آخرین مقالات

محصولات پرفروش

کندانسور هوایی

کندانسور هوایی چیست؟ شاید در حوزه تهویه مطبوع و در زمان خرید دستگاهی نظیر چیلر نام کندانسور هوا خنک چیلر یا Air-cooled condenser به گوشتان خورده باشد. کندانسور هوا خنک در واقع دستگاهی است که می تواند دمای یک سیال را به واسطه گردش هوا در اطراف خود کاهش دهد. از این قابلیت به منظور کاهش دمای مبرد که در چیلر تراکمی هواخنک در گردش است، استفاده می شود و در نهایت به منظور کاهش دمای آب از آن بهره گرفته می شود. کندانسور نوعی مبدل حرارتی است و در لغت به معنای چگالنده می باشد. به این ترتیب انتظار می رود که سیال وارد شده به کندانسور هوایی، طی فرآیند خنک سازی، تغییر حالت داده و از بخار به مایع تبدیل شود. کندانسور هواخنک و طرز کار آن، موضوعی است که در این مطلب به بررسی آن پرداخته و مزایا و معایب این نوع از کندانسور را به نسبت دیگر انواع مطرح خواهیم کرد.

کندانسور هواخنک چیست؟

 

کندانسور هوا خنک چیست؟

کندانسور هواخنک یا ایر کولر (Air Cooler) مبدل حرارتی برای کاهش دمای سیال  در دستگاه های صنعتی و یا تهویه مطبوع خانگی است. این دستگاه برای کاهش دمای سیال از جریان هوا به کمک فن های مخصوصی استفاده می کند و به همین دلیل به آن کندانسور با فن نیز گفته می شود. برخلاف دیگر انواع کندانسورها نظیر مدل آبی یا برج خنک کننده، این دستگاه به جریان آب برای کاهش دمای سیال نیاز نداشته و به شکلی ساده تر و با اشغال فضای بسیار کمتر، خنک سازی را به انجام می رساند. به همین دلیل به آن درای کولر یا خنک کننده خشک به معنای بی نیازی به آب نیز گفته می شود. کندانسور هوا خنک چیلر از تعدادی کویل تشکیل شده است که به شکلی منظم در کنار یکدیگر جانمایی شده اند و سیال درون آنها جاری می شود. تعدادی فن با عبور دادن هوا از لابه لای کویل ها، خنک سازی را به انجام می رسانند. در ادامه با نحوه عملکرد کندانسور هوا خنک آشنا خواهیم شد.

نحوه عملکرد کندانسور هوایی

نحوه عملکرد کندانسور هوایی چگونه است؟ این دستگاه از تعدادی لوله مسی تشکیل شده است که در فواصل مشخص در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. درون این لوله ها به منظور افزایش میزان تبادل حرارت، از فین استفاده شده است و با به گردش درآمدن سیال درون این کویل ها، دمای بالای آن به فین و جداره لوله ها منتقل می شود. فن هایی که در این کندانسورها تعبیه شده اند با استفاده از انرژی الکتریکی شروع به کار کرده و گردش می کنند. با به گردش درآمدن جریان هوا از روی کویل ها، گرمای آنها به محیط منتقل شده و لوله ها خنک می شوند. به کار گیری تعداد بیش تری از کویل ها در کنار هم، کندانسورهای با ظرفیت بالاتری ایجاد می کند که آنها را برای مصارف خاصی مناسب می سازد. نوع سیالی که در کویل ها جریان دارد، دمای هوای محیط و اندازه کویل ها، همگی در نحوه عملکرد کندانسور هوایی تاثیر خواهند داشت. در ادامه به بررسی انواع کندانسور هوا خنک چیلر پرداخته ایم.

نحوه عملکرد کندانسور هوایی

انواع کندانسور هوایی

انواع کندانسور فن دار در سه مدل از نظر شکل ظاهری تولید می شوند که عبارتند از:

 • افقی
 • عمودی
 • V شکل

نحوه استقرار کویل ها در دستگاه است که تعیین می کند شکل ظاهری کندانسورها چگونه باشد. انواع کندانسور هوایی از هر شکلی که باشند، سیال را از بخشی از کویل ها دریافت کرده و گرمای آن را به فین و جداره لوله ها انتقال می دهند. در ادامه فن های کندانسور به کار افتاده و گردش می کنند و شرایطی ایجاد می شود که گرمای کویل ها به محیط منتقل شود. ساختار انواع کندانسور هواخنک در راندمان خنک سازی تاثیر خواهد داشت. هر یک از این مدل ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

کندانسور هوایی افقی (FLAT)

کندانسور هوایی از نوع افقی یکی از محبوب ترین انواع این دستگاه هاست که قادر به خنک سازی تا 4 مدار بسته از کویل ها را دارا می باشد. کندانسور افقی از نوع هوایی بازدهی بالایی داشته و می تواند در سخت ترین شرایط دمایی مورد بهره قرار گیرد. ساختار افقی و منظم کویل ها در این کندانسور سبب شده که خنک سازی با نظم مناسب و با شرایط ایده آل صورت گیرد.

کندانسور هوایی افقی

کندانسور هوایی عمودی (ایستاده)

کندانسورهای ایستاده بیش تر در ظرفیت های خنک کنندگی پایین مورد استفاده قرار می گیرند و در حوزه تبرید کاربرد گسترده ای دارند. این نوع از کندانسورها سیال را از یک بخش وارد کرده و با به گردش درآوردن آن در مسیر کویل و حرکت فن ها، خنک سازی را انجام می دهند. ساختار کندانسور عمودی به نحوی است که حرکت سیال درون آن به کندی صورت می گیرد و به این شیوه فرصت برای خنک شدن کامل آن فراهم می شود. اصلی ترین کاربرد کندانسور هوایی را باید در خنک کننده های سردخانه دانست.

کندانسور هوایی عمودی

کندانسور وی شکل (V- type)

کندانسور هوایی V شکل، یکی از انواع پربازده این دستگاه است که دارای دو مدار مجزاست که به شکل وی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. حجم زیادی از سیال می تواند از کویل های این دستگاه عبور کرده و خنک شود و به دلیل سطح مقطع بالایی که این کویل ها با هوای اطراف دارند، راندمان آن بسیار بالاتر از انواع دیگر خواهد بود. هم چنین انعطاف پذیری در استقرار کویل ها و نحوه قرار گیری آن در دستگاه، از دیگر مزیت های کندانسور V شکل می باشد. استفاده از این کویل ها در تهویه مطبوع بسیار مرسوم است.

کندانسور هوایی v شکل

کاربرد کندانسور هوایی یا هوا خنک

کندانسور هوایی کاربرد گسترده ای در بخش های مختلف صنعت دارد و در ساخت تجهیزات خنک کننده استفاده زیادی از آن می شود. به طور کلی می توان کاربرد کندانسور هوایی را در سه بخش تقسیم بندی نمود.

کندانسور هوا خنک در تهویه مطبوع

دستگاه های تهویه مطبوع از اصلی ترین استفاده کنندگان از کندانسورهای هوایی هستند و به واسطه آنها مبردها کاهش دما پیدا کرده و برای مصارف سرمایشی ساختمان ها به کار برده می شوند. چیلر هواخنک اصلی ترین دستگاهی است که کندانسورهایی هوایی در آن استفاده می شود و به دلیل سادگی در ساختار، نصب آسان و بازدهی مناسبی که دارد، طرفداران زیادی پیدا کرده است. دستگاه روف تاپ پکیج و داکت اسپلیت هم از دیگر دستگاه هایی هستند که از کندانسورهای هواخنک بهره می گیرند تا دمای مبرد را کاهش داده و در نهایت برای سرمایش ساختمان ها از آن استفاده کنند.

تهویه مطبوع با کندانسور هوایی

خنک سازی صنعتی با کندانسور هوایی

دستگاه و فرآیندهای صنعتی در همه فصول سال به خنک کاری نیاز دارند تا راندمان این قبیل کارها افت نکرده و سلامت دستگاه ها حفظ شود. از جمله مهم ترین صنایعی که به خنک کاری صنعتی نیاز دارند، پتروشیمی، تولید مواد غذایی، پلاستیک و … است که با بهره گیری از دستگاه های خنک کننده با کندانسور هوایی، به بهترین شکل به کار خود ادامه می دهند. چیلر تزریق پلاستیک را می توان یکی از محبوب ترین انواع این دستگاه ها دانست که با بهره گیری از کندانسورهای هوایی کار کرده و به کمک این صنعت پرسود آمده است.

خنک سازی دستگاه های صنعتی با کندانسور هوایی

کندانسور هوایی در تبرید

یخچال، آبسردکن، سردخانه و … که در ظرفیت های پایین به خنک کاری نیازدارند، از کندانسور هوا خنک استفاده می کنند. امکان تولید کندانسور هوایی در ظرفیت های پایین و ابعاد کوچک، دلیلی است که از این دستگاه در بسیاری از تجهیزات برودتی استفاده می شود.

مزایای کندانسور هواخنک چیلر

دستگاه مبرد از نوع خنک شونده با هوا مزیت هایی به نسبت مدل های آب خنک و تبخیری دارد که سبب محبوبیت آن در بین سازندگان دستگاه های تهویه مطبوع شده است.

 • کندانسور هواخنک به مصرف آب برای کاهش دمای سیال نیاز ندارد و به همین دلیل مشکلاتی نظیر گندزدایی، سختی گیری، رسوب زدایی و تامین منبع آب در این ساختار وجود نخواهد داشت.
 • امکان استفاده برای انواع ظرفیت های خنک کنندگی از پایین ترین تا بالاترین ظرفیت ها
 • امکان نصب ساده در انواع کاربری ها و بدون نیاز به موتورخانه و برج خنک کننده
 • کارکرد طولانی مدت و طول عمر بالا به دلیل عدم گردش آب در دستگاه و خوردگی کویل ها

در این جدول می توانید با مزیت های کندانسور هوایی آشنا شوید.

مزایای کندانسور هوایی جزئیات
بی نیازی به مصرف آب کندانسور هوا خنک بدون نیاز به مصرف آب و تنها به کمک جریان هوا و فن های خنک کننده کار می کند.
موجود در انواع ظرفیت ها کندانسور هواخنک چیلر از ظرفیت های کم تا بسیار بالا قابل تولید بوده و برای همه انواع کاربری ها مناسب می باشد.
سادگی در نصب نصب این کندانسور به دلیل بی نیازی از موتورخانه و برج خنک کننده ساده بوده و به فضای کمی نیاز دارد.
طول عمر بالا کندانسورهای هوایی به دلیل عدم استفاده از آب به منظور کاهش دما، نیاز به سختی گیری و از بین بردن رسوب و … نداشته و خوردگی در آنها ایجاد نمی شود. به همین دلیل طول عمر بالاتری به نسبت مدل های آبی دارند.

نحوه انتخاب کندانسور هوایی

فاکتورهای انتخاب کندانسور هوا خنک عوامل متعددی هستند که به بازدهی بیش تر دستگاه منجر خواهند شد. نحوه انتخاب کندانسور هوایی باید با در نظر گرفتن عوامل زیر صورت گیرد.

 • نوع سیالی که در کویل ها در جریان خواهد بود، در انتخاب کندانسور هوا خنک تاثیر خواهد داشت. این سیال می تواند آب، گاز مبرد، اسید، روغن و … باشد که با توجه به نوع این سیال، کندانسور و کویل های آن انتخاب می شوند.
 • ظرفیت دستگاه دیگر فاکتوری است که در انتخاب کندانسور هوایی باید مد نظر قرار گیرد. ظرفیت حرارتی دستگاه با در نظر گرفتن دمای سیالی که وارد کویل ها می شود و نیز حجم آن تعیین شده و مساله ای تخصصی است که باید توسط کارشناسان این حوزه مشخص شود.
 • آب و هوای محیط مساله مهم دیگری است که در انتخاب کندانسور هوایی تاثیر می گذارد. این دستگاه از گردش هوای محیط برای کاهش دمای سیال استفاده می کند و میزان دما و شرایط اقلیمی، تاثیر زیادی در انتخاب این دستگاه و مشخصات فنی آن دارد.
 • شرایط نصب دستگاه در زمان انتخاب کندانسور هوایی باید لحاظ شود و در صورتی که در محیط نصب محدودیت از نظر فضا و دیگر موارد وجود دارد، لازم است تا در انتخاب و خرید این دستگاه مد نظر قرار گیرد. به عنوان مثال نحوه قرار گیری کویل ها، تعداد آنها و دیگر مشخصات ظاهری می تواند در زمان نصب مشکل ساز شود و باید قبل از خرید شرایط لازم نصب بررسی شود.

قیمت کندانسور هوایی

قیمت کندانسور هوا خنک چیلر و دیگر دستگاه ها، به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این کندانسورها دارای تعدادی کویل بوده که در قیمت تمام شده آن تاثیر خواهد داشت. هم چنین جنس کویل ها، نوع و تعداد فن ها می تواند سبب تغییر قیمت کندانسور هوایی شود. با توجه به متغیر بودن نیازها، انواع مختلفی از کندانسورهای هوا خنک تولید می شود که قیمت های آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. بهتر است برای بررسی قیمت این دستگاه، شرایط مکان مصرف و هدف از استفاده از این دستگاه مشخص شده و در نهایت استعلام قیمت دقیق صورت گیرد. در حوزه تهویه مطبوع قیمت کندانسور هوایی، مستقیما در قیمت تمام شده انواع دستگاه هایی نظیر چیلر هواخنک، روف تاپ پکیج، سیستم وی آر اف (VRF) و داکت اسپلیت تاثیر خواهد داشت. برندهای خوش نام و معتبری نظیر مدیا چین و کریر آمریکا در تولیدات خود از بهترین و مرغوب ترین کندانسورهای هوایی استفاده می کنند و این بخش از دستگاه راندمان بسیار بالایی خواهد داشت. در کشور ما این محصولات توسط گروه صنعت تاپ تهویه مستقیما وارد شده و با شرایط پرداخت قسطی به فروش می رسد. از سویی این مرکز تولید کننده انواع دستگاه های تهویه مطبوع نظیر چیلر هواخنک می باشد که کلیه بخش های آن از جمله کندانسور، تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا بوده و با استانداردهای سخت گیرانه ای تولید می شوند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید و شرایط خرید اقساطی با گارانتی را جویا شوید. 02188252897

نتیجه آنکه

کندانسور هوا خنک چیلر یکی از بخش های اصلی این دستگاه است که به عنوان نوعی مبدل حرارتی عمل کرده و سبب کاهش دمای سیال در گردش در مدار می شود. این کندانسور در سه مدل افقی، عمودی و V شکل طراحی می شود که در راندمان و میزان فضای اشغال شده با یکدیگر متفاوت می باشند. در حوزه تهویه مطبوع کندانسورهای افقی و وی شکل کاربردهای گسترده تری داشته و راندمان بالاتری خواهند داشت. دستگاه هایی نظیر چیلر هواخنک، VRF، روف تاپ پکیج یا پکیج پشت بامی و داکت اسپلیت اصلی ترین استفاده کنندگان این کندانسورها در حوزه تهویه مطبوع هستند. از مزیت های این دستگاه می توان به ساختار ساده و نصب آسان، بی نیازی به آب و عدم خوردگی و رسوب و قیمت مناسب آن اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیش تر در حوزه این دستگاه می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده و تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع در تماس باشید.

سوالات متداول

کندانسور هوا خنک چیست؟

کندانسور هوایی یا هواخنک نوعی مبدل حرارتی است که از ترکیب تعداد کویل و فن های خنک کننده تشکیل شده است و با هدف کاهش دمای سیال در گردش در مدار کویل ها، فعالیت می کند.

قیمت کندانسور هوایی چقدر است؟

قیمت کندانسور هوا خنک با توجه به فاکتورهایی نظیر تعداد و جنس کویل ها، تعداد فن ها، ظرفیت حرارتی دستگاه و نوع آن از نظر ساختار تعیین می شود.

نحوه عملکرد کندانسور هوایی چگونه است؟

کندانسور هواخنک با عبور دادن سیال داغ از کویل ها، حرارت آن را جذب کرده و توسط گردش هوای ناشی از حرکت فن، این گرما را دفع می کند.

توسط تاریخ انتشار : 2022-11-20بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.