آخرین مقالات

محصولات پرفروش

کارکرد گرمایشی روفتاپ پکیج

دستگاه روف تاپ پکیج یکی از انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که به دلیل ساختار منسجم و یکپارچه خود، انتخاب کاربران زیادی می باشد. این دستگاه به صورت ترکیبی از چیلر و هواساز است که در یک پکیج به صورت یکپارچه قرار داده شده است. روف تاپ پکیج که با نام پکیج پشت بامی هم شناخته می شود، دارای کارکرد سرمایشی و گرمایشی است. اما شاید کارکرد گرمایشی روفتاپ پکیج کمتر مورد بحث قرار گرفته و به آن پرداخته شده است. زیرا نام چیلر ذهن اکثر افراد را به سمت سرمایش و خنک کاری هدایت می کند و ممکن است اطلاعی از امکان استفاده گرمایشی از چنین دستگاهی در دست نباشد. در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم که کارکرد گرمایش روفتاپ پکیج به چه صورت است؟ و آیا همه انواع این دستگاه ها، قابلیت استفاده به صورت گرمایشی را دارا می باشند؟ آیا استفاده از گرمایش این دستگاه به صرفه است و هزینه های مصرفی آن چقدر است؟ چه اقداماتی را باید برای کارکرد گرمایشی روفتاپ پکیج انجام داد؟ در این مطلب به پاسخ این پرسش ها خواهیم پرداخت.

کارکرد گرمایشی روفتاپ پکیج چگونه است؟

گرمایش روف تاپ پکیج چگونه است؟

کارکرد گرمایشی روف تاپ پکیج را می توان به 4 مدل دسته بندی کرد که از نظر ساختار، تجهیزات مورد نیاز و نیز هزینه های مصرفی دستگاه با یکدیگر متفاوت می باشند. با توجه به میزان نیازی که به گرمایش به کمک این دستگاه نیاز است، باید روش های مناسب را برای گرمایش به کمک روف تاپ پکیج به کار گرفت. در ادامه این روش ها را معرفی کرده ایم.

روف تاپ پکیج هیت پمپ

گرمایش روف تاپ در این شیوه به کمک کمپرسور دستگاه به انجام خواهد رسید. به عبارتی سیکل سرمایش دستگاه که به کمک کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط عمل می کند، در حالت گرمایشی برعکس شده و با زیر بار رفتن کمپرسور دستگاه، امکان استفاده از گرمایش فراهم می شود. می توان با استفاده از کویل های DX یا انبساط مستقیم، انتقال گرما به کویل های هواساز دستگاه را انجام داد و به این شیوه از گرمایش روفتاپ پکیج در فصول سرد سال بهره گرفت. در این شیوه کمپرسور دستگاه با مصرف انرژی برق به کار می افتد و باید انتظار هزینه های بالای برق را از این دستگاه داشت. زیرا در مقایسه با گاز شهری که در کشور ما بسیار ارزان است، انرژی برق برای گرمایش گران بوده و شاید برای همه کاربران توجیه اقتصادی نداشته باشد.

روفتاپ پکیج هیت پمپ با کویل dx

کویل الکتریکی در روف تاپ پکیج

استفاده از کویل الکتریکی در روفتاپ پکیج یکی از راه های تامین گرمایش در این دستگاه است. کویل برقی یا کویل الکتریکی نوعی مبدل حرارتی است که انرژی برق را به گرمایش تبدیل می کند و قابل استفاده در انواع دستگاه های تهویه مطبوع می باشد. در روف تاپ پکیج می توان این کویل را به منظور استفاده از انرژی گرمایشی برای افزایش دمای محیط مورد استفاده قرار داد. استفاده از المنت های برقی در روفتاپ پکیج به دلیل بازدهی بالایی که دارد، دمای آسایش را به سرعت تامین می کند، اما باید در نظر داشت که به دلیل استفاده از انرژی برق، هزینه انرژی مصرفی آن بالا بوده و مانند دستگاه های هیت پمپ، ممکن است برای همه کاربران گزینه مناسبی نباشد.

کویل الکتریکی برای گرمایش روفتاپ پکیج

کویل با گرمایش سوخت

گرمایش در روف تاپ پکیج را می توان به کمک کویل هایی که به کمک احتراق سوخت کار می کنند، به انجام رساند. احتراق سوخت می تواند هر منبع سوختی که در دسترس است، بوده و به این ترتیب از گرمای ایجاد شده به منظور گرم کردن سیال مورد نظر بهره گرفته می شود. این سیال می تواند در نهایت برای اهداف گرمایشی انواع کاربری ها به کار برده شود.

کویل احتراقی برای گرمایش روف تاپ پکیج

کویل آب گرم در روف تاپ پکیج

استفاده از کویل آب گرم در دستگاه روف تاپ پکیج برای تامین گرمایش، متداول ترین و منطقی ترین راه برای این منظور است. دلیل این ادعا، ارزان بودن این روش به نسبت استفاده از انرژی برق و نیز ساده بودن نصب و راه اندازی آن می باشد. در فصول سرد سال، آب گرمی که توسط پکیج یا دیگ های موتورخانه تامین می شود، از طریق کویل های آب گرم به دستگاه روف تاپ پکیج وارد شده و با به گردش درآمدن هوا از روی آنها، گرمایش هوا محقق می شود. هم چنین می توان برای تامین گرمایش به کمک روف تاپ پکیج از بخار آب داغ نیز بهره گرفت. با توجه به ارزان بودن گاز شهری که برای تامین آب گرم مورد بهره قرار می گیرد، استفاده از کویل آب گرم برای کارکرد گرمایشی روفتاپ پکیج، گزینه ای مناسب و به صرفه خواهد بود.

کویل آب گرم برای گرمایش با روف تاپ پکیج

در این جدول می توانید انواع روش های استفاده از گرمایش به کمک روفتاپ پکیج را مشاهده کنید.

کارکرد گرمایشی روف تاپ پکیج جزئیات
روف تاپ پکیج هیت پمپ استفاده از کمپرسور دستگاه چیلر و به کار گیری انرژی برق برای تامین گرمایش به کمک کویل های انبساط مستقیم یا DX
المنت حرارتی استفاده از المنت یا کویل های الکتریکی برای تبدیل انرژی برق به گرما و ایجاد تهویه مطبوع گرمایشی در هواساز دستگاه روف تاپ پکیج
کویل احتراقی استفاده از انرژی حاصل از احتراق سوخت به منظور تامین گرمایش به کمک دستگاه هواساز
کویل آب گرم  استفاده از کویل های آب گرم و تامین آب آن از طریق پکیج یا بویلرهایی که در موتورخانه مستقر شده اند.

گرمایش روفتاپ پکیج خانگی

گرمایش روف تاپ پکیج خانگی به چه صورت است؟ امکان استفاده از کدام یک از روش های نام برده در منازل مسکونی وجود دارد و به صرفه خواهد بود؟ در محیط های مسکونی با توجه به نوع تاسیسات گرمایشی که می تواند استفاده از پکیج یا موتورخانه باشد، می توان از کویل های آب گرم که دارای بازدهی مناسب و هزینه کم هستند، استفاده کرد. در ظرفیت های پایین از اتصال دستگاه به روف تاپ پکیج بهره گرفته می شود و در ظرفیت های بالاتر، از دیگ یا بویلرهایی که در موتورخانه ساختمان استقرار پیدا کرده اند، استفاده می شود. به این ترتیب می توان به شکلی اقتصادی، گرمایش مطبوع به همراه تصفیه هوا، تنظیم رطوبت و گردش مناسب آن را در فصل سرد تجربه کرد. استفاده از روش های دیگر نیز می تواند در روفتاپ پکیج های خانگی مورد استفاده قرار گیرد، اما با توجه به هزینه های بیش مصرف انرژی، توجیه مالی نداشته و مورد استقبال افراد قرار نمی گیرد.

گرمایش روف تاپ پکیج خانگی

نتیجه آنکه

کارکرد گرمایشی روف تاپ پکیج به اشکال مختلفی صورت می گیرد که در تجهیزات مورد استفاده و هزینه های مصرفی با یکدیگر متفاوت می باشند. کاربران این دستگاه می توانند با توجه به میزان بودجه ای که برای گرمایش با روفتاپ پکیج در نظر دارند و نیز تاسیساتی که در ساختمان به کار رفته است، گزینه ای مناسب و کاربردی را برای این منظور انتخاب کنند. در این مطلب 4 شیوه مختلف برای گرمایش روفتاپ پکیج معرفی شد که هر یک به تجهیزات مخصوص به خود نیاز داشته و با توجه به منبع انرژی مورد استفاده، هزینه های مصرف انرژی آن نیز متغیر خواهد بود. در صورت انتخاب روشی مناسب برای گرمایش، دستگاه روف تاپ پکیج می تواند به عنوان سیستمی 4 فصل در تهویه مطبوع انواع کاربری ها، مورد استفاده قرار گرفته و کاربران از کیفیت هوای عالی به همراه دمای آسایش ایجاد شده توسط آن استفاده کنند. برای دریافت اطلاعات تخصصی تر در این حوزه و نیز نحوه خرید روف تاپ پکیج به صورت قسطی و نقد می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه تماس گرفته و مشاوره های رایگان محصول دریافت کنید. 02188252897

سوالات متداول

گرمایش روفتاپ پکیج به چه صورت است؟

گرمایش با این دستگاه تهویه مطبوع به چهار شیوه استفاده از هیت پمپ، کویل احتراقی، کویل الکتریکی و کویل آب گرم صورت می گیرد.

کدام روش گرمایش روف تاپ پکیج به صرفه تر است؟

استفاده از کویل آب گرم که به دستگاه بویلر یا پکیج متصل می شود، به دلیل ارزان بودن هزینه های گاز شهری در کشور ما مناسب تر است.

گرمایش روفتاپ پکیج خانگی چگونه است؟

روف تاپ پکیج خانگی با توجه به ظرفیت دستگاه و تاسیسات ساختمان می تواند به شیوه های مختلفی گرمایش را تامین کند. اما اقتصادی ترین و مرسوم ترین روش استفاده از کویل آب گرم است.

کارکرد گرمایشی روف تاپ پکیج
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-09بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.