آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم تهویه گلخانه چیست؟

تهویه مطبوع گلخانه به عنوان مکانی 4 فصل برای رشد انواع گیاهان که شرایط خاص دما و رطوبت را برای رشد بهینه می طلبند، از اهمیت زیادی برخوردار است. گیاهان برای رشد به محیطی کنترل شده از نظر دما، نور، رطوبت، گردش هوا و … نیاز دارند تا در سلامت کامل رشد کرده و قابل استفاده باشند. این نیازها در هر گیاه متفاوت می باشد، اما سیستم هایی که این نیازها را تامین می کنند، یکسان بوده و می توان به واسطه انتخاب درست سیستم تهویه مطبوع گلخانه، بیش ترین بهره وری از این کسب و کار را داشت. در این مطلب قصد داریم به بررسی نیازهای اصلی گیاهان در تهویه مطبوع گلخانه بپردازیم و مناسب ترین دستگاه هایی که در این مکان ها مورد نیاز است را معرفی کنیم. این فاکتورها در بزرگ ترین گلخانه ها تا تهویه گلخانه کوچک و خانگی یکسان بوده و با رعایت آنها می توان بازدهی مناسبی از این محیط ها دریافت کرد.

سیستم تهویه مطبوع گلخانه چیست؟

اهداف سیستم تهویه گلخانه

گیاهان در گلخانه برای رشد به نور کافی، آبیاری درست، رطوبت، هوای تازه به منظور تامین شدن کربن دی اکسید مورد نیاز و گردش هوای مناسب نیاز دارند. اگر بخواهیم به اصلی ترین اهداف تهویه مطبوع گلخانه اشاره کنیم، باید موارد زیر را نام برد:

تامین دمای مناسب: این فاکتور در هر گلخانه با توجه به نوع گیاهی که پرورش داده می شود، متفاوت است. اما اغلب گیاهان در دمای بالاتر از 35 درجه سانتی گراد، دچار آسیب می شوند.

تامین کربن دی اکسید: گیاهان برای فوتوسنتز به کربن دی اکسید نیاز دارند و در فضای بسته گلخانه تامین این فاکتور به عهده سیستم های تهویه مطبوع می باشد.

تامین رطوبت کافی: رطوبت فاکتور مهم دیگری است که باید در گلخانه ها و با توجه به نوع گیاه تامین شود. این شاخص در برخی شرایط باید افزایش پیدا کرده و در مورد برخی گیاهان، نیاز به کاهش رطوبت وجود دارد. این نیاز به کمک دستگاه هواساز به بهترین شکل به انجام می رسد.

گردش هوا در گلخانه: گیاهانی که در یک محیط بسته در گلخانه حضور دارند، باید بتوانند از شرایط یکسان و پایدار از نظر دما و رطوبت بهره ببرند و این مساله با گردش هوای مناسب امکان پذیر خواهد بود. دستگاه های تهویه مطبوع باید بتوانند گردش هوای مناسبی را بین همه گیاهان برقرار کرده و نیازهای تهویه ای آنها را تامین کنند.

اهداف تهویه گلخانه

در این جدول می توانید اهداف اصلی تهویه مطبوع گلخانه را مشاهده کنید.

اهداف تهویه مطبوع گلخانه جزئیات
ایجاد دمای مناسب تامین دمای مناسب در کلیه فصول به منظور رشد گیاهان در شرایط مطلوب
تامین کربن دی اکسید دی اکسید کربن موردنیاز برای فوتوسنتز گیاهان از طریق سیستم های تهویه مطبوع تامین می شود.
تامین رطوبت کافی تامین رطوبت در همه فصول و شرایط اقلیمی به منظور رشد بهینه گیاه
گردش هوای مناسب ایجاد گردش هوای مناسب به منظور بهره مندی گیاهان در همه بخش های گلخانه از تهویه مطبوع

تهویه گلخانه در تابستان

سیستم سرمایش گلخانه که در فصل تابستان به آن نیاز خواهد شد، با هدف تامین دمای مناسب برای رشد، گرده افشانی و میوه دهی فعالیت خواهد کرد. تهویه گلخانه در تابستان باید با کاهش دمای محیط داخلی همراه باشد. زیرا فعالیت گیاهان به خودی خود منجر به تولید گرما شده و تابش خورشید در روزهای گرم تابستان، به دمای گلخانه ها خواهد افزود. در این شرایط احتمال صدمه دیدن گیاهان و اختلال در روند رشد آنها ایجاد خواهد شد و لازم است تا با بهره گیری از سیستم تهویه گلخانه در تابستان، شرایط مطلوب را ایجاد نمود. کاهش دمای گلخانه در فصل تابستان باید با تامین رطوبت کافی برای رشد گیاه همراه باشد و این وظیفه به عهده دستگاه های رطوبت زن یا رطوبت زدا در گلخانه هاست.

سیستم تهویه گلخانه در تابستان

تهویه گلخانه در زمستان

سیستم گرمایشی گلخانه که غالبا توسط بخاری صورت می گیرد، سبب می شود که دما در این محیط ها به شرایط ایده آل برای رشد گیاهان برسد. در این شرایط لازم است تا هوای تازه به گلخانه وارد شود و میزان رطوبت این فضا کنترل شود. زیرا گرم شدن و افزایش رطوبت بیش از اندازه شرایطی را ایجاد می کند تا فساد گیاهان و کپک زدن آنها آغاز شود. از سویی زمینه برای رشد انواع قارچ فراهم شده و نابودی گیاهان را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل تامین هوای تازه و کنترل میزان رطوبت از اصلی ترین اهداف تهویه گلخانه در زمستان می باشد.

سیستم تهویه گلخانه در زمستان

 

 

معرفی سیستم تهویه مطبوع گلخانه

سیستم های تهویه مطبوع برای گلخانه تنوع زیادی دارند و هریک می تواند نیازهای خاصی را در فصول مختلف تامین سازد. با توجه به اینکه گلخانه از نوع باز یا بسته طراحی می شود، نیاز به دستگاه ها متفاوت بوده و شرایط اقلیمی و نوع گیاه نیز در این مساله تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه مهم ترین دستگاه های تهویه مطبوع گلخانه را معرفی کرده ایم:

معرفی دستگاه های تهویه مطبوع گلخانه

هواساز گلخانه ای

هواساز دستگاهی است که دارای ساختار کانال کشی بوده و به صورت سرمایشی و گرمایشی فعالیت می کند. این دستگاه با اتصال کویل های سرد و گرم آن به منبع تولید برودت و حرارت، می تواند سرمایش و گرمایش را تامین کند. از سویی تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی در این دستگاه وجود دارد که سبب می شود تا میزان این شاخص در محیط گلخانه به طور دقیق کنترل شود. فیلترهایی که در دستگاه هواساز گلخانه ای وجود دارد، مانع از ورود عوامل آلاینده، گرد و غبار و دیگر عوامل ناخواسته به محیط می شود و شرایط ایده آلی را در محیط گلخانه ایجاد می کند.

ایرواشر گلخانه ای

ایرواشر دستگاهی است که با هدف تامین رطوبت و سرمایش به کار برده می شود. در صورتی که نیاز به سرمایش و افزایش رطوبت در یک گلخانه باشد، استفاده از ایرواشر گزینه ای مناسب خواهد بود. این دستگاه با افشانه کردن آب به هوا، میزان رطوبت را افزایش می دهد و قادر به کاهش رطوبت نمی باشد. به همین دلیل استفاده از آن در شرایطی که رطوبت در گلخانه افزایش یافته و نیاز به کاهش آن است، نامناسب خواهد بود.

اکوپونک گلخانه ای

این دستگاه به شکل سرمایشی و گرمایشی فعالیت کرده و به کمک چیلر و دستگاه های گاز سوز، برودت و حرارت را تامین می کند. هوای محیط توسط فن ها به روی لوله های گرم وزیده می شود و دمای آن افزایش پیدا می کند و به این شیوه گرمایش دستگاه تامین می شود. در حالت سرمایش نیز به دو شکل پاشش آب به منظور سرمایش و افزایش رطوبت بر روی هوا و یا استفاده از کویل های آب سرد به کمک چیلر کار می کند. می توان با استفاده از تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی، میزان دقیق این شاخص را در گلخانه ها کنترل کرد.

هواکش گلخانه

فن گلخانه دستگاهی است که با به گردش درآوردن هوا در محیط، سبب یکسان سازی دما در همه بخش های آن شده و از سرد یا گرم شدن بیش از اندازه یک نقطه جلوگیری می کند. از سویی با خارج کردن هوای داخلی و تامین هوای تازه، نیازهای اصلی تهویه مطبوع گلخانه را تامین می کنند.

فن در تهویه گلخانه

تهویه گلخانه خانگی

تهویه گلخانه کوچک که در محیط های خانگی ساخته می شود، باید به شکل سرمایشی و گرمایشی و با قابلیت تامین هوای تازه صورت گیرد. استقرار گلخانه در فضایی که نور کافی به گیاهان برسد و تامین شرایطی که دما و رطوبت در این محیط ها فراهم شود، از اولین اقداماتی است که در زمان ساخت باید به آن اندیشید. اگرچه تهویه گلخانه خانگی کار ساده ای است، اما سرمایش آن به نسبت گرمایش پیچیده تر بوده و نیازمند صرفه هزینه بیشتر است. اصلی ترین روش های خنک کردن گلخانه خانگی در این قسمت مطرح شده است:

تهویه طبیعی

بهره گیری از پنجره و مجراهایی برای گردش داشتن هوای بیرون به داخل یکی از ساده ترین و ارزان ترین راه های خنک کردن گلخانه هاست. تهویه طبیعی با هدف تامین هوای تازه و کربن دی اکسید لازم برای فتوسنتر گیاهان به انجام می رسد. هم چنین میزان رطوبت به واسطه تهویه طبیعی گلخانه به انجام می رسد.

تهویه مکانیکی

می توان تامین هوای تازه در محیط گلخانه را به کمک فن به انجام رساند. این فن ها به کمک جریان برق کار کرده و می توانند هوای داخلی محیط را با هوای بیرونی جایگزین کرده و نیازهای گیاهان را تامین کنند.

خنک کردن به روش تبخیری

روش تبخیری به منظور افزایش رطوبت در محیط های گلخانه ای به کار برده می شود. در مناطقی که آب و هوا بسیار گرم و خشک است، تنها کاهش دما نمی تواند شرایط مطلوب را برای گیاه فراهم کند و لازم است تا با روش هایی نظیر پاشش قطرات آب، میزان رطوبت مد نظر با هدف خنک سازی گلخانه  را در محیط تامین نمود.

خنک کردن گلخانه به روش تبخیری

پاشیدن آب بر روی سقف گلخانه

زمانی که تابش مستقیم نور خورشید به سقف گلخانه صورت می گیرد، میزان دما در این محیط به شدت افزایش پیدا می کند. در این شرایط می توان با پاشش آب روی سقف گلخانه، از میزان دمای داخلی کاست، زیرا بخشی از انرژی خورشید صرف تبخیر آب خواهد شد.

تهویه گلخانه در زمستان به منظور خنک سازی محیط داخلی به شیوه طبیعی و با وارد کردن هوای بیرون به محیط داخلی گلخانه به انجام می رسد. این کار بدون هزینه اضافی و به سادگی در انواع گلخانه های خانگی کوچک یا بزرگ به انجام می رسد.

قیمت هواساز گلخانه

خرید سیستم تهویه مطبوع گلخانه یکی از سوالات متداول در حوزه راه اندازی این کسب و کار است. در بررسی قیمت باید اشاره کرد که نوع دستگاه و تجهیزاتی که به کار برده می شود، اصلی ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت می باشند. دستگاه هواساز به عنوان یکی از اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع در گلخانه ها است که ضمن تامین سرمایش و گرمایش می تواند رطوبت را به طور دقیق کنترل کرده و کاهش یا افزایش دهد. به همین دلیل هیچ نگرانی بابت وارد شدن آسیب به گیاهان حساس به رطوبت ایجاد نخواهد شد. قیمت هواساز گلخانه با توجه به ظرفیت هوادهی، نوع تجهیزات به کار برده شده در آن و نیز شرکت تولید کننده متفاوت است. برندهای خوش نامی چون کریر آمریکا که از پیشگامان تهویه مطبوع در دنیاست، دستگاه هواساز با کیفیت عالی را تولید کرده که قابل استفاده در گلخانه ها می باشد. هم چنین شرکت میدیا که بزرگ ترین تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع دنیاست، در حوزه ساخت دستگاه هواساز، بسیار موفق عمل کرده است. شرکت تاپ تهویه وارد کننده دستگاه های تهویه مطبوع از برندهای نام برده در کشور ماست و به دلیل حذف واسطه ها، قیمت هواساز گلخانه در این مرکز، ارزان تر از دیگر مراجع می باشد. این مرکز تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع نیز می باشد و می توانید هواساز ساخت تاپ تهویه با گارانتی معتبر و نیز امکان خرید قسطی را از این مرکز تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیش تر در حوزه دستگاه های تهویه مطبوع گلخانه و سفارش آنها به صورت نقد یا قسطی می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

نتیجه آنکه

سیستم تهویه مطبوع گلخانه، با هدف تامین دمای مناسب برای رشد گیاهان در شرایط مختلف، کنترل رطوبت، تامین هوای تازه و کربن دی اکسید و گردش مناسب هوا به کار برده می شود. تهویه گلخانه در زمستان و تابستان با یکدیگر متفاوت بوده و الزامات خاص خود را دارد. این الزامات به کمک دستگاه هایی که در این مطلب به آنها اشاره شد و نیز بهره گیری از تهویه طبیعی محقق خواهد شد. با شناخت نیازهای گیاهان و کسب اطلاعات در زمینه نحوه خنک سازی گلخانه و یا گرمایش آن، می توانید به راحتی از عهده تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی گلخانه ها برآمده و سلامت گیاهان را حفظ کنید. برای خرید هواساز گلخانه و دستگاه های تهویه مطبوع گلخانه به صورت قسطی و یا نقد و دریافت مشاوره رایگان، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید.

سوالات متداول

اهداف سیستم تهویه گلخانه چیست؟

کنترل دما، رطوبت، تامین هوای تازه و ایجاد گردش مناسب در آن، از اصلی ترین نیازهای تهویه مطبوع در گلخانه هاست.

قیمت هواساز گلخانه چقدر است؟

قیمت هواساز گلخانه ای با توجه به ظرفیت دستگاه، نوع تجهیزات به کار رفته در آن و نیز شرکت تولید کننده و کیفیت آن، تغییر می کند. برای استعلام قیمت می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

سیستم تهویه مطبوع گلخانه
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-211 دیدگاه
۱ دیدگاه
  1. علیرضا طوقی 2022-11-22 - 14:58 - پاسخ

    جالب بودممنون

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.