آخرین مقالات

محصولات پرفروش

هواساز هیت ریکاوری چیست؟

هیت ریکاوری یا بازیافت انرژی، (heat recovery) یکی از قابلیت هایی است که در سیستم های تهویه مطبوع به کار برده می شود و سبب بالا رفتن راندمان انرژی خواهد شد. به دلیل هزینه بر بودن مصرف انرژی در دنیا و کشور ما، بهره گیری از سیستم هایی که بتوانند به نحوی در هزینه های برق صرفه جویی کنند، از ارزش بالایی برخوردار است. هواساز با هیت ریکاوری یکی از این دستگاه هاست که در بسیاری از کاربری ها، مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند تا حد زیادی به کاهش هزینه های مصرفی منجر شود. در واقع چنین دستگاهی می تواند از انرژی هوای بازگشتی از ساختمان استفاده کرده و آن را به منظور تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی به کار گیرد. اما هواساز هیت ریکاوری چیست؟ این عبارت به چه معناست و در چه کاربری هایی می توان از آن استفاده کرد؟ در ادامه این مطلب در مورد هواساز هیت ریکاوری، مشخصات و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

هواساز هیت ریکاوری چیست؟

انواع سیستم های بازیافت حرارت

انواع دستگاه هیت ریکاوری را باید دارای دو دسته مختلف صفحه ای و چرخی دانست. اگرچه شیوه کار هیت ریکاوری در هر دو حالت یکسان است، اما تفاوت هایی در جزئیات و ساختار آنها وجود دارد که در این بخش به آنها اشاره می کنیم.

هواساز هیت ریکاوری صفحه ای

سیستم هیت ریکاوری صفحه ای، همان طور که از نام آن پیداست، دارای صفحه هایی است که به عنوان مبدل حرارتی عمل می کنند. این صفحه ها را غالبا از جنس آلومینیوم یا مس می سازند و در فواصل یکسان در کنار یکدیگر قرار می دهند. هوای بازگشتی از ساختمان و هوای ورودی از بین این ورقه ها عبور کرده و تبادل حرارت بین آنها اتفاق خواهد افتاد. این جریان به صورت یکی در میان ایجاد خواهد شد، به این معنا که هوای بازگشتی و هوای تازه به صورت تناوبی بین این صفحه ها گردش کرده و با یکدیگر مخلوط نمی شوند. در هواساز هیت ریکاوری صفحه ای یا پلیتی، هیچ بخش متحرکی وجود ندارد و همین مساله سبب شده تا تعمیر و نگه داری آن آسان تر باشد.

مبدل حرارتی صفحه ای در هواساز

هواساز هیت ریکاوری چرخی

هیت ریکاوری چرخی یا گردان، نوع دیگری از این دستگاه است که ابعاد بزرگ تری به نسبت مدل پیشین داشته و بازدهی آن نیز بالاتر است. در ساختار این سیستم بازیافت حرارت، از یک تسمه، پولی و الکتروموتور استفاده می شود تا بتوان به واسطه آن، چرخ را به گردش درآورد. جنس این چرخ غالبا آلومینیومی است و به صورت مشبک طراحی می شود. ساختار این چرخ دوار دو بخش دارد که یکی برای ورود هوای برگشتی و دیگری برای ورود هوای تازه طراحی شده است. هوای برگشتی در حالت سرمایشی کارکرد دستگاه، دمای پایینی دارد و با برخورد به چرخ های آلومینیومی، دمای آن را کاهش می دهد. در ادامه با برخورد هوای تازه به این چرخ ها که در حال گردش هستند، دمای آن کاهش پیدا می کند. اگرچه ترکیب هوای تازه و بازگشتی در این سیستم کم است، اما به دلیل وجود این اختلاط، استفاده از سیستم هیت ریکاوری در هواساز هایژنیک یا بهداشتی که باید به صورت فول فرش طراحی شود، مناسب نمی باشد. ضریب عملکرد این نوع از هواسازهای بازیافت گرما به نسبت مدل صفحه ای، بالاتر است و قیمت بیش تری هم دارد.

مبدل حرارتی چرخی در هواساز

ساختار هواساز هیت ریکاوری

هواساز بازیافت گرما از نظر ساختار، دارای دو طبقه است و طبقه اول آن، کاملا مشابه با هواسازهای معمولی می باشد. در طبقه دوم این هواساز، از ساختار صفحه ای یا چرخی نام برده شده در قسمت های پیشین استفاده شده است و فن و دمپر برای خارج کردن هوا و فیلترهایی برای تصفیه آن تعبیه شده است. به طور کلی می توان ادعا کرد که در ساختار هواساز هیت ریکاوری، بخش های زیر اضافه شده اند.

 • دمپر هوای خروجی
 • فن های برای خارج کردن هوا
 • فیلتر به منظور تصفیه کردن هوا
 • مبدل حرارتی به شکل صفحه ای یا چرخی
 • بخش های کنترلی دستگاه

عملکرد هواساز با هیت ریکاوری

طرز کار هواساز بازیافت گرما به این شکل است که ابتدا هوای بازگشتی از ساختمان که در حالت سرمایشی کارکرد دستگاه، خنک است، وارد طبقه دوم هواساز می شود و از فیلترهای تصفیه کننده و سپس مبدل حرارتی عبور می کند. هوای تازه با  دمای بالاتر از دریچه طبقه دوم دستگاه هواساز، وارد سیستم می شود و پس از فیلتر شدن اولیه، از مبدل حرارتی چرخی یا صفحه ای عبور می کند. این مبدل حرارتی مقداری از برودت هوای برگشتی را گرفته و آن را به هوای تازه انتقال می دهد. به این ترتیب با استفاده از انرژی هوای بازگشتی، می توان دمای هوای تازه را تا حدی کاهش داد. اینک هوایی که تا حدی دچار کاهش دما شده، وارد طبقه اول هواساز شده و از روی کویل های آب سرد عبور می کند تا به دمای مورد نظر کاربر برسد. ادامه روال کار، مشابه با طرز کار هواسازهای معمولی است و می توانید با مراجعه به مطلب هواساز، از جزئیات آن مطلع شوید.

عملکرد هیت ریکاوری هواساز در حالت گرمایش نیز مشابه با حالت سرمایش خواهد بود. در این حالت هوای بازگشتی از ساختمان دارای دمای بالاتری به نسبت هوای تازه است و با ورود به طبقه دوم هواساز، گرمای خود را به هوای تازه منتقل می کند. در ادامه با به گردش درآمدن هوا از روی کویل های گرم در طبقه اول، دمای ایده آل کاربر حاصل خواهد شد و از مجراهای تعبیه شده به محیط منتقل می شود.

بررسی عملکرد هواساز هیت ریکاوری

 

مزایای سیستم هیت ریکاوری

مزایای هواساز هیت ریکاوری، به دلیل صرفه جویی زیادی است که در مصرف انرژی ایجاد می کند. در اکثر کشورهای دنیا که قیمت انرژی بالاست، استفاده از سیستم هیت ریکاوری در بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع، به عنوان یک اصل مد نظر قرار می گیرد. اما در کشور ما به دلیل ارزان بودن هزینه های انرژی و گران تر بودن دستگاه هایی که با سیستم هیت ریکاوری یا بازیافت گرما کار می کنند، تمایل زیادی به استفاده از این فناوری وجود ندارد. اما به دلیل مزایایی که در ادامه به آن می پردازیم، خرید هیت ریکاوری در هواساز می تواند بسیار به صرفه باشد.

صرفه جویی در مصرف انرژی

هیت ریکاوری هواساز سبب می شود تا حد زیادی در هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی شود و از آنجایی که حدود نیمی از هزینه های یک ساختمان به سیستم سرمایش و گرمایش آن مربوط می شود، می توان به طور محسوسی در هزینه های ساختمان ها، صرفه جویی کرد.

صرفه جویی در انرژی با هواساز هیت ریکاوری

کاهش فشار وارده بر چیلر یا بویلر

هواساز دستگاهی است که با اتصال به چیلر یا بویلر می تواند سرمایش یا گرمایش را تولید و در واحدها توزیع کند. آب سردی که در کویل های هواساز در گردش است، از طریق چیلر تولید می شود و تولید آب گرم نیز به عهده بویلر می باشد. استفاده از هیت ریکاوری در هواساز، شرایطی را ایجاد می کند که میزان نیاز به تولید آب سرد یا گرم برای ایجاد دمای مطلوب کاربران، کاهش پیدا کرده و میزان نیاز به کارکرد دستگاه های مولد برودت یا حرارت کم شود.

سازگاری با محیط زیست

هیت ریکاوری هواساز، شرایطی را ایجاد می کند که نیاز به کارکرد دستگاه کاهش پیدا کرده و انرژی هوای بازگشتی هدر نرود. در چنین شرایطی نیاز به سوزاندن سوخت های فسیلی برای کارکرد دستگاه هایی نظیر دیگ آب گرم یا چیلرهای جذبی کاهش پیدا کرده و از مصرف بیش از اندازه برق که تولید آن آسیب هایی را به محیط زیست وارد می کند، جلوگیری می شود. این فرآیند می تواند به عنوان یکی از راه های کاهش صدمه زدن به محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

در این ویدیو می توانید با ساختار هواساز هیت ریکاوری یا بازیافت حرارتی آشنا شوید.

معایب سیستم هیت ریکاوری

 • قیمت هیت ریکاوری در هواساز به نسبت دستگاه هایی که فاقد این فناوری هستند، گران تر است. این مساله می تواند شرایطی را ایجاد کند که بسیاری از کاربران مایل به خرید این دستگاه نباشند. باید اشاره کرد که اگرچه قیمت خرید اولیه هواساز هیت ریکاوری به نسبت دیگر مدل ها بالاتر است، اما صرفه جویی هایی که در مصرف انرژی در طول مدت استفاده ایجاد خواهد شد، این قیمت بالاتر را توجیه خواهد کرد و خرید هواساز هیت ریکاوری را به صرفه می سازد.
 • به دلیل اختلاط اندکی که در هوای تازه و بازگشتی اتفاق می افتد، امکان استفاده از این فناوری در هواسازهای هایژنیک یا بیمارستانی وجود نخواهد داشت. زیرا این مکان ها به هوای کاملا تازه با فیلتراسیون به حرفه ای ترین شکل نیاز خواهند داشت. بررسی کامل تر انواع این دستگاه را می توانید در مطلب مقایسه انواع هواساز مطالعه کنید.

در این جدول می توانید مزایا و معایب هواساز هیت ریکاوری را مشاهده کنید.

مزایای هواساز هیت ریکاوری معایب هواساز هیت ریکاوری
صرفه جویی در مصرف انرژی قیمت بالاتر به نسبت هواسازهای معمولی
کمک به حفظ محیط زیست نامناسب برای هواسازهای فول فرش
کاهش فشار وارده به چیلر و بویلر

چرا هیت ریکاوری مهم است؟

مصرف انرژی در ساختمان ها، بخش عمده ای از هزینه ها را شامل می شود و تلاش بر کاهش این هزینه ها، همواره از دغدغه های ساکنان و سازندگان بوده است. قسمت بزرگی از هزینه های ساختمانی، مربوط به سرمایش و گرمایش خواهد بود. استفاده از دستگاه های تهویه مطبوعی که بتوانند در میزان مصرف انرژی صرفه جویی کنند، راهی است که می توان به کمک آن، کاهش هزینه های ساختمان ها را سبب شد. هیت ریکاوری با بازیافت گرما، راهی است که می تواند مصرف انرژی دستگاه های تهویه مطبوع در ساختمان ها را کاهش دهد. با استفاده از این دستگاه ها، می توان از انرژی هوای بازگشتی از ساختمان بهره گرفت و تا حد زیادی از کارکرد اضافی دستگاه جلوگیری کرد. دستگاه هواساز، برای تولید هوای سرد، به چیلر نیاز خواهد داشت و چنان چه نیاز به تولید هوای خنک باشد، چیلر و هواساز در تعامل با یکدیگر، شروع به کار خواهند کرد. با توجه به مصرف برق در هر دو دستگاه، مقدار انرژی صرف شده برای سرمایش، بالا خواهد بود. اما هواساز هیت ریکاوری می تواند از شدت کارکرد و مدت زمان فعالیت دستگاه ها کاسته و به این شیوه در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

مزیت هایی که هواساز هیت ریکاوری در مصرف انرژی و مدت زمان کارکرد دستگاه دارد، سبب اهمیت یافتن آن شده است. زمانی که دستگاه تهویه مطبوع شما به این قابلیت مجهز است، زمان کمتری از دستگاه استفاده خواهید کرد و به این شیوه، استهلاک آن کاهش پیدا خواهد کرد. از سویی مصرف برق کمتری را شاهد خواهید بود و می توان با این فناوری، از میزان مصرف انرژی دستگاه های تهویه مطبوع کاست.

دلیل اهمیت هیت ریکاوری در هواساز

موانع استفاده از هواساز بازیافت انرژی

هواساز بازیافت حرارتی، یکی از دستگاه هایی است که در کشورهای پیشرفته به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. زیرا در اکثر کشور ها، هزینه های مصرف انرژی بسیار بالاست و صرفه جویی در آن، در دستور کار دولت ها و مردم قرار دارد. اما در کشور ما که این هزینه ها، به نسبت پایین تر می باشد، استفاده از دستگاه هایی نظیر هواساز هیت ریکاوری یا بازیافت حرارت، کمتر به چشم می خورد. البته در سال های اخیر، هزینه های مصرف انرژی در ایران نیز با افزایش مواجه شده و به همین دلیل شاهد روی آوردن بسیاری از مراکز و موسسات به استفاده از دستگاه هیت ریکاوری هستیم. به عنوان مثال استفاده از یک هواساز بازیاب حرارت در یک سوله یا سالن ورزشی، می تواند به طور چشم گیری هزینه های مصرفی ماهیانه آن را کاهش داده و برای صاحبان صنایع، مشاغل، منازل و هر مکانی که از هواساز استفاده می کند، گزینه ای ایده آل محسوب شود.

مورد دیگری که می توان از آن به عنوان مانعی بر سر راه استفاده از هواساز هیت ریکاوری نام برد، قیمت های بالاتر آنهاست. به دلیل بهره گیری از فناوری های پیشرفته در ساخت، قیمت اولیه هواساز بازیافت انرژی به نسبت دیگر مدل ها بالاتر است و این مساله سبب شده تا تمایل برخی کارفرمایان به خرید هواساز هیت ریکاوری کمتر باشد. اما باید اشاره کرد که با توجه به هزینه های روز افزون مصرف انرژی، این دستگاه ها قادر خواهند بود در هزینه های جاری یک ساختمان صرفه جویی های زیادی ایجاد کنند. به همین دلیل قیمت بالاتر خرید آنها، به دلیل مزیت هایی که استفاده از این فناوری دارد، توجیه خواهد شد. با این تفاسیر نمی توان گران تر بودن این هواساز را دلیلی بر عدم استفاده از آن عنوان کرد.

هواسازهای هایژنیک یا بیمارستانی که نیاز به تامین هوای تازه به طور دائمی دارند، نمی توانند از این دستگاه استفاده کنند. زیرا اختلاط هوای داخلی و تازه، بهداشت این محیط ها را به هم زده و برای چنین کاربری هایی مناسب نمی باشد. تنها مانعی که در استفاده از هواسازهای بازیافت گرما وجود دارد، همین مورد است که استفاده از آن را برای کاربری های نیازمند به دستگاه های هایژنیک محدود کرده است. اما در دیگر کاربری ها، خرید هواساز بازیافت انرژی، می تواند تا حد زیادی به نفع مصرف کنندگان تمام شود.

هواساز بازیافت گرما در بیمارستان ها

خرید هواساز هیت ریکاوری

هواساز با هیت ریکاوری، به دلیل مزیت هایی که دارد، بسیار مورد توجه کاربران در سراسر دنیا و در سالهای اخیر مصرف کنندگان داخلی قرار گرفته است. برای خرید هواساز هیت ریکاوری باید از ظرفیت مورد نیاز برای سرمایش و گرمایش اطلاع داشته باشید و به کیفیت قطعات، نوع فیلتر و تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی توجه نمایید. کیفیت قطعات به کار برده شده در دستگاه، تاثیر مستقیمی در طول عمر و کارکرد مناسب آن خواهد داشت. برای این منظور لازم است، خرید دستگاه را تنها از مراکز معتبر تولید کننده و یا وارد کنندگان مجاز به انجام برسانید. فاکتورهایی که در زمان خرید هواساز هیت ریکاوری باید به آن توجه کنید، عبارتند از:

 • شرکت تولید کننده و کیفیت قطعات آن
 • خدمات پس از فروش دستگاه
 • قیمت هواساز هیت ریکاوری
 • نوع مبدل حرارتی به کار برده شده (صفحه ای یا چرخی)
 • نوع فیلترهای دستگاه
 • ظرفیت هوادهی هواساز

با در نظر گرفتن این موارد می توانید انتخاب درستی در بین دستگاه های موجود داشته باشید. در بین شرکت های خارجی تولید کننده هواساز، دستگاه هواساز مدیا که تولید بزرگ ترین شرکت تهویه مطبوع دنیاست، در کشور ما توسط گروه صنعت تاپ تهویه وارد می شود. این مرکز وارد کننده هواساز کریر آمریکا نیز می باشد که از نظر کیفیت به عنوان نخستین برند در دنیا شناخته می شود. ساخت هواساز هیت ریکاوری در ایران توسط شرکت تاپ تهویه انجام می شود. این شرکت کلیه دستگاه های تهویه مطبوع خود را تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا تولید می کند و از نظر کیفیت می توان دستگاه های این مرکز را با تولیدات اروپایی مرغوب قابل رقابت دانست. کلیه دستگاه های تولید شده یا وارد شده توسط تاپ تهویه با خدمات پس از فروش معتبر ارائه می شود و کاربران می توانند با خیال آسوده از نظر کیفیت دستگاه خود را از تاپ تهویه خریداری کرده و در زمان کوتاه در محل خود دریافت نمایند.

قیمت هیت ریکاوری هواساز

قیمت هواساز بازیافت گرما به دلیل به کار گیری فناوری های پیشرفته تر به نسبت انواع معمولی، بالاتر است. اما صرفه جویی هایی که در مصرف انرژی صورت می گیرد، می تواند این قیمت بالا را توجیه کرده و خرید دستگاه را گزینه ای هوشمندانه و اقتصادی سازد. قیمت دستگاه هیت ریکاوری تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی است که در این بخش به آنها پرداخته خواهد شد. مهم ترین مواردی که در تعیین قیمت هواساز هیت ریکاوری دخیل می باشند، عبارت است از:

 • ظرفیت هوادهی دستگاه
 • نوع تجهیزات رطوبت زن و رطوبت زدا
 • نوع فیلترهای به کار رفته در هواساز
 • خدمات پس از فروش دستگاه هوارسان
 • جنس قطعات به کار رفته در دستگاه و کیفیت آن
 • داخلی یا خارجی بودن دستگاه هواساز

با در نظر گرفتن کلیه این موارد، قیمت دستگاه هیت ریکاوری تعیین خواهد شد. در کشور ما ارزان ترین قیمت دستگاه هواساز هیت ریکاوری که از کیفیت مناسبی هم بهره ببرد، متعلق به گروه صنعت تاپ تهویه می باشد. این شرکت دستگاه های خود را تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا تولید می کند و در عین ساخته شدن در کشور ما، از استانداردهای قوی و حرفه ای اروپایی بهره می برد. تاپ تهویه کلیه هواسازهای خود را به صورت قسطی و نقد، به دست مصرف کننده می رساند و می توان این گزینه را یکی از مزیت های خرید از این مرکز دانست. امکان خرید قسطی هواساز تاپ تهویه، مدیا و کریر، مزیتی است که توسط این شرکت ارائه می شود و گارانتی معتبر، تحویل فوری و کیفیت بالا از دیگر مزایای دستگاه های این مرکز می باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس حاصل کنید. 02188252897

قیمت هواساز هیت ریکاوری

نتیجه آنکه

هواساز هیت ریکاوری یا بازیافت گرما، نوعی از هوارسان است که می تواند از انرژی هوای برگشتی از ساختمان استفاده کرده و برای سرمایش یا گرمایش مجدد از آن بهره بگیرد. این قابلیت سبب صرفه جویی در هزینه های مصرفی ساختمان شده و انتخابی مناسب برای کسانی است که مایل به کاهش هزینه های ساختمان خود می باشند. انواع سیستم هیت ریکاوری شامل صفحه ای و چرخی در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت و به معرفی مهم ترین مزایا و معایب این سیستم پرداخته شد. قیمت هیت ریکاوری در هواساز به دلیل تکنولوژی به کار برده شده در آن بالاتر از انواع معمولی خواهد بود، اما با بررسی مزایای این دستگاه متوجه می شویم که خرید این نوع دستگاه، بسیار منطقی و اقتصادی خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه و خرید هواساز می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید.

سوالات متداول

هواساز با هیت ریکاوری چیست؟

هیت ریکاوری هواساز قابلیتی است که سبب استفاده از انرژی بازگشتی از ساختمان و بهره گیری مجدد از آن به منظور سرمایش و گرمایش می شود.

قیمت هیت ریکاوری در هواساز چقدر است؟

قیمت هواساز هیت ریکاوری از انواع معمولی بالاتر است، اما صرفه جویی هایی که در مصرف انرژی ایجاد می کند، این قیمت بالاتر را توجیه خواهد نمود.

هواساز هیت ریکاوری
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-244 دیدگاه
4 دیدگاه
 1. عباس فرنیا 2023-01-06 - 09:25 - پاسخ

  قیمت هواساز هیت ریکاوری شما چقدره؟

  • تاپ تهویه 2023-01-07 - 08:14 - پاسخ

   برای استعلام قیمت ها لطفا با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

 2. فرهاد بندری 2023-02-12 - 12:28 - پاسخ

  قیمت هواساز هیت ریکاوری برای یک باشگاه ۲۰۰متری چقدره

  • تاپ تهویه 2023-02-12 - 12:59 - پاسخ

   برای استعلام قیمت با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.