آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تهویه مطبوع باشگاه بدنسازی

تهویه باشگاه بدنسازی به عنوان یک اصل مهم به منظور افزایش بازدهی ورزشکاران و حفظ سلامت آنها مطرح است. سالن های ورزشی و باشگاه های بدنسازی، محلی است که در اثر فعالیت افراد، دمای محیط افزایش پیدا می کند و تعریق بدن، سبب ایجاد بوهای ناخوشایند خواهد شد. هم چنین میزان رطوبت در این محیط ها، فاکتوری است که از اهمیت بالایی برخوردار است و باید تحت کنترل کامل باشد. تهویه مطبوع باشگاه بدنسازی با هدف تامین کلیه شرایط مورد نظر، از دستگاه هایی نظیر هواساز استفاده می کند. هواساز سالن بدنسازی می تواند به خوبی از عهده تامین رطوبت کافی، فیلتر کردن هوا و ایجاد دمای مناسب باشگاه بدنسازی به کمک چیلر برآید. به همین دلیل شاهد استفاده گسترده از این دستگاه در سالن های ورزشی هستیم. در این مطلب قصد داریم به بررسی مهم ترین فاکتورهای مورد نیاز در تهویه مطبوع باشگاه بدنسازی پرداخته و برای خرید هواساز سالن بدنسازی، راهنمایی تان کنیم.

تهویه باشگاه بدنسازی

الزامات تهویه سالن بدنسازی

تهویه مطبوع سالن بدنسازی دارای قواعدی است که با رعایت کردن آنها، می توان رضایت استفاده کنندگان از باشگاه را جلب کرد. لازم به ذکر است که بخش عمده ای از اصولی که باید در این باشگاه ها رعایت شود، مشابه تهویه مطبوع سالن ورزشی است و تفاوت آنچنانی بین ورزش های سالنی وجود ندارد. اما در این مطلب به طور مفصل به بررسی هواساز سالن بدنسازی و الزاماتی که باید در این سالن ها رعایت شود، می پردازیم تا مالکان این باشگاه ها، بتوانند رضایت حداکثری استفاده کنندگان را جلب کنند. بدیهی است که 4 فاکتور تهویه مطبوع شامل کنترل دما، رطوبت، فیلتر شدن هوا از آلودگی ها و ایجاد گردش هوای مناسب، باید در این محیط ها رعایت شده و در دستور کار دستگاه های سرمایشی و گرمایشی قرار گیرد. در ادامه به طور تفکیک شده هر عامل را بررسی خواهیم کرد.

اهداف تهویه مطبوع سالن بدنسازی

دمای مناسب باشگاه بدنسازی

میزان دمای مناسب باشگاه بدنسازی از یک سالن به سالن دیگر متغیر خواهد بود و با توجه به وسعت باشگاه و تعداد استفاده کنندگان، تعیین می شود. به همین دلیل یک عدد ثابت به عنوان دمای مناسب باشگاه بدنسازی وجود ندارد و این شاخص به صورت بازه ای مطرح می گردد. به طور کلی دمای مناسب سالن بدنسازی را باید بین 20 تا 22.5 درجه سانتی گراد معرفی کرد که بدنسازان در این شرایط می توانند بدون سرد شدن عضلات و افت راندمان، حرکات تمرینی خود را انجام دهند. در سالن های بدنسازی که در نزدیک استخرها هستند، دمای تا حدود 27 درجه سانتی گراد نیز استاندارد خواهد بود.

رطوبت مناسب باشگاه بدنسازی

میزان رطوبت، شاخص دیگری است که در تهویه مطبوع سالن بدنسازی باید به آن توجه شود. کم یا زیاد بودن رطوبت در سالن های بدنسازی می تواند ضمن وارد کردن آسیب به ورزشکاران، به شدت در عملکرد آنها تاثیر سوء گذاشته و نارضایتی استفاده کنندگان را به همراه داشته باشد. رطوبت نسبی استاندارد باشگاه های بدنسازی بین 40 تا 60 درصد است و انتظار می رود تا هواساز سالن بدنسازی بتواند در هر شرایط آب و هوایی این وضعیت را تحت کنترل داشته باشد.

اهمیت کنترل رطوبت در باشگاه بدنسازی

فیلتر هوای سالن بدنسازی

فیلتراسیون هوای باشگاه های بدنسازی، از مسائل مهمی است که باید توسط دستگاه های تهویه مطبوع اجرایی شود. با توجه به افزایش میزان تنفس ورزشکاران در حین اجرای حرکات، میزان آسیب پذیری آنها در برابر آلاینده هایی که در هوا وجود دارد، بیش تر خواهد شد. به همین دلیل لازم است تا هوای سالن های ورزشی از هر نوع آلاینده، گرد و خاک و عوامل بیماری زا نظیر ویروس ها، پاکسازی شود و هوایی پاک برای تنفس ورزشکاران مهیا گردد. هواساز سالن بدنسازی می تواند به خوبی از عهده این کار برآمده و با بهره گیری از فیلترهای قدرتمند، هر نوع آلاینده را از محیط پاکسازی کند.

فیلتر هوا در سالن بدنسازی

گردش مناسب هوا در باشگاه بدنسازی

تهویه باشگاه بدنسازی باید با به گردش درآمدن مناسب هوا همراه باشد تا از تجمع کربن دی اکسید در اطراف ورزشکاران جلوگیری شده و هوای تازه و تمیز به طور دائم در سالن در حرکت باشد. تامین هوای تازه به وسیله دستگاه هواساز می تواند شرایطی را فراهم کند تا شادابی ورزشکاران حین تمرین افزایش پیدا کرده و راندمان آنها بالا رود. این در حالی است که بی حالی و احساس ضعف در عضلات از مشکلاتی است که گردش نداشتن هوا در سالن های بدنسازی به همراه خواهد داشت و می تواند در عملکرد افراد تاثیر داشته باشد. تاسیسات باشگاه بدنسازی باید بتواند گردش هوای مناسبی را به منظور افزایش نشاط در ورزشکاران ایجاد کند و این نیاز به کمک دستگاه هایی نظیر هواساز میسر خواهد شد.

گردش مناسب هوا در سالن بدنسازی

مهم ترین فاکتورهایی که در تهویه مطبوع سالن بدنسازی باید به آن توجه شود، در این جدول نشان داده شده اند.

اهداف تهویه مطبوع سالن بدنسازی جزئیات
تامین دمای مناسب دمای آسایش در محیط ورزشی که در حدود 20 تا 22.5 درجه سانتی گراد است، باید توسط دستگاه تامین شود.
تامین رطوبت کافی کنترل میزان رطوبت نسبی در حدود 40 تا 60 درصد، از اهداف تهویه مطبوع دستگاه های بدنسازی است.
فیلتر هوا از آلودگی ها هوای داخل سالن بدنسازی باید از ذرات معلق، گرد و خاک و آلودگی ها به دور باشد.
گردش مناسب هوا و تامین هوای تازه امکان استفاده از هوای تازه در کنار ایجاد گردش مناسب، باید در دستور کار دستگاه های تهویه مطبوع سالن بدنسازی قرار گیرد.

اهمیت تهویه مطبوع سالن بدنسازی

تهویه باشگاه بدنسازی چه اهمیتی دارد؟ شاید این پرسش ایجاد شود که چرا تا این حد بر تهویه سالن های بدنسازی تاکید می شود؟ در پاسخ باید به تاثیرات هوای آلوده و راکد بر سلامت و راندمان ورزشکاران اشاره کرد.

بالا بودن میزان رطوبت و دما در محیط های ورزشی و سالن های بدنسازی، باعث می شود که بدن به خوبی نتواند خود را خنک کرده و پس از اجرای فعالیت های سنگین و عرق کردن، افت راندمان رخ دهد. زمانی که ورزشکاران، در حال انجام حرکات خود هستند، دمای بدنشان افزایش پیدا می کند و تجمع تعداد زیادی از ورزشکاران در یک محیط سبب بالا رفتن  دمای سالن خواهد شد. بدن به طور طبیعی با عرق کردن دمای خود را کاهش می دهد و این مساله سبب می شود که میزان رطوبت در محیط نیز افزایش یابد. بالا بودن میزان دما و رطوبت سالن بدنسازی، شرایطی را ایجاد می کند که بدن با سرعت بیش تری عرق کند و این مساله تعادل مواد شیمیایی بدن را به هم می زند. خستگی و بی حالی یکی از مسائلی است که در پی این اتفاق بروز می کند.

بالا بودن میزان رطوبت در محیط سبب رشد انواع قارچ و عوامل بیماری زا در سالن می شود و سلامتی حاضران در محیط تهدید خواهد شد. لازم به ذکر است که چسبندگی بدن و ایجاد حس ناخوشایند بر روی پوست از دیگر معایب افزایش میزان رطوبت و دما در سالن های ورزشی است.

پایین بودن میزان دما و رطوبت نیز بر عملکرد ورزشکاران تاثیر سوء خواهد داشت. چنان چه میزان رطوبت از حد مشخصی پایین تر باشد، خشکی پوست، ترک خوردگی لب و پوست بدن و وارد شدن آسیب به موها، از جمله مسائل شایعی است که بروز می کند. از سویی پایین بودن دما سبب سرد شدن بدن، گرفتگی ماهیچه ها، احساس سردی و بی حسی در نوک انگشتان و صدمه دیدن عضلات و تاندون ها خواهد شد. در رطوبت کم، بدن خشک و کم آب شده و احتمال بروز انواع بیماری های التهابی، سرماخوردگی، گلودرد و خشکی چشم ها افزایش پیدا می کند.

رطوبت و دمای مناسب باشگاه بدنسازی از آنچنان اهمیتی برخوردار است که در صورت تامین نشدن آن، افراد مایل به ادامه ورزش در سالن نخواهند شد و مکان دیگری را برای ادامه فعالیتشان انتخاب می کنند. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که در کنار انتخاب دستگاه های مدرن و مناسب ورزشی، تهویه سالن بدنسازی نیز به درستی انجام شود.

رطوبت و دمای مناسب باشگاه بدنسازی

ویژگی های دستگاه هواساز باشگاه بدنسازی

دستگاه هواساز سالن بدنسازی، باید بتواند کلیه فاکتورهایی که در قسمت های پیشین به آن اشاره شد را به طور کامل اجرایی کند. هواساز سالن بدنسازی، باید مجهز به کانال تامین هوای تازه، فیلترهای متناسب با نیاز محیط، تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر باشد و با اتصال به دستگاه های مولد برودت یا حرارت نظیر چیلر یا بویلر کار کند. جزئیات کامل از طرز کار این دستگاه را می توانید در صفحه هواساز مطالعه کنید. ویژگی هایی که از دستگاه تهویه باشگاه بدنسازی انتظار می رود، عبارت است از:

 • تامین دمای مناسب محیط با توجه به ابعاد و تعداد استفاده کنندگان از فضا
 • تامین رطوبت کافی به منظور ایجاد شرایط مناسب برای تمرین
 • بهره مندی از فیلترهای حرفه ای و امکان نصب فیلتر مناسب با درخواست مشتریان
 • امکان به گردش درآوردن مناسب هوا در کل سالن به منظور جلوگیری از تجمع کربن دی اکسید و راکد ماندن هوا
 • امکان تامین هوای تازه به منظور بالا بردن میزان طراوات و شادابی در ورزشکاران
 • امکان استفاده از هوای بازگشتی به منظور کاهش هزینه های برق مصرفی

استفاده از قابلیت هیت ریکاوری در هواساز سالن بدنسازی یا همان بهره گیری از هوای بازگشتی، می تواند تا حد زیادی در هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این مورد می توانید به مطلب هواساز هیت ریکاوری مراجعه کنید.

هواساز هیت ریکاوری در باشگاه بدنسازی

هواساز باشگاهی و مزایای آن

هواساز سالن بدنسازی به نسبت دیگر دستگاه هایی که در حوزه تهویه مطبوع مراکز ورزشی به کار برده می شوند، مزیت های بسیاری دارد. هواساز باشگاهی و مزایای آن در ادامه به تفکیک بررسی شده اند.

 • امکان کنترل رطوبت به طور دقیق توسط دستگاه هواساز باشگاهی وجود دارد. این در حالی است که در دیگر دستگاه های تهویه مطبوع، چنین امکانی با دقت بالا وجود ندارد. به عنوان مثال فن کویل ها، تنها قادر به کاستن از میزان رطوبت در حالت سرمایشی هستند و هوا با عبور از روی کویل های سرد، رطوبت خود را از دست می دهد و وارد محیط می شود. دستگاه ایرواشر، زنت یا کولر آبی که در برخی از مراکز مورد استفاده قرار می گیرند، تنها قادر به افزایش میزان رطوبت بوده و کنترل دقیقی هم بر این افزایش نخواهند داشت.
 • فیلتر کردن دقیق هوا از دیگر مزیت های هواساز سالن بدنسازی است. هوارسان ها قابلیت نصب انواع فیلترها را بر روی خود دارند و با توجه به سفارش کارفرما، فیلتر مناسب در آنها قرار خواهد گرفت. فیلترها بسته به نوع آن، قادر خواهند بود انواع ذرات آلاینده، گرد و غبار، میکروارگانیسم ها، انواع ویروس، بوهای ناخوشایند و … را از بین برده و شرایط کاملا مناسبی را برای ورزش کردن فراهم کنند. این در حالی است که امکان نصب فیلترهای مختلف در دیگر دستگاه ها وجود نداشته و تنها می توان از انواع معمولی با قابلیت حذف ذرات درشت گرد و غبار و آلاینده ها استفاده کرد.
 • امکان تامین هوای تازه از دیگر مزیت های هواساز باشگاهی است که در دستگاه هایی که ساختار کانالی ندارند، میسر نمی باشد. با استفاده از هواساز می توان از هوای تازه در سالن های ورزشی استفاده کرد و به این ترتیب با افزایش میزان اکسیژن محیط، شادابی را در ورزشکاران افزایش داد. در کنار این مزیت، امکان استفاده از انرژی هوای بازگشتی از محیط و ترکیب کردن آن با هوای تازه، می تواند سبب کاهش هزینه های سالن ورزشی شود. کارفرمایان می توانند در زمان سفارش دستگاه، قابلیت هیت ریکاوری یا بازیافت گرما را به هواساز خود اضافه کنند و به این شیوه تا حد زیادی در هزینه های برق مصرفی صرفه جویی نمایند.

طراحی و اجرای سیستم تهویه باشگاه بدنسازی

سیستم تهویه باشگاه بدنسازی که هواساز را باید جزئی جدایی ناپذیر از آن دانست، باید توسط متخصصان این حوزه و با بررسی دقیق و همه جانبه، طراحی و اجرا شود. انتخاب دستگاه های مناسب برای نصب در سالن بدنسازی با توجه به شرایط هر سالن انجام می شود و تعداد استفاده کنندگان از فضا، مساحت و شرایط آب و هوایی در تعیین دستگاه ها تاثیرگذار خواهند بود. داشتن تجربه کافی در حوزه پیاده سازی تاسیسات باشگاه بدنسازی می تواند از بروز مشکلات پس از نصب و در زمان استفاده جلوگیری به عمل آورد. گروه صنعت تاپ تهویه در حوزه اجرای سیستم تهویه باشگاه بدنسازی، سابقه درخشانی دارد و این مساله نقطه قوتی در تجربیات این شرکت محسوب می شود. کارفرمایان می توانند برای طراحی و اجرای سیستم تهویه باشگاه بدنسازی، با این مرکز تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت هواساز، پیاده سازی این سیستم را به متخصصان با تجربه تاپ تهویه بسپارند.02188252897

پروژه تهویه مطبوع سالن بدنسازی

نتیجه آنکه

هواساز سالن بدنسازی از دستگاه هایی است که با استقرار در باشگاه، می تواند بهترین شرایط را برای ورزشکاران فراهم کرده و رضایت حداکثری آنها را جلب کند. امکان تنظیم کردن دقیق دما به کمک دستگاه های مولد برودت یا حرارت نظیر چیلر یا بویلر، فیلتر کردن هوا و از بین بردن کلیه آلودگی ها، تنظیم دقیق رطوبت و گردش مناسب جریان هوا از مزیت هایی است که هواساز سالن بدنسازی می تواند به همراه داشته باشد. انتخاب هواساز مناسب و نصب درست و اصولی آن که توسط متخصصان این حوزه انجام می شود، در بالا بردن راندمان دستگاه تاثیر شایانی خواهد داشت. بهره مندی سالن بدنسازی از تهویه مطبوع مناسب که به کمک هواساز به عالی ترین شکل خود انجام می شود، می تواند رضایت ورزشکاران و افزایش مشتریان را به همراه داشته باشد. گروه صنعت تاپ تهویه در زمینه مشاوره قبل از خرید، فروش هواساز سالن بدنسازی و نصب آن، در کنار شما خواهد بود و با تجربیات موفقی که در این حوزه داشته است، بهترین شرایط تهویه باشگاهی را مهیا خواهد کرد.

سوالات متداول

رطوبت و دمای مناسب باشگاه بدنسازی چقدر است؟

دمای بین 20 تا 22.5 درجه سانتی گراد به همراه رطوبت نسبی 40 تا 60 درصد بهترین شرایط برای باشگاه بدنسازی می باشد.

طراحی و اجرای سیستم تهویه باشگاه بدنسازی را به کجا بسپاریم؟

گروه صنعت تاپ تهویه با سابقه پیاده سازی انواع دستگاه هواساز در سالن های بدنسازی و کسب تجربیات فراوان در این حوزه، یکی از بهترین مراکز برای دریافت مشاوره و اجرای سیستم تهویه مطبوع باشگاه بدنسازی می باشد.

ویژگی های دستگاه تهویه سالن بدنسازی چیست؟

امکان تامین دمای مناسب، کنترل رطوبت، فیلتراسیون مناسب هوا از هر نوع آلاینده و بوهای ناخوشایند و امکان تامین هوای تازه و گردش مناسب آن، از اصلی ترین ویژگی های دستگاه های تهویه مطبوع سالن بدنسازی است.

هواساز باشگاه بدنسازی
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-232 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. صالح میرزایی 2023-01-25 - 08:20 - پاسخ

  سلام و خسته نباشید، برای یک سالن بدنسازی واقع در اصفهان نیاز به تهویه و هواساز داریم، لطفا راهنمایی کنید

  • تاپ تهویه 2023-01-25 - 08:41 - پاسخ

   سلام. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.