چیلر دستگاه سی ان سی

چیلرهای صنعتی به عنوان  دستگاه های خنک کننده، وظیفه دارند تا در خطوط تولید و کارگاه ها، با تولید آب سرد، کاهش دما را به همراه داشته باشند. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های صنعتی مدرنی وارد بازار می شوند که سرعت تولید را افزایش داده و به مراتب، با دورهای کاری بالاتری فعالیت می کنند. خنک کاری این دستگاه ها، از وظایفی است که دستگاه های چیلر به عهده دارند و هر چه این بخش از کار با دقت و سرعت بیش تری به انجام برسد، کار دستگاه های صنعتی با کیفیت بهتری ادامه پیدا می کند. دستگاه سی ان سی، یکی از تجهیزاتی است که وظیفه ایجاد برش و حکاکی روی فلز و چوب را دارد و حین کار گرمای زیادی را تولید می کند. Cnc که مخفف عبارت Computer Numerical Control است به معنای کنترل عددی رایانه ای است و این امکان را فراهم می کند که برش بر روی انواع سطوح نظیر فلز، چوب یا سنگ، با دقت بالا و ظرافت زیادی به انجام برسد. چیلر دستگاه cnc وظیفه دارد تا از گرم شدن بیش از اندازه این دستگاه که زمینه ساز وارد شدن آسیب به آن است، جلوگیری کرده و ادامه فرآیند حکاکی را ممکن خواهد ساخت. در ادامه این مطلب به بررسی چیلر دستگاه سی ان سی، بهترین برندها و شیوه خرید چیلر مناسب دستگاه های صنعتی پرداخته خواهد شد.

چیلر دستگاه سی ان سی

چیلر دستگاه سی ان سی

طرز کار چیلر CNC

دستگاه چیلر سی ان سی، وظیفه خنک کاری دستگاه یا قطعات آن را به عهده دارد. چیلرها از هر نوعی که باشند و در هر مکانی که استفاده شوند، قادر خواهند بود، آب را خنک کنند. از این آب خنک شده در صنعت به منظور کاهش دمای دستگاه ها و تجهیزات استفاده می شود. طرز کار چیلر CNC با شناخت اجزای این دستگاه به سادگی درک خواهد شد. اصلی ترین قطعاتی که در چیلرهای سی ان سی به کار برده می شود، عبارت است از:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • اواپراتور
 • تابلو برق
 • مبرد

در ادامه طرز کار چیلر را با بررسی نقش هر بخش از آن بررسی خواهیم کرد.

طرز کار چیلر دستگاه سی ان سی

اجزای چیلر دستگاه سی ان سی

کمپرسور به عنوان مهم ترین بخش این دستگاه، وظیفه آغاز سیکل تبرید را به عهده دارد. مبرد با وارد شدن به کمپرسور، دچار افزایش دما و فشار می شود و به شکل بخار داغ در می آید. در ادامه این بخار داغ وارد کندانسور شده و در این قسمت دمای آن کاهش پیدا خواهد کرد. مبرد در ادامه وارد شیر انبساط شده و در عین کاهش دما، فشار آن نیز کاهش پیدا می کند. مبرد خنک شده با وارد شدن به اواپراتور که نوعی مبدل حرارتی است، سبب خنک شدن آبی می شود که در اطراف این بخش از دستگاه در گردش است. در ادامه این فرآیند، مبرد دچار افزایش دما شده و مجدد به حالت بخار درآمده و وارد کمپرسور می شود تا این چرخه را تکرار کند.

چنان چه نیاز به تولید آب بسیار سرد باشد، باید از چیلرهایی استفاده شود که در اصطلاح به آنها چیلر زیر صفر گفته می شود. اجزای چیلر سی ان سی باید به گونه ای ساخته شده باشد که بتواند به صورت چهار فصل مشغول به کار باشد. برخلاف چیلرهای تهویه مطبوع که تنها در فصل گرما فعالیت خواهند داشت، چیلرهای صنعتی در سرد ترین روزهای زمستان هم وظیفه تولید آب سرد را دارند و لازم است تا از تجهیزات مخصوص نظیر ضدیخ در ساختار آنها استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در این مورد می توانید به مطلب چیلر زیر صفر مراجعه کنید.

اهمیت خنک کاری دستگاه CNC

در فرآیند حکاکی انواع سطوح، دمای اسپیندل دستگاه به شدت افزایش پیدا می کند و این مساله زمینه ساز بروز مشکلاتی از جمله کاهش میزان دقت دستگاه سی ان سی، افزایش میزان ضایعات در تولیدات، خراب شدن سریع دستگاه برش و افت کیفیت محصولات خواهد شد. در دستگاه های برش سی ان سی مدرن، به دلیل بالا رفتن دور کاری، این میزان تولید حرارت، افزایش پیدا کرده است و اگرچه به تولیدات منحصر به فرد و جذابی ختم می شود، اما نیاز به خنک کاری آن به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. اسپیندل بخشی از دستگاه است که در معرض داغ شدن بیش از اندازه قرار دارد و چنان چه دمای آن کاهش پیدا نکند، ضمن کاهش کیفیت کار، شاهد خرابی فوری دستگاه و از بین رفتن سرمایه ها در این حوزه خواهد شد. به همین دلیل لازم است تا این دستگاه و خصوصا اسپیندل آن که در اثر گردش با دورهای بالا، برش و حکاکی دچار افزایش دما می شود، به طور منظم خنک شود. این وظیفه در کارگاه ها، به عهده چیلر یا مینی چیلر صنعتی است که می توانند با کارکرد دائمی خود، باعث خنک نگاه داشتن دستگاه و ادامه دار شدن تولیدات شوند.

اهمیت استفاده از چیلر دستگاه سی ان سی

مزایای استفاده از چیلر دستگاه سی ان سی

استفاده از چیلر CNC، مزایایی را برای دستگاه و تولیدات آن به همراه خواهد داشت که در این قسمت به بررسی آن پرداخته شده است.

 • کاهش میزان آسیب های وارد شده به دستگاه در اثر داغ شدن بیش از اندازه
 • ارتقا کیفیت تولیدات به دلیل کاهش میزان تلرانس دستگاه سی ان سی
 • افزایش عمر مفید دستگاه CNC
 • کاهش پیدا کردن میزان خرابی که در تولیدات به وجود می آید.
 • بالا رفتن سرعت عمل در تولیدات

مزایای چیلر صنعتی دستگاه سی ان سی

خرید چیلر دستگاه سی ان سی

گستردگی استفاده از ماشین های CNC سبب شده تا بسیاری از دارندگان این دستگاه، به دنبال خرید چیلر برای خنک کاری آن باشند. اما باید در زمان تهیه این خنک کننده ها، مواردی را مد نظر قرار داد تا به بهترین شکل شاهد کاهش دمای ماشین سی ان سی بوده و راندمان کار را به عالی ترین شکل ارتقا داد. مهم ترین مواردی که در خرید چیلر دستگاه سی ان سی باید به آن پرداخته شود، به شرح زیر است:

نوع کمپرسور چیلر سی ان سی

کمپرسور به عنوان مهم ترین بخش دستگاه چیلر، باید دارای کیفیت بسیار بالایی باشد. از آنجایی که چیلرهای صنعتی به طور دائمی در حال کار هستند و حتی در روزهای بسیار سرد سال هم باید آب خنک تولید کنند، باید دارای کمپرسورهایی باشند که به بهترین شکل از پس این وظیفه برآمده و از قدرت بالایی در فشرده سازی مبرد بهره ببرد. در زمان خرید چیلر دستگاه سی ان سی، باید به نوع کمپرسور توجه ویژه ای که از برندهای معتبر روز دنیا بوده و توانایی کار در شرایط سخت را داشته باشد.

کمپرسورهای چیلر cnc، می تواند دارای مدل های اسکرال، اسکرو، پیستونی و سانتریفیوژ باشد. در دستگاه هایی که با ظرفیت های پایین تولید می شوند، غالبا از کمپرسورهای اسکرال بهره گرفته می شود و این در حالی است که در مدل هایی که ظرفیت های بالاتری نیاز دارند، از انواع اسکرو استفاده بیش تری می شود. شرایط اقلیمی، ظرفیت دستگاه، درخواست مشتری، حجم کاری چیلر و دیگر موارد تخصصی، تعیین می کند که از چه کمپرسوری برای چیلرهای سی ان سی استفاده شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این حوزه می توانید به مطلب کمپرسور چیلر مراجعه کنید.

کمپرسور چیلر دستگاه cnc

نوع کندانسور چیلر CNC

چیلرها بر اساس نوع کندانسور به دو دسته چیلر هواخنک و آب خنک تقسیم می شوند. در زمان خرید دستگاه، باید به نوع کندانسور و شیوه خنک سازی آن توجه ویژه ای شود. کندانسور های هواخنک با استفاده از فن های خنک کننده و جریان هوا، کاهش دما پیدا می کنند و در هر شرایط آب و هوایی قابل  استفاده می باشند. در مقابل انواع آب خنک، با استفاده از برج خنک کننده کاهش دما داشته و نیاز به نصب در موتورخانه و فضایی جداگانه برای برج خنک کننده خواهند داشت. این دستگاه ها در مناطقی که آب و هوای بسیار شرجی و مرطوب دارند، بازدهی کمی خواهند داشت. اما به طور کلی راندمان این دستگاه به نسبت چیلرهای هواخنک، بالاتر است.

ظرفیت چیلر سی ان سی

در هر کارگاه با توجه به ظرفیت خنک کاری مورد نیاز، باید از دستگاه های چیلر مخصوصی استفاده کرد. تعیین ظرفیت چیلر دستگاه سی ان سی، بحثی تخصصی است که باید توسط افراد ماهر این حوزه صورت گیرد. به همین دلیل توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات دقیق تر در این حوزه از کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه مشاوره رایگان دریافت کنید. 02188252897

کیفیت چیلر CNC

با توجه به کارکرد دائمی دستگاه چیلر، لازم است تا کیفیت قطعات آن در سطح مطلوبی بوده و توانایی کار در چنین شرایطی را دارا باشد. دستگاه هایی که توسط شرکت های شناخته شده در دنیا ساخته می شوند، امتحان خود را از نظر کیفیت پس داده اند و می توان با خیالی آسوده نسبت به تهیه آنها اقدام کرد. در این بین می توان به چیلر مدیا که توسط بزرگ ترین شرکت تهویه مطبوع دنیا ساخته می شود، اشاره کرد. تاپ تهویه به عنوان وارد کننده دستگاه چیلر میدیا به ایران، می تواند در زمانی کوتاه این دستگاه را به دست شما برساند. از سویی در تولیدات داخل کشور، چیلرهای صنعتی تاپ تهویه که تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا ساخته می شوند، از دستگاه های باکیفیتی می باشند که امکان استفاده از آنها در کارگاه های سی ان سی مهیاست.

خدمات پس از فروش چیلر سی ان سی

بهره مندی دستگاه از خدمات پس از فروش می تواند نشان از کیفیت بالای قطعات آن باشد. زمانی که فروشنده دستگاه، چیلر و قطعات مختلف آن را با خدمات پس از فروش معتبر به شما عرضه می کند، به این معناست که از کیفیت آن اطمینان دارد. به همین دلیل در زمان خرید چیلر صنعتی، به دارا بودن گارانتی معتبر به ویژه در قطعه کمپرسور دقت داشته باشید.

خدمات پس از فروش چیلر سی ان سی

امکان تعمیر قطعات چیلر

با توجه به اینکه دستگاه چیلر صنعتی به صورت دائمی در حال کار است، نیاز به تعمیر در آن به نسبت چیلرهای تهویه مطبوع بیش تر خواهد بود. بنابراین قابل تعمیر بودن بخش های مختلف آن و امکان دسترسی ساده به قطعات داخلی آن، یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در زمان خرید دستگاه باید به آن توجه کنید.

قیمت چیلر دستگاه سی ان سی

قیمت از دیگر مواردی است که در زمان خرید باید مد نظر قرار گیرد. قیمت چیلر CNC با توجه به مشخصات فنی دستگاه و شرکت تولید کننده آن تعیین می شود. دستگاه هایی که در ایران تولید می شوند، قیمت پایین تری به نسبت مدل های خارجی خواهند داشت، زیرا در کنار تفاوت در مشخصات فنی، هزینه های گمرکی را شامل نخواهند شد. هم چنین به دلیل نوسانات قیمت ارز، بهای تمام شده دستگاه ها، دائما در حال تغییر است، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات دقیق تر در این حوزه، با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه تماس گرفته و استعلام قیمت را دریافت نمایید. 02188252897

فاکتورهایی که باید در زمان خرید چیلر برای دستگاه سی ان سی مد نظر قرار گیرند، در این جدول آورده شده اند.

عوامل مهم در انتخاب چیلر دستگاه سی ان سی جزئیات
نوع کمپرسور نوع کمپرسور که می تواند اسکرال، اسکرو، پیستونی و سانتریفیوژ باشد، از عواملی است که باید در زمان خرید بررسی شود. هر یک از این انواع برای ظرفیت و شرایط کاری خاصی مناسب می باشد.
نوع کندانسور کندانسور دستگاه می تواند دارای دو نوع آب خنک و هواخنک باشد که در شیوه خنک سازی با یکدیگر تفاوت دارند. در مدل های هوایی، به کمک فن و جریان هوا، دمای کندانسور کاهش پیدا می کند و در مدل های آب خنک، از برج خنک کننده استفاده خواهد شد.
ظرفیت دستگاه ظرفیت دستگاه چیلر سی ان سی دیگر موردی است که در زمان خرید باید بررسی شود و در این مسیر باید از نظر افراد متخصص در این حوزه استفاده کرد.
کیفیت چیلر بالا بودن کیفیت قطعات چیلر از دیگر مواردی است که باید در زمان خرید به آن توجه شود.
بهره مندی از خدمات پس از فروش دارا بودن خدمات پس از فروش چیلر سی ان سی، مزیت مهمی است که باید در زمان خرید بررسی شود.
تعمیرپذیر بودن دستگاه به دلیل کارکرد دستگاه به طور دائمی و در کلیه فصول، لازم است تا تعمیر قطعات آن به سادگی صورت گرفته و از کمپرسورهایی در ساخت آن استفاده شود که امکان دسترسی و تعمیر آسانی به آنها وجود دارد.
قیمت چیلر سی ان سی

مناسب بودن قیمت دستگاه در عین بهره مندی از کلیه فاکتورهای دیگر نام برده شده از مواردی است که باید در زمان خرید به آن توجه شود.

مرکز فروش چیلر دستگاه cnc برش لیزر

فروش چیلر دستگاه سی ان سی در ایران، توسط شرکت های مختلفی انجام می شود. یکی از خوش نام ترین مراکزی که عرضه این دستگاه ها را به عهده دارد، شرکت تاپ تهویه است که از تولیدکنندگان و وارد کنندگان دستگاه های تهویه مطبوع و نیز چیلرهای صنعتی می باشد. شما می توانید سفارش خرید چیلر کریر آمریکا که قدرتمندترین دستگاه های تهویه مطبوع در دنیا را تولید می کند، چیلر مدیا که متعلق به بزرگ ترین شرکت تولید کننده تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است را در این شرکت ثبت کرده و در زمانی کوتاه در محل خود دریافت نمایید. تاپ تهویه انواع چیلر و مینی چیلر صنعتی را نیز تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا تولید کرده و با بهره گیری از استانداردهای اروپایی و حرفه ای ترین قطعات، توانسته جایگاه ویژه ای در کشور به خود اختصاص دهد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در زمینه خرید چیلر صنعتی مخصوص دستگاه سی ان سی و مشاوره رایگان می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید.

مرکز فروش چیلر دستگاه سی ان سی

نتیجه آنکه

چیلر دستگاه CNC، یکی از اصلی ترین تجهیزاتی است که در کارگاه های صنعتی باید مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل افزایش دمای اسپیندل و اجزای ماشین سی ان سی، نیاز به  خنک کاری آن در سطح حرفه ای و در تمام فصول سال ایجاد می شود. این وظیفه توسط دستگاه چیلر انجام خواهد شد و این دستگاه می تواند با خنک سازی آب، سرمای مورد نیاز برای کاهش دمای ماشین سی ان سی را فراهم کند. بدون چیلر یا مینی چیلرهایی که خنک کاری این دستگاه ها را به انجام می رسانند، دمای این ماشین ها به شدت افزایش پیدا کرده و به سرعت فرسوده خواهند شد. هم چنین از میزان دقت آنها کاسته شده و تولیدات را بی کیفیت خواهند کرد. به منظور افزایش راندمان کاری و جلوگیری از خرابی این دستگاه ها، لازم است تا با استفاده از چیلرهای مخصوص دستگاه سی ان سی که توسط گروه صنعت تاپ تهویه تولید می شود، خنک کاری آنها را انجام داده و شرایط مطلوب کاری را ایجاد کرد. برای استعلام قیمت چیلر دستگاه CNC و مشاوره رایگان قبل از خرید، می توانید با کارشناسان این مرکز در تماس باشید.

سوالات متداول

چیلر دستگاه CNC چیست؟

چیلر دستگاه سی ان سی، به دستگاهی گفته می شود که دمای اسپیندل و قطعات مختلف این ماشین را حین کار کاهش داده و مانع از خراب شدن زودهنگام آن و وارد شدن آسیب به تولیدات خواهد شد.

قیمت چیلر دستگاه سی ان سی چقدر است؟

قیمت چیلر CNC، با توجه به شرکت تولید کننده و کیفیت آن، بهره مندی از خدمات پس از فروش، میزان ظرفیت چیلر، نوع کمپرسور و کندانسور آن تعیین می شود. برای استعلام قیمت چیلر سی ان سی می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

بهترین چیلر دستگاه سی ان سی کدام است؟

بهترین چیلر CNC در ایران، چیلر یا مینی چیلرهای صنعتی ساخت تاپ تهویه است که تحت لیسانس شرکت HTW و با استانداردهای اروپایی و بسیار حرفه ای تولید می شود و از خدمات پس از فروش معتبر و امکان تحویل فوری بهره می برد.

چیلر دستگاه سی ان سی
توسط تاریخ انتشار : 2023-02-13بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.