ترموستات فن کویل چیست؟

فن کویل ها به عنوان یکی از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی که در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، دارای بخش های متعددی می باشند. یکی از این قسمت ها، ترموستات نام دارد که در این دستگاه وظیفه مهم کنترل دما را به عهده دارد. ترموستات فن کویل را با نام دماسنج نیز می شناسند و باید آن را از تجهیزات کنترلی دستگاه برشمرد که در صرفه جویی در انرژی، نقش بسیار مهمی دارد. نحوه عملکرد ترموستات فن کویل و نقشی که در این دستگاه تهویه مطبوع ایفا می کند، مطلبی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم. لازم به ذکر است که کلیه دستگاه های فن کویل سقفی توکار، کاستی، زمینی، دیواری و … مجهز به این قطعه بوده و شیوه کار در همه انواع مدل این تجهیز سرمایشی و گرمایشی، یکسان می باشد.

ترموستات فن کویل چیست؟

طرز کار ترموستات فن کویل

نقش ترموستات فن کویل به عنوان دماسنج در دستگاه های تهویه مطبوع، بسیار حیاتی است. به طوری که اگر دستگاه به ترموستات خراب یا تقلبی که به درستی نقش خود را ایفا نکند، مجهز شود، بخش زیادی از هزینه و انرژی صرف شده برای تهویه مطبوع به هدر رفته و کاربران از دستگاه خود رضایت نخواهند داشت. طرز کار ترموستات در فن کویل ها به این شکل است که از پس شروع به کار دستگاه فن کویل و رساندن دمای محیط به دمای ایده آل کاربر، باید به نحوی دستگاه را از ایجاد شرایط مطلوب مطلع نمود. در غیر این صورت فن کویل به کار خود ادامه داده و دمای محیط از شرایط درخواستی کاربر خارج می شود. نحوه عملکرد ترموستات فن کویل به عنوان نوعی حس گر دماست که با سنجش کار دستگاه فن کویل و نظارت بر آن، شرایط دمایی را همواره متناسب با درخواست کاربران حفظ می کند. به این معنا که در زمان نیاز، به فن کویل دستور شروع به کار برای ایجاد دمای درخواستی را می دهد و در زمانی که دمای مطلوب ایجاد شد، دستور قطع کارکرد را به فن کویل ارسال می کند. به این شیوه ضمن جلوگیری از کارکرد اضافی دستگاه، آسایش دمایی را برای کاربران به همراه خواهد آورد. به طور کلی سه روش برای تنظیم دمای محیط به کمک ترموستات فن کویل وجود دارد که در این بخش به آنها پرداخته شده است.

روش کنترل فن

نحوه عملکرد ترموستات فن کویل به این روش، با نظارت بر عملکرد فن دستگاه صورت می گیرد و زمانی که دمای اتاق با آنچه مد نظر کاربر بوده، مطابقت پیدا کرد، دستور قطع عملکرد فن را صادر می کند. به این شیوه فن کویل، هوادهی را متوقف کرده و دمای محیط در شرایط ایجاد شده، ثابت باقی خواهد ماند. این روش، از ساده ترین و ارزان ترین شیوه های کارکرد ترموستات فن کویل است و باید اشاره کرد که در این شیوه، دقت عمل فن کویل در ایجاد دمای آسایش پایین خواهد بود.

روش کنترل شیر برقی و فن

ترموستات فن کویل در این روش، علاوه بر کنترل فن، جریان آبی که در لوله های فن کویل وجود دارد را نیز کنترل خواهد کرد. در این روش میزان جریان عبوری از کویل های دستگاه، با توجه به نیاز کاربر خواهد بود و نتیجه کار ترموستات در این روش، برای کاربر مناسب تر می باشد. باید اشاره کرد که هزینه راه اندازی این سیستم متناسب با فناوری های پیشرفته تر، گران تر است.

روش کنترل شیر PICV

دقیق ترین روش کنترل ترموستات فن کویل را باید این مدل دانست که با استفاده از کنترل محرک شیر PICV و موتور فن، می تواند ضمن تامین دمای آسایش، جریان هوا را به شکلی متناسب توزیع کرده و از ایجاد اختلاف فشار در توزیع هوا پیش گیری خواهد کرد. این شیوه منجر به صرفه جویی در هزینه های مصرفی دستگاه خواهد شد و کمترین اتلاف انرژی را خواهد داشت. شیر PICV که به شیر کنترل مستقل از فشار نیز شهرت دارد، وظیفه تنظیم جریان هوا و بالانس کردن یکنواخت آن در همه بخش ها را به عهده دارد. ترموستات با کنترل کردن این بخش از دستگاه، می تواند ضمن تنظیم دمای آسایش کاربر، از ایجاد اختلاف فشار در واحدهای محتلف پیش گیری کرده و تهویه مطبوعی با جریان یکنواخت را ایجاد کند.

شیر مستقل از فشار فن کویل

انواع مدل ترموستات در فن کویل ها

انواع ترموستات فن کویل را باید در دو دسته دیجیتال و آنالوگ قرار داد. این دو نوع متفاوت، اگرچه در فناوری های ساخت با یکدیگر متفاوت می باشند، اما در نهایت به دنبال یک هدف و آن هم تنظیم و نظارت بر عملکرد دستگاه فن کویل فعالیت می کنند. توضیحی مختصر از این دو مدل ترموستات در فن کویل ها در ادامه آورده شده است.

انواع مدل ترموستات فن کویل

ترموستات آنالوگ فن کویل

اولین نوع ترموستات فن کویل را باید نوع آنالوگ یا مکانیکی دانست که از ساختاری ساده بهره برده و از نظر اقتصادی برای کاربران به صرفه خواهد بود. اغلب ترموستات آنالوگ که با نام الکترومکانیکی هم شناخته می شود، را در هتل ها، مراکز آموزشی، ادارات و حتی منازل مسکونی دیده ایم. این ترموستات ها دقت پایین تری به نسبت انواع دیجیتال داشته و به صورت مکانیکی عمل تنظیم دمای فن کویل را به انجام می رسانند. از سویی برای مصرف کننده صرفه اقتصادی بیش تری داشته و به همین دلیل، هنوز هم جایگاه خود را در برخی کاربری ها حفظ کرده اند. ترموستات آنالوگ فن کویل فاقد صفحه نمایش برای نشان  دادن درجه حرارت است و از نظر شکل ظاهری، می توان این مورد را تفاوت بین انواع مدل ترموستات در فن کویل ها دانست.

معرفی ترموستات فن کویل

ترموستات دیجیتال فن کویل

انواع ترموستات دیجیتال فن کویل، به صورت دیجیتالی کار کرده و دارای صفحه نمایش می باشند. این ترموستات ها، از دقت بالاتری بهره می برند و می توان آنها را به سیستم هوشمند ساختمان متصل نمود. شیوه کار ترموستات دیجیتال به این شکل است که کاربر، دمای مورد نظر خود را در دستگاه وارد می کند و ترموستات، دمای محیط را با درخواست کاربر می سنجد. سپس برای از بین بردن این اختلاف دما، به فن کویل دستور سرمایش یا گرمایش را می دهد. این ترموستات ها ظاهر مدرن تری دارند و می توان به آنها برنامه از پیش تعیین شده برای تنظیم دمای واحدها را ارائه کرد. برای خرید فن کویل به همراه ترموستات های مدرن به همراه گارانتی، می توانید به سایت تاپ تهویه مراجعه کنید. این مرکز تولید کننده و وارد کننده انواع فن کویل های دیواری، زمینی، سقفی توکار، کاستی و داکت فن کویل است و امکان خرید قسطی دستگاه ها را نیز برای شما فراهم آورده است.

ترموستات دیجیتال فن کویل

در این جدول می توانید انواع ترموستات فن کویل را به همراه تفاوت های آشنا مشاهده کنید.

ترموستات آنالوگ ترموستات دیجیتال
تنظیم دما به صورت مکانیکی تنظیم دما به صورت دیجیتال
ساختاری ساده و قیمت مقرون به صرفه دارای صفحه نمایش برای تنظیم دما
دقت پایین در تنظیم دمای واحد قابل اتصال به سیستم هوشمند ساختمان
امکان برنامه ریزی ترموستات برای تنظیم دما
دقت بالا

نحوه سیم کشی ترموستات فن کویل

سیم کشی ترموستات فن کویل یکی از مهم ترین و حساس ترین بخش های این کار است که باید توسط برق کاران ماهر و آشنا به دستگاه به انجام برسد. سیم کشی غیر اصولی این بخش از دستگاه، می تواند ضمن وارد شدن آسیب به فن کویل، سبب کارکرد نادرست آن شود. نحوه سیم کشی فن کویل باید با توجه به نوع دستگاه، ظرفیت هوادهی و اطلاعات کاتالوگ آن صورت گیرد. نوع ترموستات فن کویل نیز در نحوه سیم  کشی و اجرای درست آن تاثیر شایانی دارد. نحوه سیم کشی ترموستات فن کویل با قطع کردن جریان برق آغاز شود تا خطرات ناشی از برق گرفتگی به حداقل برسد. این مساله امری بسیار تخصصی و حساس است و باید توسط متخصصان این بخش صورت گیرد.

نحوه سیم کشی ترموستات فن کویل

نحوه تنظیم ترموستات فن کویل

انواع ترموستات، نحوه تنظیم مشابهی دارند و اکثر آنها را می توان با یادگیری اصول اولیه، به طور کامل تنظیم نمود. شیوه تنظیم دماسنج فن کویل به این شکل است که شما می توانید آن را برای سرمایش، گرمایش و یا استفاده از فن تنظیم نمایید. حالت سرمایش یا گرمایش ترموستات فن کویل به این شکل است که عددی بر روی صفحه دستگاه ظاهر می شود که شما می توانید با کم و زیاد کردن آن، دمای ایده آل خود را تنظیم نمایید. از سویی می توان با تنظیم کردن فن ترموستات بر روی میزان گردش هوای دلخواه، میزان گردش فن و الکتروموتور را تنظیم نمود. در اکثر ترموستات ها، گزینه ای به نام اتوماتیک بر روی فن وجود دارد که به معنای تنظیم خودکار گردش فن می باشد. حالت خودکار برای فن می تواند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

در ترموستات های مکانیکی که فاقد صفحه نمایش می باشند، می توان به صورت مکانیکی دمای مورد نظر را در حالت سرمایش یا گرمایش تنظیم کرده و ترموستات این دستور را برای اجرا به فن کویل می دهد. نحوه تنظیم ترموستات فن کویل با شناخت نوع آن به سادگی صورت می گیرد و کاربری آن برای همه افراد آسان می باشد.

محل مناسب نصب ترموستات فن کویل

نصب ترموستات فن کویل باید در محیط های مشخصی به انجام برسد تا اشتباه در اندازه گیری دمای محیط را به حداقل رسانده و شرایط محیطی در این اندازه گیری تاثیر نداشته باشند. در ادامه به برخی از مهم ترین فاکتورهایی که باید در انتخاب محل مناسب نصب ترموستات فن کویل در نظر گرفته شود، پرداخته شده است.

  • نصب ترموستات باید در مکانی دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرد. در غیر این صورت ممکن است گرم شدن بیش از اندازه ترموستات دستگاه، در میزان اندازه گیری دمای محیط تاثیر داشته باشد.
  • نصب ترموستات دستگاه نباید در محیط بالای فن کویل باشد و این مساله بیش تر برای فن کویل زمینی مطرح است. زیرا در انواع دیگر فضایی برای نصب ترموستات بالای فن کویل وجود ندارد.
  • بهترین فاصله برای نصب ترموستات فن کویل از زمین، 120 الی 150 سانتی متر است.
  • ترموستات دستگاه را در مجاورت وسایل تولید کننده برودت و حرارت نصب نکنید. از جمله مهم ترین این وسایل می توان به اجاق گاز، لوله های آب گرم که از دیوار های ساختمان عبور می کنند و … اشاره کرد.
  • نصب ترموستات دستگاه در مکان هایی که در مجاورت جریان مستقیم هوا هستند، مناسب نیست. به عنوان مثال نزدیکی پنجره و در که جریان هوا به طور مستقیم در حرکت است، فضای مناسبی برای نصب ترموستات نیست.

محل نصب ترموستات فن کویل

قیمت ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل در انواع مدل ها و برندهای متنوع، در بازار موجود می باشد. قیمت ترموستات فن کویل با توجه به شرکت تولید کننده، نوع آن و دیگر فاکتورهای تخصصی، تعیین می شود. دارندگان دستگاه های فن کویل باید ابتدا نوع دستگاه، ظرفیت وهوادهی و نوع اتصالات برقی آن را دانسته و سپس اقدام به خرید ترموستات متناسب با نوع دستگاه خود کنند. به عنوان مثال نوع قیمت ترموستات فن کویل زمینی با نوع سقفی توکار متفاوت خواهد بود. برای خرید این قسمت از دستگاه فن کویل می توانید به مراکز معتبر که عرضه کننده ترموستات های با کیفیت هستند، مراجعه کرده و پس از بررسی تخصصی و دریافت مشاوره از مشاوران، اقدام به تهیه نمایید.

نتیجه آنکه

نحوه عملکرد ترموستات فن کویل به عنوان بخش کنترلی دستگاه، تنظیم دمای محیط متناسب با خواسته کاربر است. برای این منظور ترموستات دمای درخواستی کاربر را با دمای ایجاد شده توسط دستگاه فن کویل مقایسه کرده و تا زمان ایجاد آسایش حرارتی، دستگاه را وادار به کار می کند. هر زمان که دمای مورد نظر ایجاد شد، ترموستات از ادامه کار فن کویل جلوگیری خواهد کرد. به این ترتیب ضمن کمک به ایجاد دمای مطلوب، از کار کردن اضافی دستگاه سرمایشی و گرمایشی پیش گیری خواهد کرد. ترموستات ها در کنار کنترل عملکرد دستگاه، نقش مهمی در کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژی ایفا می کنند. تنظیم و کارکردن ترموستات فن کویل، کاری ساده است و کاربران می توانند به آسانی تنظیم دمای واحد خود را به انجام برسانند. برای اطلاعات بیش تر در این مورد، مراجعه به کاتالوگ دستگاه خریداری شده، موثر خواهد بود.

سوالات متداول

انواع ترموستات فن کویل کدام است؟

ترموستات فن کویل در دو نوع آنالوگ و دیجیتال تولید می شود که انواع آنالوگ به صورت مکانیکی و انواع دیجیتال با استفاده از صفحه نمایش و به شکل دیجیتالی تنظیم دمای محیط را به انجام می رسانند.

چگونه ترموستات را تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم ترموستات فن کویل با توجه به نوع دستگاه که می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد، متغیر است. برای این منظور کافی است دمای مورد نظر را بر روی ترموستات تنظیم کرده و دستگاه به صورت خودکار، دمای محیط را به شرایط درخواستی شما خواهد رساند.

قیمت ترموستات فن کویل چقدر است؟

قیمت ترموستات فن کویل با توجه به نوع آن، نوع دستگاه فن کویل، ظرفیت هوادهی، برند تولید کننده و کیفیت آن تعیین می شود.

 

بررسی نحوه تنظیم ترموستات فن کویل
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-22بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.