آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تفاوت داکت اسپلیت و vrf

تهویه مطبوع دارای دستگاه های متنوعی است که با پیشرفت هایی که در علم مکانیک رخ داده است، هر روز در حال بهینه سازی می باشند. هر یک از این دستگاه ها برای ساختمان و کاربری خاصی گزینه ای ایده آل هستند و نمی توان یک سیستم را به طور کلی بر دیگری برتر دانست. برای انتخاب بهترین سیستم برای کاربری خود، لازم است تا با انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی آشنا شده و سپس اقدام به خرید نمایید. در این بین دو دستگاه وی آر اف و داکت اسپلیت، به دلیل کاربردهای گسترده ای که در انواع ساختمان ها دارند، نیاز به بررسی دقیق تر خواهند داشت. در این مطلب به بررسی و مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت پرداخته ایم تا به انتخاب درست تر کاربران کمک کنیم.

تفاوت vrf و داکت اسپلیت

معرفی سیستم VRF

سیستم VRF، نوعی سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی است که از دو بخش یونیت بیرونی و داخلی تشکی شده است. وی آر اف به این دلیل شهرت پیدا کرد که می تواند دمای هر واحد را به طور مستقل کنترل کرده و سرمایش و گرمایش همزمان را ایجاد خواهد کرد. از سویی با کنترل کردن میزان مبرد مورد استفاده در چرخه تبرید تراکمی، به کاهش فشار به دستگاه و بالا بردن راندمان آن کمک می کند. نام این دستگاه مخفف عبارت Variable Refrigerant Flow است که به معنای کنترل جریان مبرد است. به این ترتیب با در نظر گرفتن درخواست کاربر در هر یونیت داخلی، مقدار مبرد مورد نیاز وارد سیکل می شود و از وارد شدن بار اضافه به کمپرسور دستگاه پیش گیری به عمل می آید.

سیستم وی آر اف بدون نیاز به جریان یافتن آب در مدار دستگاه کار می کند و مبرد مستقیما وارد یونیت های داخلی شده و تهویه مطبوع را به انجام می رساند. این دستگاه به فضای کمی برای نصب و راه اندازی نیاز دارد و یونیت های داخلی آن، دارای تنوع گسترده در نحوه نصب می باشند. از جمله می توان به یونیت داخلی وی آر اف دیواری، زمینی، کنسول، سقفی کاستی، سقفی توکار و … اشاره کرد. برای بررسی دقیق تر این سیستم تهویه مطبوع، پیشنهاد می کنیم به صفحه VRF رجوع کنید.

معرفی سیستم وی آر اف

معرفی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از دیگر دستگاه های تهویه مطبوع است که دارای یونیت بیرونی و داخلی برای تهویه مطبوع است. یونیت داخلی این دستگاه در سقف کاذب نصب می شود و به شکل کانالی است. یونیت خارجی آن هم نظیر کولر گازی در بیرون از خانه مستقر می شود و معمولا در فضاهایی نظیر تراس یا پشت بام استقرار پیدا می کند. اتصال بین این دو بخش از طریق لوله کشی های مسی است و دمای هوای خروجی از همه یونیت های داخلی آن یکسان است. ابعاد و اندازه این دستگاه کوچک بوده و کاربری آن غالبا برای فضاهایی با متراژ کم و متوسط مناسب می باشد.

معرفی سیستم داکت اسپیلت

مقایسه و تفاوت سیستم VRF با داکت اسپلیت

مقایسه داکت اسپلیت و VRF را می توان از جنبه های گوناگونی مورد بررسی قرار داد تا به درستی از تفاوت های این دو دستگاه آگاه شده و بهترین انتخاب را به انجام رساند. در این بررسی، کارکرد، ساختار، قیمت، هزینه های استفاده و تعمیرات و دیگر فاکتورها مورد ارزیابی می شوند و به این شیوه می توان انتخاب درستی بین انواع مختلف این دو سیستم به انجام رساند.

مقایسه داکت اسپلیت و سیستم VRF از نظر مصرف انرژی

VRF ها از فناوری های نوینی در ساخت بهره می برند که مصرف انرژی را به شدت کاهش داده و راندمان دستگاه را افزایش می دهد. وی آر اف می تواند میزان مبرد وارد شونده به یونیت های داخلی را با توجه به نیاز کاربر کنترل کرده و از وارد شدن بار اضافه به کمپرسور دستگاه پیش گیری کند. این فناوری به شدت در کاهش مصرف انرژی و کارکرد اضافه دستگاه موثر است. این در حالی است که داکت اسپلیت ها به چنین سیستمی مجهز نیستند و میزان ثابتی از مبرد در مدار آنها در گردش است. این مساله سبب می شود که در زمان هایی که نیاز به کارکرد دستگاه با توان بالا در یک واحد نیست، مصرف انرژی کاهش پیدا نکند. در مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت باید به مناسب بودن مصرف انرژی در وی آر اف ها اشاره کرد.

تفاوت مصرف برق وی آر اف و داکت اسپیلت

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت از نظر ساختار

سیستم وی آر اف از طریق لوله های مسی اتصال بین یونیت های داخلی و خارجی را ایجاد می کند و در دسته دستگاه های تهویه مطبوع کانالی قرار ندارد. این در حالی است که داکت اسپلیت، همان طور که از نام آن پیداست، نوعی سیستم کانالی است. در سیستم های کانالی امکان کنترل دمای مستقل هر واحد وجود ندارد و این موضوع از ایرادات داکت اسپلیت می باشد.

نصب داکت اسپیلت به صورت کانالی

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت از نظر محل نصب

محل نصب دستگاه وی آر اف و داکت اسپلیت مشابه یکدیگر می باشد. یونیت های خارجی هر دو دستگاه را باید در فضای باز نظیر پشت بام ساختمان نصب نمود. با این حال می توان داکت اسپلیت را در تراس نیز مستقر کرد، زیرا ابعاد کوچک تری دارد و برای فضاهای با متراژ کم مناسب است. از سویی مینی وی آر اف ها هم قابلیت استقرار در تراس را دارند. تصمیم گیری در مورد بهترین مکان برای استقرار یونیت بیرونی، مساله ای تخصصی است که باید به کارشناسان حرفه ای سپرده شود.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت از نظر گرمایش و سرمایش

داکت اسپلیت و سیستم وی آر اف هر دو قابلیت سرمایش و گرمایش محیط را دارند و می توان در تمامی فصول از این دو دستگاه استفاده کرد. برای این منظور کمپرسور دستگاه با مصرف برق، به جای ایجاد مبردی خنک، گرما تولید می کند. اما با توجه به گران بودن هزینه برق در کشور به نسبت گاز، استفاده از این دستگاه ها در حالت گرمایشی توجیه اقتصادی ندارد. به همین منظور می توان در زمان نصب وی آر اف و داکت اسپلیت، از یک لوله مسی آب گرم برای اتصال دستگاه به پکیج یا بویلر استفاده کرد. به این شیوه از انرژی گرمایی گاز برای تولید گرما بهره گرفته می شود و هزینه های مصرفی در حالت گرمایش کاهش پیدا می کند.

سیستم سرمایش و گرمایش همزمان، قابلیتی است که تنها در سیستم VRF وجود دارد و داکت اسپلیت ها از آن بی بهره هستند. وی آر اف و مینی VRF مجهز به قابلیتی برای سرمایش و گرمایش همزمان در صورت درخواست کاربران هستند که سبب تمایز آنها با دیگر دستگاه های تهویه مطبوع شده است.

سرمایش و گرمایش همزمان در وی آر اف و مینی VRF

مقایسه داکت اسپلیت و VRF از نظر مرکزی بودن

وی آر اف از دسته سیستم های مرکزی تهویه مطبوع به شمار می رود. به این معنا که یک یونیت خارجی این دستگاه، به تعداد زیادی یونیت های داخلی متصل می شود و این عدد در وی آر اف مدیا که از بهترین نام های تجاری بازار است، به عدد 64 یونیت داخلی می رسد. این در حالی است که داکت اسپلیت نوعی سیستم مرکزی نیست و برای هر واحد، باید یک دستگاه جداگانه وصل شده و کانال کشی ها به انجام برسد.

مقایسه داکت اسپلیت و VRF از نظر فاکتورهای تهویه مطبوع

فیلتراسیون هوا به منظور از بین بردن آلاینده ها و گرد و غبار یکی از اهداف تهویه مطبوع است که در هر دو دستگاه قابل اجراست. فیلترهای قابل نصب در وی آر اف و داکت اسپلیت بر اساس نیاز کاربر، تعیین شده و در یونیت های داخلی جاگذاری می شود. در زمان نصب داکت اسپلیت می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که ورود هوای تازه به سیستم تهویه امکان پذیر باشد. همین امکان در سیستم وی آر اف و مینی VRF با نصب یونیت های داخلی که این شرایط را فراهم می کنند، وجود دارد. امکان کاهش رطوبت محیط و تنظیم آن، در هر دو سیستم وجود دارد و از مزیت های وی آر اف این است که می توان یونیت خارجی آن را به هواساز مجهز نمود. در این صورت تصفیه کامل هوا و فیلتراسیون دقیق تری به انجام می رسد.

تفاوت وی آر اف و داکت اسپیلت از نظر تهویه مطبوع

مقایسه قیمت خرید سیستم VRF و داکت اسپلیت

قیمت خرید وی آر اف در مقایسه با داکت اسپلیت، بیش تر است و علت را باید در فناوری های پیشرفته ای دانست که در تولید این سیستم به کار رفته است. بهره گیری از دانشی که امکان کنترل جریان مبرد بر اساس نیاز کاربر را به وی دهد و در هزینه های مصرف کاهش محسوس ایجاد کند، سبب شده تا قیمت VRF به نسبت داکت اسپلیت بیش تر باشد. با این حال مزیت هایی که این دستگاه دارد و صرفه جویی های زیادی که در مصرف انرژی ایجاد خواهد کرد، سبب شده تا این قیمت بالا توجیه پذیر شود. باید اشاره کرد که گروه صنعت تاپ تهویه برای رفاه حال مصرف کنندگان اقدام به فروش قسطی وی آر اف کرده تا قیمت بالاتر آن مانع از خرید این دستگاه پیشرفته برای علاقه مندان نشود.

مقایسه قیمت اجرای سیستم VRF و داکت اسپلیت

نصب سیستم وی آر اف به نسبت دستگاه هایی نظیر داکت اسپلیت، گران تر است. علت این مساله لوله کشی های دقیقی است که این سیستم نیاز دارد و محاسبات لازم برای مکان یابی درست، لوله کشی های استاندارد و رعایت تمام فاکتورهایی که در کاتالوگ VRF خریداری شده، لحاظ گشته، برای کاربر هزینه بر خواهد بود. این در حالی است که نصب داکت اسپلیت ساده تر بوده و برای نصاب های این حوزه، آشنا تر است.

مقایسه سیستم vrf با داکت اسپلیت در ایران

تفاوت داکت اسپلیت و vrf در بخش های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. اما در این بخش پرسشی مطرح شده که در کشور ما کدام یک از این سیستم ها، مناسب تر می باشد. در پاسخ باید گفت که اولین و مهم ترین فاکتوری که باید بررسی شود، نوع فضا و کاربری آن است. هر یک از این سیستم ها مزایا و معایبی دارند که آنها را برای یک مکان مناسب و برای مکانی دیگر نامناسب کرده است. با شناخت این ویژگی ها، می توان تصمیم درست تری با توجه به محیط مورد استفاده گرفت. اما به طور کلی با توجه به بالا بودن هزینه برق مصرفی در ایران، می توان گفت که دستگاه هایی که با بهره گیری از فناوری نوین، مصرف انرژی را پایین می آورند، گزینه های مناسب تری برای استفاده می باشند. تفاوت vrf و داکت اسپلیت نشان می دهد که هر دو دستگاه به خوبی از عهده سرمایش و گرمایش برخواهند آمد. اما داکت اسپلیت در دسته سیستم های مستقل است و هر واحد می تواند برای خود دستگاه را تهیه کرده و هزینه های مصرفی خود را به صورت تفکیک شده، پرداخت نماید. باید اشاره کرد که به دلیل وارداتی بودن همه دستگاه های وی آر اف، مدت زمان سفارش و تحویل دستگاه طولانی خواهد بود و ممکن است این زمان، برای همه کاربران توجیه نداشته باشد. بهتر است با بررسی همه جوانب این دو دستگاه، انتخاب مناسبی را برای ساختمان خود داشته باشید و در این مسیر از کارشناسان حرفه ای کمک بخواهید.

انتخاب وی آر اف یا داکت اسپلیت؟

مقایسه سیستم VRF و داکت اسپلیت دید مناسبی در مورد هر یک از این دستگاه ها در اختیار می گذارد. بارزترین تفاوت این دو دستگاه را باید در امکان تنظیم دمای هر واحد به طور مجزا دانست. بنابراین اگر در یک فضا، کنترل دمای هر واحد به طور جداگانه اهمیت دارد، وی آر اف بهترین گزینه است. این در حالی است که بی اهمیت بودن این فاکتور، می تواند شانس داکت اسپلیت را برای خرید افزایش دهد. بهتر است در ابتدا به خواسته های خود از تهویه مطبوع نگاهی انداخته و سپس با بررسی متراژ بنا، تعداد یونیت های مورد نیاز در هر سیستم و میزان بودجه ای که برای این کار در نظر دارید، نسبت به خرید دستگاه تهویه مطبوع مورد نظر اقدام کنید. در این مسیر کارشناسان گروه بازرگانی تاپ تهویه آماده مشاوره رایگان به شما خواهند بود. کافی است با بخش بازرگانی این مرکز تماس گرفته و در زمینه خرید دستگاه به صورت قسطی، نقد، انتخاب گزینه مناسب، استعلام قیمت وی آر اف و … پرس و جو کنید.

انتخاب وی آز اق یا داکت اسپیلت

در این جدول می توانید تفاوت های وی آر اف و داکت اسپلیت را در یک نگاه مشاهده کنید.

تفاوت vrf و وداکت اسپلیت VRF داکت اسپلیت
مصرف انرژی مصرف پایین انرژی به دلیل استفاده از سیستم اینورتر مصرف انرژی بالا
ساختار دارای یونیت بیرونی و درونی و اتصالات با لوله های مسی دارای بخش بیرونی و داخلی و سیستم کانال کشی
محل نصب یونیت بیرونی در پشت بام یونیت بیرونی در پشت بام یا تراس
گرمایش و سرمایش امکان گرمایش و سرمایش همزمان دارد امکان گرمایش و سرمایش همزمان دارد
مرکزی بودن سیستم مرکزی تهویه مطبوع سیستم تهویه مطبوع مستقل و نیاز به نصب یونیت بیرونی برای هر واحد
فاکتورهای تهویه مطبوع فیلتراسیون هوا و امکان کنترل رطوبت فیلتراسیون هوا و امکان کنترل رطوبت
قیمت خرید و اجرا قیمت خرید و اجرای بالا قیمت خرید و اجرای پایین

نتیجه آنکه

سیستم وی آر اف و داکت اسپلیت از دستگاه های پرطرفدار در تهویه مطبوع هستند که دارای شباهت ها و تفاوت های اساسی با یکدیگرند. در این مطلب از 8 بعد مختلف به بررسی تفاوت های آنها پرداخته شد و اینک می توانید بهترین گزینه را با توجه به شرایط ساختمان خود داشته باشید. سیستم وی آر اف هزینه اولیه تهیه و راه اندازی بالاتری دارد، اما مصرف انرژی آن بسیار کمتر از داکت اسپلیت بوده و امکان سرمایش و گرمایش همزمان را هم به شما خواهد داد. این دستگاه در متراژهای بالا قابل استفاده است و می توانید دمای هر واحد را به صورت مجزا کنترل کنید. برخلاف داکت اسپلیت، وی آر اف از دستگاه های کانالی نیست و معایب این سیستم ها را به همراه ندارد. برای خرید VRF به صورت قسطی یا نقد می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید.

سوالات متداول

تفاوت وی آر اف و داکت اسپلیت از نظر هزینه ها چگونه است؟

هزینه اولیه خرید وی آر اف بالاتر از داکت اسپلیت است و دلیل آن هم فناوری های پیشرفته ای است که در آن به کار رفته، اما هزینه مصرف انرژی VRF نسبت به داکت اسپلیت بسیار کمتر بوده و برای مصرف کننده صرفه اقتصادی خواهد داشت.

مقایسه سیستم vrf با داکت اسپلیت در ایران چگونه است؟

با توجه به هزینه های بالای انرژی در ایران، در صورت امکان از دستگاه هایی نظیر وی آر اف استفاده می شود که هزینه مصرف برق پایینی دارند.

وی آر اف یا داکت اسپلیت؟ کدام سیستم بهتری است؟

پاسخ به این سوال به شرایط ساختمان، متراژ، هدف از تهویه مطبوع و بودجه ای که در نظر دارید، بستگی دارد. اگر مایل به تنظیم دمای هر واحد به شکل جداگانه هستید، وی آر اف گزینه ای بهتر خواهد بود.

تفاوت سیستم VRF و داکت اسپیلت
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-126 دیدگاه
6 دیدگاه
 1. اقبالی نیا 2022-09-13 - 07:03 - پاسخ

  دستگاه Vrfبرای برج مناسبه؟

  • تاپ تهویه 2022-09-13 - 11:27 - پاسخ

   بله. از این دستگاه تهویه مطبوع مرکزی می توانید در برج ها استفاده کنید.

 2. علیپور 2022-09-17 - 18:54 - پاسخ

  سلام، دستگاه وی آر اف با ضمانت پس از فروش موجود دارید؟

  • تاپ تهویه 2022-09-18 - 08:14 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. بله. برای سفارش دستگاه و دریافت اطلاعات لطفا با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. ۸۸۲۵۲۸۹۷-۰۲۱

 3. نیما خالدی 2022-11-16 - 15:27 - پاسخ

  دستگاه مینی وی آر اف برای یک رستوران میتونه پاسخ گو باشه یا بهتره از دستگاه دیگه ای استفاده بشه؟

  • تاپ تهویه 2022-11-16 - 15:30 - پاسخ

   بله. این دستگاه به شکل سرمایشی و گرمایشی کاربرد دارد. اما برای انتخاب بهترین دستگاه نیاز به مشاوره تخصصی وجود دارد که توصیه می شود برای این منظور با کارشناسان شرکت تاپ تهویه در تماس باشید.02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.