آخرین مقالات

محصولات پرفروش

صدای داکت اسپلیت

دستگاه داکت اسپلیت یکی از رایج ترین و محبوب ترین انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که در همه انواع کاربری ها، از کوچک تا بزرگ به کار برده می شود. این دستگاه دارای دو بخش بیرونی و درونی است که به واسطه لوله کشی های مسی حاوی مبرد کار می کند. یونیت داخلی این دستگاه از طریق ساختار کانالی، هوای سرد یا گرم را وارد واحد ها می کند. ایجاد صدای ناخوشایند ناشی از ساختار کانالی دستگاه و قرارگیری فن در یونیت داخلی، یکی از معایبی است که در برخی از مدل ها، شاهد آن هستیم و این صدا می تواند در برخی از کاربری ها نظیر ساختمان های مسکونی یا شرکت ها، آزاردهنده باشد. به همین دلیل انتخاب کم صداترین داکت اسپلیت، می تواند به عنوان راه حلی مناسب برای استفاده از این دستگاه مد نظر قرار گیرد. در این مطلب قصد داریم علت صدای داکت اسپلیت را بررسی کرده و به معرفی کم صداترین انواع این دستگاه بپردازیم.

میزان صدای داکت اسپلیت

علت صدای داکت اسپلیت

دلایل صدای داکت اسپلیت متنوع است و در هر دستگاه باید با بررسی دقیق شرایط مشخص شود. با شناخت اجزای این دستگاه می توان به علت صدای داکت اسپلیت پی برد. در این قسمت اصلی ترین دلایل صدای داکت اسپلیت را مطرح خواهیم کرد. در برخی موارد، این صدا می تواند نشانه وجود مشکل جدی در دستگاه باشد و در صورت بی توجهی زمینه ساز هزینه های زیاد تعمیرات خواهد شد. به همین دلیل لازم است تا صدای داکت اسپلیت جدی گرفته شده و در جهت اصلاح کارکرد آن اقدام شود. اصلی ترین علت های صدای داکت اسپلیت عبارت است از:

نصب نادرست داکت اسپلیت

 • نصب نادرست یونیت داخلی دستگاه می تواند سبب ایجاد صدای ناخوشایند در آن شود. در زمان نصب باید به تراز بودن یونیت داخلی و بیرونی توجه کرد تا در زمان کار دستگاه، صدایی ایجاد نشود.
 • نصب نادرست کانال ها یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد صدای ناخوشایند در داکت اسپلیت است. کانال هایی که مجرای عبور هوا از یونیت داخلی به واحدها هستند، باید به درستی نصب شده و ایراداتی از قبیل تراز نبودن آنها و یا نصب غیر اصولی، صدای آزاردهنده ای را ایجاد خواهد کرد.
 • وجود منفذ در کانال ها، دلیل دیگری است که سبب تولید صدا توسط دستگاه می شود.
 • استفاده از کانال های گالوانیزه نیز یکی دیگر از مواردی است که در ایجاد صدای ناخوشایند در دستگاه نقش دارد.
 • نصب نادرست کویل های داکت اسپلیت، دلیلی بر ایجاد صدای ناخوشایند است. کویل ها به دلیل استقرار بر روی پایه فلزی، مولد صدا می باشند و اگر به درستی نصب نشوند، دستگاه حین کار صدای آزاردهنده ایجاد خواهد کرد. در برخی از دستگاه ها که کویل آب گرم به صورت پیش فرض در دستگاه وجود ندارد، توجه به نصب درست کویل آب گرم داکت اسپلیت، از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا در صورت نصب توسط افراد غیر حرفه ای، صدای آزاردهنده ای ایجاد خواهد کرد.

در این جدول می توانید علت صدای داکت اسپلیت ناشی از نصب نادرست دستگاه را مشاهده کنید.

علت صدای داکت اسپلیت ناشی از نصب نادرست جزئیات
نصب نادرست یونیت داخلی تراز نبودن یونیت داخلی می تواند سبب ایجاد صدا حین کار شود.
استفاده از کانال های گالوانیزه و گوشه دار کانال های گالوانیزه و زاویه دار، سبب افزایش میزان صدای تولید شده توسط دستگاه می شود.
وجود منفذ در کانال ها منفذ در محل اتصالات می تواند سبب تولید صدای اضافی توسط دستگاه شود.
نصب نادرست کویل های دستگاه کویل های دستگاه از بخش های مولد صدا هستند که در صورت نصب غیر اصولی می توانند صدای زیادی تولید کنند.

 

صدای فن داکت اسپلیت

 • در صورتی که بلوور فن از حالت تراز شده خود خارج شود، صدای ناخوشایندی حین کار دستگاه به گوش می رسد. ممکن است وضعیت ریگلاژ بلوور فن در اثر کارکرد دستگاه به هم خورده و یا در همان ابتدا، نصب آن به درستی صورت نگیرد. صدای فن داکت اسپلیت، مساله ای طبیعی است و به منظور تامین گردش هوا در واحدها ایجاد می شود، اما بیش از اندازه بودن این صدا و ایجاد آلودگی صوتی، نشان از بروز مشکل است و باید بررسی شود.
 • شکستگی در پره های بلوورفن می تواند سبب ایجاد صدا حین کار دستگاه شود.
 • در صورتی که ظرفیت دستگاه بالا بوده و از یک فن بزرگ در آن استفاده شود، صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت بیش تر خواهد شد. زیرا فن در یونیت داخلی وظیفه دارد تا هوا را در همه کانال ها توزیع کند و برای تامین جریان هوا توسط یک فن در ظرفیت بالا، صدای زیادی ایجاد خواهد شد.

صدای بلوور فن داکت اسپلیت

در این جدول می توانید با علت صدای فن داکت اسپلیت آشنا شوید.

علت صدای فن داکت اسپلیت جزئیات
تراز نبودن بلوور فن خارج شدن بلوور فن از حالت تراز می تواند سبب ایجاد صدای زیاد حین کار شود.
شکستگی در پره های بلوور فن وجود آسیب یا شکستگی در پره های بلوور فن می تواند تولید صدای اضافی داشته باشد.
استفاده از یک فن بسیار بزرگ در یونیت داخلی استفاده از تنها یک فن در داکت اسپلیت، می تواند سبب ایجاد صدای زیاد حین کار دستگاه شود.

صدای اجزای داخلی داکت اسپلیت

آلوده بودن فیلترهای دستگاه نیز می تواند سبب ایجاد صدای ناخوشایند شود. زیرا گرفتگی فیلترها سبب می شود تا برای تامین جریان هوای مورد نیاز، فن ها با قدرت بیش تری کار کنند و این مساله صدای زیادی را ایجاد خواهد کرد.

چنان چه پیچ و مهره هایی که اجزای دستگاه را به یکدیگر متصل کرده، دچار شل شدگی شود، حین کار دستگاه صداهای ناخوشایندی ایجاد خواهد شد. هم چنین در برخی موارد اتصالات اصلی دستگاه حتی در صورت نو بودن داکت اسپلیت، محکم نیستند و کارکرد چنین دستگاه های بی کیفیتی، با صدای آزاردهنده همراه خواهد بود.

باید اشاره کرد که برخی از موارد نام برده شده، با خرید دستگاه های بی کیفیت ایجاد خواهد شد و برخی دیگر حتی در صورت خرید کم صداترین داکت اسپلیت هم بروز خواهد کرد. سرویس های منظم و دوره ای داکت اسپلیت می تواند تا حد زیادی از بروز صدا حین کار دستگاه جلوگیری کرده و رضایت استفاده کنندگان را به همراه داشته باشد.

کاهش صدای داکت اسپلیت

روش های کاهش صدای داکت اسپلیت متنوع است و در ابتدا باید دلیل اصلی تولید کننده صدا را شناسایی کرد. با استفاده از راهکارهای زیر می توان در جهت کاهش صدای داکت اسپلیت گام برداشت.

عایق کردن کانال ها

منفذدار بودن کانال ها در محل اتصال ها و انشعاب ها، می تواند سبب کاهش صدای ایجاد شده توسط دستگاه شود. به همین دلیل با عایق کاری مناسب دستگاه می توان تا حد زیادی از ایجاد صدای ناخوشایند برای کاربران جلوگیری کرد. هم چنین لرزش یونیت درونی و کانال ها، سبب ایجاد صدای ناخوشایند خواهد شد که با استفاده از عایق های مخصوص، می توان میزان این لرزش را کاهش داد و صدای تولید شده توسط دستگاه را کاست.

استفاده از کانال های گرد و انعطاف پذیر

کانال هایی با زاویه های گرد و دارای ساختار انعطاف پذیر می توانند تا حد زیادی در کاهش صدای داکت اسپلیت موثر باشند. این در حالی است که استفاده از کانال های گالوانیزه و زاویه دار، باعث می شود تا صدای گردش هوا به بیش ترین میزان خود رسیده و برای کاربران ناخوشایند باشد.

استفاده از کانال فلکسیبل به جای گالوانیزه

استفاده از دیجی کنترل

دیجی کنترلر قطعه ای است که می تواند با استفاده از ترموستات های نصب شده در واحدها، کارکرد دستگاه را کنترل کند. به این ترتیب میزان گردش دور فن، متناسب با نیاز کاربران تنظیم می شود و از گردش این بخش از دستگاه که مولد صدا است، با دور حداکثری پیش گیری خواهد شد. این قطعه در دستگاه هایی که مجهز به سیستم اینورتر نیستند به کار برده می شود و تاثیر زیادی در کاهش هزینه های برق مصرفی دستگاه نیز خواهد داشت. تنظیم دور فن داکت اسپلیت توسط دیجی کنترلر و یا خرید داکت اسپلیت اینورتر دار اتفاق می افتد و راهی موثر در کاهش صدای تولید شده می باشد.

نصب داکت اسپلیت در مکان مناسب

یونیت داخلی داکت اسپلیت، بخشی از دستگاه است که حتی در کم صداترین داکت اسپلیت، مقداری صدا تولید خواهد کرد. به همین دلیل محل قرارگیری آن، از اهمیت زیادی برخوردار است و لازم است تا با استقرار آن در محیط مناسب، تجربه کاربری خوبی ایجاد کرد. به عنوان مثال از نصب داکت اسپلیت در اتاق خواب خودداری می شود تا صداهای ایجاد شده، موجب نارضایتی در زمان خواب نشود. بهترین مکان برای نصب یونیت داخلی در راهروهای ورودی است که صدای تولید شده، کمترین میزان آزار را ایجاد خواهد کرد.

نصب داکت اسپلیت در مکان مناسب

نصب صحیح کویل داکت اسپلیت

کویل داکت اسپلیت از دیگر بخش هایی است که کارکرد آن با صدا همراه است. کویل ها در این دستگاه بر روی یک پایه فلزی قرار می گیرند و در زمان نصب باید این پایه های فلزی به صورت تراز شده قرار گیرند. در غیر این صورت شاهد ایجاد صدای ناخوشایندی از کویل ها خواهیم بود. نصاب حرفه ای می تواند به خوبی پایه های کویل را تراز کرده و از بروز این مشکل پیش گیری کند.

سرویس های منظم داکت اسپلیت

گرفتگی فیلترها، وجود گرد و خاک در کانال ها، تراز نبودن بلوورفن و کثیفی کندانسور دستگاه، دلیل دیگری است که سبب ایجاد صدا می شود و با سرویس های منظم و دوره ای به طور کامل قابل پیش گیری می باشد. در زمان نصب دستگاه باید سلامت کلیه قطعات نظیر بلوور فن، فیلتر، کویل ها و کانال بررسی شود و در سرویس های دوره ای نیز، بازبینی این بخش ها به منظور به حداقل رساندن صدای تولید شده، الزامی است.

بازبینی فیلترهای داکت اسپلیت

استفاده از نصاب های حرفه ای

کم صدا ترین داکت اسپلیت موجود در بازار، چنان چه توسط افراد غیرحرفه ای در این حوزه، نصب شود، می تواند سبب ایجاد صدا در دستگاه حین کار شود. یک فرد متخصص، داکت اسپلیت را در محل مناسب جانمایی می کند و کلیه بخش های آن را به صورت تراز شده نصب می نماید. از عایق های صوتی بهره گرفته و کلیه فاکتورهایی که سبب ایجاد صدا توسط دستگاه می شود را کنترل خواهد کرد. به همین دلیل بهره گیری از یک متخصص در نصب و راه اندازی داکت اسپلیت، می تواند در بهبود کارکرد دستگاه و ایجاد آسایش در کاربران فضا موثر باشد.

نصاب حرفه ای داکت اسپلیت

در این جدول می توانید با راه های کاهش صدای داکت اسپلیت آشنا شوید.

راه های کاهش صدای داکت اسپلیت جزئیات
عایق کردن کانال ها عایق کردن کانال ها یکی از راه های اصلی برای کاهش صدای ایجاد شده توسط دستگاه است.
استفاده از کانال های فلکسیبل بهره گیری از کانال های انعطاف پذیر به جای گالوانیزه می تواند از صدای گردش هوا در آنها بکاهد.
استفاده از دیجی کنترل دیجی کنترل می تواند گردش فن دستگاه را متناسب با نیاز کاربر تنظیم کرده و از کارکرد فن با دور حداکثری در تمام اوقات جلوگیری کند.
به کار گیری نصاب حرفه ای نصاب حرفه ای می تواند کلیه بخش های دستگاه را به صورت تراز شده نصب کرده و با جانمایی درست یونیت ها و برقراری اتصال درست بین همه بخش ها، از ایجاد صدای ناخوشایند جلوگیری کند.
نصب درست کویل ها نصب غیر اصولی کویل ها و تراز نبودن آنها می تواند سبب ایجاد صدای ناخوشایند شود و با نصب اولیه  درست و یا اصلاح آن می توان از ایجاد صدا پیش گیری کرد.
سرویس های منظم و دوره ای دستگاه سرویس های منظم دستگاه می تواند مشکلاتی از قبیل گرفتگی فیلترها، گرد و خاک در کانال ها، تراز نبودن فن و بلوور و … را برطرف کند.

خرید کم صداترین داکت اسپلیت

کم بودن صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت، مزیت مهمی است که در زمان خرید باید به آن توجه کرد. خرید کم صداترین داکت اسپلیت، درخواست بسیاری از کاربران و سازندگان است و در بین تنوع گسترده ای که در این دستگاه وجود دارد، انتخاب گزینه مناسب، دشوار به نظر می رسد. در بررسی کم صداترین داکت اسپلیت موجود در بازار، توجه به کیفیت دستگاه و بهره مندی آن از گارانتی، بسیار حائز اهمیت است. خدمات پس از فروشی که توسط شرکت سازنده ارائه می شود، نشان از کیفیت بالای دستگاه است و لازم است تا در زمان خرید به این موضوع توجه داشته باشید. هم چنین سرویس های منظم و دوره ای داکت اسپلیت سبب می شود که ایجاد صدا حین کارکرد آن به حداقل کاهش پیدا کند. یکی از بهترین و باکیفیت ترین انواع داکت اسپلیت های موجود در بازار، محصولی از شرکت HTW اسپانیا است که دارای استانداردهای سخت گیرانه ای در ساخت است. این دستگاه اروپایی، در عین بهره مندی از مبرد سازگار با محیط زیست، از باکیفیت ترین قطعات در ساخت بهره می برد و میزان صدای تولید شده توسط آن، بسیار کم خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد این دستگاه و خرید داکت اسپلیت می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده انحصاری این دستگاه به کشور تماس بگیرید. 02188252897

نتیجه آنکه

کم صدا ترین داکت اسپلیت به دلیل آسایشی که حین کار برای استفاده کنندگان از فضا ایجاد می کند، از محبوبیت زیادی برخوردار است و خریداران این نوع از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به دنبال انواع کم صدای آن هستند. فاکتورهای مختلفی در ایجاد صدا توسط این دستگاه دخیل می باشند که برخی از آنها ناشی از بی کیفیتی داکت اسپلیت و برخی دیگر به دلیل نصب نادرست و یا سرویس نشدن دستگاه می باشد. نصب نادرست و کانال کشی غیر اصولی و بدون عایق، تنظیم نبودن فن و بلوور، کثیف بودن فیلترها و شل شدگی اتصالات دستگاه از اصلی ترین مواردی است که سبب ایجاد صدای ناخوشایند می شود. راه حل های اصلی برای کاهش صداهای ایجاد شده، در این مطلب مطرح شد و توصیه می شود که در صورت بروز چنین مشکلی با متخصصان حرفه ای و یا مرکز خدمات پس از فروش دستگاه خود تماس بگیرید. برای استعلام قیمت داکت اسپلیت و خرید انواع کم صدای آن، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید.

سوالات متداول

علت صدای داکت اسپلیت چیست؟

صدای زیاد داکت اسپلیت ناشی از نصب نادرست یونیت ها، کویل ها، تراز نبودن فن و بلوور و کانال کشی نادرست می باشد.

کم صدا ترین داکت اسپلیت موجود در بازار کدام است؟

دستگاه هایی که با استانداردهای حرفه ای تولید شوند و از گارانتی معتبر بهره می برند، نظیر دستگاه تولید HTW اسپانیا، یکی از کم صدا ترین داکت اسپلیت موجود در بازار ایران می باشد.

روش های کاهش صدای داکت اسپلیت چیست؟

نصب اصولی دستگاه توسط متخصصان، سرویس های منظم و دوره ای داکت اسپلیت از اصلی ترین راه های کاهش صدای داکت اسپلیت است.

کم صداترین داکت اسپلیت
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-092 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. آرین سجادیان 2023-01-30 - 08:12 - پاسخ

  لطفا برای خرید داکت اسپلیت بی صدا برای یک ساختمان مسکونی ۹۵ متری دوخوابه راهنمایی کنید

  • تاپ تهویه 2023-01-30 - 10:14 - پاسخ

   برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.