چیلر ساختمان چیست؟

چیلر ساختمان نوعی دستگاه تهویه مطبوع است که با استفاده از سیکل تبرید تراکمی یا جذبی، می تواند نسبت به تامین سرما در محیط اقدام کند. چیلر برای منزل مسکونی، یکی از انتخاب های ایده آل برای سرمایش است که نسبت به گزینه های دیگر نظیر کولرهای آبی، خنک کنندگی بسیار بهتری دارد. چیلر خانگی یا ساختمانی می تواند در انواع مختلف تولید شده و با توجه به ساختار ساختمان، شرایط آب و هوایی و نیاز و علاقه کاربر، استفاده شود. اما اینکه چیلر ساختمان چیست و برای منازل مسکونی از کدام یک از مدل های این دستگاه تهویه مطبوع استفاده می شود، در این مطلب بررسی شده است.

چیلر منزل مسکونی چیست؟

انواع چیلر برای ساختمان های مسکونی

خرید چیلر برای خانه با توجه به مدل های مختلفی که این دستگاه دارد، شاید کار ساده ای نباشد. بررسی فنی همه چیلرهای موجود در بازار، سازگاری دستگاه با محیط خانه و اطمینان از راندمان مناسب آن، بررسی بعد گرمایشی دستگاه در کنار سرمایش، هزینه خرید چیلر و دیگر موارد، می تواند کار را برای انتخاب سخت کند. اما زمانی که انواع چیلر برای ساختمان های مسکونی را بشناسید و مزایا و معایب هر را بدانید، به راحتی می توانید گزینه مناسب را برای خود تهیه کنید. در بررسی انواع چیلر باید به دو دسته چیلر های جذبی و تراکمی اشاره کرد. انواع جذبی که از دستگاه های قدیمی در این دسته هستند، برای منازل مسکونی گزینه مناسبی نمی باشند، زیرا فضای زیادی برای نصب نیاز داشته و غالبا در فضاهای بسیار بزرگ نظیر بیمارستان ها از آنها بهره گرفته می شود. با این حال در برخی مجتمع های بسیار بزرگ مسکونی شاهد استفاده از چیلر جذبی می باشیم. نوع دیگر این دستگاه ها، چیلرهای تراکمی هستند که به کمک سیکل تبرید تراکمی، مبردی را خنک کرده و آن را برای کاهش دمای آبی که به منظور سرمایش ساختمان مورد بهره قرار می گیرد، استفاده می کنند. انواع چیلر تراکمی برای ساختمان مسکونی به دو دسته چیلر آب خنک و هواخنک تقسیم می شود. این دو دستگاه از نظر سازوکار تفاوت هایی با یکدیگر دارند که هر یک را برای مکان خاصی مناسب تر ساخته است.

چیلر تراکمی مسکونی

چیلر تراکمی هواخنک با استفاده از جریان هوا و فن های خنک کننده، نسبت به کاهش دمای بخش کندانسور دستگاه اقدام می کند. این در حالی است که چیلرهای آب خنک این کار را به واسطه برج خنک کننده و جریان آب انجام می دهند. بدیهی است که حضور کولینگ تاور در سیستم تهویه مطبوع، راندمان آن را نسبت به مدل های دیگر افزایش می دهد، اما نیاز به فضای بزرگ تری برای نصب داشته و باید هزینه های تعمیر و نگه داری و مصرف آب را نیز به آن اضافه نمود. چیلر مسکونی، می تواند از هر دو دسته و بر اساس نیاز و شرایط محیط انتخاب شود. اما چیلرهای هوایی، به دلیل نصب ساده، ابعاد کوچک تر، هزینه های تعمیر و نگه داری کمتر و عدم نیاز به آب، طرفداران بیش تری دارند.

انواع چیلر تراکمی مسکونی

کاربرد مینی چیلر در منازل مسکونی

مینی چیلر یا چیلر آپارتمانی یکی از انواع چیلرهای هواخنک است که در ظرفیت هایی پایین تر تولید می شود و برای کسانی که به دنبال خرید این دستگاه برای بنای کوچکتری به نسبت برج ها و مجتمع های مسکونی هستند، گزینه ایده آلی است. تولید کنندگان دستگاه های تهویه مطبوع با در نظر گرفتن جامعه مصرف کننده و نیازهای آنها، مینی چیلر هایی را تولید کرده اند که در انواع بنا با کوچک ترین متراژها قابل استفاده بوده و توجیه اقتصادی خواهد داشت. ویلا، خانه های یک و چند طبقه، واحد های اداری و تجاری که به ظرفیت های پایین تری از سرمایش و گرمایش نیاز دارند، می توانند از مصرف کنندگان چیلرهای خانگی باشند. چیلر ساختمان مسکونی از بین مواردی که گفته شد و با در نظر گرفتن فاکتورهای تخصصی، انتخاب خواهد شد.

کاربرد چیلر خانگی در منزل مسکونی

چیلر گرمایش و سرمایش

چیلر برای آپارتمان غالبا به عنوان نوعی وسیله سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. اما این دستگاه می تواند گرمایش مطلوبی را هم تولید کرده و در فصول سرد سال بهره برداری شود. چیلر گرمایش و سرمایش، نوع خاصی از این دستگاه ها نیست و تنها به کمک یک منبع تولید گرما نظیر بویلر، کار می کند. کلیه دستگاه های چیلر و مینی چیلر می توانند به صورت سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار گیرند و دستگاه های جانبی آنهاست که سبب تعیین کارکردشان می شود. قیمت چیلر گرمایشی و سرمایشی با توجه به نوع دستگاه، ظرفیت و برند تولید کننده تعیین می شود و کافی است برای استعلام دقیق قیمت ها، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس حاصل کنید.

مزایای خرید چیلر ساختمانی

مزایای استفاده از سیستم چیلر خانگی را باید در راندمان بالای دستگاه و عمر طولانی آن جست و جو کرد. با خرید مینی چیلر و یا دیگر دستگاه های چیلر برای منزل مسکونی، از مزیت های زیر بهره مند خواهید شد.

1- صرفه جویی در مصرف انرژی: دستگاه های مینی چیلر مصرف آب ندارند، زیرا از نوع هواخنک می باشند. از سویی به دلیل تولید در ظرفیت های پایین تر، سبب کاهش هزینه های برق مصرفی خواهند شد.

بی نیازی از دستگاه های دیگر: چیلر گرمایش و سرمایش، شرایطی را فراهم می کند که به دیگر دستگاه های تهویه مطبوع نیازی نداشته باشید و تنها با خرید این دستگاه، کلیه نیازهای دمایی خود را تامین سازید.

2- امکان کنترل دما در بخش های مختلف: در صورتی که از دستگاه های فن کویل مجزا در بخش های مختلف خانه استفاده کنید، می توانید دمای هر واحد را به طور مستقل کنترل کرده و آسایش حرارتی ایده آل تری را تجربه کنید.

3- مناسب برای همه شرایط آب و هوایی: چیلر تراکمی هواخنک برای همه شرایط آب و هوایی از مرطوب تا خشک مناسب می باشد و با توجه به هواخنک بودن مینی چیلر ها، می توان از این دستگاه های خانگی تهویه مطبوع در هر مکانی بهره گرفت.

4- نصب و نگه داری آسان: چیلر آپارتمانی ابعاد و اندازه کوچکی دارد، به سادگی در هر فضایی از جمله پشت بام ها قابل نصب می باشد، تعمیر و نگه داری آن هزینه کمی داشته و تنها با سرویس های دوره ای می توان برای مدت زمان طولانی از آن بهره گرفت.

تعمیر و نگه داری ساده چیلر خانگی

مزیت های چیلر خانگی جزئیات
مصرف انرژی چیلرهای خانگی با کندانسور هواخنک می توانند بدون نیاز به مصرف آب(برخلاف چیلر آبی) سرمایش و گرمایش را ایجاد کنند و اگر از شرکت های معتبر تهیه شده باشند، با دارا بودن کمپرسورهای قدرتمند، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی به ویژه در طول زمان خواهند شد.
مستقل بودن دستگاه سرمایش و گرمایش به کمک دستگاه چیلر آپارتمانی محقق می شود و نیاز به دستگاه مکمل وجود ندارد.
کنترل مستقل دما در صورت نصب فن کویل در بخش های مختلف، می توان دمای هر واحد را به صورت مستقل کنترل کرد.
قابل استفاده در همه شرایط آب و هوایی از مینی چیلرها می توان در انواع شرایط آب و هوایی و کاربری های گوناگون استفاده کرد.

 

هزینه چیلرهای خانگی

هزینه مینی چیلر ناشی از مصرف برقی است که بخش کمپرسور آن دارد. این قسمت از دستگاه باید از برندهای معتبر دنیا تهیه شود تا راندمان چیلر را بالا برده و هزینه های  ناشی از استهلاک را کاهش دهد. چیلرهای آب خنک در کنار این هزینه، مصرف آب نیز دارند که ممکن است برای مصرف کنندگان واحد های مسکونی، توجیه اقتصادی نداشته باشد. به همین دلیل مینی چیلرهایی که با استفاده از کمپرسورهای با کیفیت تهیه شده باشند، هزینه مصرفی شما را تا حد خوبی پایین آورده و با عمر بالای خود، در زمان طولانی برایتان کار خواهند کرد. اگرچه هزینه چیلرهای خانگی به نسبت دستگاه هایی نظیر کولرهای آبی بالاتر است، اما آسایش حرارتی و تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی که توسط آنها ایجاد می شود، ارزش این هزینه اضافه را دارد. باید اشاره کرد که با سرویس منظم دستگاه می توانید هزینه چیلرهای خانگی را تا حد زیادی کاهش دهید.

مدیریت هزینه های چیلر خانگی

انتخاب بهترین چیلر برای منزل مسکونی

چیلر برای منزل مسکونی با قیمت ارزان و کیفیت مناسب، می تواند نوعی سرمایه گذاری برای ساکنان محسوب شود. این دستگاه ها در قیمت های مختلف توسط شرکت های گوناگون در سراسر دنیا تولید می شوند و این مساله سبب شده تا انتخاب بهترین چیلر برای منزل مسکونی برای کاربران کمی دشوار شود. اما اینک که از تفاوت های مدل های مختلف چیلر مطلع شدید و از وجود نوعی دستگاه به نام مینی چیلر که برای ظرفیت های پایین مناسب است، آگاهید، انتخاب ساده تری خواهید داشت.

مینی چیلر هواخنک تاپ تهویه یکی از بهترین دستگاه هایی است که در حال حاضر در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه از ظرفیت 2 تا 8 تن تبرید تولید شده و مبردی سازگار با محیط زیست دارد. هزینه های نصب، سرویس و نگه داری این دستگاه مناسب و اقتصادی بوده و تحت لیسانس GIA Group اسپانیا تولید می شود. کمپرسورهای استفاده شده در این mini chiller از معتبرترین شرکت های تولید کننده دنیا تهیه شده است و هزینه های مصرفی شما را به شدت کاهش خواهند داد. در هر مکانی که نیاز به سرمایش و گرمایش در ظرفیت های نام برده باشد، می توان از این دستگاه به عنوان بهترین و به صرفه ترین چیلر خانگی استفاده کرد.

قیمت چیلر گرمایشی و سرمایشی تاپ تهویه در مقایسه با دیگر شرکت های عرضه کننده این دستگاه تهویه مطبوع، مناسب تر بوده و این مرکز به شما امکان خرید قسطی مینی چیلر را نیز خواهد داد. برای این موضوع کافی است با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه تماس حاصل کرده و اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.

راهنمای انتخاب بهترین چیلر برای منزل مسکونی

نتیجه آنکه

چیلر برای منزل مسکونی یکی از انتخاب های هوشمندانه برای تامین سرمایش و گرمایش است. این دستگاه ها می توانند در پشت بام خانه ها نصب شده و با ایجاد دمای مطلوب در هر فصلی از سال، رضایت شما را به همراه داشته باشند. چیلرهای خانگی یا همان مینی چیلرها با ظرفیت های پایینی که دارند، توانسته اند در هر مکانی اعم از خانه ها، محیط های اداری و تجاری و کوچک ترین بناها، پاسخ گوی نیازهای تهویه مطبوع ساکنان باشند. مینی چیلر هواخنک تاپ تهویه یکی از بهترین ها در این دسته بندی است که با کارکرد عالی، کیفیت مناسب و بهره گیری از مرغوب ترین قطعات، به صورت نقد و اقساط به فروش می رسد. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد خرید، مشاوره رایگان محصول و استعلام قیمت، می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا استفاده از چیلر برای منزل مسکونی مناسب است؟

چیلرها دستگاه های تهویه مطبوع قدرتمندی هستند که در انواع مختلف تولید می شوند. چنان چه در بین این طیف، انتخاب مناسبی داشته باشید، می توان ادعا کرد که چیلر برای آپارتمان یکی از بهترین گزینه هاست.

قیمت چیلر گرمایشی و سرمایشی منزل چقدر است؟

قیمت این دستگاه با توجه به برند تولید کننده، کیفیت قطعات، نوع دستگاه و دیگر موارد متغیر است. اما در شرکت تاپ تهویه بهترین مینی چیلرهای خانگی با قیمت مناسب و به صورت نقد و اقساط به فروش می رسد.

توسط تاریخ انتشار : 2022-09-042 دیدگاه

اشتراک گذاری این مقاله :

2 دیدگاه
  1. عبدالرضا میرزایی 2022-09-04 - 16:55 - پاسخ

    چیلر برای منزل مسکونی چی بخریم؟ تعداد طبقات 3 تاست و هر طبقه 2 واحد 85 متری داره.

    • تاپ تهویه 2022-09-05 - 08:11 - پاسخ

      سلام کاربر گرامی. برای دریافت مشاوره رایگان در مورد دستگاه های تهویه مطبوع، با بخش بازرگانی شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. ۸۸۲۵۲۸۹۷-۰۲۱

ثبت ديدگاه