آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تفاوت چیلر هواخنک و آب خنک

در بین سیستم های تهویه مطبوع، چیلر (chiller) به دلیل تنوع بالا و بازدهی مناسب، یکی از محبوب ترین هاست. برای کلیه اماکن مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی می توان از این دستگاه استفاده کرد و همین مساله به کاربردی بودن آن در بین دیگر سیستم های تهویه مطبوع افزوده است. در تقسیم بندی چیلرها می توان به دو دسته چیلر جذبی و تراکمی اشاره کرد که تفاوت آنها در سازوکار و نحوه خنک سازی مبرد برای ارسال به دستگاه های خروجی به منظور تهویه هواست. در این بین، چیلرهای تراکمی خود دارای تقسیم بندی مجزایی است که عبارت است چیلر هواخنک و آب خنک. اینکه تفاوت این دو سیستم تهویه در چیست و کدام یک بر دیگر برتری دارد، در این مطلب به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد. با مطالعه این مطلب قادر خواهید بود با آگاهی کامل و کافی در زمینه این دستگاه های تهویه مطبوع تصمیم گیری کنید و به حرفه ای ترین شکل به مقایسه چیلر هواخنک و آب خنک بپردازید.

مقایسه جامع تفاوت چیلر هواخنک و آب خنک

چیلر هوا خنک و آب خنک

در ابتدا لازم است تا توضیحی در مورد انواع چیلرها مطرح گردد تا علت نام گذاری آنها مشخص شود. چیلر هواخنک و آب خنک هر دو با یک هدف و به منظور خنک کردن مبرد برای ایجاد سرما در محیط فعالیت می  کنند. شاید جالب باشد که حتی اجزای تشکیل دهنده این دو نوع چیلر هم یکسان است و تنها تفاوتی جزئی سبب تفکیک این دو نوع چیلر شده است. با بررسی اجزا و ابعاد چیلرهای تراکمی می توان متوجه شد که دلیل وجود دو مدل مختلف برای این دستگاه چیست؟ در ادامه بررسی می کنیم که برای هر مکانی از چه سیستم تهویه مطبوعی استفاده کنیم و به این شکل مقایسه چیلر هواخنک و آب خنک را مورد آنالیز قرار می دهیم.

نگاهی به ساختار چیلرهای هواخنک و آب خنک

مقایسه ساختار چیلر هوا خنک و آب خنک

شاید در نگاه اول و با بررسی ساختار چیلرهای تراکمی نتوان تفاوت بارزی را بین این دو مدل برشمرد. زمانی که صحبت از اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی می کنیم، هدف 4 قسمت اصلی که عبارتند از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور، می باشد. این دو سیستم تهویه مطبوع هر دو در این قطعات مشترکند. تفاوت ساختار این چیلرها در شیوه خنک سازی کندانسور است. چنان چه چیلر به واسطه گردش هوای محیط خنک شود، به آن چیلر تراکمی هوا خنک گفته می شود و اگر این خنک سازی به کمک آب صورت گیرد، چیلر تراکمی آب خنک نام خواهد گرفت. استفاده از آب برای خنک سازی، به برج خنک کننده و پمپ آب نیاز دارد تا این کار را به انجام برساند.

در مقایسه ساختار چیلر هوا خنک و آب خنک، نمی توان تفاوت دیگر را بین این دو دستگاه برشمرد. هر دو مدل برای این منظور از کمپرسور به منظور افزایش دمای مبرد استفاده کرده و در نهایت آن را به کندانسور فرستاده و با کاهش دما، وارد شیر انبساط می کند. در این قسمت هم شاهد کاهش فشار مبرد و به دنبال آن کاهش دمای آن می باشیم. مبرد سرد شده وارد اواپراتور شده و در نهایت به سرد شدن آبی که با هدف کاهش دمای محیط و تهویه مطبوع، تعبیه شده است، منتهی می شود. بخش کندانسور های چیلرهای هوایی و آبی به دو شیوه متفاوت خنک می شود و این مساله را می توان تفاوت در ساختار این دو چیلر دانست.

بررسی ساختار چیلر هوایی و آبی

مصرف برق چیلر ها

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید در مقایسه چیلر تراکمی هواخنک و آب خنک به آن اشاره کرد، میزان مصرف برق است. قطعا این موضوع در کشوری چون ایران که با محدودیت در مصرف برق و انرژی مواجه شده است، از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسی این فاکتور می تواند در تصمیم گیری شما برای خرید چیلر تاثیرگذار باشد. کمپرسور از بخش هایی از دستگاه چیلر است که برق مصرف می کند. در ظرفیت برودتی برابر، چیلر هواخنک به نسبت آب خنک دارای کمپرسور بزرگ تری است و می توان این گونه ادعا کرد که ابعاد بزرگ تر سبب مصرف بیش تر برق در آن است. در چیلرهای هوا خنک، فشار بالایی به کمپرسور وارد می شود تا بتواند عملیات فشرده سازی را انجام دهد و همین مساله مصرف برق این چیلرها را بالاتر می برد.

ابعاد و مصرف برق کمپرسور انتهای بررسی در مقایسه مصرف برق چیلر هوا خنک و آب خنک نیست. در چیلر هوایی غالبا از فن هایی استفاده می شود که به خنک کردن کندانسور کمک خواهد کرد. این فن ها نیز با برق کار می کنند و در نتیجه می توان انتظار داشت که در یک برآورد کلی، مصرف برق چیلر هوایی از آبی بیش تر باشد.

بررسی مصرف برق چیلرهای هواخنک و آب خنک

مصرف آب چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک

فاکتور دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد، مصرف آب در این دو مدل سیستم تهویه مطبوع است. همان طور که از نام این دو نوع چیلر مشخص است، مصرف آب در چیلرهای آب خنک صورت می گیرد و در نوع هواخنک شاهد مصرف آب نیستیم. اگر بخواهیم با دقت بیش تری این موضوع را بررسی کنیم، باید گفت که چیلر هواخنک تنها در زمان نصب و راه اندازی، نیاز به آب دارد که به اواپراتور دستگاه تزریق می شود. اما کندانسور در چیلرهای آبی، به کمک جریان آب، خنک می شود و طبیعتا بخشی از هزینه های این دستگاه به مصرف آب باز می گردد. در جریان خنک سازی بخشی از آب تبخیر شده و از بین می رود و نیاز به شارژ مجدد آن است و همه این موارد خود هز ینه هایی را بر روی دست مصرف کننده می گذارد. به همین دلیل در محیط هایی که با کمبود منابع آب روبرو هستند و یا هزینه مصرف آب بالاست، استفاده از این چیلرها به صرفه نمی باشد.

بررسی مصرف آب چیلرهای تراکمی

مقایسه چیلر ها از نظر نگه داری

در بررسی تفاوت های این دو دستگاه، لازم است تا به بررسی موضوع نگهداری و هزینه های آن هم پرداخته شود. چیلرهای هواخنک بدون نیاز به آب و تنها با بهره گیری از جریان هوا و فن به کار خود ادامه می دهند. اما در نوع آب خنک شاهد استفاده از آب و جریان یافتن آن هستیم که قطعا هزینه های نگه داری از آن را دست خوش افزایش می کند. نگه داری از برج خنک کننده خود هزینه بر خواهد بود و کیفیت آب مصرفی این هزینه ها را کاهش و یا افزایش خواهد داد. هر چه آب سختی بیش تری داشته باشد، ایجاد رسوب در برج خنک کننده افزایش پیدا می کند و هم چنین ممکن است در برخی موارد شاهد ایجاد خوردگی و آسیب در مدار گردش آب باشیم. این در حالی است که چیلرهای هوایی چنین شرایط نگه داری را ندارند و تنها لازم است تا کویل هایی که در کندانسور وجود دارد، به صورت منظم تمیز شده و پاک سازی گردند. هر چه کیفیت هوا در محیطی که چیلر کار می کند، پایین تر باشد، نیاز به این سرویس افزایش پیدا می کند. با این حال انجام این سرویس ساده بوده و می توان به جرات ادعا کرد که نگه داری چیلر آب خنک به هزینه و زمان بیش تری نیاز خواهد داشت.

بررسی مصرف آب چیلرهای تراکمی

تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک از نظر عملکرد

تفاوت اندکی که در نحوه خنک ساز کندانسور وجود دارد، بر روی عملکرد این دو دستگاه تاثیر گذاشته و هر یک را برای فضایی خاص مناسب ساخته است. آب و هوا در محلی که قصد استفاده از چیلر را داریم، به شدت در راندمان دستگاه تهویه مطبوع موثر است. در فضاهایی که هوا به شدت گرم است، قطعا خنک شدن کندانسور به کمک جریان هوا، با سختی بیش تری صورت می گیرد و چیلرهایی هوایی در محیط های خنک عملکرد بهتری خواهند داشت. از سویی در مناطقی که رطوبت بالاست، استفاده از جریان آب به منظور خنک سازی کندانسور، زحمت بیش تری خواهد داشت. زیرا در این حالت برج های خنک کننده راندمان پایین تری خواهند داشت.

در بررسی عملکرد چیلرها باید نگاهی به موضوع سر و صدای ایجاد شده توسط دستگاه هم اشاره کرد. البته با توجه به اینکه چیلر در محیط درونی بنا قرار نمی گیرد، نگرانی بابت سروصدا وجود ندارد، اما می توان در مقایسه چیلر تراکمی هواخنک و آب خنک به این موضوع هم اشاره کرد. صدای ناشی از چیلر از دو بخش نشات می گیرد که عبارتند از کمپرسور و فن کندانسور. چیلرهای آبی فاقد کندانسور هستند و به تبع آن صدایی از این قسمت منتشر نمی شود. این در حالی است که چیلرهای هوایی در کنار صدای کمپرسور، صدای فن را نیز خواهند داشت. اما به دلیل نصب آنها در فضاهای باز نظیر پشت بام، این صدا آزار دهنده نیست و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

راندمان و عملکرد چیلرهای تراکمی

مقایسه چیلر هواخنک و آب خنک از نظر طول عمر

برای یک بررسی کامل و دقیق و مقایسه تفاوت های دو چیلر، باید طول عمر دستگاه ها را نیز با یکدیگر مقایسه نمود. همان طور که در قسمت های پیشین اشاره کردیم، چیلرهای هواخنک فشار کاری بیش تری را تحمل کرده و راندمان آنها به نسبت چیلرهای آبی کمتر است. این فشار کاری بالا سبب شده است تا چیلرهای هواخنک عمر کمتری در مقایسه با نوع آب خنک داشته باشند. البته در بررسی طول عمر فاکتورهای زیادی مداخله می کنند و اگر سرویس های دوره ای و منظم به درستی صورت گیرد و نگهداری از دستگاه طبق اصول به انجام رسد، می توان به بهترین حالت از انواع چیلر بهره برداری نمود.

مقایسه ظرفیت چیلر هواخنک و آب خنک

بحث مهم دیگر در مقایسه این دو چیلر تراکمی، ظرفیت های آنهاست. نوع هواخنک غالبا از ظرفیت های پایین تر و معمولا 2 تن تبرید شروع می شود و تا 500 تن ادامه پیدا می کنند. این در حالی است که چیلر تراکمی آب خنک اغلب از 10 تن تبرید آغاز و تا 4000 تن ادامه خواهند داشت. اعدادی که عنوان شد، استاندارد چیلرها نیستند و با توجه به انواع تولید شده از برندهای مختلف چون چیلر کریر و یا مدیا، مطرح شده اند. باید اشاره کرد این تفاوت در ظرفیت، سبب استفاده بیش تر از چیلرهای هواخنک در پروژه های کوچک تر و بهره گیری از چیلرهای آب خنک در پروژه های با مقیاس کلان تر شده است. هر چند که در انتخاب نهایی، فاکتورهای دیگری هم دخیلند و نمی توان ابعاد پروژه را به تنهایی برای انتخاب و خرید چیلر در نظر داشت.

بررسی قیمت چیلر

قیمت یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که برای خرید هر محصولی به آن توجه ویژه می شود. قیمت چیلرهای تراکمی با توجه به ظرفیت، نوع مبرد، قدرت و ابعاد کمپرسور، بزرگی برج خنک کننده، برند تولید کننده و … تعیین می شود. اما در یک بررسی کلی باید گفت که قیمت چیلرهای هوا خنک به نسبت آب خنک بیش تر است. دلیل این موضوع را باید در ابعاد بزرگ تر کمپرسور، استفاده از لوله های مسی در کندانسور و نیز احتیاج به تهیه فن برای خنک سازی کندانسور جست و جو کرد. با این حال قیمت تنها فاکتوری نیست که به هنگام خرید چیلر هوا خنک یا آب خنک به آن توجه می شود و عوامل بسیاری در این موضوع نقش آفرینی می کنند و باید با در نظر گرفتن شرایط محیطی و کمک گرفتن از کارشناسان آگاه، بهترین تصمیم را برای گرفتن نتیجه مطلوب اتخاذ کرد.

بررسی قیمت چیلرهای آب خنک و هواخنک

در جدول زیر می توانید در یک نگاه تفاوت های این دو مدل را مشاهده کنید و مقایسه ای دقیق و کامل را بین این دو نوع چیلر داشته باشید.

 

مقایسه چیلرهای تراکمی از نظر چیلر هوا خنک چیلر آب خنک
ساختار کاهش دمای کندانسور از طریق جریان هوا کاهش هوای کندانسور از طریق جریان آب
مصرف برق مصرف برق بیش تر مصرف برق کمتر
مصرف آب مصرف آب کمتر مصرف آب بالاتر به دلیل داشتن برج خنک کننده
نگهداری هزینه و زحمت نگه داری پایین تر هزینه های نگهداری بیش تر به دلیل مشکلات رسوب آب و سختی گیری آن
عملکرد عملکرد بهتر در شرایط آب و هوایی خنک

سر و صدای بیش تر به نسبت نوع آب خنک

عملکرد مناسب تر در شرایط آب و هوایی با رطوبت پایین

سر و صدای کمتر به نسبت چیلر هوایی

طول عمر طول عمر کمتر به نسبت فشار وارده بیش تر به کمپرسور طول عمر بالاتر به دلیل کاهش فشار وارده بر کمپرسور
ظرفیت ظرفیت های پایین تر تولید در ظرفیت های بالاتر
قیمت قیمت بیش تر به نسبت نوع آبی قیمت پایین تر به نسبت نوع هوایی

چیلر هواخنک بهتر است یا آب خنک؟

اگر به دنبال خرید چیلر هستید، قطعا این پرسش ذهنتان را درگیر کرده است که کدام نوع chiller برای شما مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که عوامل متعددی که در بالا به آن اشاره کردیم، در این تصمیم گیری دخیل هستند. در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، هزینه های آب و برق و محدودیت های آنها در محیطی که به دنبال نصب چیلر در آن هستیم، بزرگی پروژه، میزان هزینه ای که توان پرداخت آن توسط مصرف کننده وجود دارد و … از عواملی هستند که در انتخاب چیلر تاثیر می گذارند. به همین دلیل بهتر است پاسخ به این سوال که چیلر هواخنک بهتر است یا آب خنک را بعد از مشورت با کارشناسان حرفه ای در این حوزه دهید. کارشناسان بخش بازرگانی سایت تاپ تهویه به صورت رایگان مشاوره های محصولی را در این حوزه به شما ارائه خواهند داد. تنها کافی است با شماره های مندرج در این سایت تماس حاصل کرده و به روزترین اطلاعات در این زمینه را کسب کنید. هم چنین تاپ تهویه در زمینه فروش چیلر از نوع تراکمی هواخنک، آب خنک و جذبی فعالیت می کند و از بهترین برندهای ایرانی و خارجی نیز بهره گرفته است.

نتیجه آنکه

چیلرهای آبی و هوایی با توجه به اختلافی که در ساختار کندانسور و نحوه خنک سازی آن دارند، تفاوت هایی خواهند داشت که بر روی ابعاد مختلف از جمله هزینه های نگه داری، قیمت، راندمان، مصرف برق و آب و … تاثیر می گذارد. هر یک از این چیلرها برای موقعیت خاصی مناسب می باشند و لازم است تا با بررسی ابعاد مختلف پروژه و شرایط مصرف کننده، گزینه ای ایده آل برای وی انتخاب شود. این مطلب اطلاعاتی جامع را به زبان ساده در زمینه مقایسه چیلر هواخنک و آب خنک مطرح نموده است و با مطالعه آن خواهید توانست دقیق تر در مورد انتخاب و خرید چیلر هوا خنک و آب خنک تصمیم گیری کنید. در این راستا کارشناسان بازرگانی تاپ تهویه نیز راهنمای شما خواهند بود و با بهره گیری از دانشی کامل و به روز، به شما مشاوره رایگان محصولی عرضه خواهند کرد.

سوالات متداول درباره تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

تفاوت اصلی چیلرهای هوایی و آبی در چیست؟

اصلی ترین تفاوت این دو نوع چیلر در نوع خنک کردن کندانسور دستگاه است که در نوع هوا خنک توسط جریان هوا و در نوع آب خنک به واسطه جریان آب، پمپ و برج خنک کننده صورت می گیرد.

قیمت چیلر هوا خنک و آب خنک چه تفاوتی با هم دارد؟

قیمت این دو نوع چیلر با توجه به ظرفیت، کیفیت و برند تولید کننده متفاوت است. با این حال به دلیل استفاده از کمپرسور بزرگ تر در چیلرهای هوایی و نیاز به فن، غالبا این دسته از سیستم های تهویه مطبوع، قیمت بیش تری دارند.

چیلر هوا خنک بهتر است یا چیلر آب خنک؟

برای انتخاب بهترین سیستم چیلر، باید فاکتورهای زیادی را در کنار هم در نظر گرفت و نمی توان به طور قطع نوع خاصی را برتر شمرد. در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، ابعاد پروژه، قیمت آب و برق در محل نصب و … در انتخاب بهترین نوع چیلر برای شما موثر خواهد بود.

تفاوت چیلر هواخنک و آب خنک
توسط تاریخ انتشار : 2022-07-07بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.