نصب فن کویل زمینی

فن کویل ها دستگاه هایی سرمایشی و گرمایشی هستند که در انواع مدل های زمینی، دیواری، کاستی، سقفی توکار و … تولید شده و مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند. فن کویل زمینی به دلیل مزیت هایی نظیر نصب ساده، قیمت مناسب، سرویس و تعمیر آسان و برخی فاکتورهای تخصصی دیگر، جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان به ویژه در محیط های اداری و شرکتی پیدا کرده است. نحوه نصب فن کویل زمینی به نسبت دیگر انواع این دستگاه، ساده است، زیرا کلیه اتصالات آن در زمین اتفاق افتاده و برای نصاب فن کویل، به آسانی انجام خواهد شد. این در حالی است که مدل هایی مانند فن کویل سقفی توکار، به دلیل استقرار در سقف کاذب با سختی های در نصب و نگه داری همراه است. در این مطلب قصد داریم به بررسی نصب فن کویل زمینی بپردازیم تا با جزئیات این فرآیند و شیوه راه اندازی آن آشنا شوید.

بررسی نصب فن کویل زمینی

آموزش نصب فن کویل زمینی

نحوه نصب فن کویل زمینی در عین ساده بودن، نکات مهمی دارد که لازم است دارندگان این دستگاه به آن توجه کنند. اگرچه در این بخش به بررسی آموزش نصب فن کویل زمینی می پردازیم، اما در نظر داشته باشید که این کار باید توسط متخصصان حرفه ای به انجام برسد و از نصب دستگاه در صورت نداشتن دانش و تجربه در این حوزه پرهیز کنید. در بررسی آموزش نصب فن کویل زمینی باید گام های زیر برداشته شود:

جانمایی فن کویل

محل مناسب نصب فن کویل، اولین اقدامی است که باید صورت گیرد تا دستگاه بالاترین راندمان را داشته باشد. در انتخاب این محل و جانمایی فن کویل، باید به موارد زیر توجه شود:

 • دستگاه از تابش مستقیم نور خورشید به دور باشد.
 • از نصب فن کویل زمینی در کنار دیگر دستگاه های گرمایشی خودداری کنید.
 • استحکام دیوار برای نگه داری دستگاه مورد بررسی قرار گیرد تا حین کار، دچار لرزش و مشکلات دیگر نشود.
 • از نصب فن کویل در مکان هایی که امکان گردش هوا به درستی وجود ندارد و یا مانعی برای این گردش ایجاد می شود، بپرهیزید. از جمله رایج ترین مکان هایی که این مشکل را دارند، مکان هایی است که پرده در آن نصب شده و فن کویل در زیر آن واقع می شود. در این صورت گردش هوا به درستی صورت نخواهد گرفت.
 • مکان هایی که در معرض رطوبت بالا و یا بخارات گرم هستند، برای نصب فن کویل مناسب نمی باشند. مهم ترین فضاهایی که در این بخش می توان به آن اشاره کرد، آشپزخانه و در نزدیکی گاز و یا کارگاه های صنعتی و در نزدکی ماشین آلاتی است که گرما و رطوبت تولید می کنند.

با در نظر گرفتن این فاکتورها، بهترین جانمایی فن کویل توسط متخصصان صورت گرفته و برای نصب و راه اندازی آن، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

جانمایی فن کویل زمینی

نکات مهم جانمایی فن کویل زمینی در این جدول آورده شده است.

نکات مهم جانمایی دستگاه فن کویل جزئیات
در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی دوری از تابش مستقیم خورشید
عدم مجاورت با دیگر دستگاه های گرمایشی

نصب دستگاه با فاصله کافی از دستگاه های گرمایشی دیگر

دوری از وسایل تولید کننده گرما به ویژه در محیط های صنعتی

دوری از دستگاه های تولید کننده رطوبت

در نظر گرفتن امکان گردش هوا در فن کویل

محل نصب باید به گونه ای جانمایی شود که هیچ مانعی بر سر راه گردش هوا و پرتاب باد فن کویل ایجاد نشود. از مهم ترین موارد می توان به پرده، وسایل منزل نظیر مبل، تخت و … اشاره کرد.

آماده سازی فن کویل زمینی برای نصب

بعد از انتخاب محل نصب دستگاه، زمان آماده سازی فن کویل برای جانمایی در محل است. برای این منظور کافی است دستگاه را از جعبه خارج کرده و از سالم بودن ظاهری آن اطمینان حاصل کنید. در مرحله برای راه اندازی فن کویل زمینی، باید کابینت آن را جداکرده و ابتدا بخش داخلی آن را نصب کنید. این کار باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد تا به یونیت تهویه مطبوع شما آسیبی وارد نشود. کابینت فن کویل توسط پیچ هایی باز می شود و بعد از آن نصب بخش داخلی و سپس کابینت آن صورت می گیرد.

نحوه تنظیم فن کویل زمینی

نصب فن کویل زمینی با اتصال پایه هایی که در بسته بندی آن قرار دارند، آغاز می شود و به این شیوه دستگاه روی زمین استقرار پیدا می کند. از سویی فن کویل را باید به دیوار نیز متصل کرد که با پیچ شدن آن به دیوار این اتفاق خواهد افتاد. اتصالات آب فن کویل باید به درستی و با حوصله زیاد انجام شود و بعد از آن به سراغ اتصالات برقی دستگاه روید. چگونگی این اتصالات، در کاتالوگ دستگاه به طور کامل توضیح داده شده است و برای هر فن کویل زمینی، باید به مشخصات و توضیحات اختصاصی آن مراجعه کرد.

نحوه تنظیم فن کویل زمینی و نصب آن، با اتصال دادن کابینت به انتها می رسد و دستگاه قابلیت استفاده را خواهد داشت. این اتصال به کمک پیچ هایی صورت می گیرد که کابینت را به بدنه داخلی متصل می کند.

لوله کشی آب ورودی و خروجی

فن کویل ها به کمک لوله کشی های آب که از طریق چیلر هواخنک، آب خنک یا چیلر جذبی و یا پکیج به آنها می رسد، تهویه مطبوع را به واحد می رسانند. در هنگام نصب فن کویل زمینی باید به لوله کشی های آب ورودی و خروجی دستگاه توجه ویژه شود. در فن کویل زمینی این لوله کشی ها از روی زمین به دستگاه متصل می شود و جهت آن در زمان ساخت فنکویل، مشخص شده است. مواردی که در زمان لوله کشی آب ورودی و خروجی باید به آن اشاره شود، عبارت است از:

 • اتصال درست لوله کشی ها به دستگاه، به نحوی که هیچ نوع فشار اضافی به آنها وارد نشود.
 • توجه دقیق به محل اتصالات به منظور عدم نشتی آب و درزگیری مناسب آن
 • عایق کردن کل مسیر لوله کشی های به منظور کاهش هدر رفت انرژی و نیز حفظ ایمنی این لوله ها

بررسی اتصالات لوله های فن کویل

طریقه نصب فن کویل زمینی توکار

فن کویل زمینی توکار یا دکوراتیو، یکی از مدل های این دستگاه است که در صورت نبود فضای کافی برای استقرار دستگاه بر روی زمین و موجود بودن شرایط برای نصب داخل دیوار، از آن استفاده می شود. طریقه نصب فن کویل زمینی دکوراتیو یا توکار، مشابه با انواع زمینی روکار است و کلیه مراحل باید به همان شیوه و با دقت بالا به انجام برسد. توجه به جهت لوله کشی های دستگاه در زمان نصب و نیز عایق سازی های لازم جهت جلوگیری از نشتی و هدررفتن انرژی از اهمیت بالایی در نصب فنکویل برخوردار است. فن کویل زمینی دکوراتیو کریر یکی از مدل های جدید این نوع از دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است و به دلیل زیبایی ظاهری که دارد و عدم اشغال فضا، به شدت پرطرفدار شده است.

نصب فن کویل زمینی دکوراتیو

هزینه نصب فن کویل زمینی

قیمت نصب فن کویل زمینی و راه اندازی این دستگاه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و نمی توان رقم ثابت و مشخصی را برای آن تعیین نمود. مهم ترین شاخصی که در بررسی هزینه نصب فن کویل زمینی به آن پرداخته می شود، نوع لوله کشی هایی است که انجام می شود. این بخش از نصب و راه اندازی در دستگاه های فن کویل کویل زمینی، بیش ترین زمان را از نصاب فن کویل گرفته و فاکتوری است که کاملا به نوع فن کویل خریداری شده توسط شما و شرایط ساختمان بستگی دارد. خوشبختانه این نوع از دستگاه فنکویل، در بین دیگر مدل ها، نصب ساده تری دارد و به دلیل اینکه بر روی زمین نصب می شود، هزینه های اضافی ناشی از کانال کشی که در فن کویل سقفی وجود دارد، را شامل نخواهد شد.

نصاب فن کویل برای دستگاه های توکار، هزینه بیش تری دریافت خواهد کرد. زیرا این دستگاه ها به صورت داخلی نصب شده و دقت و حوصله بیش تری در راه اندازی آنها نیاز خواهد بود. ظرفیت دستگاه های فن کویل زمینی، شرکت تولید کننده و مدت زمانی که راه اندازی دستگاه خواهد برد، در هزینه های نصب تاثیر خواهد داشت. اما به صورت کلی هزینه نصب فن کویل زمینی به نسبت دیگر مدل ها، ارزان تر بوده و برای مصرف کننده به صرفه خواهد بود.

نصب فن کویل مدیا

فن کویل زمینی مدیا یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های تهویه مطبوع در کشور ماست که به دلیل کیفیت بالایی که در ساخت قطعات آن وجود دارد و نیز قیمت بسیار اقتصادی و مناسب، جایگاه ویژه ای در بین کاربران مسکونی، تجاری، اداری و حتی کاربران مکان های صنعتی پیدا کرده است. نصب فن کویل مدیا به دلیل ساختار ساده ای که دارد، بسیار آسان بوده و زمان کوتاهی را از متخصصان این حوزه خواهد گرفت. هم چنین در صورت داشتن خدمات پس از فروش دستگاه، می توانید با خیالی آسوده برای زمان طولانی از آن استفاده کنید. البته این در شرایطی است که فن کویل مدیا را از مرکزی تهیه کنید که دستگاه را با گارانتی به شما تحویل دهد. شرکت تاپ تهویه که از وارد کنندگان محصولات میدیا چین در ایران است، کلیه فن کویل های خود را با ضمانت پس از فروش و حتی به صورت قسطی در اختیار مصرف کنندگان عزیز می گذارد. هم چنین برای نصب فن کویل مدیا به بهترین شکل راهنمایی تان کرده و متخصصان خبره ای را به شما معرفی خواهد کرد.

نحوه نصب فن کویل مدیا

راهنمای نصب فن کویل

خدمات نصب فن کویل زمینی، به طور کلی شامل جانمایی فن کویل، تحویل گرفتن دستگاه و جعبه گشایی آن، جداسازی کابینت از بخش داخلی، اتصال دادن پایه دستگاه به زمین و استقرار بدنه به آن، نصب پیچ های پشتی به دیوار و اتصال دستگاه به آن و در نهایت نصب کابینت آن است. به منظور آنکه راهنمای نصب فن کویل را کامل کنیم، توصیه می شود که موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • نصب فن کویل زمینی و به طور کلی کلیه دستگاه های تهویه مطبوع، امری تخصصی و بسیار حساس است. به همین دلیل توصیه می شود که تنها از نصاب فن کویل حرفه ای برای راه اندازی آن بهره گیرید.
 • اطمینان از سلامت دستگاه فن کویل و موجود بودن همه قطعات سفارش داده شده، باید در زمان باز کردن جعبه آن صورت گیرد تا در صورت بروز هر مشکلی در زمان نصب فن کویل زمینی، بتوان اقدام لازم را انجام داد.
 • ولتاژ فن کویل بر روی آن درج شده و لازم است تا در زمان نصب، به همخوانی این ولتاژ با میزان ورودی به دستگاه توجه شود.
 • نصب فن کویل دیواری را بعد از کلیه جوشکاری های مورد نیاز در بناهای در حال ساخت یا تعمیر انجام دهید. زیرا برخورد مواد مذاب با بدنه دستگاه می تواند خسارات گران قیمتی را به شما تحمیل کند.
 • در ادامه بررسی راهنمای نصب فن کویل، باید به اطمینان از کارکرد درست آن بعد از نصب اشاره کرد. توصیه می شود که دستگاه در حالت سرمایش و گرمایش مورد بررسی قرار گرفته و اطمینان از درست بودن خدمات نصب فن کویل صورت گیرد.

راهنمای نصب فن کویل زمینی

در این جدول می توانید در یک نگاه کلی، مهم ترین موارد نصب فن کویل زمینی را مشاهده کنید.

نکات مهم نصب فن کویل جزئیات
جانمایی انتخاب بهترین مکان نصب دستگاه با توجه به شرایط محیطی نظیر تابش خورشید، استقرار دیگر دستگاه های مولد گرما، دستگاه های تولید کننده رطوبت، دوری از عوامل مهار کننده گردش هوا نظیر پرده
تحویل دستگاه بررسی سالم بودن تمامی بخش های دستگاه و تحویل گرفتن همه قسمت های سفارش داده شده
نصب بخش داخلی جداسازی کابینت از بخش داخلی، نصب پایه ها بر روی زمین، سوراخ کردن دیوار به منظور نصب دستگاه، پیچ کردن دستگاه به پایه های زمینی و قسمت تعبیه شده در دیوار
اتصالات بررسی اتصالات آب و برق دستگاه، تنظیم و اجرای لوله کشی های گرم و سرد
نصب کابینت اتصال کابینت به بدنه نصب شده توسط پیچ های تعبیه شده
بررسی نهایی راه اندازی دستگاه و اطمینان از کارکرد درست آن

نتیجه آنکه

نحوه نصب فن کویل زمینی دارای مراحل و نکاتی است که در این مطلب به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. کلیه این مراحل، اگرچه بسیار ساده است، اما باید توسط نصاب فن کویل که برای این موضوع آموزش دیده است، صورت گیرد تا کوچک ترین آسیبی به واحد سرمایشی و گرمایشی شما وارد نشود. قیمت نصب فن کویل زمینی با توجه به نوع لوله کشی ها، ظرفیت و ابعاد دستگاه، نوع آن که می تواند روکار یا توکار باشد، مساحت ساختمان و تعداد فن کویل ها متغیر است. با این حال نصب فن کویل زمینی به دلیل سادگی ساختار و استقرار بر روی زمین، از ارزان قیمت ترین انواع نصب و راه اندازی دستگاه های تهویه مطبوع است. برای نصب فن کویل زمینی و دیگر دستگاه های سرمایش و گرمایش، می توانید با کارشناسان بازرگانی سایت تاپ تهویه در تماس باشید و مشاوره رایگان محصول و دیگر خدمات خود را دریافت کنید. هم چنین امکان خرید فن کویل زمینی به صورت قسطی در این مرکز فراهم شده تا رفاه کاربران از هر حیث فراهم گردد.

سوالات متداول

فن کویل زمینی به چه صورت نصب می شود؟

پس از جانمایی فن کویل در بهترن مکان نصب، ابتدا بدنه را از بخش داخلی جدا کرده و با اعمال اتصالات آب، برق و لوله کشی ها، دستگاه را بر روی پایه و به دیوار پیچ می کنیم.  در نهایت نیز کابینت فن کویل زمینی را به بخش داخلی توسط پیچ، متصل خواهیم کرد.

محل مناسب نصب فن کویل زمینی کجاست؟

انتخاب محل نصب فنکویل زمینی باید با در نظر گرفتن دوری از نور مستقیم خورشید، گرمای دیگر دستگاه های تهویه، دستگاه های تولید کننده بخار، پخش کننده روغن و رطوبت زا صورت گیرد. هم چنین هر مانعی که  در مسیر گردش هوای دستگاه باشد، باید از آن دور باشد.

قیمت نصب فن کویل زمینی چقدر است؟

قیمت نصب این دستگاه با توجه به ظرفیت و ابعاد آن، نوع لوله کشی ها، برند تولید کننده، مساحت بنا و تعداد دستگاه هایی که استفاده می شود، متغیر است. برای استعلام قیمت نصب فن کویل زمینی با کارشناسان بازرگانی تاپ تهویه در تماس باشید.

 

فیلم اموزشی فن کویل

 

نحوه نصب فن کویل زمینی چگونه است؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-172 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. فرامرز صارم 2022-11-14 - 11:58 - پاسخ

  نصب فن کویل زمینی رو خودتون انجام می دین؟

  • تاپ تهویه 2022-11-14 - 15:33 - پاسخ

   سلام. بله در صورت تهیه دستگاه، نصب آن نیز انجام خواهد شد.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.