انتخاب گزینه مناسب، باید به آن توجه کرد. دستگاه های سرمایشی و سرمایشی با توجه به نوعی که دارند، شیوه کار و محل نصب، مقدار صداهای متفاوتی را تولید می کنند. در سالن های اجتماعات، سینما، همایش ها و … صداهای اضافی موجود در محیط می تواند بسیار آزاردهنده باشد و در تمرکز حاضران سالن، تاثیرات منفی ایجاد کند. به همین دلیل باید تلاش شود تا از دستگاه هایی با حداقل میزان صدای تولید شده استفاده گردد.

بخش عمده ای از ارتعاش و صدای ناشی از تجهیزات تهویه مطبوع، به محل نصب آنها مربوط می شود. با جانمایی درست دستگاه ها و مخصوصا یونیت های بیرونی آنها در مکان هایی که صدای آن به گوش حاضران در سالن نرسد، می توان این الزام در تهویه مطبوع سالن همایش را رعایت کرد. به عنوان مثال می توان دستگاه هایی نظیر چیلر یا یونیت بیرونی داکت اسپلیت را در فضای پشت بام نصب نمود تا صدای تولید شده توسط آن برای کاربران این مکان ها، آزاردهنده نباشد.

فیلتر کردن هوا

در سالن های همایش، باید از دستگاه هایی برای تهویه مطبوع استفاده کرد که بتوانند به خوبی هوا را فیلتر کرده و از ورود ذرات گرد و غبار و آلاینده ها به محیط جلوگیری کنند. با توجه به هدف استفاده از سالن و تعداد استفاده کنندگان، شدت فیلتر کردن هوا متفاوت خواهد بود. به این معنا که در برخی موارد لازم است تا از حرفه ای ترین فلیترها برای تصفیه هوا استفاده شود و در برخی از سالن ها، می توان با فیلترهای ساده و ارزان تری، تصفیه هوا را به انجام رساند. از بین بردن بوهای ناخوشایندی که در اثر تجمع افراد ایجاد می شود، از دیگر اهداف فیلتر کردن هواست که باید در سالن های اجتماعات به انجام برسد.

فیلتر هوا در سالن اجتماعات

سیستم کنترل اتوماتیک

تعداد استفاده کنندگان از سالن های اجتماعات، به طور دائم در حال تغییر است و این مساله مستقیما در میزان و شدت کارکرد دستگاه های تهویه مطبوع تاثیر خواهد داشت. لازم است تا برای تهویه مطبوع سالن همایش از تجهیزاتی استفاده شود که به طور خودکار شاخص های اصلی نظیر دما، رطوبت و سرعت گردش هوا را سنجش کرده و متناسب با آن، عملکرد دستگاه را کنترل کنند. تغییر تعداد حاضران در محیط، باز و بسته شدن مکرر در و پنجره ها و دیگر مسائل این چنینی، می تواند سبب تغییر بار برودتی و حرارتی محیط شود و لازم است تا دستگاه های سرمایش و گرمایش محیط، به طور خودکار و هوشمند عمل کرده و شرایط مطلوب را فراهم آورند.

بهینه سازی مصرف انرژی

با توجه به کارکرد طولانی مدت دستگاه های تهویه مطبوع در سالن همایش، لازم است تا با انتخاب دستگاه هایی که مصرف انرژی بهینه ای دارند، تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی کرد. انتخاب دستگاه بهینه از این نظر، در هر شرایط اقلیمی، متفاوت خواهد بود و لازم است تا کارشناسان حرفه ای با بررسی وضعیت، گزینه ایده آل از نظر هزینه های مصرفی را به شما معرفی کنند.

بهینه سازی مصرف انرژی در سالن همایش

سیستم تهویه مطبوع سالن اجتماعات

معرفی سیستم تهویه مطبوع سالن همایش با در نظر گرفتن کلیه الزاماتی که در قسمت پیشین به آن اشاره شد، انجام خواهد شد. در این بخش، تعدادی از مناسب ترین تجهیزات سرمایش و گرمایش مناسب سالن های اجتماعات را بررسی خواهیم کرد. اما انتخاب گزینه مناسب برای هر کاربری، در گرو بررسی شرایط ساختمان، اقلیم و تعداد استفاده کنندگان از فضا خواهد بود و باید توسط متخصصان این حوزه بررسی شود.

چیلر و فن کویل برای سالن همایش

چیلر از دستگاه های مولد برودت است که می تواند برای انواع کاربری های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. سرمایشی مطمئن با راندمان بالای عملکردی، از مهم ترین ویژگی هایی است که چیلرها دارند و امکان نصب در پشت بام، موتورخانه و فضایی دور از سالن اجتماعات، سبب شنیده نشدن صدای ارتعاش آن حین کار خواهد شد. چیلر تراکمی هواخنک و آب خنک، دو نوع پرکاربرد این دستگاه هستند که با مصرف انرژی برق کار می کنند. چیلرهای هواخنک به دلیل نصب ساده تر، بی نیازی به موتورخانه و هزینه های نگه داری پایین تر، مورد استقبال بیش تری قرار گرفته اند. چیلر هواخنک در ظرفیت های متفاوت، برای ایجاد سرمایش در انواع سالن های بزرگ و کوچک طراحی می شوند و قادرند بدون وقفه، سرمای مورد نیاز این مکان ها را تامین سازند.

فن کویل دستگاهی است که سرمای تولید شده توسط چیلر را به محیط وارد می کند. در سالن های اجتماعات، می توان از چند فن کویل متصل به چیلر استفاده کرد تا هوای خنک مورد نیاز برای این مکان ها را تامین سازند. در هر فن کویل از فیلترهایی استفاده شده است که می تواند ذرات درشت گرد و غبار را تصفیه کرده و تا حدی، نقش فیلتراسیون را در سالن های همایش به دست بگیرد. ساختار این دستگاه به گونه ای است که در حالت سرمایشی، می تواند از میزان رطوبت هوا بکاهد. اما زمانی که در حالت گرمایشی کار می کند، چنین امکانی را نخواهد داشت.

چیلر برای سالن اجتماعات

هواساز مناسب سالن همایش

هواساز دستگاهی است که برای توزیع هوا مورد استفاده قرار می گیرد و به تنهایی تولید کننده سرما یا گرما نخواهد بود. برای سرمایش به کمک هواساز، از دستگاه چیلر استفاده می شود و آب سردی که توسط این دستگاه تولید شد، با ورود به هواساز به عنوان واحد توزیع کننده هوا، به محیط عرضه می شود. هواسازها دارای کویل سرمایش و گرمایش، فیلترهای مخصوص برای تصفیه 100 درصدی هوا، تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا می باشند. هوا پس از عبور از فیلترهای مخصوص تعبیه شده در این دستگاه ها، پاکسازی شده و سپس از روی کویل های آب گرم یا سرد عبور خواهد کرد. با ایجاد دمای مناسب در هوا، در صورت لزوم تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا، وارد عمل شده و این شاخص را در هوا کنترل خواهند کرد. در ادامه هوا از مجرای کانال های هوارسان، وارد محیط سالن می شود.

هواساز مناسب سالن همایش، یکی از بهترین گزینه هایی است که می توان در این محیط ها به کار برد. به دلیل آنکه این واحد توزیع کننده هوا، کلیه فاکتورهای مورد نیاز در سالن های اجتماعات را تامین خواهد ساخت و به دلیل ساختار کانالی که دارد، پاسخ گوی محیط های یکسره و سالن با سقف های بلند خواهد بود. کنترل دقیق میزان رطوبت و فیلتر کردن هوا از دیگر مزیت هایی است که این دستگاه به همراه خواهد داشت. برای خرید هواساز سالن اجتماعات و استعلام قیمت می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در ارتباط باشید.

هواساز برای سالن اجتماعات

روفتاپ پکیج برای سالن همایش

سالن های اجتماعات را می توان به خوبی توسط دستگاه پکیج پشت بامی یا روف تاپ پکیج، تهویه کرد. روف تاپ پکیج ترکیبی است از دستگاه هواساز و چیلر تراکمی هواخنک که از کارخانه به طور یکسره ساخته شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. این دستگاه در فضای باز واقع در پشت بام یا هر مکانی نزدیک سالن که دسترسی به هوای آزاد در آن وجود دارد، نصب می شود. به دلیل وجود هواساز در این دستگاه، رطوبت سالن به طور دقیق کنترل خواهد شد و از سویی تصفیه هوا به حرفه ای ترین شکل به انجام خواهد رسید. چیلر هواخنک به کار برده شده در این یونیت، می تواند آب سرد مورد نیاز برای سرمایش سالن را تامین کرده و کلیه فاکتورهای تهویه مطبوع مورد نیاز برای این مکان ها، به دقیق ترین شکل به کمک این دستگاه اجرایی خواهد شد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این حوزه می توانید به صفحه روف تاپ پکیج مراجعه کنید.

روفتاپ پکیج برای سالن همایش

بویلر و پکیج برای گرمایش

گرمایش سالن های همایش از دیگر مواردی است که باید به کمک دستگاه های تهویه مطبوع به انجام برسد. بویلر دستگاهی است که برای تولید آب گرم به منظور گرمایش به کار برده می شود و پکیج همین کار را در حجم کوچک تر به انجام می رساند. توزیع هوای گرم، به کمک این دستگاه ها را می توان به کمک فن کویل و هواساز به انجام رساند و این واحدهای توزیع، به صورت سرمایشی و گرمایشی کار خواهند کرد. به عبارتی با نصب چیلر و بویلر متصل به فن کویل یا هواساز، می توان از سرمایش و گرمایش مطلوب در سالن های همایش بهره برد.

داکت اسپلیت برای سالن اجتماعات

داکت اسپلیت نوعی کولرگازی است که با استفاده از ساختار کانال کشی، توزیع هوای گرم و سرد را به انجام می رساند. ظرفیت این دستگاه به نسبت اسپلیت ها بیش تر است و به دلیل ساختار کانالی، گزینه ای مناسب برای فضاهای یکسره می باشد. داکت اسپلیت دارای یونیت بیرونی و داخلی است و بخش بیرونی آن قابلیت نصب در پشت بام را داراست. یونیت داخلی آن هم به طور کامل درون سقف کاذب قرار می گیرد و چنان چه مکان یابی و کانال کشی آن توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام شود، صدای تولید شده توسط آن، کم بوده و از این نظر برای حاضران در محیط آزاردهنده نخواهد بود. یونیت داخلی داکت اسپلیت مجهز به فیلترهای تصفیه هوا است و اگرچه به اندازه هواساز، حرفه ای نخواهد بود، اما قادر است ذرات گرد و غبار و آلاینده ها را تا حدی از محیط پاکسازی کند. کاهش رطوبت در حالت کارکرد سرمایشی دستگاه از دیگر مزیت هایی است که داکت اسپلیت به همراه دارد.

گرمایش داکت اسپلیت را می توان با اتصال یونیت داخلی آن به کویل آب گرم به انجام رساند و شیوه دیگری که برای تولید گرما به کمک آن وجود دارد، معکوس کردن سیکل تبرید و استفاده از کمپرسور آن است که البته هزینه های مصرفی آن به نسبت استفاده از گاز شهری بالاتر خواهد بود. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این دستگاه، می توانید به صفحه داکت اسپلیت مراجعه کنید.

داکت اسپلیت برای سالن اجتماعات

نتیجه آنکه

تهویه مطبوع سالن همایش به دلیل تجمع افراد زیاد در یک فضای سربسته و سقف های بلندی که این مکان ها دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است. سالن های همایش، سینماها و کلیه مراکز اجتماعات باید دارای دستگاه های تهویه مطبوعی باشند که ضمن کنترل دما و رطوبت، فیلتر کردن آن را نیز به انجام رسانده و با مصرف انرژی پایین و کنترل هوشمند وضعیت، شرایط مناسبی را در این مکان ها ایجاد کند. در این مطلب ضمن بررسی کامل الزاماتی که باید در تهویه مطبوع سالن های همایش رعایت شود، بهترین دستگاه ها برای این مکان ها را معرفی کردیم. انتخاب مناسب ترین گزینه برای هر سالن، باید با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، مساحت، ساختار ساختمان و گنجایش آن صورت گیرد. این مساله تخصصی باید توسط افراد حرفه ای در حوزه تهویه مطبوع صورت گیرد. در این مسیر کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه مشاوره های رایگان و تخصصی را به شما عرضه خواهند کرد. 02188252897

سوالات متداول

قیمت دستگاه های تهویه مطبوع سالن اجتماعات چقدر است؟

قیمت این دستگاه ها با توجه به نوع آن، ظرفیت، تعداد یونیت های داخلی و بیرونی، شرکت سازنده و خدمات پس از فروش آن تعیین می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می توانید با کارشناسان تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

بهترین دستگاه های تهویه مطبوع سالن همایش کدامند؟

با توجه به شرایط می توان از ترکیب چیلر- فن کویل یا چیلر – هواساز، روف تاپ پکیج، داکت اسپلیت و بویلر و پکیج برای گرمایش استفاده کرد.

الزامات تهویه مطبوع سالن همایش چیست؟

تنظیم دمای آسایش، کنترل رطوبت و سرعت گردش هوا، فیلتر هوا از آلاینده ها، صدای کم و بهینه بودن مصرف انرژی از مهم ترین الزاماتی است که در انتخاب دستگاه تهویه مطبوع سالن اجتماعات باید رعایت شود.

تهویه مطبوع سالن همایش
توسط تاریخ انتشار : 2023-02-15بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.