آخرین مقالات

محصولات پرفروش

نحوه نصب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یکی از انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که به دلیل راندمان بالا، سادگی در نصب و استفاده و از همه مهم تر، مستقل بودن سیستم و بی نیازی از موتورخانه مرکزی، به یکی از محبوب ترین دستگاه های تهویه مطبوع تبدیل شده است. این دستگاه قابلیت استفاده در انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و حتی صنعتی را داراست و روند استفاده از آن رو به رشد می باشد. نحوه نصب داکت اسپلیت یکی از مهم ترین مراحلی است که باید به درستی اجرا شود. چنان چه نصب دستگاه به درستی صورت نگیرد، مشکلاتی نظیر ناکارآمدی در سرمایش و گرمایش و یا صدای زیاد حین کار، بروز خواهد کرد که آزاردهنده خواهد بود. نصب داکت اسپلیت به اندازه خرید و حساسیت هایی که در زمان تهیه آن به خرج می دهیم، اهمیت دارد. چرا که با نصب غیر اصولی، نمی توان انتظار تامین دمای آسایش را از دستگاه داشت و باید شاهد افت راندمان آن باشیم. برای بهره مندی مناسب از دستگاه، توصیه می شود بعد از خرید داکت اسپلیت، از افراد متخصص برای نصب و راه اندازی دستگاه استفاده کنید. در این مطلب در زمینه نحوه نصب داکت اسپلیت توضیحاتی ارائه شده است.

نحوه نصب داکت اسپلیت

راهنمای نصب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت دارای دو بخش یونیت بیرونی و داخلی است که هر کدام الزامات نصب مخصوص به خود را دارند. یونیت بیرونی، غالبا در مکانی بیرون از ساختمان نصب می شود و باید به نحوی باشد که گردش هوا در اطراف آن وجود داشته باشد. یونیت داخلی، در فضای داخلی واحد نصب می شود و درون سقف کاذب قرار می گیرد. قبل از اقدام به خرید داکت اسپلیت، باید این مساله را مد نظر قرار داد که ابعاد دستگاه چقدر است و چه ظرفیت برودتی را تامین می کند. این ظرفیت باید با در نظر گرفتن مساحت ساختمان، کاربری و تعداد استفاده کنندگان از آن تعیین شود. در صورتی که ظرفیت داکت اسپلیت از آنچه مورد انتظار است، کمتر باشد، دستگاه نمی تواند به طور موثر سرمایش و گرمایش را تامین کند و فشار بیش از اندازه به کمپرسور آن برای تامین دمای آسایش وارد خواهد شد. ظرفیت بالاتر از حد نیاز هم ضمن افزایش هزینه های خرید و مصرف دستگاه، با صدای کارکرد بیش تری همراه خواهد بود. حال که در زمینه راهنمای نصب داکت اسپلیت صحبت می کنیم، فرض بر این است که دستگاه با ظرفیت و ابعاد مناسب تهیه شده و جزئیاتی از قبیل طول لوله کشی و کانال کشی، توسط متخصصان این حوزه بررسی و گزینه مناسب انتخاب شده است.

راهنمای کامل نصب داکت اسپلیت

محل نصب داکت اسپلیت

یونیت بیرونی و داخلی داکت اسپلیت باید به درستی جانمایی شود تا عملکرد مناسبی داشته باشد. موارد مهمی که در انتخاب محل نصب داکت اسپلیت وجود دارد، در این قسمت مطرح شده اند.

دوری از نور خورشید

یونیت بیرونی باید در محلی دور از نور مستقیم خورشید نصب شود. زیرا تابش خورشید، می تواند سبب گرم شدن بیش از اندازه دستگاه شده و راندمان آن را کاهش دهد. هم چنین طول عمر کمپرسور داکت اسپلیت در صورت گرم شدن بیش از حد آن کاهش پیدا خواهد کرد و به همین دلیل توصیه می شود که یونیت بیرونی را در مکانی خنک و در سایه نصب کنید. هرچه محل نصب یونیت بیرونی داکت اسپلیت، خنک تر باشد، راندمان و طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد.

امکان گردش هوا

یونیت بیرونی باید در مکانی نصب شود که امکان در گردش بودن هوا به سادگی در اطراف آن وجود داشته باشد. نصب این یونیت در مکان هایی که اطراف آن محدود و بسته است و یا دارای پوشش گیاهی یا هر نوع شی که جریان هوا را مسدود می کند، می باشد، نامناسب خواهد بود. باید فضای کافی برای در گردش بودن هوا به منظور خنک سازی این یونیت که در اثر کارکرد کمپرسور و داغ شدن مبرد، دچار افزایش دما می شود، وجود داشته باشد. به همین دلیل نصب یونیت بیرونی داکت اسپلیت را غالبا در پشت بام یا در تراس ساختمان ها  انجام می دهند تا گردش هوای مناسب در اطراف این بخش وجود داشته باشد.

نکات نصب داکت اسپلیت

صدا دار بودن یونیت بیرونی

کارکرد کمپرسور دستگاه که در یونیت بیرونی واقع شده است، با تولید صدا همراه خواهد بود. اگرچه میزان صدای تولید شده در داکت اسپلیت های باکیفیت بالا نیست، اما ممکن است نصب یونیت بیرونی در مکان هایی که آرامش و سکوت در آنها از اهمیت زیادی برخوردار است، آزاردهنده باشد. بهتر است از نصب یونیت بیرونی در نزدیکی اتاق های خواب خود و یا همسایگان دوری کنید تا صدای کارکرد دستگاه، مزاحمتی برایتان ایجاد نکند.

دوری از رطوبت و آسیب های محیطی

یونیت بیرونی داکت اسپلیت در برابر رطوبت، وارد شدن ضربه و … آسیب پذیر خواهد بود. به عبارتی چنان چه عواملی که سبب ایجاد خوردگی و یا وارد شدن آسیب به دستگاه می شوند، به طور مداوم با آن در تماس باشند، نیاز به تعمیر دستگاه به طور محسوسی افزایش پیدا خواهد کرد. بهترین مکان برای نصب داکت اسپلیت، جایی است که کمترین میزان آسیب های محیطی و نوسانات جوی، بدنه دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد.

نصب یونیت داخلی داکت اسپلیت

یونیت داخلی داکت اسپلیت حین کار سروصدایی را ایجاد خواهد کرد که ناشی از کارکرد فن آن می باشد. در واقع یک فن هوا را به داخل مسیر کانال کشی هدایت می کند و از یونیت داخلی به همه خروجی ها، توزیع هوا را انجام خواهد داد. مکان هایی نظیر اتاق های خواب، اتاق نشیمن و سرویس بهداشتی، گزینه های مناسبی برای نصب یونیت داخلی نیستند و صدای تولید شده توسط دستگاه، در این بخش ها آزاردهنده خواهد بود. هم چنین با توجه به نیاز به نصب یونیت داخلی درون سقف کاذب، باید از امکان نصب این بخش در واحدها اطمینان حاصل کرد.

راهنمای نصب یونیت داخلی داکت اسپلیت

آموزش نصب داکت اسپلیت

نصب پنل داکت اسپلیت را باید با اتصال دو بخش بیرونی و درونی توسط لوله کشی های مسی ادامه داد. در این مرحله توجه به طول مجاز لوله کشی بین دو یونیت و ارتفاع آن الزامی می باشد. این اعداد در هر دستگاه با دیگری متفاوت است و باید با مراجعه به کاتالوگ آن، به طور دقیق ارزیابی و اجرا شود.

برق کشی دستگاه مرحله بعدی است که باید اجرایی شود و در این مرحله، مواردی از قبیل ظرفیت داکت اسپلیت، انتخاب فیوز مناسب و مسیر درست برق کشی به دور از لوله های فاضلاب و بخش های مرطوب از اهمیت بالایی برخوردار است. برق کشی دستگاه، مساله ای بسیار دقیق و تخصصی است که باید توسط تکنسین های آموزش دیده و حرفه ای به انجام برسد تا از بروز مشکلات خطرناک و جدی در طول زمان استفاده از دستگاه مصون باشید. بعد از اتمام برق کشی داکت اسپلیت، لازم است تا مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت بروز هر نوع ایراد در زمان نصب، نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد.

کانال کشی داکت اسپلیت

در طریقه نصب داکت اسپلیت، می توان کانال کشی را یکی از مهم ترین قسمت ها دانست. زیرا هر نوع ایراد در این بخش، ضمن بروز اختلال در کارکرد دستگاه، میزان صدای تولید شده توسط آن را افزایش خواهد داد. انتخاب کانال با ابعاد مناسب، مسیر کانال کشی درست، مکان یابی اصولی کانال ها و جانمایی دریچه های کانال، از مهم ترین مواردی است که در این بخش باید رعایت شود. عایق کاری کامل کانال های داکت اسپلیت از مهم ترین مواردی است که در این بخش باید صورت گیرد تا ضمن کاهش صدای تولید شده، از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

عایق کاری کانال های داکت اسپلیت

نصب کویل آبگرم داکت اسپلیت

گرمایش داکت اسپلیت را می توان به دو شیوه استفاده از کمپرسور و یا کویل آب گرم تامین کرد. در مناطقی که زمستان های سردی دارند، استفاده از کمپرسور که مصرف برق بالایی دارد، به صرفه نیست و بهتر است از کویل آبگرم متصل به پکیج یا موتورخانه برای گرمایش استفاده کرد. در این صورت باید یک کویل آب گرم از یونیت داخلی به پکیج متصل شود تا در فصول سرد سال، از گرمایش به کمک گاز شهری استفاده شود. در فصل سرما، می توان یونیت بیرونی را خاموش کرده و یونیت داخلی را در حالت فن قرار داد. با مراجعه به مطلب گرمایش داکت اسپلیت، می توانید اطلاعات کامل تری در این حوزه کسب کنید.

نصب کویل آبگرم داکت اسپلیت

در این جدول می توانید با جزئیات نصب داکت اسپلیت آشنا شوید.

نصب داکت اسپلیت جزئیات
نصب یونیت بیرونی یونیت بیرونی باید در محیطی به دور از تابش نور خورشید، عوامل مهار کننده گردش هوا و ضربه و رطوبت و در فضای باز بیرون از ساختمان نصب شود.
نصب یونیت داخلی یونیت داخلی باید در سقف کاذب و در محیطی که صدای تولید شده، آزاردهنده نباشد، نصب شود.
نصب کویل آبگرم کویل آب گرم به منظور بهره مندی از گرمایش داکت اسپلیت با پکیج باید در یونیت داخلی نصب شود.
لوله کشی ها لوله کشی های مسی باید با در نظر گرفتن ویژگی های فنی که در کاتالوگ آن ذکر شده است، صورت گیرد.
کانال کشی ها کانال کشی ها بین یونیت داخلی و خروجی های هوا در ساختمان، به صورت عایق شده و با در نظر گرفتن فاکتورهای تخصصی نظیر ابعاد، طول و مکان کانال ها انجام شود.

نکات نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت دارای نکات مهمی است که با رعایت آنها می توان بالاترین راندمان را از دستگاه دریافت کرد.

 • زمان تحویل دستگاه و قبل از نصب، از سالم بودن همه بخش های آن اطمینان حاصل کنید و سپس عملیات نصب و راه اندازی را آغاز نمایید.
 • در زمان نصب یونیت داخلی درون سقف کاذب، باید به دسترسی مناسب سرویس کاران به آن توجه کرد تا در زمان بروز ایراد و یا نیاز به سرویس، این کار به سادگی انجام شود.
 • بهتر است یونیت داخلی را در مکان هایی که صدای تولید شده توسط دستگاه، کمترین آزار را برای کاربران دارد، نصب نمود. یکی از بهترین مکان ها برای نصب یونیت داخلی، در ورودی های ساختمان و در محل راهروها می باشد.
 • کلیه الزامات نصب داکت اسپلیت در کاتالوگ دستگاه آورده شده است و با توجه به متغیر بودن برخی از آنها نظیر حداکثر طول مجاز لوله کشی، لازم است تا اطلاعات تخصصی هر دستگاه توسط نصاب آن مطالعه شده و سپس اقدام به نصب صورت گیرد. چنان چه فروش و نصب داکت اسپلیت توسط یک مرکز صورت گیرد، این الزامات توسط نصاب های حرفه ای دستگاه به درستی پیاده سازی خواهد شد.
 • پس از نصب کامل داکت اسپلیت، لازم است تا عملکرد آن بررسی شود و در صورت شنیدن صداهای نامتعارف و یا راندمان پایین دستگاه، عیب یابی توسط نصاب صورت گرفته و برطرف شود.

فروش و نصب داکت اسپلیت

چنان چه فروش و نصب داکت اسپلیت توسط یک مرکز صورت گیرد، نگرانی ها بابت بی اطلاعی نصاب از جزئیات دستگاه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. بهترین گزینه مراجعه به مراکز نمایندگی فروش داکت اسپلیت و استفاده از نصاب های حرفه ای آنهاست و این اطمینان را به شما می دهد که کلیه مراحل نصب دستگاه به درستی صورت خواهد گرفت. گروه صنعت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده داکت اسپلیت از شرکت HTW اسپانیا، یکی از معتبرترین مراکزی است که در زمینه فروش و نصب دستگاه گام برداشته است. این دستگاه ها دارای خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر می باشند و تیم متخصص این مرکز، برای نصب و راه اندازی دستگاه در کنار شما خواهد بود. به این ترتیب می توانید بدون نگرانی از نصب اشتباه و وارد شدن آسیب به دستگاه، خرید و نصب داکت اسپلیت خود را به گروه صنعت تاپ تهویه بسپارید.

هزینه نصب داکت اسپلیت

قیمت نصب داکت اسپلیت با توجه به ابعاد و اندازه دستگاه، ظرفیت آن، محل نصب، طول لوله و کانال کشی، متغیر خواهد بود. هر یک از این عوامل می تواند شرایط نصب را ساده یا سخت تر کند و نصاب دستگاه متناسب با میزان زمان و انرژی که برای راه اندازی داکت اسپلیت نیاز دارد، هزینه آن را تعیین می کند. به طور کلی برای کسب اطلاع از هزینه نصب داکت اسپلیت می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

در این مرکز امکان خرید داکت اسپلیت به صورت نقد و اقساط وجود دارد و مصرف کنندگان می توانند این دستگاه اروپایی را که تحت سخت گیرانه ترین استانداردهای تهویه مطبوع دنیا ساخته می شود، تهیه کرده و از خدمات پس از فروش آن استفاده کنند. تحویل دستگاه در زمان کوتاه و امکان نصب آن توسط متخصصان تاپ تهویه، از دیگر مزایای خرید داکت اسپلیت از این شرکت است.

قیمت نصب داکت اسپلیت

نتیجه آنکه

نصب داکت اسپلیت امری تخصصی است که باید به شکل اصولی و توسط تکنسین های آموزش دیده برای هر شرکت تولید کننده صورت گیرد. این دستگاه دارای دو بخش مجزاست که مکان یابی نصب آنها و شیوه اتصال دو بخش به یکدیگر از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطلب کلیه نکات نصب داکت اسپلیت که می تواند به راندمان بالاتر دستگاه و کارکرد بهتر آن منجر شود، مطرح شد. دوری از رطوبت، گرمای خورشید و هر عامل بازدارنده جریان هوا در مکان یابی نصب یونیت خارجی حائز اهمیت است و یونیت داخلی باید در مکانی که میزان صدای تولید شده توسط آن، آزاردهنده نباشد و درون سقف کاذب نصب گردد. کانال کشی درست و اصولی از مهم ترین بخش های نصب دستگاه است که باید توسط متخصص به بهترین شکل اجرا شود و در نهایت برق کشی، نصب کویل آب گرم و دیگر بخش های دستگاه به همراه بازبینی عملکرد آن انجام خواهد شد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد قیمت داکت اسپلیت و هزینه نصب آن، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

سوالات متداول

نحوه نصب داکت اسپلیت چگونه است؟

نصب این دستگاه با مکان یابی یونیت های بیرونی و درونی آغاز شده و در ادامه لوله کشی، کانال کشی و اجرای آنها در سقف کاذب به انجام خواهد رسید.

هزینه نصب داکت اسپلیت چقدر است؟

قیمت نصب دستگاه با توجه به ابعاد، ظرفیت، طول لوله کشی و کانال کشی، نصب کویل آب گرم و محل نصب تعیین می شود. برای استعلام قیمت نصب داکت اسپلیت، می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

فروش و نصب داکت اسپلیت در کدام مرکز صورت می گیرد؟

برای خرید و نصب داکت اسپلیت می توانید با مراکز وارد کننده دستگاه که گارانتی معتبری نیز ارائه می دهند، تماس بگیرید. گروه صنعت تاپ تهویه یکی از معتبرترین مراکز وارد کننده داکت اسپلیت از اسپانیا می باشد.

راهنمای نصب داکت اسپلیت
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-182 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. فراز عبدلی 2023-01-20 - 17:48 - پاسخ

  عالی بود، با خرید داکت اسپلیت صفر تا صد راه اندازی رو انجام میدید؟

  • تاپ تهویه 2023-01-21 - 08:39 - پاسخ

   سپاس. بله نصب داکت اسپلیت توسط تکنسین های تاپ تهویه انجام خواهد شد.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.