آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سرویس و نگهداری فن کویل

دستگاه فن کویل بخشی از سیستم های تهویه مطبوع است که در داخل واحد ها نصب شده و وظیفه انتقال هوای گرم تولید شده توسط بویلر یا هوای خنک تولید شده توسط چیلر را به آنها دارد. این دستگاه در انواع مدل های فن کویل زمینی، سقفی توکار، داکت فن کویل، دیواری و سقفی کاستی موجود است. برای آنکه فن کویل ها به درستی کار کرده و تهویه مطبوع به معنای واقعی را در محیط ایجاد کنند، نیاز به سرویس های منظم دارند. روش و نحوه سرویس فن کویل، دارای مراحلی است که در این مطلب سعی شده به طور جامع به بررسی آن پرداخته شود. نحوه سرویس فن کویل زمینی به طور مشخص در این مطلب مورد تحلیل قرار خواهد گرفت تا دارندگان این دستگاه در صورت بروز مشکل در دستگاه خود، بتوانند اقدام درستی انجام دهند.

نحوه سرویس فن کویل چگونه است؟

آموزش سرویس فن کویل زمینی

نحوه تنظیم فن کویل زمینی برای کارکرد درست، بسیار ساده است و با شناخت بخش های مختلف این دستگاه می توان به سادگی عیب یابی و یا سرویس های آن را انجام داد. برخی از دارندگان این دستگاه های تهویه مطبوع گمان می کنند که تنها زمانی که دستگاه آسیب دید و به درستی کار نکرد، باید به فکر سرویس آن باشند. اما واقعیت این است که آموزش سرویس فن کویل زمینی به این منظور در اختیار کاربران قرار می گیرد که بتوانند به درستی از دستگاه نگه داری کرده و با انجام سرویس های منظم، از بروز بسیاری از مشکلات پیش گیری کنند. آموزش سرویس فن کویل زمینی و نحوه انجام آن در بخش های مختلف این دستگاه نظیر فن، کویل، فیلتر، بخش برقی دستگاه و موتور صورت می گیرد. با چک کردن مداوم این قسمت ها و تعمیر و سرویس ها آنها در صورت لزوم، می توانید برای مدت طولانی از دستگاه فن کویل خود استفاده کنید.

آموزش سرویس فن کویل زمینی

مراحل سرویس و تعمیر فن کویل

نحوه سرویس فن کویل زمینی شامل مراحلی است که به بخش های مختلف دستگاه مربوط می شود. این دستگاه شامل بخش هایی نظیر فن، کویل یا مبدل حرارتی، فیلتر و سیستم برق رسانی است که نیاز به نگهداری منظم و دوره ای دارند. در ادامه در مورد هر یک از این بخش ها و مشکلات رایجی که در آنها ایجاد خواهد شد و نیز نحوه حل کردن آن صحبت کرده ایم.

سرویس فیلتر فن کویل

تهویه مطبوع با هدف از بین بردن آلودگی ها و فیلتر کردن هوا فعالیت می کند و این وظیفه در فن کویل ها به عهده فیلتر می باشد. سرویس فیلتر فن کویل به دلیل نقش مهمی که  در جداسازی ذرات معلق، آلاینده ها و … دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. چنان چه فیلتر دستگاه دچار گرفتگی شده و به موقع سرویس نشود، مشکلاتی در جریان یافتن هوا بروز خواهد کرد و از کیفیت هوای خروجی و شدت آن کاسته خواهد شد. به همین دلیل یکی از مهم ترین بخش های سرویس فن کویل زمینی را باید تمیز و یا تعویض کردن فن کویل عنوان کرد. زمان تعویض و یا سرویس فیلتر فن کویل زمینی با توجه به نوع فیلتر و مکان استفاده از آن، متغیر است.

سرویس فیلتر فن کویل زمینی

سرویس فیلتر فن کویل جزئیات
بررسی فیلتر دستگاه  بازبینی فیلتر دستگاه به منظور شست و شو و یا تعویض با هدف بالا رفتن سرعت وزش باد، بهبود کیفیت هوای خروجی

 

سرویس و تعمیر کویل فن کوئل

کویل یا مبدل حرارتی در فن کویل ها وظیفه انتقال حرارت یا برودت را به عهده دارد و اگر باد خروجی از دستگاه، دمای مورد نظر را ندارد، سرویس این بخش در گزینه های پیش روی متخصصان قرار می گیرد. کویل ها تعدادی لوله های مسی هستند که آب یا مبرد درون آن به گردش درآمده و با جریان یافتن هوا بر روی آن، دمای مورد نظر ایجاد می شود. این لوله ها نیاز به سرویس های منظم داشته تا به بهترین شکل فعالیت کنند. در بررسی نحوه سرویس فن کویل زمینی، لازم است تا نگاهی به این بخش از دستگاه انداخته شود.

بررسی کویل ها در فن کویل زمینی

باد خروجی فن کویل ها باید دمای مورد نظر کاربر را تامین سازد. زمانی که دستگاه باد می زند، اما دمای آن با درخواست کاربر هماهنگ نیست، در ابتدا باید نسبت به جریان یافتن صحیح آب در لوله های کویل، اطمینان حاصل کرد. لوله ها باید در اندازه درست، بدون پیچ خوردگی و تاشدگی به دستگاه اتصال پیدا کنند. زمانی که این اتصال به درستی برقرار نیست و یا گرفتگی در محل لوله های کویل ایجاد شده است، سرویس و تعمیر کویل فن کویل مطرح می شود. راه حل هایی که در این بخش می تواند موثر باشد، عبارت است از:

هواگیری فن کویل زمینی: ممکن است در مسیر لوله ها، جریان هوا ورود پیدا کرده باشد که مانع از جریان یافتن روان و کامل آب در لوله ها می شود. در این صورت باید با هواگیری فن کویل، نسبت به حل این مشکل اقدام کرد. در مطلبی با عنوان چگونه فن کویل را هواگیری کنیم؟ به طور مفصل به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

گرفتگی لوله های ورودی و خروجی: یکی از مشکلات شایع فن کویل زمینی، گرفتگی لوله های ورودی و خروجی آن است. در این صورت بهتر است با تعویض شلنگ ها در محل اتصال و انتخاب شلنگی با اندازه مناسب، نسبت به سرویش فن کویل زمینی اقدام کنید.

گرفتگی کویل ها: ممکن است مسیر لوله ها به دلیل سختی آب یا دلایل دیگر، دچار گرفتگی شده باشد که در این صورت باید به کمک شیوه هایی نظیر اسید شویی، نسبت به باز کردن آن اقدام شود. باید اشاره کرد که پس از اطمینان یافتن از گرفتگی مسیر لوله ها، باید این اقدام را انجام داد. زیرا لوله های فن کویل حساس و نازک بوده و اسید شویی های مکرر و بی دلیل می تواند سبب وارد شدن آسیب به آن شود. توصیه می شود که پس از بررسی همه جوانب به سراغ این راه حل بروید.

سرویس کویل های فن کویل زمینی

سرویس لوله های فن کویل جزئیات
بررسی تاشدگی لوله ها و اتصال درست آنها حل مشکل عدم جریان یافتن درست باد و کاهش شدت آن
هواگیری فن کویل زمینی هواگیری لوله ها به منظور بهبود جریان آب و ایجاد تهویه مطبوع با کیفیت تر
بررسی لوله های ورودی و خروجی حل مشکل گرفتگی این بخش به منظور جریان یافتن کامل آب در کویل ها
بررسی گرفتگی لوله ها  شست و  شوی لوله ها و یا اسید شویی آنها در صورت لزوم به منظور از بین بردن گرفتگی های ناشی از سختی آب

اشکال در سیستم برق رسانی

دستگاه فن کویل زمینی با نیروی برق کار می کند و فن های دستگاه به کمک الکتریسیته و موتور به گردش درآمده و گرمایش و سرمایش را تکمیل می کنند. اشکال در سیستم برق رسانی می تواند سبب بروز اختلال در این فرآیند شود و مشکلات رایجی نظیر عدم خروج باد سرد یا گرم و یا به طور کلی روشن نشدن دستگاه را منجر شود. هرچند در صورت نصب اولیه صحیح، بسیار کمتر با این مشکلات مواجه خواهید شد و این مساله با سپردن تهیه و راه اندازی دستگاه به متخصصان حرفه ای، قابل پیشگیری خواهد بود. گروه صنعت تاپ تهویه با دارا بودن تیمی از خبره ترین متخصصان، به بهترین شکل در این حوزه یاری تان خواهد کرد. مشکلات سیستم برق فن کویل زمینی چند دسته است که در ادامه بررسی می شوند.

موتور کار نمی کند!

در ابتدا باید از کارکرد موتور دستگاه اطمینان حاصل کنیم و اگر این بخش از فن کویل کار نکرد، باید اتصال برق به آن چک شود. اگر اتصال برق برقرار باشد و موتور همچنان کار نکند، ممکن است دچار سوختگی سیم پیچ و یا گریپاژ شده باشد. سوختگی سیم پیچ به سادگی با بررسی ظاهری آن میسر است و سیاه بودن این بخش، نشان از سوختگی خواهد داشت. از سویی گریپاژ با عدم حرکت درست و راحت شفت مشخص خواهد شد.

عدم اتصال برق به فن کویل زمینی

در صورتی که برق به دستگاه نرسد، باید ترموستات آن را مورد بررسی قرار داد. در برخی مواقع این قسمت از دستگاه دچار مشکل شده و امکان اتصال برق را فراهم نمی آورد. اما اگر مشکل از ترموستات نبود، باید برق اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

تعمیر و سرویس الکتروموتور فن کویل

الکتروموتور در فن کویل ممکن است دچار سوختگی شود و این مساله روشن نشدن فن دستگاه را به دنبال دارد. در این شرایط کویل ها، دمای مورد نظر را تامین کرده اند، اما الکتروموتور گردش فن برای به چرخش درآمدن هوا بر روی کویل ها را به انجام نمی رساند. سوختن الکتروموتور به دلایل متعددی نظیر سوختن خازن، سیم پیچی های اشتباه و … رخ می دهد.

بررسی وضعیت الکتروموتور در فن کویل

کار نکردن فن

در برخی مواقع موتور دستگاه کار می کند، اما فن ها بادی را از آن خارج نمی کنند. در این شرایط باید به سالم بودن فن و یا اتصال صحیح آن شک کرد. با بررسی محل قرار گیری فن می توانید از قرارگیری محکم آن اطمینان حاصل کنید و اگر مشکل از شل شدن آن نبود، فن باید تعویض شود.

نداشتن گرمایش کافی

علت گرم نکردن فن کویل می تواند متعدد باشد، اما در گام اول توصیه می شود که از سالم بودن دیگ بخار یا بویلر در سیستم تهویه مطبوع خود اطمینان حاصل کنید. گاهی این مشکل به دستگاه فن کویل مربوط نیست و منبع تولید حرارت به درستی فعالیت نمی کند. در ادامه، بررسی مواردی که نام برده شد، می تواند به حل مشکل نداشتن گرمایش کافی فن کویل کمک شایانی کند. هم چنین گاهی هوا به قدری سرد است که آب در لوله های فن کویل دچار یخ زدگی می شود که در این صورت باید با همراهی یک متخصص این مشکل را برطرف نمایید. هواگیری به موقع دستگاه نیز در حل این مشکل موثر خواهد بود.

نداشتن سرمایش کافی

علت سرد نکردن فن کویل را نیز در ابتدا باید با بررسی سلامت چیلر یا منبع تولید برودت بررسی کرد. اگر دستگاه چیلر به درستی کار می کند، باید از سالم بودن فن دستگاه اطمینان حاصل کنید. همانند مورد قبل، هواگیری به موقع و تعویض یا شست و شوی فیلترها می تواند در بهبود وضعیت سرمایشی فن کویل موثر باشد.

چرا فن کویل سرد نمیکند؟

سرویس برق فن کویل جزئیات
بررسی اتصالات برق دستگاه چک کردن اتصالات برق دستگاه و منبع برق اصلی در زمان روشن نشدن فن کویل
بررسی کارکرد موتور چک کردن الکتروموتور دستگاه به منظور اطمینان از کارکرد درست آن و عدم سوختگی
بررسی کارکرد فن اطمینان از اتصال درست الکتروموتور به فن، بررسی وضعیت قرارگیری فن و عدم شل شدن آن
بررسی سرمایش و گرمایش دستگاه اطمینان از کارکرد درست بویلر یا چیلر، بررسی اتصالات برق دستگاه و سلامت فن، اطمینان از تمیز بودن فیلترها

قیمت سرویس فن کویل زمینی

هزینه سرویس فن کویل زمینی چقدر است؟ یکی از سوالات متداولی که ذهن کاربران این فن کویل ها درگیر کرده و یا گاهی مانع از انجام سرویس های منظم دستگاه می شود، قیمت سرویس فن کویل است. باید اشاره کرد که بخشی از مشکلات رایج پیش آمده برای فن کویل ها یا روتین های سرویس این دستگاه که باید به طور منظم انجام شود، نیاز به فرد متخصص نداشته و کلیه دارندگان این دستگاه می توانند به سادگی و با آموزش های اولیه، این اقدام را انجام دهند. به عنوان مثال هواگیری فن کویل زمینی در بین دیگر انواع این دستگاه ها، نظیر فن کویل سقفی توکار ساده تر است. کافی است کاربران آموزش های اولیه این کار را دیده و بدون پرداخت هزینه، هواگیری های منظم را انجام دهند.

سرویس های تخصصی تر به حضور تکنسین ماهر این کار نیاز دارد و با توجه به ابعاد دستگاه، نوع سرویس و … قیمت گذاری می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد قیمت سرویس فن کویل زمینی و دریافت اطلاعات در مورد ارزان ترین و خبره ترین متخصصان این حوزه، می توانید با بخش بازرگانی شرکت تاپ تهویه در تماس باشید و مشاوره های رایگان محصول دریافت نمایید.

قیمت سرویس فن کویل زمینی

نتیجه آنکه

نحوه سرویس فن کویل زمینی با بررسی اجزای مختلف این دستگاه در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت. این دستگاه در صورتی که به موقع سرویس شده و در صورت نیاز، اجزای آن تعمیر یا تعویض گردند، برای مدت زمان طولانی می تواند سرمایش و گرمایش محیط شما را تامین کند. نکات رایج عیب یابی فن کویل زمینی در این متن بررسی شد و دارندگان این دستگاه می توانند با مطالعه آن، مشکلات پیش آمده را برطرف کرده و با سرویس های به موقع، به عمر مفید دستگاه خود بیفزایند. هم چنین در صورتی که برای خرید فن کویل زمینی، تعمیرات آن و مشاوره های رایگان در حوزه تهویه مطبوع، به کمک نیاز داشتید، می توانید با کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

سوالات متداول

روش و نحوه سرویس فن کویل زمینی به چه شکل است؟

نحوه سرویس فن کویل زمینی با بررسی، فن، کویل ها، موتور، فیلتر و برق دستگاه به انجام می رسد و با آنالیز هر بخش، می توان سرویس و نگه داری آن را به شکلی درست به انجام رساند.

لازم است فن کویل در صورت نداشتن مشکل هرسال سرویس شود؟

بله. فنکویل زمینی برای داشتن کارکرد درست، باید به صورت منظم مورد بازبینی قرار گرفته و اجزای آن سرویس شوند تا به بهترین شکل مورد استفاده قرار گیرد و عمر آن افزایش یابد.

 

 

 

آموزش نحوه سرویس فن کویل زمینی
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-112 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. علیرضا قانع 2022-09-12 - 06:56 - پاسخ

    سرویس فن کویل هر چند وقت یکباره؟

    • تاپ تهویه 2022-09-12 - 08:16 - پاسخ

      قبل از هر فصل روشن کردن دستگاه سرویس کلی باید صورت گیرد. در صورت بروز هر نوع مشکلی در نحوه سرمایش یا گرمایش نیز احتیاج به سرویس وجود خواهد داشت.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.