تفاوت چیلر و فن کویل

سیستم چیلر و فن کویل به عنوان تجهیزات سرمایشی در حوزه تهویه مطبوع شناخته می شوند. اما هر یک وظیفه جداگانه ای به عهده دارند و تفاوت در ساختار و نقش آنها در سرمایش یا گرمایش با یکدیگر متفاوت است. فرق چیلر و فن کویل را می توان در ماهیت و کارکرد این دو دستگاه جست و جو کرد و باید دانست که این تجهیزات تهویه مطبوع، مکمل یکدیگر بوده و در کنار هم می توانند در انواع ساختمان ها با کاربری های متفاوت، کارکرد داشته باشند. برای درک تفاوت چیلر و فن کویل، ابتدا تعریفی از هر دو دستگاه ارائه می کنیم و به دنبال آن خواهید توانست به تفاوت بین این دو دستگاه پی ببرید.

تفاوت چیلر و فن کویل چیست؟

دستگاه چیلر

چیلر نوعی دستگاه تهویه مطبوع مرکزی است که به کمک اجزای خود، سیالی را در یک سیکل بسته خنک کرده و از آن به منظور کاهش دمای آب مورد استفاده برای سرمایش ساختمان ها استفاده می کند. چیلرها در انواع مختلفی تولید می شوند که از جمله آنها می توان به چیلر تراکمی و چیلر جذبی اشاره کرد. تنوع دستگاه چیلر به نحوی است که می توان در انواع ساختمان های کوچک تا بزرگ ترین سازه ها نظیر برج، مراکز خرید، بیمارستان ها و … از آنها بهره جست. در واقع می توان چیلر را نوعی تولید کننده برودت دانست که می تواند این سرمای تولید شده را به واسطه دستگاه های دیگر تهویه مطبوع به واحد های مد نظر برساند. در یک ساختمان می توان دستگاه چیلر را با توجه به نوع آن در موتور خانه یا پشت بام نصب کرد.

دستگاه چیلر چیست؟

 

انواع دستگاه چیلر کارکرد
چیلر جذبی تولید برودت به کمک سیکل تبرید جذبی
چیلر تراکمی هواخنک تولید برودت به کمک سیکل تبرید تراکمی- خنک سازی کندانسور دستگاه به کمک جریان هوا
چیلر تراکمی آب خنک  تولید برودت به کمک سیکل تبرید تراکمی- خنک سازی کندانسور دستگاه به کمک جریان آب و برج خنک کننده

دستگاه فن کوئل

فن کویل در تهویه مطبوع وظیفه دارد تا سرما یا گرمای تولید شده را در واحد ها توزیع کند. در واقع فن کویل ها مولد برودت یا حرارت نیستند و باید برای استفاده در تهویه مطبوع، به دستگاه های دیگری نظیر چیلر با بویلر (دستگاه مولد حرارت) متصل شوند. ساختار آنها به نحوی است که از فن و مبدل های حرارتی یا کویل تشکیل شده اند و آب گرم یا سرد تولید شده توسط دستگاه دیگر را وارد کویل ها خود می کنند. سپس هوا به واسطه فن دستگاه بر روی این کویل ها گردش کرده و به دمای مورد نظر می رسد. اینک دستگاه هوای مطبوع که به دمای آسایش کاربر رسیده را به محیط وارد می کند. دستگاه فن کویل در انواع مدل های فن کویل زمینی، دیواری، سقفی کاستی، سقفی توکار و داکت فن کویل تولید می شود و هر واحد با توجه به معماری خاص خود می تواند یکی از این گزینه ها را انتخاب کند. همان طور که از این نام گذاری ها پیداست، هر یک از دستگاه های فن کویل با توجه به ساختار خود، بر روی زمین، دیوار، سقف و یا سقف کاذب نصب می شوند.

فن کویل و تفاوت آن با چیلر

تفاوت چیلر و فن کویل چیست؟

فرق چیلر با فن کویل تا حدی با توجه به ساختار و کارکردی که از آنها عنوان شد، مشخص شده است. تفاوت این دو دستگاه در آن است که چیلر نوعی دستگاه برای تولید آب سرد است که در نهایت از آن برای سرمایش ساختمان استفاده می شود. اما فن کویل دستگاهی برای توزیع هوا در واحدهاست و با اتصال به چیلر می تواند نقش خود را در تهویه مطبوع به انجام برساند. به عبارتی می توان گفت که این دو دستگاه کاملا در ساختار و وظیفه با یکدیگر متفاوت هستند و در کنار یکدیگر می توانند سرمایش و گرمایش را در واحدها ایجاد کنند. البته دستگاه چیلر به خودی خود نمی تواند مولد گرما باشد و برای این منظور باید آن را به یک بویلر یا منبع تولید آب گرم متصل کرد.

قیمت چیلر فن کویل

تهویه مطبوع سرمایشی به کمک دستگاه های چیلر و فن کویل به خوبی محقق خواهد شد. اما قیمت چیلر فن کویل چقدر است و آیا تهیه این دستگاه ها برای سرمایش ساختمان به صرفه است؟ پاسخ به این پرسش کاملا به شرایط محیط شما و بودجه ای که به این موضوع اختصاص داده اید، بستگی دارد. چیلرها انواع مختلفی دارند که هر یک در ظرفیت، کارکرد و میزان مصرف انرژی با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال مصرف انرژی چیلر هواخنک به نسبت آب خنک در ظرفیت های برابر کمتر است، زیرا چیلرهای آبی در کنار مصرف برق، هزینه ناشی از مصرف آب و برج خنک کننده را دارند. از سویی راندمان چیلر آب خنک بیش تر از انواع هوایی است و برای فضاهای بزرگ گزینه ای مناسب تر می باشد و قیمت خرید و هزینه های مصرف انرژی آن توجیه خواهد شد. اگر برای یک واحد کوچک یا ویلای خود به دنبال خرید چیلر فن کویل هستید، قطعا مینی چیلر می تواند گزینه ای ایده آل و به صرفه باشد.

این تفاوت ها نشان می دهد که قیمت چیلر فن کویل تابع عوامل متعددی است و نمی توان به صورت کلی رقمی را برای آن تعیین کرد. اما باید بدانید که دستگاه چیلر در تهویه مطبوع مدرن یکی از دستگاه های به صرفه و مناسب است که راندمان خوبی داشته و برای مدت طولانی کار خواهد کرد. این در صورتی محقق می شود که چیلر با کیفیت بالا و دارای گارانتی تهیه کنید و سرویس های منظم و دوره ای آن را به انجام برسانید.

قیمت چیلر فن کویل چقدر است؟

نتیجه آنکه

فرق سیستم چیلر و فن کویل با توجه به نقش هر یک در سیستم تهویه مطبوع مشخص شد. چیلرها دستگاه های مولد برودت هستند که با دارا بودن نوعی سیال که در یک سیکل بسته، خنک می شود، آب مورد نیاز برای سرمایش هوای ساختمان ها را فراهم می کنند. از سویی فن کویل دستگاهی است که در واحد ها نصب شده و سرما یا گرمای تولید شده را در آنها توزیع می کند. تفاوت چیلر با فن کویل نشان می دهد که این دو دستگاه شباهتی در کارکرد به یکدیگر نداشته و برای پیاده سازی سیستم تهویه مطبوع در یک بنا، مکمل یکدیگر هستند. به نحوی که آب خنک شده توسط چیلر، به واسطه کویل هایی که در فن کویل وجود دارد، وارد دستگاه شده و با گردش هوا در این دستگاه و از روی کویل ها، خنک سازی آنها صورت می گیرد. ترکیب چیلر- فن کویل یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایش و گرمایش انواع ساختمان هاست، به شرط آنکه بهترین نوع چیلر (آب خنک، هواخنک، مینی چیلر، چیلر جذبی) برای محیط مورد نظر انتخاب شده و از دستگاه های فن کویل مناسب بهره گرفته شود. کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه می توانند در این حوزه مشاوره رایگان محصول را ارائه کرده و برای خرید بهترین دستگاه های تهویه مطبوع از شرکت های معتبری چون کریر آمریکا، مدیا چین و محصولات تولید داخل تاپ تهویه، راهنمایی دریافت کنند. دستگاه های چیلر کریر، مدیا و تاپ تهویه به همراه فن کویل های متنوع، در مدت زمانی کوتاه به دست مصرف کننده خواهد رسید و به صورت قسطی قابل تهیه خواهد بود.

سوالات متداول

فرق چیلر و فن کویل چیست؟

چیلر دستگاه مولد برودت است که به کمک فشرده سازی یک سیال در یک سیکل بسته، آن را خنک کرده و برای کاهش دمای آب مورد استفاده سرمایش ساختمان، آماده می سازد. از سویی فن کویل دستگاهی است که برای توزیع سرمایش و گرمایش در واحد ها به کار برده می شود و خود مولد گرما یا سرما نیست.

قیمت چیلر فن کویل چقدر است؟

قیمت این دستگاه ها با توجه به ظرفیت، نوع دستگاه، شرکت تولید کننده و کیفیت قطعات متفاوت است. برای کسب اطلاع از قیمت های دستگاه های تهویه مطبوع می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

 

فرق چیلر با فن کویل
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-242 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. القاسی 2022-09-25 - 07:08 - پاسخ

    استفاده از چیلر و فن کویل برای سرمایش یه ساختمان مسکونی ۵ طبقه خوبه؟

    • تاپ تهویه 2022-09-26 - 06:25 - پاسخ

      بله. ترکیب چیلر و فن کویل گزینه مناسبی است. اما برای پاسخ دقیق تر پیشنهاد می کنیم با مشاوران تاپ تهویه تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.۸۸۲۵۲۸۹۷-۰۲۱

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.