آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم های جایگزین موتورخانه چیست؟

دستگاه های تهویه مطبوع هر روز در حال پیشرفت و به روزرسانی هستند و مساله عجیبی نیست، اگر جایگزین های متنوعی برای موتورخانه ها وارد عمل شده باشد. سیستم های جایگزین موتورخانه به دستگاه های تهویه مطبوعی گفته می شوند که بدون نیاز به نصب در این قسمت، با قرارگیری در پشت بام، تراس و یا فضاهای دیگری از ساختمان، سرمایش و گرمایش را به انجام می رساند. با توجه به اینکه در ساخت و ساز های جدید، وجود فضایی به نام موتورخانه، در حال کمرنگ شدن است، بهره گیری از سیستم جایگزین موتور خانه می تواند بسیار کارآمد باشد. به این شیوه ضمن صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز، دردسرهای تعمیر و نگه داری موتورخانه نیز برای ساکنان ایجاد نخواهد شد. در این مطلب تلاش شده تا سیستم های جایگزین موتورخانه را معرفی کرده و مزایا و معایب، امکان استفاده و قیمت خرید آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم جایگزین موتورخانه چیست؟

سیستم های موتورخانه

سیستم های تهویه مطبوعی که برای کارکردن، به موتورخانه نیاز دارند، متنوع می باشند و اگرچه در این مطلب قصد داریم جایگزین های کم دردسر تر آنها را معرفی کنیم، اما باید اشاره کرد که در برخی کاربری ها، استفاده از موتورخانه به صرفه و منطقی تر می باشد. به عنوان مثال بیمارستان ها را می توان با استفاده از چیلر جذبی که به موتورخانه نیاز دارد، به خوبی تجهیز کرده و با صرف هزینه ای اقتصادی، تهویه مطبوع را در آن ایجاد نمود. اما معروف ترین سیستم های موتورخانه کدامند؟

سیستم تهویه مطبوع موتورخانه ای

چیلر تراکمی آب خنک از اصلی ترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است که باید در موتورخانه ساختمان نصب شود. پمپ و لوله های این چیلر در موتورخانه نصب می شود و از طرفی برج خنک کننده آن در پشت بام بنا استقرار پیدا می کند. اتصالات مهندسی شده نیز باید بین این دو بخش برقرار گردد. بویلر دیگر دستگاهی است که باید در موتورخانه ساختمان استقرار پیدا کند و وظیفه تامین آب گرم را به عهده دارد. هم چنین دستگاه هایی نظیر هواساز، در صورت نیاز به چیلر آب خنک، در دسته سیستم های موتورخانه ای قرار خواهند گرفت.

برج خنک کننده در چیلر آب خنک

نصب موتورخانه در پشت بام

سیستم های جایگزین در موتورخانه، توانسته اند با حذف این بخش از ساختمان که فضاگیر و باعث دردسر بود، راحتی را به کاربران عرضه کنند. این سیستم ها تنوع گسترده ای دارند و هر کاربری با توجه به مساحت، تعداد واحدها، نیاز به سیستم مرکزی یا مستقل و بودجه مورد نظر، بهترین گزینه را برای خود انتخاب خواهد کرد. نصب موتورخانه در پشت بام به معنای استفاده از تجهیزات خنک کننده در فضای پشت بام ساختمان هاست، به نحوی که دسترسی ساده ای داشته و هزینه های احداث و نگهداری موتور خانه را کاهش خواهد داد. اما مهم ترین دستگاه هایی که در این حوزه جای دارند، کدامند؟

چیلر تراکمی هواخنک در پشت بام

چیلر هواخنک دستگاهی با راندمان بالا و بسیار کاربردی است که در همه شرایط آب و هوایی و ظرفیت های خنک سازی، استفاده می شود. این دستگاه به کمک هواساز یا انواع فن کویل ها، تهویه مطبوع سرمایشی را به واحدها می رساند. می توان با استفاده از پکیج های دیواری، گرمایش را نیز به کمک این سیستم به راه انداخت و ساختمان را به طور کلی از موتورخانه بی نیاز کرد. با استفاده از چیلر هواخنک می توان موتورخانه در پشت بام را به راه انداخت و با نصب این دستگاه در بام و اتصال آن به فن کویل یا هواساز از طریق لوله یا کانال، با اشغال کمترین میزان فضا، سرمایش را در واحدها ایجاد کرد. چیلر با استفاده از کمپرسور و انرژی برق، آب را خنک کرده و آن را به واحدهای توزیع در ساختمان ها ارسال می کند. در این واحدها نیز با گردش هوا از روی کویل های سرد، تهویه مطبوع سرمایشی ایجاد خواهد شد. با نصب پکیج های دیواری در ساختمان، همین فرآیند به شیوه گرمایشی به انجام می رسد. مزیت دیگر چیلر هواخنک در پشت بام، بی نیازی از برج خنک کننده است که به صرفه جویی بیش تر در فضا منجر می شود.

برای مشاهده همه انواع چیلرهای هواخنک با ضمانت پس از فروش و قابلیت نصب ساده در پشت بام به عنوان دستگاهی که جایگزین موتورخانه های قدیمی است، می توانید از طریق زیر اقدام کنید.

 

 

چیلر هواخنک، موتورخانه پشت بامی

مینی چیلر، جایگزین موتورخانه

دستگاه مینی چیلر، همان چیلری است که با ظرفیت پایین تر طراحی شده و برای مکان هایی که به سرمادهی کمتری نیاز است، مناسب می باشد. مینی چیلر هواخنک، بر روی پشت بام نصب شده و به عنوان جایگزین موتورخانه در حجم کوچک، استفاده می شوند. سیستم کار این دستگاه نیز مشابه چیلرهای هوایی است و می توان با اتصال آن به هواساز یا فن کویل، از سرمایش مطبوع آن بهره برد. مینی چیلر می تواند به عنوان دستگاهی که جایگزین موتورخانه های قدیمی است، در اکثر کاربری های کوچک مقیاس به کار برده شود.

پکیج پشت بامی

روف تاپ پکیج یا پکیج پشت بامی، همان طور که از نامش پیداست، دستگاهی است که در پشت بام واحدها نصب می شود. این دستگاه، ترکیبی از چیلر و هواساز در یک یونیت یکپارچه است و نیازی به موتورخانه برای راه اندازی و استفاده از آن وجود ندارد. به این معنا که دستگاه در محیط بام، نصب شده و چیلر آن وظیفه خنک سازی آب را به عهده می گیرد. آب خنک شده از مجرای هواساز عبور کرده و با خنک کردن هوا، آن را به واحدها توزیع می کند. مشابه چیلرهای هوایی، استفاده از گرمایش این دستگاه ها، با نصب پکیج های دیواری و بدون نیاز به موتورخانه، میسر خواهد بود. از مزیت های پکیج پشت بامی یا روف تاپ پکیج، می توان به امکان تصفیه هوا به کمک فیلترهای هواساز و رطوبت زنی و رطوبت زدایی آن اشاره کرد.

روف تاپ پکیج، موتورخانه ای در پشت بام

سیستم VRF، جایگزین موتورخانه

سیستم وی آر اف را می توان یکی از نوین ترین تجهیزاتی دانست که در تهویه مطبوع وجود دارد. این سیستم جایگزین موتورخانه، برای نصب و راه اندازی به شکل سرمایشی و گرمایشی، قابل استفاده در پشت بام خواهد بود. وی آر اف ساختاری مشابه با چیلر هواخنک دارد، با این تفاوت مبرد به طور مستقیم وارد یونیت های داخلی دستگاه می شود و نیاز به خنک سازی آب برای کاهش دمای مبرد وجود ندارد. از سویی با کنترل جریان مبرد بر اساس نیاز سرمایشی، تا حد زیادی در هزینه های مصرف برق دستگاه صرفه جویی شده است. VRF دارای دو یونیت  داخلی و خارجی است که یونیت خارجی در پشت بام نصب شده و یونیت های داخلی در واحدها قرار می گیرند. اطلاعات بیش تر در مورد سیستم وی آر اف و جزئیات کارکرد این سیستم به عنوان نوعی موتورخانه پشت بامی را می توانید در صفحه زیر مشاهده کنید.

 

 

VRF، تهویه ای بدون نیاز به موتورخانه

در ظرفیت های پایین تر، می توان از مینی وی آر اف استفاده کرد و با نصب آن در پشت بام یا حتی تراس واحدها، از سرمایش آن بهره برد. مینی VRF، می تواند به عنوان سیستم جایگزین موتورخانه، با هزینه مصرف برق پایین تر به نسبت چیلر و روفتاپ پکیج، گزینه ای مناسب و اقتصادی برای کاربران باشد. از وی آر اف و مینی وی آر اف می توان در حالت سرمایش و گرمایش استفاده کرد و در صورت تمایل کاربر، بدون نیاز به پکیج، می توان به صورت 4 فصل از این دستگاه بهره برد.

مینی وی آر اف، با قابلیت نصب در پشت بام

در این جدول می توانید انواع سیستم موتورخانه پشت بامی را مشاهده کنید.

سیستم های جایگزین موتورخانه مشخصات
چیلر تراکمی هواخنک نصب دستگاه در پشت بام- قابلیت اتصال به فن کویل و هواساز- قابلیت اتصال به پکیج دیواری برای گرمایش
مینی چیلر نصب دستگاه در پشت بام- اتصال به هواساز و فن کویل- اتصال به پکیج دیواری به منظور گرمایش- ظرفیت پایین تر از چیلر
روف تاپ پکیج نصب روفتاپ پکیج در پشت بام ساختمان- خنک سازی به واسطه هواساز- قابل اتصال به پکیج دیواری برای گرمایش
سیستم VRF نصب در پشت بام- قابل اتصال به یونیت های داخلی مشابه فن کویل- امکان اتصال هواساز به یونیت بیرونی به منظور تصفیه تخصصی تر هوا- امکان اتصال به پکیج دیواری و یا کارکرد به صورت گرمایشی و سرمایشی
مینی VRF نصب در پشت بام یا تراس واحد- اتصال به انواع یونیت های داخلی مشابه فن کویل- قابل اتصال به پکیج دیواری یا کارکرد گرمایشی و سرمایشی به کمک انرژی برق

قیمت سیستم های جایگزین موتورخانه

انواع موتورخانه های پشت بامی را در این مطلب معرفی کردیم و اینک می توان با توجه به ظرفیت مورد نیاز و اهدافی که از تهویه مطبوع در نظر دارید، گزینه را انتخاب کنید. اما باید در مورد قیمت سیستم جایگزین موتورخانه نیز اطلاعاتی داشته باشید تا تصمیم گیری کامل تری را تجربه کنید. در مورد قیمت دستگاه هایی که به آنها اشاره شد، باید فاکتورهایی را در نظر گرفت که در این بخش به آنها می پردازیم.

نوع دستگاه جایگزین موتورخانه: مهم ترین فاکتوری که در تعیین قیمت نقش دارد، نوع دستگاهی است که انتخاب کرده اید. چیلرها از قدیمی ترین تجهیزات تهویه مطبوع هستند که کارایی بالایی داشته، اما فناوری به کار رفته در آها قدیمی تر است. این در حالی است که سیستم وی آر اف به دلیل بهره مندی از فناوری های پیشرفته تر که منجر به کاهش مصرف برق در آنها شده است، قیمت اولیه خرید بالاتری دارد.

شرکت تولید کننده: قیمت  دستگاه های جایگزین موتورخانه، تا حد زیادی به شرکتی که محصول را تولید کرده، باز می گردد. هرچه کیفیت محصولات یک برند، بالاتر باشد، قطعا قیمت تمام شده دستگاه هایش بیش تر خواهد بود. این کیفیت بالا، اگرچه ممکن است در زمان خرید، قیمت تمام شده دستگاه را افزایش دهد، اما هزینه های تعمیر و نگهداری آن را کاهش داده و نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود.

خدمات پس از فروش سیستم های جایگزین موتورخانه: بهترین دستگاه های تهویه مطبوع، به شرکت هایی تعلق دارند که خدمات پس از فروش قابل قبولی را به مصرف کننده عرضه می کنند. این خدمات ممکن است در زمان خرید، بر روی قیمت سیستم های موتوخانه پشت بامی تاثیر داشته باشد، اما خدماتی که به دنبال آن به شما عرضه می شود، نگرانی ها بابت تقلبی بودن، بی کیفیتی و خرابی دستگاه را از بین خواهد برد.

خرید قسطی سیستم جایگزین موتورخانه

دستگاه های تهویه مطبوع جایگزین موتورخانه، به صورت قسطی در شرکت گروه صنعت تاپ تهویه به فروش می رسد. این مرکز با دارا بودن انواع دستگاه ها، نظیر چیلر هواخنک، مینی چیلر، وی آر اف، مینی VRF و روف تاپ پکیج از برندهای معتبری چون کریر آمریکا، مدیا چین و محصولات تولیدی تاپ تهویه، می تواند نیاز شما را در هر کاربری برطرف کند. با خرید قسطی این سیستم ها، می توانید در زمان کوتاه دستگاه را در محل خود در هر جای ایران دریافت کرده و از خدمات پس از فروش آن استفاده کنید. با نصب این دستگاه ها که به عنوان جایگزینی برای موتورخانه هستند، نه تنها در فضای ساختمان صرفه جویی می کنید، بلکه هزینه های جاری ساختمان را نیز به طور محسوسی کاهش خواهید داد. برای خرید قسطی دستگاه های تهویه مطبوع می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه تماس بگیرید.

نتیجه آنکه

نصب موتورخانه در پشت بام با استفاده از دستگاه هایی که در این مطلب به بررسی و معرفی آنها پرداختیم، میسر خواهد بود. چیلرها، روف تاپ پکیج و سیستم VRF از انواع سیستم های جایگزین موتورخانه هستند که در انواع ظرفیت ها و مناسب برای هر نوع کاربری، در کشور ما در دسترس می باشند. کاربران می توانند شرایط تخصصی خود را بررسی کرده و از بین دستگاه های موجود، مناسب ترین گزینه با توجه به معماری ساختمان، هدفی که از تهویه مطبوع دارند و میزان بودجه را انتخاب نمایند. در این مسیر کارشناسان فروش گروه صنعت تاپ تهویه آماده ارائه مشاوره های رایگان محصولی به شما خواهند بود.

سوالات متداول

سیستم جایگزین موتورخانه چیست؟

دستگاه هایی که به جای نصب در موتورخانه، در پشت بام ساختمان ها و حتی تراس نصب می شوند و با صرف هزینه کمتر برای سرویس و نگهداری قابل استفاده می باشند.

نصب موتورخانه در پشت بام با کدام دستگاه ها امکان پذیر است؟

چیلر تراکمی هواخنک، مینی چیلرها، روف تاپ پکیج، سیستم وی آر اف و مینی VRF، معروف ترین دستگاه هایی هستند که قابل نصب در پشت بام می باشند.

مزیت استفاده از سیستم جایگزین موتورخانه چیست؟

کاهش هزینه های نصب و راه اندازی فضایی برای موتورخانه و تعمیرات آن و اشغال فضای کمتر در محیط ساختمان از مهم ترین مزیت های بهره گیری از سیتسم های جایگزین در موتورخانه می باشد.

بهترین دستگاهی که جایگزین موتورخانه های قدیمی است، کدام است؟

بهترین دستگاه های جایگزین موتورخانه را می توان چیلرهای هواخنک دانست که با صرف هزینه ای کم، فضای اشغال کوچک و کارکرد مناسب، قابل استفاده در هر کاربری و شرایط اقلیمی می باشند.

موتورخانه در پشت بام
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-192 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. آرمین هشتپری 2022-10-21 - 07:14 - پاسخ

    دستگاه بدون نیاز به موتورخانه اقتصادی هم معرفی کنید لطفا

    • تاپ تهویه 2022-10-22 - 08:08 - پاسخ

      سلام کاربر گرامی. از بین دستگاه های اقتصادی، کولر آبی یکی از سیستم های اقتصادی است، اما متاسفانه گرمایش به کمک آن امکان پذیر نیست. مینی چیلر می تواند گزینه مناسبی برای ساختمان هایی که به دنبال دستگاه های سرمایش و گرمایش بدون موتورخانه و هم چنین اقتصادی هستند، باشد.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.