سیستم تهویه در اتاق رنگ

تهویه اتاق رنگ یکی از مهم ترین الزاماتی است که در این مکان ها باید رعایت شود. اتاق یا سالن رنگ، مکانی است که انواع قطعات و دستگاه ها، رنگ آمیزی می شوند و انواع مواد شیمیایی ناشی از این فرآیند، در چنین محیط هایی وجود خواهد داشت. حضور نیروی کار در سالن رنگی که دارای تجهیزات تهویه مطبوع مناسب نیست، می تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی برای سلامتی آنها شود. به همین دلیل یکی از مهم ترین اقداماتی که در زمان ساخت اتاق رنگ، باید به آن توجه شود، استفاده از سیستم های تهویه مطبوع مناسب و کارآمد است. سیستم تهویه در اتاق رنگ باید بتوانند کلیه ترکیبات آلاینده و مضر که برای سلامتی حاضران و کارکنان محیط خطرآفرین می باشند را فیلتر کرده و از سالن خارج کنند. دستگاه هایی که در سالن رنگ به کار برده می شوند، متنوعند و لازم است تا با در نظر گرفتن ابعاد و شرایط محیط، مناسب ترین گزینه ها برای تهویه مطبوع اتاق رنگ انتخاب شوند. در این مطلب به این پرسش پاسخ می دهیم که تهویه اتاق رنگ چه فاکتورهایی دارد و استفاده از چه دستگاه هایی برای این منظور مناسب تر است؟

سیستم تهویه مطبوع اتاق رنگ

اهمیت تهویه اتاق رنگ چیست؟

دلایل اهمیت تهویه اتاق رنگ به دلیل استفاده از مواد و ترکیبات شیمیایی است که در این محوطه ها به کار برده می شود. حضور برای مدت زمان کوتاهی در فضایی که بو و ترکیبات ناشی از رنگ وجود دارد، می تواند سبب ایجاد سرگیجه، تنگی نفس، حالت تهوع و افزایش فشار خون شود. به همین دلیل سلامتی کسانی که در این سالن ها کار می کنند، در صورت نبود تهویه مطبوع مناسب اتاق رنگ، در خطر جدی خواهد بود. دلایل اهمیت تهویه اتاق رنگ را باید در بروز مشکلات جدی برای سلامتی که از بارز ترین آنها عارضه سرطان است، جست و جو کرد. ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و بروز مشکلات پوستی نیز از دیگر مشکلاتی است که حضور در اتاق رنگ های فاقد تهویه، می تواند ایجاد کند. با توجه به اهمیت بالایی که تهویه مطبوع در سالن رنگ دارد، در ادامه این مطلب به مهم ترین فاکتورهایی که باید در این مکان ها رعایت شود و دستگاه هایی که قادرند این اهداف را اجرایی کنند، پرداخته شده است.

اهمیت تهویه سالن رنگ

هدف تهویه مطبوع در اتاق رنگ

تهویه سالن رنگ با در نظر گرفتن اهداف خاصی انجام خواهد شد که شدت و میزان هر یک متناسب با شرایط محیط و نوع کاری که در آن صورت می گیرد، تعیین می شود. در همه این سالن ها، اهداف اصلی زیر دنبال خواهد شد تا کمترین آسیب به کارکنان این محیط ها وارد شود.

اهداف تهویه مطبوع اتاق رنگ

تنظیم دما در اتاق رنگ

دمای سالن رنگ، باید به گونه ای باشد که آسایش کارکنان در این محیط ها تامین شود. در هر فصل متناسب با شرایط اقلیمی، دمای خاصی برای سالن های رنگ در نظر گرفته می شود که بین 20 تا 35 درجه سانتی گراد متغیر می باشد. یکی از مواردی که در اتاق های رنگ بسیار اهمیت دارد، یکنواخت بودن دما و عدم ایجاد تغییرات ناگهانی در این فاکتور است. زیرا این مساله می تواند ضمن برهم زدن تمرکز نیروی کار، در کیفیت کار نهایی و رنگی که بر روی قطعات زده می شود، تاثیر سوء داشته باشد.

تنظیم رطوبت در سالن رنگ

رطوبت یکی از فاکتورهایی است که کنترل کردن آن در سالن رنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دلیل حساس بودن رنگ و فرآیندی که در این مکان ها انجام می شود، باید همواره میزان رطوبت را به طور دقیق کنترل کرد. بالا بودن بیش از اندازه رطوبت در اتاق رنگ، سبب می شود تا خشک شدن آن بر روی قطعات به درستی صورت نگیرد و حتی قطرات آب بر روی آنها تشکیل شود. به همین دلیل باید به طور دقیق میزان رطوبت در این سالن ها کنترل شده و از وارد شدن آسیب به سطح خارجی رنگ و افت کیفیت کار جلوگیری به عمل آید. این مساله به ویژه در شهرهایی که آب و هوای مرطوبی دارند، بسیار حائز اهمیت است و لازم است تا با استفاده از تجهیزات حرفه ای، میزان این شاخص در اتاق رنگ کنترل شود.

فلیتر هوای اتاق رنگ

هدف از تهویه سالن رنگ، باید فیلتر کردن محیط از هر نوع آلاینده باشد تا ضمن حفظ سلامت کارکنان، کیفیت رنگی که بر روی قطعات قرار می گیرد، تحت تاثیر آلاینده و گرد و غبار قرار نگیرد. میزان حساسیت سالن های رنگ به آلاینده ها، ریز گرد و غبار، بر اساس کاری که انجام می دهند، متفاوت است و نمی توان از فیلترهای یکسان برای همه انواع آنها استفاده کرد. هم چنین ابعاد محیط و شدت کار در میزان فیلتر کردن هوای محیط تاثیر گذار خواهد بود. استفاده از دستگاه های تهویه مطبوعی که بتوانند به خوبی از عهده فیلتر کردن هوا برآیند، یکی از مهم ترین مراحلی است که در تهویه اتاق رنگ باید در نظر گرفته شود.

جریان یکنواخت هوای اتاق رنگ

یکنواخت بودن جریان هوای سالن رنگ، مورد دیگری است که باید در تهویه این مکان ها در نظر گرفته شود. چنان چه جریان مناسب و یکنواختی از هوا در این سالن وجود نداشته باشد، کیفیت رنگی که بر قطعات زده و خشک می شود، افت خواهد کرد و این مساله برای مالکان این کسب و کار، به شدت ناخوشایند است. از اهداف تهویه سالن رنگ باید به ایجاد جریان مناسب و یکنواخت هوا به منظور ارتقا کیفیت کار اشاره کرد.

جریان هوا در اتاق رنگ

اجزای سیستم تهویه اتاق رنگ

تهویه مطبوع اتاق رنگ باید بتوان اهداف نام برده شده در قسمت های پیشین را به طور کامل اجرایی کند. اجزای سیستم تهویه اتاق رنگ، باید به صورت مجموعه ای هماهنگ با یکدیگر، هوایی بدون هر نوع آلاینده، گرد و غبار، با کنترل رطوبت و دما را به محیط وارد کنند و از ایجاد جریان های هوای گردابی و پراکنده پرهیز نمایند. زیرا یکنواخت بودن جریان هوا در سالن های رنگ از الزاماتی است که به بهبود کیفیت کار نهایی و خشک شدن مناسب رنگ بر روی قطعات کمک خواهد کرد. در بین انواع دستگاه های تهویه مطبوع، ترکیبی از هواساز سالن رنگ و اگزاست فن برای ایجاد تهویه مکانیکی استفاده می شود. هم چنین تهویه طبیعی راهی است که می توان هوای آلوده را از این فضاها خارج کرد. در این مطلب قصد معرفی اجزای سیستم تهویه اتاق رنگ از نوع مکانیکی را داریم.

هواساز سالن رنگ

دستگاه هواساز یا هوارسان، یکی از تجهیزاتی است که در سالن های رنگ به کار برده می شود و می تواند به خوبی از عهده وظایفی که در این محیط ها وجود دارد، برآید. هواساز دستگاهی برای توزیع هواست که برای تامین گرمایش و سرمایش به دیگر دستگاه ها نیازمند است. چیلر یا مینی چیلر، می تواند به  تامین برودت مورد نیاز این دستگاه کمک کند و بویلر یا پکیج برای تامین گرمایش هواساز به کار برده می شود. هواساز سالن رنگ از این نظر دستگاهی کاربردی است که می تواند به طور دقیق میزان رطوبت را در محیط کنترل کند. هم چنین به کمک فیلترهای مختلفی که در آن وجود دارد، می تواند تا حدود 100 % به پاکسازی هوا منجر شود.

هواساز اتاق رنگ

وظایفی که هواساز سالن رنگ به انجام می رساند، عبارت است از:

تنظیم دمای سالن رنگ با هواساز

هواساز با اتصال به چیلر یا مینی چیلر می تواند سرمایش را در انواع محیط و کاربری ها ایجاد کند. چیلر دستگاهی برای خنک سازی آب است و این آب خنک شده از طریق لوله کشی هایی وارد کویل های سرمایشی هواساز می شود. هوا با عبور از روی کویل های سرد، کاهش دما پیدا می کند و پس از رسیدن به دمای مطلوب کاربر، وارد محیط می شود. همین روند توسط کویل گرمایشی متصل به بویلر یا پکیج ایجاد خواهد شد و می توان گرمایش را در محیط های مورد نظر تامین کرد.

تنظیم رطوبت اتاق رنگ با هواساز

هواساز دستگاهی است که به تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا مجهز است و می توان با استفاده از آنها میزان دقیق این فاکتور را کنترل نمود. هوایی که میزان دمای آن تنظیم شده است، با عبور از روی تجهیزات کنترل رطوبت، به طور دقیق تنظیم می شود و سپس وارد محیط می گردد. هواساز یکی از دستگاه هایی است که بر این فاکتور کنترل دقیقی اعمال می کند و در زمان ساخت آن، می توان از حرفه ای ترین تجهیزات برای کنترل رطوبت بهره گرفت.

فیلتراسیون هوای اتاق رنگ با هواساز

استفاده از انواع فیلترها در هواساز، سبب محبوب شدن آن در کاربری هایی شده که به تصفیه کامل هوا در آنها نیاز است. ذرات گرد و غبار، آلاینده ها، پرز و … که در هوا وجود دارند، سبب خدشه دار شدن کیفیت رنگ نهایی بر روی محصولات می شوند. به همین دلیل باید از انواع فیلترها به منظور مهار کردن ناخالصی ها استفاده کرد. در برخی از اتاق های رنگ، حضور ریزترین ذرات می تواند سبب افت کیفیت کار نهایی شود. به همین دلیل در چنین محیط هایی باید از هواساز هایژنیک یا بهداشتی استفاده کرد که با بهره گیری از فیلترهای مخصوص نظیر هپا، می توانند تا حدود 100 % از هوای ورودی به سالن رنگ را پاکسازی کنند.

فیلتر هوای اتاق رنگ با هواساز

جریان هوای مناسب در سالن رنگ

هواساز و دریچه خروج هوا از آن به محیط باید در مکانی استقرار پیدا کند که جریان هوای یکنواختی در سالن ایجاد شود. برای این منظور باید محیط به طور کامل توسط متخصصان این حوزه بررسی شود و بهترین مکان برای نصب دریچه هواساز و فن های خارج کننده هوا، تعبیه شود. برای دریافت مشاوره تخصصی در این حوزه و خرید و نصب دستگاه های تهویه سالن رنگ، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

هواکش اتاق رنگ

تهویه اتاق رنگ باید با خارج کردن ذرات معلق ناشی از رنگ و فعالیت هایی که در این محیط صورت می گیرد، انجام شود. بخارات و ذراتی که در اثر رنگ پاشی به قطعات در محیط منتشر می شود، باید به طور کارآمدی از سالن خارج شود و این مساله به کمک اگزاست فن هایی که در این مکان ها تعبیه می شود، انجام خواهد شد. متخصصان با بررسی محیط، مناسب ترین مکان برای نصب هواکش اتاق رنگ را تعیین کرده و در هماهنگی با خروجی های هواساز، مناسب ترین جریان را در کارگاه فراهم می کنند.

قیمت تهویه اتاق رنگ

قیمت دستگاه های تهویه مطبوع اتاق رنگ، با توجه به نوع و ظرفیتی که دارند، متفاوت است. هواساز اتاق رنگ با توجه به ظرفیت هوادهی، شرکت تولید کننده دستگاه و خدمات پس از فروش آن، نوع تجهیزات کنترل کننده رطوبت و نوع فیلترها، دارای قیمت های مختلفی است. در زمان تهیه دستگاه باید به فاکتورهای اصلی مورد نیاز خود در کارگاه، توجه کرده و مناسب ترین هواساز به همراه تجهیزات لازم را تهیه نمایید تا کارایی مطلوبی را از آن دریافت نمایید.

قیمت چیلر اتاق رنگ نیز متناسب با نوع دستگاه و ظرفیت آن تعیین می شود. مشابه با هواساز، بهره مندی چیلر از خدمات پس از فروش، استفاده از کمپرسورهای حرفه ای، نوع کندانسور (هواخنک یا آب خنک)، ظرفیت برودتی دستگاه و برند آن، از مهم ترین مواردی خواهند بود که مستقیما در قیمت چیلر تاثیر خواهند داشت. به همین دلیل نمی توان به طور کلی قیمت تهویه اتاق رنگ را اعلام کرد و باید در ابتدا بررسی های تخصصی به منظور ظرفیت مورد نیاز و اصلی ترین فاکتورهایی که باید در سالن کنترل شود، صورت گیرد. در خصوص تعیین قیمت دستگاه های تهویه مطبوع اتاق رنگ و دریافت مشاوره رایگان در زمینه بهترین دستگاه های این کاربری، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. این مرکز تولید و عرضه کننده انواع دستگاه های تهویه مطبوع در کشور است که محصولات خود را تحت لیسانس شرکت اسپانیایی HTW و با استانداردهای اروپایی تولید می کند.  هم چنین تاپ تهویه وارد کننده دستگاه های تهویه مطبوع از شرکت های معتبری چون کریر آمریکا و مدیا چین می باشد و چنان چه قصد خرید دستگاه های وارداتی را داشته باشید، می توانید به طور مستقیم از این مرکز اقدام به تهیه دستگاه نمایید. 02188252897

قیمت تهویه مطبوع اتاق رنگ

نتیجه آنکه

سیستم تهویه در اتاق رنگ، یکی از مهم ترین الزاماتی است که در این کاربری باید وجود داشته باشد تا مانع از وارد شدن آسیب به سلامت کارکنان این فضاها و کیفیت قطعات رنگ شده شود. به دلیل تاثیر سوئی که جریان متلاطم هوا، ذرات معلق و رطوبت زیاد در کیفیت رنگ نهایی در دستگاه ها و قطعات خواهد داشت، لازم است تا با استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع نظیر هواساز، این فاکتورها را کنترل کرد. از سویی به منظور حذف فوری ذرات آلاینده، بو و بخارات ناشی از رنگ، لازم است تا از فن های خارج کننده هوا استفاده شود تا تهویه سالن رنگ به طور کامل اجرا گردد. گروه صنعت تاپ تهویه تولید کننده انواع دستگاه هواساز سالن رنگ و چیلر می باشد و کلیه دستگاه های خود را با قیمت رقابتی و کیفیت عالی، تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا به دست مصرف کننده می رساند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه و خرید هواساز، چیلر یا دیگر دستگاه های تهویه مطبوع با بخش فروش این شرکت تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول

اهمیت تهویه اتاق رنگ چیست؟

حفظ سلامت کارکنان سالن رنگ و نیز جلوگیری از وارد شدن آسیب به قطعات رنگ شده که در حال خشک شدن می باشند، اهمیت تهویه سالن رنگ را آشکار می سازد.

قیمت تهویه اتاق رنگ چقدر است؟

قیمت این دستگاه ها با توجه به نوع و ظرفیت آن تعیین شده و به  دلیل متغیر بودن نیازهای تهویه مطبوع هر سالن، نمی توان قیمت  دقیقی اعلام کرد. برای استعلام قیمت تهویه اتاق رنگ به صورت اختصاصی، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

هواساز سالن رنگ چه ویژگی هایی دارد؟

هواساز سالن رنگ باید بتواند ضمن کنترل دقیق رطوبت، هوای ورودی به سالن را فیلتر کرده و با تنظیم دما به کمک چیلر یا بویلر، جریان هوایی یکنواخت را در محیط ایجاد کند.

تهویه اتاق رنگ
توسط تاریخ انتشار : 2023-02-012 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. میرزایی 2023-02-03 - 14:14 - پاسخ

    قیمت هواساز سالن رنگ برای کارگاه ۸۰ متری چقدره؟

    • تاپ تهویه 2023-02-05 - 08:06 - پاسخ

      برای کسب اطلاع در مورد قیمت هواساز سالن رنگ، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.