نحوه انتخاب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از تجهیزاتی است که به دو شکل سرمایشی و گرمایشی قابل استفاده بوده و یکی از پر کاربردترین انواع دستگاه های تهویه مطبوع می باشد. به دلیل مناسب بودن داکت اسپلیت برای انواع کاربری هایی نظیر منازل مسکونی، ادارات، مراکز تجاری و حتی سالن ها و مراکز صنعتی، میزان تقاضا برای خرید و نصب آن بسیار بالاست. تنوع گسترده ای از این دستگاه در بازار وجود دارد که کار را برای انتخاب گزینه مناسب، دشوار می سازد. به همین دلیل لازم است تا با فاکتورهای انتخاب داکت اسپلیت مناسب آشنا شویم تا در زمان خرید دستگاه، بهترین گزینه را برگزینیم. در مطلبی که پیش روی شماست، تلاش شده تا نحوه انتخاب داکت اسپلیت بر اساس مهم ترین معیارهایی که در زمان تهیه باید به آن پرداخته شود، مورد بررسی قرار گیرد. اگر قصد خرید داکت اسپلیت را دارید، مطالعه این مطلب می تواند تاثیر زیادی در داشتن انتخابی درست داشته باشد.

نحوه انتخاب داکت اسپلیت مناسب

راهنمای انتخاب داکت اسپلیت خوب

چگونه داکت اسپلیت خوب انتخاب کنیم؟ این پرسش برای کسانی که به دنبال این دستگاه هستند و با حجمی از انواع مدل ها در بازار مواجه شدند، پیش خواهد آمد. چگونه می توان گزینه مناسب را در بین همه انواع داکت اسپلیت ها انتخاب کرد؟ راهنمای انتخاب داکت اسپلیت مناسب برای هر کاربری چیست؟ داکت اسپلیت ها دارای دو یونیت بیرونی و درونی هستند که با استفاده از لوله کشی های مسی به یکدیگر متصل شده اند. این دستگاه با استفاده از سیکل تبرید تراکمی می توانند سرمایش را انجام دهند و گرمایش آنها به دو صورت متفاوت (استفاده از سیکل تبرید به صورت معکوس و یا بهره گیری از کویل آبگرم) به انجام می رسد. برای هر بنا با توجه به متراژ، تعداد افراد استفاده کننده، شرایط اقلیمی، ساختار ساختمان و نوع کاربری، باید از داکت اسپلیت مخصوص و مناسب شرایط استفاده کرد. در این صورت بازدهی دستگاه در بهترین حالت خود قرار خواهد گرفت و رضایت کاربران به دست خواهد آمد. در ادامه به مهم ترین موارد در انتخاب داکت اسپلیت مناسب پرداخته شده است.

ظرفیت دستگاه

تعیین ظرفیت داکت اسپلیت یکی از مهم ترین مواردی است که در زمان خرید باید به آن توجه  کرد. داکت اسپلیت ها در ظرفیت های گوناگونی تولید می شوند که هر یک برای کاربری های متفاوت با متراژ و شرایط اقلیمی مختلف ساخته شده اند. اگر دستگاه با ظرفیت بیش تر از اندازه مورد نیاز انتخاب شود، اتلاف انرژی اتفاق خواهد افتاد و صدای کارکرد فن ها در یونیت داخلی برای کاربران آزاردهنده خواهد بود. از سویی چنان چه ظرفیت داکت اسپلیت کمتر از آنچه مورد نیاز است، انتخاب شود، باعث کارکرد بیش از اندازه دستگاه برای تامین نیازهای برودتی و حرارتی خواهد شد. این مساله سبب مستهلک شدن زودهنگام دستگاه و کمپرسور آن و نیز نارضایتی کاربران خواهد شد. در تعیین ظرفیت داکت اسپلیت باید به موارد زیر توجه کرد:

  • متراژ ساختمان
  • نوع کاربری
  • شرایط آب و هوایی
  • بار برودتی یا حرارتی
  • تعداد استفاده کنندگان از فضا

کارشناسان حوزه تهویه مطبوع با استفاده از روش های دقیق و سرانگشتی، انتخاب داکت اسپلیت بر اساس متراژ را محاسبه می کنند و گزینه مناسب برای کاربری شما را معرفی خواهند کرد.

سایز داکت اسپلیت

ابعاد داکت اسپلیت یکی از مهم ترین مواردی است که در زمان انتخاب دستگاه باید به آن توجه شود. چنان چه ابعاد دستگاه برای محیط استفاده بزرگ باشد، نصب آن با مشکل همراه خواهد شد. در ابتدا باید محل مناسب برای نصب دستگاه را مشخص نمود و سپس سایز داکت اسپلیت را متناسب با میزان فضای موجود تعیین کرد. بی توجهی به همین مساله به ظاهر ساده، می تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی در زمان نصب و استفاده از دستگاه شود.

موتور داکت اسپلیت

کمپرسور داکت اسپلیت مهم ترین بخش این دستگاه است که بیش ترین میزان مصرف انرژی را داشته و بالاترین قیمت بین قطعات، متعلق به آن می باشد. موتور داکت اسپلیت باید دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و از خدمات پس از فروش معتبر بهره ببرد. غالبا در داکت اسپلیت ها از کمپرسورهای اسکرال بهره گرفته می شود که برای ظرفیت های مورد استفاده این دستگاه مناسب می باشد. مساله قابل توجه در مورد موتور داکت اسپلیت، سازگار بودن آن با شرایط اقلیمی محل مورد استفاده است که در زمان انتخاب باید توسط متخصصان این حوزه در نظر گرفته شود. در شرایط اقلیمی متفاوت عملکرد کمپرسورها، مختلف خواهد بود و این مساله تاثیر مستقیمی بر کارکرد داکت اسپلیت خواهد داشت. برای کسب اطلاعات در این حوزه با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید. 02188252897

بررسی موتور داکت اسپلیت

میزان صدای دستگاه

میزان صدای داکت اسپلیت یکی از مهم ترین مواردی است که در زمان انتخاب دستگاه باید به آن توجه کرد. فن موجود در یونیت داخلی داکت اسپلیت در زمان کارکرد، صدا تولید خواهد کرد و شدت و میزان آن باید به اندازه ای باشد که کاربر بتواند آن را تحمل کند. برخی از دستگاه های بی کیفیت، صدای کارکرد بسیار بالایی را خواهند داشت که برای کاربر آزاردهنده است. در زمان نصب و راه اندازی دستگاه، می توان با استفاده از راهکارهایی، از شدت صدای تولید شده توسط فن ها کاست و به کار گیری نصاب های حرفه ای و آموزش دیده می تواند در این حوزه موثر باشد. در مطلب داکت اسپلیت بی صدا می توانید اطلاعات جامعی در خصوص این دستگاه و خرید انواع کم صدای آن به دست آورید.

هزینه های مصرفی دستگاه

داکت اسپلیت از دستگاه هایی است که با استفاده از انرژی برق کار می کند. کمپرسور و موتور فن هایی که در یونیت داخلی قرار می گیرد، بخش های مصرف کننده برق دستگاه می باشند. در انتخاب داکت اسپلیت مناسب، باید به میزان مصرف برق آن توجه ویژه ای کرد تا در طول مدت زمان استفاده، هزینه های زیادی به کاربران تحمیل نشود. استفاده از کمپرسورهای حرفه ای و باکیفیت در کنار سرویس های به موقع دستگاه، می تواند تا حد زیادی در هزینه های برق مصرفی صرفه جویی کند. از سویی استفاده از داکت اسپلیت اینورتر، راهی بسیار مناسب برای کاهش هزینه برق آن می باشد.

چنان چه مایل به استفاده از حالت گرمایشی داکت اسپلیت باشید، می توان از دو شیوه این نیاز را تامین کرد. داکت اسپلیت ها با استفاده از یک شیر چهار طرفه که در یونیت بیرونی آن قرار داده می شود، می توانند سیکل تبرید را به صورت معکوس اجرا کرده و دمای محیط را با کارکرد کمپرسور و مصرف برق افزایش دهند. اما در اقلیم های بسیار سرد، این گرمایش به تنهایی کافی نخواهد بود و هزینه های زیادی برای ایجاد دمای آسایش به کاربران تحمیل می شود. به همین دلیل چنان چه استفاده از حالت گرمایشی داکت اسپلیت مد نظر باشد، می توان از کویل آبگرم در یونیت داخلی استفاده کرد و با اتصال آن به پکیج یا موتورخانه، از گرمایش آن بهره گرفت. در این شیوه کمپرسور دستگاه خاموش بوده و تنها فن در یونیت داخلی مشغول به کار خواهد بود. به این ترتیب هزینه های برق مصرفی آن در حالت گرمایشی به شدت پایین خواهد آمد. این مساله در انتخاب بهترین داکت اسپلیت برای مناطقی که قصد استفاده از حالت گرمایشی را دارند، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

هزینه های گرمایش داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت ایرانی

داکت اسپلیت ها انواع مختلفی دارند که توسط شرکت های مختلفی ساخته می شوند. در یک دسته بندی کلی می توان آنها را در مدل های ایرانی و خارجی طبقه بندی کرد. انواع داکت اسپلیت ایرانی قیمت ارزان تری به نسبت مدل های خارجی دارند، زیرا هزینه های گمرک و واردات متوجه آنها نخواهد بود و در کشور ما تولید خواهند شد. اما اگر قصد انتخاب بهترین داکت اسپلیت را داشته باشیم، باید از کیفیت قطعات و خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل کنیم. بهره مندی دستگاه از گارانتی، تضمینی بر کیفیت بالای آن است و این مساله باید توسط خریدار مورد بررسی قرار گیرد. در بین داکت اسپلیت های ایرانی، می توان به دستگاه تولید شده توسط گروه صنعت تاپ تهویه تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا اشاره کرد. این داکت اسپلیت از استانداردهای حرفه ای اروپایی بهره می برد و از نظر کیفیت، قابل مقایسه و رقابت با محصولات خارجی است. گروه صنعت تاپ تهویه این دستگاه را در زمانی کوتاه به دست مصرف کنندگان می رساند و قیمت دستگاه تولید شده توسط آن به نسبت کیفیت بسیار بالایی که دارد، اقتصادی و مناسب است. انتخاب درست برند و نوع دستگاه می تواند رضایت کامل را در طول مدت زمان استفاده از آن ایجاد کند و این شرایط در شرکت تاپ تهویه با تولید دستگاه های بسیار مرغوب فراهم شده است.

بررسی انواع داکت اسپلیت ایرانی

توجه به قیمت داکت اسپلیت

انتخاب داکت اسپلیت مناسب با در نظر گرفتن قیمت آن به انتها می رسد. میزان بودجه ای که برای خرید دستگاه در نظر گرفته می شود، تعیین کننده انتخاب گزینه مناسب خواهد بود. برندهای مختلف قیمت های متفاوتی را بر روی دستگاه های تولیدی خود می گذارند و از سویی، هر چه کیفیت قطعات به کار برده شده در دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. با اطلاع از میزان بودجه، می توان بهترین گزینه که از نظر ظرفیت پاسخ گوی محیط شما باشد را انتخاب کرده و در این مسیر توجه به فاکتورهایی نظیر گارانتی، نوع گرمایش و نوع کمپرسور دستگاه نیز اهمیت خواهد داشت. آنچه مهم است، در نظر گرفتن کیفیت مناسب در کنار قیمت اقتصادی است که می تواند رضایت کاربران را به همراه داشته باشد. با توجه به مناسب بودن قیمت داکت اسپلیت های تاپ تهویه، در کنار بهره مندی از کمپرسورهای قدرتمند و استانداردهای سخت گیرانه اروپایی، می توان ادعا کرد که این دستگاه یکی از بهترین گزینه هایی است که می توان در انواع کاربری ها، از آن استفاده کرد.

انتخاب داکت اسپلیت با قیمت مناسب

راهنمای انتخاب داکت اسپلیت خانگی و اداری

نحوه انتخاب داکت اسپلیت مناسب در این مطلب با بررسی فاکتورهای مهم آن به انجام رسید. اما در کدام کاربری های اداری و خانگی به خرید و نصب این دستگاه، نیاز خواهد شد؟ قبل از اقدام به انتخاب گزینه مناسب، باید بدانیم که آیا این دستگاه برای محیط ما مناسب است یا خیر؟ این دستگاه ها همان طور که از نامشان پیداست، دارای ساختار کانال کشی می باشند و نیاز به نصب سقف کاذب در ساختمان وجود خواهد داشت. کنترل دما در هر واحدی که این دستگاه را نصب می کند، به طور مستقل انجام خواهد شد و از این نظر برخلاف دستگاه های مرکزی نظیر چیلر و وی آر اف عمل می کند. به این ترتیب هر واحد به طور مستقل هزینه های خود را پرداخت کرده و به عبارتی با استفاده از داکت اسپلیت، تهویه مطبوع واحدها در یک ساختمان به طور کامل تفکیک می شوند. با این توضیحات می توان ادعا کرد که داکت اسپلیت برای مکان هایی مناسب است که:

  • مستقل بودن تهویه مطبوع هر واحد از کل ساختمان اهمیت دارد.
  • تمایل به پرداخت هزینه های سرمایش و گرمایش به صورت مستقل وجود دارد.
  • امکان کانال کشی و نصب سقف کاذب مهیا است.
  • متراژ پروژه به قدری است که کانال کشی توجیه اقتصادی دارد.
  • مکان مناسب برای نصب یونیت بیرونی و داخلی دستگاه وجود دارد. الزامات نصب داکت اسپلیت را می توانید در مطلبی که در همین خصوص آماده شده است، مطالعه کنید.

راهنمای خرید داکت اسپلیت

نتیجه آنکه

انتخاب داکت اسپلیت مناسب برای هر کاربری، باید با در نظر گرفتن فاکتورهایی صورت گیرد تا بازدهی کامل از دستگاه دریافت شده و رضایت کاربران حاصل گردد. شرایط آب و هوایی، متراژ واحد و نوع کاربری از مهم ترین مواردی هستند که در تعیین ظرفیت داکت اسپلیت موثرند. توجه به مواردی از قبیل کیفیت دستگاه و کمپرسور، میزان هزینه برق مصرفی آن، سایز داکت اسپلیت، قیمت، خدمات پس از فروش، میزان صدای تولید شده و ایرانی یا خارجی بودن آن، باید در زمان انتخاب مناسب ترین گزینه، مد نظر قرار گیرند. در این مطلب می توانید با اصلی ترین مواردی که در زمان خرید داکت اسپلیت مناسب، باید بررسی شوند، آشنا شوید. در این حوزه کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه مشاوره های تخصصی و رایگان را در اختیار شما خواهند گذاشت. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه می توانید با بخش فروش تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

چگونه داکت اسپلیت خوب انتخاب کنیم؟

با شناخت نیازهای سرمایشی و گرمایشی، ظرفیت برودتی مورد نیاز و میزان بودجه ای که در اختیار دارید، می توانید گزینه مناسب را در بین تنوع گسترده این دستگاه در بازار انتخاب کنید. برای مشاوره تخصصی و رایگان با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

انتخاب داکت اسپلیت بر اساس متراژ چگونه است؟

انتخاب داکت اسپلیت مناسب بر اساس متراژ، به دو شیوه سرانگشتی و دقیق صورت می گیرد که در روش سرانگشتی از حاصل ضرب مساحت مورد نیاز تهویه در ضریب شهر، می توان به بار برودتی مورد نیاز و ظرفیت داکت اسپلیت دست پیدا کرد.

انتخاب داکت اسپلیت مناسب
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-29بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.