آخرین مقالات

محصولات پرفروش

نحوه کار فن کویل های زمینی

فن کویل زمینی یکی از رایج ترین دستگاه های تهویه مطبوع است که در اکثر کاربری های اداری، تجاری و حتی مسکونی به وفور آن را مشاهده کرده ایم. برای بررسی این موضوع که فن کویل زمینی چگونه کار میکند؟ باید به ساختار این دستگاه اشاره کرد. هر دستگاه fancoil، از فن و مبدل حرارتی تشکیل شده است که به آنها کویل گفته می شود. این مبدل ها غالبا لوله های مسی هستند که می توانند به دو شکل سرمایشی و گرمایشی، در فرآیند تهویه مطبوع مشارکت داشته باشند. عبور آب گرم از این لوله ها منجر به جریان یافتن هوای گرم در محیط می شود. در مقابل جریان یافتن آب سرد، سبب ایجاد سرمایش به کمک این دستگاه می شود. اما مکانیزم عملکرد فن کویل زمینی چگونه است و این جریان آب از چه طریقی تامین شده و به دستگاه وارد می شود؟ در ادامه شما را با نحوه کار این دستگاه ها آشنا خواهیم کرد.

بررسی اجزای فن کویل زمینی

مکانیزم عملکرد فن کویل

فن کویل های زمینی دستگاه های ساده ای هستند که می توانند در فصل سرما، گرمایش مطبوع و در فصل گرما، سرمایش ایجاد کنند. این دستگاه ها مجرایی برای ورود هوا به محیط هستند و برای تامین هوا با دمای مورد نظر، به دستگاه های دیگری نظیر چیلر که منبع تولید آب سرد است، نیاز دارند. چیلر با تولید آب سرد و وارد کردن آن از طریق لوله های تعبیه شده به فن کویل زمینی، سبب خنک شدن کویل ها می شود. سپس جریان هوا با عبور از این لوله ها، خنک شده و سرمایشی مطبوع به محیط وارد می شود. در ظرفیت های پایین تر می توان از مینی چیلر برای تامین جریان آب سرد استفاده کرد. فن کویل زمینی گرمایشی عملکرد مشابه با موارد گفته شده را دارد. در ادامه جزئیات بیش تری در زمینه گرمایش با فن کویل عرضه شده است.

بررسی عملکرد فن کویل زمینی

فن کویل گرمایشی زمینی

تهویه مطبوع به کمک فن کویل ها دارای بعد گرمایشی نیز می باشد. فن کویل گرمایشی زمینی به کمک تولید جریان آب گرم توسط بویلر یا پکیج کار می کند و با وارد شدن این جریان به لوله های فن کویل زمینی، هوای گرم برای ورود به محیط تامین می شود. فن کویل گرمایشی از نظر تکنولوژی ساخت و یا شکل ظاهری، تفاوتی با نوع سرمایشی آن ندارد و تنها ورود آب گرم و سرد به لوله های دستگاه است که سبب گرمایش یا سرمایش محیط می شود. این دستگاه از طریق لوله های آب گرم و آب سرد به منبع تولید حرارت و برودت متصل می شود و تهویه مطبوع را در محیط ایجاد می کند. اما این دستگاه ها در مدل های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند که باید از تفاوت های آنها آگاه بود تا بتوان بهترین فن کویل زمینی را برای یک مکان برگزید.

تفاوت مدل های فن کویل زمینی

فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای اولین تفاوتی است که در بررسی این دستگاه تهویه مطبوع باید به آن اشاره کرد. نوع دو لوله ای دارای یک لوله برای رفت و یک لوله برای برگشت آب می باشد. این آب با توجه به شرایط دمایی می تواند سرد یا گرم باشد. به همین دلیل از فن کویل زمینی دو لوله ای تنها به صورت سرمایشی یا گرمایشی می توان بهره برد. اما فن کوئل های چهار لوله ای دارای دو لوله برای رفت و دو لوله برای بازگشت آب می باشند. این ویژگی سبب شده تا بتوان به صورت همزمان سرمایش و گرمایش را توسط این دستگاه ها تامین نمود. از فن کویل های چهار لوله ای در اماکنی که نیاز به گرما و سرما در همه فصول سال وجود دارد، استفاده می شود.

ساختار فن کویل زمینی 4 لوله ای

تفاوت مدل های فن کویل زمینی را با بررسی جهت پرتاب باد ادامه می دهیم. این دستگاه ها شامل مدل های روبرو زن، بالازن و شیب دار می باشد که هر یک نشان دهنده جهت پرتاب باد دستگاه می باشد. در بررسی انواع شکل ظاهری این مدل فن کویل، باید به پایه دار و بی پایه بودن مدل های آن اشاره کرد که با توجه به نیاز کاربر و نوع محیط، می توان از یکی از این مدل ها بهره برد.

فن کویل زمینی توکار و دکوراتیو، دسته بندی دیگر در مدل های این دستگاه است. شما می توانید با توجه به میزان فضای موجود در بنا و ساختار واحد خود، از انواع دکوراتیو و یا توکار استفاده کنید. طبیعتا مدل های توکار بدون اشغال فضای بیرونی، سرمایش و گرمایش را ایجاد می کنند و تنها دریچه خروج هوا در آن نمایان خواهد بود. از طرفی نصب و تعمیرات فن کویل زمینی دکوراتیو به نسبت توکار ساده تر بوده و هزینه کمتری هم خواهد داشت.

بررسی فن کویل زمینی دکوراتیو

در این جدول می توانید انواع مدل فن کویل زمینی را مشاهده کنید.

انواع مدل جزئیات
تعداد لوله ها دو لوله ای- چهار لوله ای
جهت پرتاب باد روبرو زن- بالازن- شیب دار
شکل ظاهری پایه دار- بدون پایه
محل نصب توکار- دکوراتیو

فن کویل زمینی بی صدا

بهترین فن کویل زمینی، فاکتورهایی دارد که در بررسی آنها قطعا صدای تولید شده توسط دستگاه، یکی از مهم ترین فاکتورهاست. از آنجایی که این دستگاه ها غالبا در فضاهایی چون ادارات، منازل مسکونی و اماکن تجاری استفاده می شود، کارکرد بدون صدای فن کویل به شدت از اهمیت برخوردار خواهد بود. فن کویل زمینی بی صدا را باید در برندهای خوش نامی چون مدیا، کریر و شرکت های ایرانی موفق در زمینه تولید دستگاه های تهویه مطبوع نظیر تاپ تهویه جست و جو کرد. کیفیت قطعات به کار برده شده در این دستگاه ها به نحوی است که سروصدای بسیار کمی را حین کار ایجاد خواهد کرد و برای انواع کاربری ها مناسب می باشد. برای خرید فن کویل زمینی بی صدا می توانید به سایت تاپ تهویه مراجعه کرده و از کارشناسان بخش فروش این مرکز مشاوره رایگان محصول دریافت کنید.

بهترین فن کویل زمینی بی صدا

نتیجه آنکه

فن کویل زمینی از دستگاه های قدیمی و پرکاربرد در تهویه مطبوع است که به کمک چیلر یا بویلر، کار می کند. این دستگاه از طریق لوله هایی، آب سرد تولید شده در چیلر و آب گرم تولید شده در بویلر را وارد خود کرده و در نهایت با عبور جریان هوا توسط فن و خنک یا گرم شدن آن، سرمایش و گرمایش را در محیط ایجاد می کند. فن کویل زمینی ساختار ساده ای دارد و در انواع مدل های پایه دار، بی پایه، روبرو زن، بالازدن، شیبدار، دولوله ای، چهار لوله ای، دکوراتیو یا توکار تولید می شود. ظرفیت های این دستگاه ها نیز متفاوت می باشند و هر کاربر باید با توجه به نیاز، بهترین فن کویل زمینی را برای خود انتخاب کند. از سویی خرید فن کویل زمینی میدیا، تاپ تهویه و برند آمریکایی کریر، می تواند تضمینی بر کارکرد طولانی و بی صدای دستگاه باشد. کارشناسان بازرگانی تاپ تهویه شما را برای اطلاع از قیمت فن کویل زمینی و خرید آن راهنمایی خواهند کرد. چنانچه مایل به بررسی کارکرد فن کویل های زمینی هستید، می توانید در این مطلب که به طور خلاصه تهیه شده است، با نحوه عملکرد فن کویل زمینی آشنا شوید.

سوالات متداول

فن کویل زمینی چگونه کار می کند؟

فن کویل زمینی دارای یک فن و تعدادی کویل (مبدل حرارتی ) است که با اتصال به یک چیلر یا بویلر که منبع تولید برودت و حرارت هستند، سرمایش و گرمایش را تامین می کند.

تفاوت مدل های فن کویل زمینی در چیست؟

فن کویل زمینی دو لوله ای و چهار لوله ای، انواع روبرو زن، بالازدن و شیبدار، انواع پایه دار و بدون پایه، فن کویل زمینی دکوراتیو و توکار انواع مدل های این دستگاه تهویه مطبوع هستند.

بررسی طرز کار فن کویل زمینی
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-202 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. ابراهیمی 2022-08-20 - 16:10 - پاسخ

    مطلب خوبی بود. شما فن کویل زمینی ۴ لوله ای موجود دارید؟

    • تاپ تهویه 2022-08-20 - 16:32 - پاسخ

      سپاس از توجهتون. بله دستگاه موجود می باشد. برای دریافت اطلاعات در زمینه خرید فن کویل می توانید با بخش بازرگانی شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 88252897-021

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.