میزان مصرف برق فن کویل

فن کویل از تجهیزات توزیع کننده هوای سرد و گرم در انواع کاربری هاست که دارای مدل های مختلفی بوده و به دلیل مزیت هایی که دارد، بسیار محبوب گشته است. فن کویل تامین کننده هوای گرم و سرد نیست و برای سرمایش و گرمایش به دستگاه های دیگری نظیر چیلر یا بویلر نیاز دارد. اتصال این دستگاه ها به فن کویل توسط لوله هایی صورت می گیرد که آب سرد یا گرم را به آن وارد می کنند. فن کویل ها به عنوان دستگاه های کم مصرف و اقتصادی در حوزه تهویه مطبوع شناخته می شوند. مصرف برق فن کویل به دلیل ساختار ساده ای که دارد، پایین بوده و به همین دلیل بسیار مورد توجه سازندگان و مصرف کنندگان در انواع کاربری ها قرار گرفته است. میزان مصرف برق فن کویل با توجه به فاکتورهای خاصی تعیین می شود و نمی توان عدد ثابتی را برای همه دستگاه ها عنوان کرد. در این مطلب به بررسی میزان مصرف برق فن کویل پرداخته شده است.

بخش های مصرف کننده برق در فن کویل

مصرف برق فن کویل چقدر است؟

نحوه محاسبه مصرف برق فن کویل با شناخت اجزای آن و بخش هایی از دستگاه که به نیاز به برق دارد، انجام خواهد شد. فن کویل دارای انواع مختلفی است که عبارتند از: فن کویل سقفی توکار، فن کویل زمینی، سقفی، دیواری و کانالی. این دستگاه ها از هر نوعی که باشند، دارای دو بخش اصلی فن و مبدل حرارتی می باشند. مبدل حرارتی که با نام کویل نیز شناخته می شود، محلی برای جریان یافتن آب سرد و گرم تولید شده توسط دستگاه چیلر، بویلر یا پکیج می باشد. فن دستگاه نیز به یک الکتروموتور متصل است که وظیفه به گردش درآوردن آن را دارد. با جریان یافتن آب با دمای دلخواه در این کویل ها، الکتروموتور روشن شده و با مصرف برق، فن را به حرکت درمی آورد. در ادامه هوا بر روی کویل ها گردش کرده و دمای آن کاهش یا افزایش پیدا می کند. با این توضیحات می توان دریافت که مصرف برق فن کویل به میزان انرژی که الکتروموتور آن مصرف می کند، بستگی خواهد داشت. کاتالوگ دستگاه فن کویل، به طور دقیق میزان برق مصرفی دستگاه را ارائه می کند و می توان با مراجعه به آن، از وضعیت مصرف انرژی دستگاه مطلع شد.

فن و الکتروموتور با مصرف برق در فن کویل

مصرف برق فن کویل در تابستان

مصرف برق دستگاه فن کویل بستگی مستقیمی به ظرفیت دستگاه و حجم هوادهی خواهد داشت. هر چه ظرفیت دستگاه بیش تر باشد، فن و الکتروموتور برای تامین هوا، کار بیش تری انجام خواهند داد و برق مصرفی فن کویل بیش تر می شود. مصرف برق فن کویل در تابستان ناشی از کارکرد بلوور فن و الکتروموتور است که با به گردش درآوردن هوا بر روی کویل های خنک، سرمایش را ایجاد کرده و هوای سرد را توزیع می کنند. هرچه توان الکتروموتور در به گردش درآوردن فن دستگاه بیش تر باشد، با قدرت بالاتری این کار را انجام داده و مصرف برق بالاتری هم خواهد داشت.

مصرف برق فن کویل در زمستان

برق مصرفی فن کویل در زمستان مشابه با حالت تابستانی آن است و به دلیل کارکرد فن و الکتروموتور می باشد. در این حالت نیز هر چه ظرفیت دستگاه بیش تر باشد، به الکتروموتور با توان بالاتری نیاز است و در نتیجه مصرف برق فن کویل افزایش پیدا می کند. تاثیر ظرفیت فن کویل در میزان برق مصرفی آن، اهمیت انتخاب دستگاه مناسب و با ظرفیت کافی برای هر کاربری را نشان می دهد. برای بررسی تخصصی تر درباره این موضوع می توانید به مطلب نحوه محاسبه ظرفیت فن کویل مراجعه کنید.

آیا مصرف برق انواع فن کویل متفاوت است؟

مصرف برق فن کویل زمینی، دیواری، سقفی و … به دلیل تفاوت هایی که در ساختار دارند، با یکدیگر متفاوت است. هر دستگاه دارای ظرفیت مشخصی است و برای هوادهی در حجم خاصی تعبیه شده است. به همین دلیل از موتورهای با قدرت متفاوت در آنها استفاده می شود که این مساله مستقیما در مصرف برق دستگاه تاثیر خواهد داشت. انتخاب فن کویل با ظرفیت مناسب، شرایطی را ایجاد می کند تا موتور دستگاه به اندازه نیاز، فعالیت کرده و از مصرف بیش از اندازه برق جلوگیری به عمل آید. چنان چه ظرفیت فن کویل کمتر از نیاز واحد باشد، فن و الکتروموتور برای تامین دمای مناسب، بیش از حد کار کرده و مصرف برق را افزایش خواهد داد. از سویی چنان چه از دستگاه با ظرفیت بالاتر استفاده شود، هزینه های اضافی ناشی از خرید، کارکرد دستگاه و نیز اشغال فضای بزرگ تر به کاربر وارد خواهد شد. به همین دلیل ضروری است تا ظرفیت هوادهی دستگاه متناسب با محیط در نظر گرفته شود و از نوع فن کویل مناسب برای کاربری بهره گرفته شود. به این شیوه می توان بهترین بازدهی را از دستگاه فن کویل دریافت کرد.

تفاوت مصرف برق در انواع فن کویل

راه های کاهش مصرف میزان برق فن کویل

میزان مصرف برق فن کویل را به چه شیوه هایی می توان کاهش داد؟ چه مسائلی سبب وارد شدن فشار اضافی به دستگاه و افزایش مصرف انرژی در آن می شود؟

اعداد درج شده در کاتالوگ فن کویل که میزان برق مصرفی آن را تعیین می کنند، در حالت کارکرد بهینه دستگاه و به صورت نامی مشخص شده اند. این عدد در حالتی بیان گر مصرف دقیق برق دستگاه است که کلیه بخش های فن کویل به درستی و بدون اتلاف انرژی کار کنند و در غیر این صورت برق مصرف شده  دستگاه، عددی بالاتر خواهد بود. در ادامه نکاتی مهم در جهت کاهش مصرف میزان برق فن کویل و نزدیک کردن برق استفاده شده به حالت بهینه و نامی عنوان شده است.

راه های کاهش مصرف برق فن کویل

اطمینان از تمیز بودن فیلترها

کثیف بودن فیلترها، به طور مستقیم بر میزان برق مصرفی فن کویل تاثیر می گذارد. زیرا در صورتی که دستگاه با فیلتر تمیز، به کارکرد فن در حالت متوسط نیاز داشته باشد، در صورت گرفتگی فیلترها، باید برای تامین هوای کافی، در حالت تند کار کند و برق مصرفی آن افزایش خواهد داشت. لازم است تا فیلترهای دستگاه به طور منظم و با توجه به نوع کاربری، تمیز شده و یا در صورت لزوم تعویض گردد. به این ترتیب جریان هوای کافی به منظور گردش پیدا کردن در دستگاه، بدون نیاز به کارکرد بیش از حد فن، حاصل خواهد شد.

انتخاب فن کویل با ظرفیت مناسب

کاهش مصرف برق فن کویل با انتخاب دستگاهی که از نظر ظرفیت متناسب با فضا باشد، صورت خواهد گرفت. بهتر است ابتدا نیاز خود به سرمایش و گرمایش را تعیین کرده و سپس از مناسب ترین واحدهای توزیع هوا استفاده کنید. تعیین ظرفیت فن کویل مساله ای تخصصی است و بهتر است این وظیفه را به افراد آموزش دیده در این حوزه بسپارید. برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

تنظیم دما به صورت استاندارد

با تنظیم ترموستات فن کویل در دمای مناسب هر فصل، می توان از وارد شدن فشار اضافی به دستگاه و کارکرد بیش از حد فن و الکتروموتور پیش گیری کرد. گرم یا سرد کردن بیش از اندازه محیط می تواند زمینه ساز کارکرد زیاد دستگاه شده و مصرف برق آن را افزایش خواهد داد. در مطلب نحوه عملکرد ترموستات فن کویل می توانید به طور کامل با این بخش مهم دستگاه آشنا شوید.

تنظیم ترموستات فن کویل برای کاهش مصرف برق

خرید فن کویل با کیفیت

کیفیت بالای مدار برق فن کویل، الکتروموتور، فن، مبدل های حرارتی و بدنه مقاوم و عایق می تواند در مصرف برق دستگاه صرفه جویی کند. خرید فن کویل از برندهای خوش نام که دستگاه های خود را با ضمانت پس از فروش عرضه می کنند، می تواند نگرانی ها بابت اتلاف انرژی و کارکرد بیش از اندازه فن و الکتروموتور را کاهش داده و در هزینه ها صرفه جویی کند. در بین شرکت های تولید کننده این دستگاه ، فن کویل مدیا که تولید بزرگ ترین شرکت تهویه مطبوع دنیاست، گزینه ای مناسب و به صرفه خواهد بود. گروه صنعت تاپ تهویه به عنوان نماینده این برند در ایران، کلیه فن کویل های میدیا را به صورت قسطی و با گارانتی به دست مصرف کننده می رساند. 02188252897

خرید فن کویل باکیفیت برای کاهش مصرف برق

نتیجه آنکه

مصرف برق فن کویل به دلیل کارکرد فن و الکتروموتور آن است که سبب گردش مناسب هوا بر روی کویل ها می شود. هرچه ظرفیت دستگاه بالاتر باشد، از موتور قوی تری در آن استفاده می شود و در نتیجه مصرف برق آن بالاتر خواهد بود. میزان برق مصرفی هر فن کویل با توجه به اجزای تشکیل دهنده آن متغیر خواهد بود و می توان با مراجعه به کاتالوگ دستگاه، به طور دقیق انرژی مصرفی آن را بررسی نمود. آنچه اهمیت دارد، انتخاب دستگاه با ظرفیت مناسب و کیفیت عالی قطعات است و در زمان مصرف، سرویس های منظم آن و تمیز کردن فیلترها در کاهش هزینه های برق مصرفی تاثیر مستقیم خواهد داشت.

سوالات متداول

مصرف برق فن کویل چقدر است؟

مصرف برق فن کویل به دلیل کارکرد فن و الکتروموتور است و با ظرفیت هوادهی فن کویل و توان الکتروموتور محاسبه می شود. این عدد را می توان در کاتالوگ دستگاه مشاهده نمود.

راه های کاهش مصرف میزان برق فن کویل چیست؟

تمیز کردن فیلترها، خرید فن کویل با کیفیت قطعات بالا، تنظیم دمای مناسب و بازبینی همه بخش های دستگاه به منظور اطمینان از کارکرد درست، از راه های کاهش مصرف برق فن کویل می باشد.

 

مصرف برق فن کویل
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-06بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.