آخرین مقالات

محصولات پرفروش

مصرف برق هواساز آپارتمانی

هواساز یا هوارسان به عنوان یکی از دستگاه های اصلی تصفیه کننده هوا و کنترل کننده رطوبت شناخته می شود. این دستگاه متناسب با ظرفیت، محل قرار گیری، نوع منطقه بندی، نوع کاربری مورد استفاده و دیگر فاکتورها، انواع مختلفی دارد. اما در یک دسته بندی کلی، می توان هواساز خانگی و صنعتی را یکی از اصلی ترین طبقه بندی ها برای این دستگاه برشمرد. مصرف برق هواساز خانگی و صنعتی با یکدیگر متفاوت است و این  دو مدل هوارسان، تفاوت های بارز دیگری هم با یکدیگر دارند. با مراجعه به مطلب هواساز خانگی چیست؟ می توانید اطلاعات کامل تری در این حوزه کسب کنید. در این مطلب تلاش کرده ایم تا میزان مصرف برق هواساز آپارتمانی را بررسی کرده و شاخص هایی که در تعیین آن نقش دارند را معرفی کنیم. به این شیوه می توانید با راهکارهای کاهش مصرف برق هواساز و استفاده بهینه از آن، آشنا شوید.

مصرف برث هواساز خانگی جقدر است؟

مصرف برق هواساز خانگی برای آپارتمان

میزان مصرف برق هواساز آپارتمانی به فاکتورهایی بستگی دارد که در زمان خرید می توان به آنها توجه نمود. این دستگاه به منظور تنظیم رطوبت هوا، فیلتراسیون آن و نیز کنترل دمای مورد نظر واحدها طراحی می شود. در این دستگاه کویلی برای ورود سیال گرم و کویلی برای ورود سیال خنک تعبیه شده است که به وسیله آن، گرمایش و سرمایش محیط به انجام می رسد. میزان مصرف برق هواساز خانگی برای آپارتمان در فصل زمستان به دلیل استفاده از انرژی گاز شهری برای گرمایش کویل ها، چشم گیر نیست. اما این مصرف در فصل تابستان با افزایش مواجه می شود. به دلیل آنکه تامین آب سرد این دستگاه ها غالبا به واسطه سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد و این سیکل با بهره گیری از کمپرسور و نیروی برق کار می کند. میزان مصرف برق هواساز خانگی را می توان با استفاده از شیوه های خاصی کاهش داد تا استفاده از آن در فصول گرم سال، توجیه اقتصادی داشته باشد. به برخی از این راه ها در ادامه این مطلب اشاره شده است.

راه های کاهش مصرف برق هواساز

دستگاه هواساز خانگی به دلیل قدرتی که در فیلتراسیون دقیق هوا دارد، از الزامات بسیاری از منازل است. با توجه به گران بودن هزینه مصرف برق در کشور، لازم است تا با بهره گیری از راه هایی، بتوان این میزان مصرف را کاهش داد. توجه به مواردی که گفته می شود از زمان خرید هواساز تا استفاده از آن می تواند کاهش محسوسی در میزان برق مصرفی آنها داشته باشد.

استفاده از فناوری اینورتر

کاهش مصرف برق هواساز با اینورتر، قابلیتی است که می توان در انواع هواساز خانگی از آن بهره گرفت. دستگاه های تهویه مطبوع به طور پیش فرض به صورت صفر و یک کار می کنند. به این معنا که برای رساندن شرایط محیط به حالت ایده آل مصرف کننده، با نهایت توان کار کرده و پس از ایجاد شرایط مطلوب، موتور دستگاه خاموش می شود. خاموش و روشن شدن دستگاه به طور مکرر، می تواند ضمن آسیب زدن به آن، مصرف بالایی از انرژی را ایجاد کند. اما الکتروموتورهای اینورتر یا دور متغیر، گردش متغیری در دور موتور ایجاد می کنند و در مواقع لزوم دستگاه را وادار به کار کرده و باقی اوقات، آن را  در پایین تر حد کارکرد خود نگاه می دارند. به این شیوه ضمن حفظ شدن شرایط مطلوب تهویه مطبوع، میزان هزینه های برق مصرفی دستگاه کاهش پیدا می کند. زیرا موتور در حالت کارکرد با دور پایین، مصرف انرژی بسیار ناچیزی دارد و از طرفی روشن شدن متناوب موتور که برق زیادی مصرف می کند، در این حالت اتفاق نمی افتد.

هواساز هیت ریکاوری و کاهش مصرف برق

هیت ریکاوری یا بازیافت گرما، به قابلیتی در هواساز گفته می شود که از انرژی هوای برگشتی از محیط به منظور تهویه مطبوع استفاده می کند. Heat Recovery این امکان را می دهد که هوای داخل محیط واحدها، مجدد به دستگاه هواساز بازگشته و از انرژی آن استفاده شود. به این شیوه میزان نیاز به کار دستگاه هوارسان کاهش پیدا کرده و مصرف برق آن نیز کمتر خواهد شد. با توجه به اینکه هوای داخلی محیط های خانگی، برخلاف محیط های درمانی، آلودگی بسیار کمتری دارد و قابل استفاده مجدد است، استفاده از قابلیت هیت ریکاوری در هواسازهای خانگی یا همان سیرکولاسیون، بسیار به صرفه و منطقی است.

هواساز بازیافت گرما برای کاهش مصرف برق

برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد هواساز هیت ریکاوری، می توانید ویدیو زیر را مشاهده کرده تا با این ساختار به شکل انیمیشنی کوتاه آشنا شوید.

ترموستات برای کاهش مصرف برق هواساز

ترموستات دستگاهی است که به واسطه آن می توان میزان مصرف برق هواساز را کاهش داد. این دستگاه می تواند دمای دلخواه کاربر را دریافت کرده و به هواساز دستور کارکرد مطابق با شرایط درخواستی را اعلام کند. به این ترتیب از کارکرد دائمی دستگاه و مصرف بی رویه برق در آن جلوگیری خواهد شد. ترموستات در هواساز در انواع مدل های آنالوگ و دیجیتال موجود می باشد که می توان به کمک آن، ضمن ایجاد شرایط مطلوب دمایی، مصرف برق هواساز خانگی را کنترل کرد.

فیلترهای تمیز برای کاهش مصرف انرژی هواساز

فیلترها در هواساز، وظیفه جذب کردن ذرات آلوده و گرد و غبار را به عهده دارند. تمیز بودن این فیلترها سبب می شود که هوا به سادگی از آنها گذر کرده و فشار کمی به دستگاه وارد می کنند. به این شیوه در دستگاه های هواسازی که دارای فیلترهای تمیزتری هستند، شاهد کارکرد و فشار کمتر به الکتروموتور هستیم و میزان برق مصرفی آن کاهش خواهد داشت. این در حالی است که جذب شدن گرد و غبار و آلودگی ها به این دستگاه ها، سبب سختی عبور جریان هوا، کاهش شدت آن و در نتیجه افزایش فشار به الکتروموتور هواساز خواهد شد.

تمیز بودن فیلترها برای کاهش مصرف برق هواساز

سرویس های منظم هواساز خانگی

نگه داری دستگاه هواساز و سرویس های منظم آن، می تواند تاثیر شایانی در کاهش مصرف انرژی در آن داشته باشد. کاربران هواساز خانگی باید در هر فصل دستگاه خود را از هر نظر مورد بررسی قرار داده و از کارکرد درست بخش های مختلف آن، اطمینان حاصل کنند. هر بخش از دستگاه هوارسان، در صورت وجود جزئی ترین اشکال، می تواند سبب وارد کردن فشار بیش از اندازه به دستگاه شود. به این شیوه هواساز بیش تر کار کرده و برق زیادتری مصرف می کند. انجام سرویس های منظم هواساز، ضمن کاهش مصرف انرژی در آن، می تواند از وارد شدن هزینه های بسیار سنگین ناشی از خرابی قطعات پیش گیری کرده و کیفیت هوای مطلوبی را ایجاد کند.

سرویس فصلی هواساز برای کاهش مصرف انرژی

در این جدول می توانید راه های کاهش مصرف برق هواساز خانگی را در یک نگاه مشاهده کنید.

راه های کاهش برق هواساز جزئیات
استفاده از هواساز اینورتر با بهره گیری از این قابلیت، دستگاه با دور متغیر کار کرده و در مواقع لزوم با توان بالا و دیگر اوقات در پایین ترین حالت کار می کند. به این ترتیب ضمن تامین دمای آسایش کاربران، از فشار اضافی به هواساز پیش گیری شده و انرژی بالای مصرفی ناشی از خاموش و روشن شدن های پی در پی کاهش پیدا می کند.
استفاده از هواساز هیت ریکاوری یا بازیافت گرما استفاده از هوای داخلی محیط به منظور تهویه مطبوع، می تواند میزان کار دستگاه را کاهش داده و مصرف برق هوارسان خانگی را کم کند.
استفاده از ترموستات با استفاده از ترموستات، می توان میزان دمای واحدها را کنترل کرد و از کارکرد هواساز در حالت بیشینه جلوگیری نمود.
تمیز کردن فیلترها تمیز بودن فیلترهای هواساز به جریان یافتن مناسب هوا منجر خواهند شد. این در حالی است که در صورت آلوده بودن آنها، دستگاه مجبور به کار بیش تر برای ایجاد شدت هوای کافی خواهد بود و مصرف برق آن افزایش خواهد داشت.
سرویس های منظم دستگاه  سرویس های منظم دستگاه می توانند سبب کارکرد  درست همه بخش های آن شده و از وارد شدن فشار بیش از اندازه به آن جلوگیری کنند.

نتیجه آنکه

مصرف برق هواساز خانگی ناشی از کارکرد الکتروموتور آن است که گردش هوای درونی دستگاه را به عهده دارد. هم چنین هواساز برای تامین سرمایش و گرمایش به دستگاه های دیگری نظیر چیلر، پکیج یا بویلر متصل می شود و این دستگاه ها نیز به نوبه خود انرژی مصرف می کنند. در این مطلب راه های کاهش مصرف برق هواساز را به شیوه های مختلف مورد بررسی قرار دادیم. این فاکتورها برخی در زمان خرید دستگاه هواساز باید مورد توجه قرار گیرند تا با بهره گیری از تکنولوژی هایی نظیر اینورتر و هیت ریکاوری، انرژی مصرفی دستگاه کاهش پیدا کند. برخی از راه ها نیز در زمان استفاده مطرح می شوند و سرویس های منظم دستگاه هواساز، می تواند شرایطی را ایجاد کند تا کارکرد دستگاه بهبود پیدا کرده و فشار اضافی به آن وارد نشود.

سوالات متداول

مصرف برق هواساز خانگی چقدر است؟

میزان مصرف برق دستگاه به تکنولوژی های به کار رفته در ساخت آن، بهره گیری از ترموستات و سرویس های منظم بستگی دارد. با این حال غالبا مقدار مصرف برق در حالت سرمایش بیش تر از گرمایش به کمک بویلر یا پکیج است.

چگونه مصرف برق هواساز را کاهش دهیم ؟

هواساز هیت ریکاوری، بهره گیری از فناوری اینورتر در ساخت دستگاه، تمیز کردن مداوم فیلترها، سرویس های منظم هواساز و استفاده از ترموستات، می تواند در کاهش مصرف برق دستگاه تاثیر داشته باشد.

هواساز هیت ریکاوری چگونه مصرف برق را کاهش می دهد؟

این دستگاه ها از انرژی هوای برگشتی از ساختمان ها استفاده کرده و به این شیوه در مقایسه با هوای بیرون از محیط، دستگاه نیاز به کار کمتری برای تامین دمای آسایش کاربران دارد.

مصرف برق هواساز خانگی
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-292 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. سعید تراب نژاد 2022-11-06 - 06:52 - پاسخ

    هواساز با مصرف برق کم موجود دارید؟

    • تاپ تهویه 2022-11-06 - 08:22 - پاسخ

      سلام. بله دستگاه هواساز با مصرف بهینه موجود می باشد. اطلاعات بیش تر را از بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه جویا شوید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.