آخرین مقالات

محصولات پرفروش

چیلر ضد انفجار چیست؟

چیلرها از دستگاه های خنک کننده ای هستند که علاوه بر ایجاد تهویه مطبوع در انواع کاربری ها، برای خنک سازی دستگاه و فرآیندهای صنعتی هم به کار می روند. در صنایعی که برای کار در محیط های خطرناک به چیلر نیاز دارند، چیلرهای ضد انفجار بهترین راه حل هستند. کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌های پتروشیمی مکان هایی هستند که از این دستگاه های خنک کننده استفاده می‌کنند. اما این ها تنها صنایعی نیستند که به این حد از ایمنی در محیط کار خود نیاز دارند و جالب است بدانید که این روزها برای حفظ ایمنی بیش تر در هر مکانی، حتی محیط های مسکونی، از چیلرهای ضد انفجار بهره گرفته می شود. از آنجایی که سازندگان چیلر ضد انفجار، دستگاه را بر اساس شرایط محیط می سازند، کسب اطلاعات کافی در مورد این چیلرها می تواند به تولید محصولی کارآمد تر کمک کند. اما چیلر ضد انفجار چیست و این قابلیت چگونه به این دستگاه ها اضافه شده است؟ برای بررسی دقیق تر این موضوع، ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

چیلر ضد انفجار چیست؟

بررسی چیلر ضدانفجار

چیلرهای ضد انفجار دارای طراحی تقویت شده برای محافظت از اجزای چیلر در برابر مواد قابل اشتعال هستند که می توانند باعث انفجار شوند. به عبارتی بخشی از اجزای مهم در چیلرها باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که دستگاه را در برابر آتش سوزی، انفجار و حتی جرقه محافظت کند. این استانداردها به صورت پیش فرض در دستگاه های تهویه مطبوع به کار برده نمی شود و در صورت لزوم باید به شکل سفارشی برای تهیه این دستگاه ها اقدام کرد. چیلر ضدانفجار دستگاهی ایمن برای انواع کاربری هایی است که به هر نحو در معرض مواد منفجره و اشتعال زا قرار دارند و یا به هر دلیلی به دنبال دستگاهی ایمن برای تهویه و خنک سازی محیط هستند. در بررسی چیلر ضدانفجار باید به تحلیل بخش هایی از دستگاه پرداخت که به این ویژگی مجهز می شوند.

 

ساخت و راه اندازی دستگاه چیلر ضد انفجار

چیلرهای ضد انفجار دارای تمام قطعات چیلر های معمولی و لوازم الکترونیکی هستند که در یک محفظه ضد انفجار ساخته شده از مواد بادوام، مانند فولاد ضد زنگ قرار گرفته اند. این محفظه از دستگاه در برابر ضربه های مکانیکی بیش از حد در حین کار محافظت می کند. اجزای تشکیل دهنده این چیلر نیز در کنار بهره مندی از قالبی محافظ که بدنه دستگاه است، باید به خودی خود از جنس های با دوام و مستحکمی ساخته شده باشند که در برابر اشتعال، ضربه و جرقه مقاوم بوده و دچار آتش سوزی نشوند. در ادامه به بررسی اجزای چیلر ضد انفجار و استانداردهای آن پرداخته شده است.

بررسی ساخت چیلر ضد انفجار

کمپرسور ضد انفجار

کمپرسور مهم ترین بخش یک دستگاه چیلر است که چرخه تبرید را آغاز کرده و خنک سازی را به انجام می رساند. آنچه در ساخت کمپرسور ضدانفجار از اهمیت زیادی برخوردار است، مواد اولیه مرغوب و با کیفیتی است که باید توسط سازندگان مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین این نوع از کمپرسورها باید در برابر خوردگی از خود مقاومت بالایی نشان دهند. با توجه به اینکه کمپرسورهای معمولی در محیط های مستعد آتش سوزی می توانند جریان آتش را به سادگی به بیرون هدایت کنند، بسیار اهمیت دارد تا در محیط های خاص، از کمپرسورهای ضد انفجار بهره گرفته شود تا این مشکل بروز نکند و یا در صورت وقوع آتش سوزی و جرقه، به سادگی قابل کنترل باشد. چیلر ضد انفجار باید به کمپرسوری مجهز شود که در کنار بهره مندی از بهترین و مقاوم ترین مواد اولیه، به خوبی آب بندی شده باشد تا از ورود مواد اشتعال زا و جرقه ها به داخل آن جلوگیری به عمل آید.

فن ضد انفجار

فن ضدانفجار بخش مهم دیگری است که باید در محیط های مستعد آتش سوزی و جرقه از آنها بهره گرفته شود. این محصول می تواند بخارات، ذرات و کلیه موادی که باعث آتش سوزی و انفجار می شوند را دور کرده و محیط را ایمن نگاه دارند. این فن می تواند به خوبی از دستگاه چیلر محافظت کرده و مانع از وارد شدن مواد خطرآفرین به این دستگاه و کمپرسور آن شود. هم چنین به طور کلی از فن های ضدانفجار در محیط های صنعتی، شیمیایی و آزمایشگاه ها استفاده می شود تا کیفیت هوا را بهبود بخشیده و ایمنی را در محیط افزایش دهد.

درجه حفاظت IP65

درجه حفاظت بین المللی یا International Protection Rating که به اختصار IP خوانده می شود، نوعی استاندارد بین المللی است که برای سنجش میزان مقاومت دستگاه های الکتریکی در برابر نفوذ ذرات آلاینده، گرد و غبار، آب و … مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از این عنوان، دو عدد قرار می گیرد که اولی میزان مقاومت دستگاه در برابر ذرات جامد نظیر گرد و خاک و عدد دوم مقاومت در برابر مایعات و رطوبت را نشان می دهد. چیلر ضد انفجار باید به درجه حفاظت IP 65 مجهز شود تا با این درجه از مقاومت برای کار در محیط های صنعتی و شیمیایی مقاوم باشد. در صورت نیاز به تهیه چیلر ضد انفجار با استانداردهای گفته شده و اجزای مقاوم، گروه صنعت تاپ تهویه می تواند در زمانی کوتاه تهیه و عرضه این دستگاه را به انجام برساند.

درجه حفاظت بین المللی

کاربرد چیلر ضد انفجار

چیلرهای ضد انفجار فقط برای استفاده در کارخانه ها نیستند. تهویه ضد انفجار برای محیط های خطرناک دارای کاربردهای متعددی هستند. برخی از مکان هایی که اغلب به چیلر ضد انفجار نیاز دارند، عبارتند از:

پالایشگاه ها

پالایشگاه ها نیاز به احتیاط شدید در حوزه آتش سوزی دارند. پالایشگاه ها بخارات قابل اشتعال را تولید می کنند که به چیلرهای ضد انفجار برای خنک سازی نیاز پیدا خواهند کرد.

کاربرد چیلر ضد انفجار در پالایشگاه ها

آنالایزرها در محیط های شیمیایی

با آنالایزرهای شیمیایی، کارگران ترکیب شیمیایی مواد مختلف را شناسایی می کنند. از آنجایی که محتویات دارای ترکیبات ناشناخته است و می تواند شامل مواد خطرناک باشد، حفاظت از انفجار در مناطق تجزیه و تحلیل نمونه می تواند جان انسان ها را نجات دهد. چیلر ضدانفجار در این بخش می تواند یاری گر نیروی کار و محیط زیست باشد.

انبار مواد غذایی و شیمیایی

کاربرد چیلر ضد انفجار در محیط هایی که محل انبار محصولات غذایی و مواد شیمیایی هستند، نیز می باشد. ساده ترین مثال را می توان انبار ذخیره سازی آرد دانست. جالب است بدانید که آرد بسیار قابل اشتعال است. گرد و غبار ریز موجود در هوا فقط به یک جرقه کوچک نیاز دارد تا شعله ور شود. به همین دلیل است که سیلوها و انبارهای غلات به تجهیزات ضد انفجار نیاز دارند. از سویی هر ماده شیمیایی که احتمال شعله ور شدن و آتش گرفتن در آن وجود دارد، نیاز به تهویه ضد انفجار برای محافظت دارد و چیلرها می توانند گزینه های خوبی برای این موضوع باشند.

کاربرد چیلر ضد حریق در انبار

آزمایشگاه ها

تهویه در آزمایشگاه ها برای ایمنی و سلامت کارگران بسیار مهم است. ایمنی در برابر آتش و ضد انفجار بودن دستگاه تهویه هم از اهمیت زیادی برخوردار است. هر جا که بخارات یا گازهای فرار و قابل اشتعال وجود داشته باشد، به قطعات الکتریکی خاصی نیاز دارید تا در برابر ایجاد جرقه های سرگردان که می توانند مشتعل شوند، مقاومت کنید. برای حفظ سلامت کارکنان و ایمنی محیط کار در چنین فضاهایی می توان از چیلر ضد انفجار استفاده کرد.

کاربرد چیلر ضد انفجار در آزمایشگاه ها

کارخانه ها

کارخانه های شیمیایی ممکن است مواد قابل اشتعال تولید یا ذخیره کنند. در این صورت نیاز به تاسیسات خنک کننده ای وجود دارد که ضد انفجار بوده و بتواند به خوبی از پس نگهداری ایمن این مواد و محصولات برآید.

چیلر ضد حریق در کارخانه ها

کاربرد چیلر ضد انفجار جزئیات
پالایشگاه ها تولید بخارات و مواد آتش زا
آنالایزرها شیمیایی احتمال بروز جرقه و انفجار در دستگاه های آنالیزور که مواد ناشناخته را به اجزای تشکیل دهنده تجزیه می کنند.
انبارها احتمال آتش سوزی در انبار مواد شیمیایی و مواد غذایی نظیر غلات و آردها
آزمایشگاه ها تولید بخارات و گازهای قابل اشتعال و احتمال آتش سوزی
کارخانه های مواد شیمیایی

تولید مواد شیمیایی با احتمال اشتعال و انفجار

انواع چیلر ضد انفجار

شما می توانید از بین انواع مختلفی از چیلرهای ضد انفجار بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در این دسته بندی می توان به کمپرسورهای مختلف و یا کندانسورهای متفاوت چیلرها اشاره کرد. به عنوان مثال چیلر هوا خنک یا چیلر آب خنک می توانند در این دسته بندی قرار گیرند. در ادامه به بررسی انواع چیلر ضد انفجار پرداخته شده است.

چیلر اسکرال: چیلر اسکرال دارای شکل حلزونی در کمپرسور می باشد. همانطور که مبرد داغ و کم فشار از میان آنها عبور می کند، یکی از قطعات حلزونی به حرکت درآمده و فشار مبرد را افزایش می دهند تا زمانی که در فشار بالا و حالت گرم شده مورد نیاز خارج شود.

چیلر اسکرو: کمپرسور در چیلر اسکرو از یک یا دو مارپیچ برای فشرده سازی مبرد به حالت فشار بالا استفاده می کند.

چیلرهای هوا خنک: این چیلرها، مبرد داغ و فشار بالا را از یک کندانسور عبور می دهند که به وسیله جریان هوا خنک می شود. پس از اینکه به واسطه جریان هوا، فشار و دمای مبرد کاسته شد، این ماده به شیر انبساط و سپس اواپراتور وارد می شود و در هر مرحله با کاهش دما و فشار مواجه می شود. در ادامه این مبرد خنک شده برای کاهش دمای آب خنک کننده محیط یا فرآیند استفاده می شود.

چیلرهای آب خنک: این دسته از دستگاه های تهویه سرمایشی دارای کندانسوری هستند که به واسطه برج خنک کننده و جریان آب خنک می شود. مبرد مانند چیلرهای هواخنک چرخه تبرید را طی کرده و سبب خنک سازی آب برای تهویه مطبوع و یا خنک سازی دستگاه و فرآیندها می شود.

فاکتوری که چیلر ضد انفجار را از دیگر دستگاه های خنک کننده متمایز می کند، محافظت از قطعات است. سیم ها از طریق مجرای آب بندی شده حرکت می کنند و کمپرسور به خوبی محافظت می شود. آب بندی بخش های مختلف دستگاه از ورود گاز قابل اشتعال به سیستم جلوگیری می کند. سازندگان چیلر با آب بندی کامل قطعات الکتریکی اجازه می دهند، این واحدها حتی در مکان های خطرناک نیز نصب شوند.

قیمت چیلر ضد انفجار

تهویه ضد انفجار به امکاناتی مجهز است که در انواع معمولی آن وجود ندارد. به همین دلیل قطعا قیمت چیلر ضدانفجار به نسبت دیگر دستگاه هایی که این قابلیت را ندارند، بیش تر خواهد بود. اما نقشی که این دستگاه  در کارگاه ها، سالن های صنعتی و دیگر کاربری ها ایفا می کند، به قدری مهم و حیاتی است که می تواند هزینه اضافی پرداختی بابت آن را توجیه کند. به عبارتی به کمک چیلرهای ضد حریق می توان سلامت کارکنان، محیط کار و محیط زیست را تضمین کرد و این ضمانت، ارزش بسیار بالایی دارد.

قیمت چیلرهای ضد انفجار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال باید به کیفیت بخش های مختلف آن، استانداردهای ضد حریق به کار رفته در آن، جنس بدنه و محافظ کمپرسور، میزان آب بندی دستگاه و … اشاره کرد. برای استعلام قیمت چیلر ضد انفجار، با کارشناسان بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید و اطلاعات دقیق را دریافت کنید. هم چنین می توانید مشاوره رایگان در زمینه خرید چیلر ضد حریق، نوع آن و بهترین مدل برای کاربری خود دریافت کنید.

قیمت چیلر ضد انفجار چقدر است؟

نتیجه آنکه

چیلر ضد انفجار نوعی از دستگاه های سرمایشی هستند که در کاربری هایی که مستعد آتش سوزی و انفجار می باشند، نصب می شوند. کارخانه های صنعتی، کارگاه ها، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، انبارها، آزمایشگاه ها و … مکان هایی هستند که احتمال وقوع آتش سوزی و جرقه در آنها بالاست و نیاز به نصب و راه اندازی تهویه ضد انفجار در آنها وجود دارد. چیلر ضد انفجار با موجود بودن در انواع مدل های آب خنک و هواخنک با کمپرسورهای مختلف و متناسب با نیاز کاربر، می تواند گزینه خوبی برای این مکان ها باشد. از مهم ترین ویژگی هایی که این دستگاه ها را ضدحریق می سازد، باید به جنس مواد به کار برده شده در آنها و عایق سازی درزها و بدنه اشاره کرد. برای استعلام قیمت چیلر ضد انفجار و خرید قسطی آن می توانید با کارشناسان فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید.

سوالات متداول

چیلر ضد انفجار چیست؟

چیلرهای ضدانفجار به نوعی از چیلر گفته می شود که با به کار گیری استانداردهای خاصی در تولید، در برابر نفوذ عوامل مشتعل کننده مقاوم بوده و مانع از آتش گرفتن دستگاه می شود.

اجزای چیلر ضد انفجار کدامند؟

اجزای اصلی چیلر نظیر کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور، فن و … همگی در چیلرهای ضد انفجار نیز وجود دارند، با این تفاوت که کمپرسور، فن ها و تابلو برق در برابر حریق مقاوم بوده و دستگاه دارای بدنه ای بسیار محکم در برابر حریق، ضربه و خوردگی می باشد.

قیمت چیلر ضد انفجار چقدر است؟

با توجه به متفاوت بودن ظرفیت دستگاه ها، نوع کمپرسور و کندانسور، استانداردهای ضد انفجار به کار رفته در آن و دیگر فاکتورهای تخصصی، قیمت چیلر ضد حریق متفاوت است و برای بررسی دقیق می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

چیلر ضدانفجار
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-148 دیدگاه
8 دیدگاه
 1. احمد حریرچی 2022-09-17 - 13:44 - پاسخ

  سلام و وقت بخیر. چیلر ضد انفجار شرکت شما، ضمانت پس از فروش داره؟ با چه کمپرسوری تولید میشه؟

  • تاپ تهویه 2022-09-18 - 08:15 - پاسخ

   سلام. بله کلیه دستگاه های شرکت تاپ تهویه ضمانت پس از فروش دارند. برای کسب اطلاعات در مورد مشخصات فنی دستگاه ها، با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. ۸۸۲۵۲۸۹۷-۰۲۱

 2. عباس نیا 2022-10-11 - 06:59 - پاسخ

  بهترین برند چیلر ضد انفجار چیه؟

  • تاپ تهویه 2022-10-11 - 08:16 - پاسخ

   بهترین دستگاه با توجه به شرایط و نیاز شما تعیین می شود. در بین برندهای معتبر در این حوزه، چیلر مدیا و کریر بسیار خوب عمل کرده اند.

 3. عزتی 2022-10-18 - 06:49 - پاسخ

  برای سفارش این چیلر باید چه کاری انجام بدیم؟

  • تاپ تهویه 2022-10-18 - 08:09 - پاسخ

   سلام وقت بخیر. برای ثبت سفارش لطفا با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.۸۸۲۵۲۸۹۷-۰۲۱

 4. خیامیان 2022-12-06 - 11:03 - پاسخ

  چطور میتونم چیلر ضدانفجارو سفارش بدم؟

  • تاپ تهویه 2022-12-06 - 14:46 - پاسخ

   کاربر گرامی شما می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.