آخرین مقالات

محصولات پرفروش

دستگاه تهویه سالن زیبایی

آرایشگاه ها و سالن های زیبایی مکان هایی هستند که انواع مواد شیمیایی، بخارات و بوهای ناشی از ترکیبات به کار رفته در محصولات، در آن وجود داشته و می تواند برای سلامتی کارکنان و حاضران در این محیط مضر باشد. در زمان راه اندازی سالن زیبایی، یکی از مواردی که باید به شدت مورد توجه باشد، اهمیت تهویه مطبوع آرایشگاه است. به عبارتی چنان چه از بهترین دستگاه های آرایشی و زیبایی استفاده کنید و ماهر ترین نیروها را به کار گیرید، اما راهی برای تهویه سالن زیبایی به شکلی کارآمد و مناسب نداشته باشید، رضایت مشتریان و کارکنان را از دست خواهید داد. اگرچه می توان با استفاده از تهویه طبیعی، تا حدی از شر بوهای مزاحم و اثرات ناخوشایند مواد شیمیایی در این محیط ها کاست، اما این نوع از تهویه برای از بین بردن بخارات سمی و ذرات بسیار مضر و بیماری زا کافی نخواهد بود و البته در همه سالن ها نیز امکان پذیر نمی باشد. استفاده از مناسب ترین دستگاه تهویه سالن زیبایی می تواند شرایطی را فراهم کند که مشتریان با رضایت کامل در سالن حضور پیدا کنند و پرسنل با انرژی و کارایی بالاتری مشغول به فعالیت باشند. در این مطلب به بررسی تهویه سالن زیبایی و معرفی مناسب ترین دستگاه ها برای این مکان ها پرداخته شده است.

تهویه ارایشگاه

اهمیت تهویه ارایشگاه

سالن های زیبایی و به خصوص سالن های زنانه، دارای انواع بخش هایی هستند که هر یک آلودگی مخصوص به خود را تولید می کند. لازم است که به منظور حفظ سلامتی مشتریان و پرسنل و افزایش رضایت مندی آنها، این آلودگی ها به بهترین شکل از محیط دفع شده و شرایط ایمنی برای کار و حضور در سالن فراهم شود. بخارات ناشی از کراتین کردن موها، ذرات معلقی که پس از کاشت ناخن و دیگر اعمال زیبایی در هوا معلق می مانند، گرمایی که ناشی از کارکرد دستگاه هایی نظیر سشوار ایجاد می شود، ترکیبات سمی و خطرناک که در انواع محصولات زیبایی پوست و مو وجود دارد و پس از استفاده در محیط منتشر می شود، همگی در سلامت کارکنان تاثیرات سوء خواهد داشت. درصد بالایی از آرایشگران دچار مشکلات تنفسی نظیر آسم، خلط سینه، برونشیت، تهوع، سردرد و حساسیت های تنفسی و پوستی هستند و این مساله به دلیل نامناسب بودن سیستم تهویه مطبوع سالن زیبایی بروز کرده است. به همین دلیل لازم است تا شرایط ایمنی را در این محیط ها فراهم کرد تا به این شیوه بتوان مانع از وارد شدن آسیب های تنفسی و پوستی به کارکنان و مشتریان سالن های زیبایی شد.

اهمیت تهویه مطبوع در سالن زیبایی

تهویه مناسب برای محیط ارایشگاه

تهویه سالن زیبایی را می توان به دو شکل طبیعی و مکانیکی و یا ترکیبی از این دو اجرا نمود. هدف از تهویه آرایشگاه، ایجاد شرایط مطلوب برای کارکردن پرسنل و حضور مشتریان است و این مساله در هر سالن با سالن دیگر متفاوت خواهد بود. به عبارتی وسعت فضا، تعداد اتاق ها، تعداد استفاده کنندگان از محیط، نوع خدماتی که در سالن ارائه می شود و شرایط اقلیمی، تاثیر مستقیمی بر نحوه تهویه سالن زیبایی خواهد داشت. مهم ترین اهداف تهویه سالن زیبایی عبارت است از:

بهترین رطوبت برای محیط ارایشگاه، بین 40 تا 60 درصد به صورت نسبی است. بالا رفتن میزان رطوبت در این محیط ها، شرایط را برای رشد انواع میکروارگانیسم، قارچ و کپک ها فراهم می کند و بهداشت دستگاه ها و تجهیزات زیبایی را به تحت تاثیر قرار می دهد. از سویی کمتر بودن میزان رطوبت از این مقدار، باعث خشک شدن پوست و مو، احساس خشکی در گلو و چشم ها و مشکلاتی از این قبیل خواهد شد. دستگاه تهویه مطبوع سالن زیبایی باید بتواند بهترین رطوبت برای محیط آرایشگاه را تامین کرده و مانع از بروز مشکلات نام برده شود.

دمای مناسب سالن آرایشی باید در حدود 18 تا 20 درجه سانتی گراد باشد. دستگاه های تهویه در سالن های آرایشی باید بتوانند این شرایط دمایی را در هر فصلی تامین کنند که برای این منظور نیاز به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مجزا وجود دارد. غالبا سیستم گرمایش سالن های زیبایی به صورت مرکزی و با استفاده از موتورخانه است و برای سرمایش از دستگاه های مختلفی نظیر چیلر هواخنک متصل به هواساز یا فن کویل و یا داکت اسپلیت و اسپلیت بهره گرفته می شود.

تصفیه هوای آرایشگاه

فیلتر کردن هوای آرایشگاه از ذرات معلق، عوامل بیماری زا و خطرناک نظیر فرمالدئید و بوهای ناخوشایند و آلوده، یکی از مهم ترین اهداف تهویه مطبوع سالن های زیبایی است. تصفیه هوای آرایشگاه به کمک فیلترهایی که در دستگاه های تهویه به کار برده می شود، انجام خواهد شد و لازم است تا در سالن ها از حرفه ای ترین فیلترها برای از بین بردن آلودگی ها استفاده شود. میزان آلودگی که در سالن های کراتین و زیبایی تولید می شود، به قدری است که توصیه می شود از فیلترهای هپا که در محیط های بیمارستانی به کار برده می شود، در تصفیه هوای این محیط ها استفاده شود.

تصفیه هوای سالن زیبایی

در این جدول می توانید مهم ترین الزامات تهویه مطبوع سالن های زیبایی را مشاهده کنید.

اهداف تهویه سالن های زیبایی جزئیات
تامین دمای مناسب دمای مناسب در سالن های زیبایی بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد
تامین رطوبت رطوبت نسبی سالن زیبایی باید بین 40 تا 60 درصد باشد.
فیلتر کردن هوا فیلتراسیون هوا باید به منظور از بین بردن کلیه مواد شیمیایی، بخارات، سموم و بوهای ناخوشایند در سالن های زیبایی صورت گیرد.
تامین هوای تازه

تامین هوای تازه به منظور افزایش میزان اکسیژن در سالن و افزایش کیفیت هوا

تهویه طبیعی سالن زیبایی

تهویه طبیعی به معنای استفاده از هوای تازه ای است که از طریق در و پنجره وارد محیط می شود و از همین مجرا، به طور طبیعی هوای داخلی واحد که آلوده شده، خارج خواهد شد. این روش نمی تواند به طور کامل برای چنین محیط هایی پاسخ گو باشد و میزان انتشار آلودگی و بوهای ناخوشایندی که سبب بروز بیماری می شود، در این حالت بالا خواهد بود. از معایب تهویه طبیعی سالن زیبایی باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • در فصل سرما استفاده از این روش، آسایش کارکنان و مشتریان را به هم خواهد زد و سبب ایجاد سرمای بیش از اندازه در سالن خواهد شد.
  • دستگاه های گرمایشی و سرمایشی برای تامین دمای آسایش در این شرایط، مجبور به بیش تر کار کردن خواهند بود که ضمن وارد شدن آسیب به آنها، هزینه های انرژی مصرفی ساختمان را افزایش خواهند داد.
  • در برخی از سالن ها، به دلیل طراحی خاصی که دارند، تعداد پنجره ها و مجراهای ورود و خروج هوا به اندازه کافی نیست و نمی توان استفاده بهینه ای از تهویه طبیعی کرد.

تهویه طبیعی در سالن زیبایی

تهویه مکانیکی سالن زیبایی

تهویه آرایشگاه به شیوه مکانیکی با استفاده از تاسیسات و دستگاه های تهویه مطبوع خواهد بود و به این شیوه می توان با دقت بالاتری، اهداف تهویه سالن زیبایی را تامین کرد. دستگاه هایی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند، متنوعند و هر یک تا سطحی قادر به تامین شرایط مطلوب برای کارکنان و مشتریان خواهد بود. از کولرهای آبی تا حرفه ای ترین دستگاه های هواساز سالن زیبایی، در این دسته جای دارند و مالکان با توجه به میزان بودجه ای که برای این موضوع در نظر دارند و مقدار اهمیتی که به سلامت کارکنان و مشتریان خود می دهند، از دستگاه های مدرن تر با قابلیت های بالاتر استفاده می کنند.

دستگاه های تهویه در سالن های آرایشی

تهویه مطبوع در سالن های زیبایی امری اجتناب ناپذیر است و لازم است تا کلیه بخش ها با توجه به تجهیزاتی که در آنها به کار برده می شود، از دستگاهی برای تهویه استفاده کنند. انتخاب دستگاه مناسب در بین تنوع گسترده ای که در این تجهیزات وجود دارد، کار ساده ای نیست و باید فاکتورهای مختلفی را مورد بررسی قرار داد. لازم است تا مالکان سالن های زیبایی و کراتین، اطلاعات کافی در مورد خدمات خود را به متخصصان تهویه مطبوع ارائه کرده و سپس با بهره گیری از دانش فنی افراد آموزش دیده، دستگاه مناسب سالن خود را انتخاب کنند. این اطلاعات شامل تعداد کارکنان، مساحت سالن و تعداد اتاق ها، نوع خدمات شامل کراتین، خدمات ناخن، استفاده از سشوار، خدمات رنگ مو و … می باشد و میزان آلودگی تولید شده و حرفه ای بودن دستگاه ها، باید با بررسی این موارد تعیین شود. در ادامه به معرفی دستگاه های تهویه در سالن های آرایشی پرداخته شده است.

تهویه مناسب سالن زیبایی

هواکش سالن زیبایی

اگزاست فن سالن زیبایی یکی از دستگاه هایی است که می تواند هوای موجود در محیط را به سمت خود کشیده و از سالن خارج کند. هواکش سالن زیبایی می تواند به خوبی بو، ذرات معلق و آلودگی هایی که در این محیط ها وجود دارد را خارج کرده و شرایط مناسبی را برای تنفس و حضور در سالن ایجاد کند. در برخی سالن ها تنها به استفاده از هواکش یا اگزاست فن بسنده می شود و از دیگر دستگاه ها برای تامین تهویه مطبوع شامل تصفیه هوای سالن زیبایی و یا کنترل رطوبت بهره گرفته نمی شود. هواکش آرایشگاه را باید یکی از ابتدایی ترین دستگاه در زمینه تهویه معرفی کرد که کارایی خوبی داشته و به خارج کردن هوای ناخوشایند کمک شایانی خواهد کرد.

برخی از هواکش های سالن زیبایی قابلیت استقرار در بالای صندلی های کراتین، کاشت ناخن و رنگ مو را دارند و به این شیوه بخارات سمی و بوهای ناخوشایند را قبل از گسترده شدن در سالن، به سمت خود کشیده و از سالن خارج می کند.

هواکش سالن زیبایی

داکت اسپلیت برای سالن زیبایی

داکت اسپلیت در آرایشگاه ها، یکی از دستگاه هایی است که می تواند برخی از نیازهای تهویه مطبوع را تامین کند. این دستگاه به صورت مستقل در هر واحد نصب می شود و دارای دو یونیت بیرونی و داخلی است. یونیت بیرونی در تراس، پشت بام یا نمای پنجره قرار می گیرد و یونیت داخلی باید در سقف کاذب استقرار یابد. داکت اسپلیت می تواند به دو صورت سرمایشی و گرمایشی فعالیت کند و با دارا بودن فیلترهایی، تا حدی امکان پاکسازی هوای محیط را خواهد داشت. این دستگاه در آرایشگاه هایی که ترکیبات شیمیایی و خطرناک در حد زیاد موجود نمی باشند، قابل استفاده است، زیرا فیلترهای به کار برده شده در آن، قابلیت حذف کامل انواع بوهای ناخوشایند و ذرات آلوده را نخواهند داشت. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این دستگاه می توانید به مطلب داکت اسپلیت مراجعه کنید.

داکت اسپلیت برای سالن زیبایی

چیلر و فن کویل برای سالن زیبایی

چیلر یکی از دستگاه های مرکزی تهویه مطبوع است که منشا تولید آب سرد می باشد. این دستگاه برای سرمایش انواع کاربری ها به کار برده می شود و دارای مدل های مختلفی است که پرکاربرد ترین آن در کشور ما، چیلر هوا خنک می باشد. استقرار این دستگاه در پشت بام و فضای باز ساختمان هاست، زیرا به گردش هوا برای خنک کردن خود و ادامه کارکرد نیاز دارد. آب سرد تولید شده در چیلر برای خنک سازی ساختمان، باید وارد واحدهای توزیع کننده درون واحدها شود. فن کویل ها یکی از دستگاه هایی هستند که برای این منظور درون واحد نصب می شوند که دارای انواع مختلف زمینی، کاستی، سقفی توکار، دیواری و کانالی هستند. در این بین فن کویل سقفی توکار و نوع کانالی، قابلیت تامین هوای تازه در کنار بهره گیری از هوای بازگشتی از ساختمان را دارد و دیگر انواع به دلیل عدم امکان تامین هوای تازه، گزینه های مناسبی برای سالن های زیبایی که نیاز به اکسیژن و تازه شدن هوا دارند، نمی باشد. تهویه آرایشگاه ها را می توان با استفاده از چیلر یا مینی چیلر متصل به فن کویل انجام داد و برای گرمایش آن نیز می توان از موتورخانه و اتصال کویل آن به فن کویل بهره گرفت. باید اشاره کرد که تنظیم دقیق میزان رطوبت و فیلتر کردن هوا با استفاده از فن کویل میسر نخواهد بود و این دستگاه تنها قادر به کاستن از میزان رطوبت در حالت کارکرد سرمایشی است و از فیلترهای معمولی برای تصفیه هوای آرایشگاه استفاده می کند.

چیلر برای تهویه سالن زیبایی

بهترین دستگاه تهویه سالن زیبایی

اهداف تهویه مطبوع آرایشگاه در قسمت های پیشین مطرح شد. در این مکان ها نیاز به دستگاهی وجود دارد که بتواند به طور کامل ذرات معلق ناشی از فعالیت خدمات ناخن، مو و پوست را مهار کرده و گازهای مضر و خطرناک که منشا بیماری های گسترده ای در سالن های زیبایی هستند را به بیرون هدایت کند. از سویی کنترل دقیق میزان رطوبت، باید در سالن های زیبایی مد نظر قرار گیرد و تامین دمای آسایش از مهم ترین الزامات تهویه سالن زیبایی خواهد بود. دستگاه هایی که تا به این جا نام برده شد، تا حدی می توانند این نیازها را تامین کنند، اما تامین همه این نیازها و ایجاد شرایط مطلوب در سالن های آرایشی و کراتین، به کمک دستگاه هواساز امکان پذیر خواهد بود. در ادامه در مورد هواساز سالن زیبایی توضیحات بیش تری ارائه شده است.

هواساز سالن زیبایی

هواساز از دستگاه های توزیع کننده برودت و حرارت است که دارای ساختار کانالی بوده و با اتصال به چیلر یا مینی چیلر سرما را وارد محیط می کند. این دستگاه قابل اتصال به پکیج و موتورخانه نیز می باشد و به این شیوه توزیع کننده گرما خواهد بود. دلیل انتخاب هواساز به عنوان بهترین دستگاه تهویه سالن زیبایی، توانایی آن در کنترل دقیق میزان رطوبت و فیلتر کردن حرفه ای هواست. قدرت این دستگاه در تصفیه هوا به قدری است که در محیط های بهداشتی، اتاق های عمل و بیمارستان ها، از هواساز استفاده می شود. در زمان خرید هواساز، می توانید نوع فیلترهای مورد نیاز خود را به سازنده سفارش دهید تا متناسب با درخواست شما، دستگاه را تولید نماید. دیگر مزیت هواساز سالن زیبایی، قابلیت در کنترل دقیق میزان رطوبت است. هواسازها به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی مجهز می باشند و می توانند در هر شرایط اقلیمی، میزان رطوبت مورد نیاز محیط داخلی را تامین کنند. به همین دلیل در سالن های زیبایی یکی از گزینه های مناسب محسوب می شوند تا افزایش یا کاهش این فاکتور، تاثیر سوئی بر کیفیت هوای آرایشگاه نداشته باشد. با توجه به تخصصی بودن محیط استفاده از این دستگاه، باید در زمان ساخت هواساز، اطلاعات کافی را در اختیار سازنده قرار دهید تا بهترین بازدهی را از آن دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات کافی در این حوزه و استعلام قیمت هواساز آرایشگاه می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید. 02188252897

بهترین هواساز تهویه سالن زیبایی

دستگاه تهویه کراتین

کراتینه کردن موها یکی از بخش هایی در سالن های زیبایی است که میزان آلودگی تولید شده توسط آن بسیار بالاست و چنان چه بخارات ناشی از مواد کراتینه به درستی مهار نشود، به مرور زمان سبب بروز بیماری های جدی از جمله سرطان در کارکنان سالن خواهد شد. به همین دلیل لازم است تا دستگاه تهویه کراتین به طور تخصصی در سالن های زیبایی نصب و راه اندازی شود تا از بروز مشکلات خطرآفرین برای کارکنان و حاضران در آرایشگاه جلوگیری به عمل آید. تهویه سالن زیبایی و کراتینه باید بتواند به طور کامل بو، بخارات و مواد شیمیایی منتشر شده را از محیط خارج کرده و با بهره گیری از هوای تازه، شرایط مطلوبی را برای تنفس ایجاد کند. دستگاه هواکش کراتین در کنار هواساز، به خوبی قادر خواهد بود از عهده این کار برآید و شرایط مناسبی را برای افراد مهیا سازد.

قیمت دستگاه تهویه کراتین

تهویه سالن زیبایی و کراتینه چه میزان هزینه خواهد داشت؟ پرسشی که برای بسیاری از سالن داران ایجاد می شود و در این بخش قصد داریم به پاسخ آن بپردازیم. قیمت دستگاه تهویه کراتین با توجه به نوع آن تعیین می شود. ظرفیت دستگاه، برند تولید کننده، خدمات پس از فروش معتبر و کیفیت قطعات، همگی در قیمت دستگاه هواساز کراتین موثر خواهند بود. دستگاه هواساز با توجه به قابلیت هایی که در آن به کار برده شده، نظیر نوع فیلتر، تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا و ظرفیتی که دارد، قیمت های متغیری خواهد داشت و لازم است تا ابتدا شرایط سالن مورد بررسی قرار گرفته و سپس قیمت دقیق آن اعلام شود. برای استعلام قیمت هواساز مخصوص کراتین، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید و سوالات تخصصی خود را در این مورد مطرح کنید.

دستگاه تهویه کراتین

نتیجه آنکه

تهویه مطبوع سالن زیبایی، به دلیل آلودگی هایی که در این محیط ها وجود دارد و صدمات جدی که به سلامتی وارد می کند، از اهمیت زیادی برخوردار است. دستگاه تهویه سالن زیبایی باید بتواند به خوبی انواع آلودگی را مهار و فیلتر کرده و با تنظیم دقیق دما و رطوبت در این محیط، شرایط آسایش استفاده کنندگان را تامین نماید. هرچه قدرت دستگاه در فیلتر کردن هوای محیط و تصفیه آن بالاتر باشد، به معنای مناسب تر بودن آن خواهد بود. از سویی استفاده از فن های مخصوص که هوای راکد داخلی را به سمت بیرون کشیده و آلودگی را از محیط خارج کند، در سالن های زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است. در هر آرایشگاه با توجه به نوع خدمات، تعداد استفاده کنندگان، مساحت و شرایط واحد، باید از دستگاه های مخصوص با جانمایی مناسب مجرای توزیع هوا استفاده کرد. در این زمینه کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه می توانند اطلاعات دقیقی را در اختیارتان گذاشته و راهنمایی تان خواهند کرد.

سوالات متداول

تهویه سالن زیبایی و کراتینه چه الزاماتی دارد؟

از بین بردن بو، بخارات و ذرات آلاینده، تامین رطوبت نسبی مناسب، ایجاد دمای آسایش در کلیه فصول از مهم ترین وظایف تهویه سالن زیبایی و کراتینه خواهد بود.

بهترین دستگاه تهویه سالن زیبایی کدام است؟

هواکش و هواساز مخصوص آرایشگاه را باید از بهترین دستگاه های تهویه سالن زیبایی دانست که می توانند اهداف مورد نظر در این مکان ها را تامین کنند.

تهویه سالن زیبایی و کراتینه
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-24بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.