علت صدای زیاد فن کویل

فن کویل ها یکی از محبوب ترین انواع دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی هستند که با دارا بودن تنوع در مدل ها، توانسته اند در بین همه انواع کاربری ها، جایگاه ویژه ای برای خود کسب کنند. تولید صدای کم یکی از مهم ترین مزیت هایی است که این تجهیزات می توانند از آن بهره برند. اما گاهی سروصدای تولید شده توسط این دستگاه ها، خارج از تحمل بوده و می تواند آزاردهنده شود. علت صدای فن کویل را باید در بخش های مختلف آن و از جمله فن جست و جو کرد و لازم است تا با تعمیر به موقع دستگاه، از ادامه دار شدن این روند پیش گیری شود. اما برخی از دستگاه های فن کویل به خودی خود، با صدای آزاردهنده کار می کنند. به همین دلیل توصیه می شود به هنگام خرید فن کویل، دقت زیادی به میزان صدای تولیدی توسط دستگاه داشته باشد و از خرید محصولاتی که از کیفیت مطلوب بهره نمی برند، خودداری کنید. در این مطلب به بررسی علت صدای زیاد فن کویل پرداخته و برای خرید فن کویل بی صدا با بهترین کیفیت و قیمت راهنمایی تان خواهیم کرد.

علت صدای فن کویل چیست؟

بررسی دلیل صدای زیاد فن کویل

دستگاه فن کویل به صورت کلی باید با تولید صدای بسیار کم که در محدوده تحمل انسان است، کار کند. در زمان خرید فن کویل باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید و از فروشنده خود بخواهید که دستگاهی با حداقل صدای تولیدی را به شما معرفی کند. اما گاهی دستگاه بعد از کار کردن، دچار صدا می شود و در این صورت باید عیب یابی دستگاه صورت گرفته و بررسی دلیل صدای زیاد فن کویل انجام شود. عوامل موثر بر صدای تولید شده توسط فن کویل، متنوع می باشند و لازم است تا با بررسی همه بخش های مستعد تولید صدا، این ایراد برطرف شود. در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته ایم که علت صدای زیاد فن کویل چیست؟

بررسی صدای زیاد فن کویل

پروانه فن و موتور

صدای فن کویل تا حد زیادی به پروانه فن و موتور آن باز می گردد. پروانه فن کویل ممکن است در اثر استفاده دچار تغییر شکل شود و از حالت پایدار و بی صدای خود خارج گردد. به همین دلیل چک کردن این بخش از دستگاه در سرویس های دوره ای فن کویل از اهمیت زیادی برخوردار است.  نشستن گرد و خاک بر روی پروانه دستگاه هم می تواند سبب ایجاد صدای ناخوشایند شود، زیرا این بخش را از حالت تراز خود خارج کرده و باعث تولید صدا می شود. یکی دیگر از دلایل صدای فن کویل می تواند خراب شدن بوش های بخش موتور دستگاه باشد که سبب ایجاد لرزش و صدا خواهد شد. این مساله در زمانی که روغن کاری های موتور به موقع صورت نگرفته و یا بوش دستگاه آلوده شده باشد، بروز خواهد کرد.

صدای پروانه فن و موتور فن کویل

بدنه دستگاه

علت صدای فن کویل را می توان به جنس بدنه دستگاه و شیوه اتصالات آن نیز مربوط دانست. در برخی موارد که بدنه فن کویل از مواد بی کیفیت ساخته شده و یا اتصالات آن به یکدیگر به اندازه کافی محکم نیست، صدای ناخوشایندی از آن به گوش می رسد. به همین دلیل در کنار توجه به کیفیت و جنس بدنه دستگاه، از محکم بودن اتصالات آن نیز اطمینان حاصل کنید.

صدای فن کویل سقفی

فن کویل سقفی و کانالی بیش از دیگر انواع این دستگاه ها، صدا تولید می کنند. به طور کلی انواعی از این تجهیزات که در سقف نصب می شوند، مستعد تولید صدای بیش تر می باشند. به همین دلیل از نوع کانالی این دستگاه ها، بیش تر در راهروها و اماکن پر تردد استفاده می شود تا صدای تولید شده، آزاردهنده نباشد. اما چنان چه مایل به کاهش صدای فن کویل سقفی و کانالی هستید، می توان از آویزهای با کیفیت و مطمئن بین سقف و دستگاه استفاده کرد که سبب کاهش صدای تولیدی خواهد شد.

علت صدای فن کویل سقفی چیست؟

ظرفیت فن کویل

صدای فن کویل با ظرفیت دستگاه و تعداد فن های به کار رفته در آن ارتباط دارد. فن های پرسرعت به نسبت فن های با سرعت پایین تر، صدای بیش تری تولید می کنند و در دستگاه های با ظرفیت هوادهی بالاتر، غالبا از تعداد بیش تری فن با سرعت پایین تر استفاده می شود که سبب کاهش صدای دستگاه خواهد شد.

شدت صدای فن کویل در اتاق

صدای مجاز تجهیزات تهویه مطبوع، با توجه به نوع مکانی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت می باشد. شدت صدای فن کویل در اتاق با لابی یک هتل و یا یک مرکز خرید متفاوت است و آستانه تحمل افراد در این فضاها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. هر دستگاه فن کویل یک سطح صدای استانداردی دارد که در کاتالوگ دستگاه آورده شده و توسط فروشنده نیز عنوان خواهد شد. با کسب اطلاع در زمینه حد مجاز صدای تولید شده توسط دستگاه، می توانید گزینه مناسب تری را برای خود تهیه کنید.

صدای مجاز فن کویل در هر کاربری

در جدول زیر می توانید شدت صدای فن کویل در اتاق و دیگر مکان ها را مشاهده کنید و در خرید فن کویل به آن توجه کنید.

کاربری شدت صدای مجاز بر حسب دسی بل
ساختمان مسکونی، اتاق و لابی هتل، ادارات و سالن های کنفرانس، اتاق عمل و مساجد 25 تا 35 دسی بل
سالن های ورزشی 40 تا 50 دسی بل (با توجه به حضور یا عدم حضور تماشاچی)
اتاق و راهروهای بیمارستان 30 تا 40 دسی بل
سالن های مخصوص سخن رانی و مراکز تمرین موسیقی 35 دسی بل
سالن های تئاتر و کنسرت 25 دسی بل

معرفی فن کویل بی صدا

نوع فن کویل از مواردی است که بر روی صدای ایجاد شده توسط آن تاثیر می گذارد. این دستگاه ها در مدل های مختلفی تولید می شوند که هر یک در مکان خاص نصب شده و اگرچه از نظر شیوه کارکرد، مشابه یکدیگر هستند، اما میزان انتشار صدای آنها با هم تفاوت خواهد داشت. در این دسته بندی انواع دیواری، زمینی، سقفی، کانالی و … جای دارند که با بررسی هر یک می توان درک کرد که بی صدا ترین فن کویل کدام است و برای هر کاربری، کدام گزینه مناسب تر می باشد.

فن کویل زمینی بی صدا

فن کویل زمینی را می توان یکی از انواع بی صدای این تجهیزات تهویه مطبوع دانست. دو مدل فن کویل زمینی در بازار موجود است که نوع اول بر روی زمین نصب شده و به دیوار متصل می شود، نوع دوم به صورت ایستاده طراحی می شود و صدای بیش تری به نسبت نوع اول تولید می کند. با این حال هر دو دسته را می توان فن کویل زمینی بی صدا تلقی کرد، به شرط آنکه برند تولید کننده، از کیفیت بالایی در تهیه قطعات و ساخت آنها بهره گرفته باشد. استقرار دستگاه بر روی زمین، مزیت های دیگری از جمله تعمیر و سرویس ساده تر و هزینه های نگه داری کمتر را داراست و می توان این نوع فن کویل را یکی از انواع مناسب و به صرفه در تهویه مطبوع دانست.

فن کویل سقفی کاستی بی صدا

فن کویل کاستی را نیز می توان در دسته انواع بی صدای این تجهیزات تهویه مطبوع جای داد. اما باید اشاره کرد که هزینه نصب و نگه داری این دستگاه بالا است، زیرا محل نصب آن در سقف کاذب و به شکلی متفاوت با دیگر انواع فن کویل هاست و به نصاب ماهر نیاز دارد. اما زیبایی بصری، صدای کم، تنوع در جهت هوادهی که شامل یک، دو و چهار طرفه است، این فن کویل را به یکی از مدل های پرطرفدار به ویژه در اماکن اداری بدل کرده است.

معرفی فن کویل سقفی بی صدا

فن کویل دیواری بی صدا

از دیگر انواع فن کویل بی صدا، می توان به نوع دیواری اشاره کرد که مشابه به نوع زمینی، صدای بسیار کمی تولید کرده و قابل استفاده برای انواع کاربری های حساس به صدا می باشد. قیمت فن کویل دیواری به  نسبت دیگر انواع این دستگاه ها کمی بالاتر است و برای مکان هایی که امکان نصب دستگاه در سقف کاذب وجود ندارد و یا مایل به اشغال فضای زمین برای تهویه مطبوع نیستید، گزینه ای ایده آل محسوب می شود. فن کویل دیواری بی صدا، به دلیل امکان نصب، نگه داری و تعمیر آسانی که دارد، بسیار پرطرفدار می باشد.

فن کویل سقفی توکار بی صدا

کم صدا ترین نوع فن کویل را باید نوع سقفی توکار دانست که با وزن سبک و طراحی ساده، بدون تولید آلودگی صوتی و لرزش، هوادهی را انجام می دهد. این فن کویل در سقف کاذب نصب شده و هیچ بخشی از فضای داخلی ساختمان را اشغال نمی کند و به همین دلیل یکی از گزینه های محبوب برای کاربری هایی است که فضای داخلی اندکی دارند و یا مایل به اشغال شدن آن نیستند. قیمت فن کویل سقفی توکار به نسبت دیگر انواع دستگاه های این حوزه پایین تر است و در صورتی که ارتفاع سقف برای نصب این نوع بی صدا، مناسب باشد، می توان آن را به گزینه اصلی برای خرید بدل کرد.

فن کویل کانالی

ساختار کانالی این فن کویل سبب شده تا ذاتا صدای بیش تری به نسبت دیگر انواع فن کویل داشته باشد. به همین دلیل از این دستگاه بیش تر در مکان هایی نظیر راهروها و سالن های بزرگ که پرسروصدا هستند، استفاده می شود.

میزان صدای فن کویل کانالی

فن کویل بی صدا چی بخرم؟

خرید فن کویل همواره با پرسش هایی در خصوص کیفیت دستگاه، صدای کم تولید شده توسط آن و نیز قیمت همراه است. این سوال برای کاربران پیش می آید که فن کویل بی صدا را چگونه و از کجا می توان تهیه کرد؟ کدام شرکت های تولید کننده، می توانند بی صدا ترین فن کویل را عرضه کرده و آیا در بین شرکت های ایرانی تولید کننده، می توان چنین گزینه ای را با قیمت مناسب یافت؟ در ادامه به پاسخ این پرسش ها پرداخته شده و برای خرید بهترین و بی صدا ترین فن کویل راهنمایی تان خواهیم کرد. معروف ترین برندهای تولید کننده فن کویل بی صدا عبارتند از:

فن کویل مدیا

میدیا یکی از موفق ترین شرکت های تولید کننده فن کویل بی صداست که در کشور چین واقع شده و در حال حاضر بزرگ ترین تولید کننده تجهیزات تهویه مطبوع در دنیاست. فن کویل های میدیا با دارا بودن به روز ترین استانداردها، فن های حرفه ای و بدون لرزش، بدنه های با کیفیت و محکم و خدمات پس از فروش تخصصی، توانسته اند به جایگاه خوبی در این حوزه دست یابند. فن کویل مدیا در انواع مدل های زمینی، دیواری، سقفی، کاستی یک طرفه، دو طرفه و چهار طرفه، کانالی و سقفی توکار موجود می باشد و هر کاربر می تواند متناسب با نیاز خود، بهترین گزینه را انتخاب نماید. امکان خرید فن کویل مدیا به صورت قسطی در شرکت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده این دستگاه ها به کشور، فراهم می باشد.

فن کویل کریر

شرکت کریر آمریکا، از قدیمی ترین و خوش نام ترین تولید کنندگان فن کویل و دیگر انواع تجهیزات تهویه مطبوع در دنیاست. Carrier به کیفیت بسیار بالای محصولات خود شهرت دارد و کلیه دستگاه های این مرکز، از عالی ترین سطح کیفی بهره می برند. استانداردهایی که در خط تولید فن کویل کریر و دیگر دستگاه های این مرکز وجود  دارد، به شدت سخت گیرانه است و سبب شده تا این برند در زمینه کیفیت در دنیا، حرف اول را بزند. فن کویل های بی صدای کریر می توانند در حساس ترین کاربری ها که نیاز به دستگاه های با حداقل ایجاد صدا می باشد، مورد استفاده قرار گیرند. گروه صنعت تاپ تهویه وارد کننده دستگاه های فن کویل کریر به کشور ماست و آنها را در مدت زمان بسیار کوتاه و با بهترین قیمت، به دست مصرف کننده می رساند. امکان خرید قسطی فن کویل کریر نیز در این مرکز فراهم آمده است.

معرفی فن کویل بی صدا کریر

فن کویل تاپ تهویه

شرکت تاپ تهویه تولید کننده انواع تجهیزات تهویه مطبوع در ایران است که محصولات با کیفیت را تحت لیسانس شرکت اسپانیایی HTW تولید می کند. انواع فن کویل تاپ تهویه با تولید حداقل صدا که در محدوده مجاز تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است، کار می کنند و در مدل های مختلف فن کویل زمینی، سقفی کاستی، سقفی توکار، دیواری و … موجود می باشند. فن کویل تاپ تهویه قیمت بسیار مناسبی به نسبت دیگر انواع برندها دارد و خدمات پس از فروش آن در عالی ترین سطح به انجام می رسد.

نتیجه آنکه

علت صدای فن کویل به فاکتورهایی از قبیل نوع دستگاه، کیفیت قطعات، نحوه نصب و اتصال بخش های مختلف باز می گردد. در زمان خرید فن کویل باید توجه  ویژه ای به میزان صدای تولیدی توسط دستگاه شود تا کاربر بتواند در شرایطی آرام از تهویه مطبوع آن استفاده کند. فن کویل زمینی، دیواری، کاستی و سقفی توکار از انواع مدل هایی هستند که به بهترین شکل و بدون صدا می توانند سرمایش و گرمایش را به واحدها وارد کنند. فن کویل کانالی به دلیل ساختاری که دارد، صدای بیش تری تولید می کند و برای فضاهایی نظیر راهروها و سالن های بسیار بزرگ که سروصدا در آنها آزاردهنده نیست، مناسب می باشند. معرفی بهترین برندهای تولید کننده فن کویل های بی صدا در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت و کاربران می توانند با اطمینان از کیفیت دستگاه و بی صدا بودن آن، اقدام به خرید نمایند.

سوالات متداول

علت صدای زیاد فن کویل چیست؟

علت صدای فن کویل را باید در قطعاتی نظیر پروانه فن و موتور، عدم اتصال درست قطعات به یکدیگر و نصب اشتباه، بی کیفیت بودن دستگاه و یا ساختار آن جست و جو کرد.

فن کویل زمینی بی صدا را از کجا می توان تهیه کرد؟

برای خرید فن کویل بی صدا از برندهایی چون مدیا چین، کریر آمریکا و یا برند ایرانی تاپ تهویه، می توان با بخش بازرگانی تاپ تهویه تماس گرفت.

کاهش صدای فن تهویه چگونه صورت می گیرد؟

با انجام سرویس های دوره ای، بازبینی فن و پروانه آن، الکتروموتور و تراز بودن دستگاه می توان صدای فن تهویه را کاهش داد.

علت صدای فن کویل چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-10بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.