آخرین مقالات

محصولات پرفروش

آموزش سرویس فن کویل سقفی توکار

نحوه سرویس فن کویل به عنوان یکی از مهم ترین بخش های نگهداری این دستگاه تهویه مطبوع، از اهمیت زیادی برخوردار است. نحوه سرویس فن کویل سقفی توکار در مراحل و بخش هایی که باید به انجام برسد، تفاوتی با دیگر انواع فن کویل ها ندارد و کلیه این دستگاه ها به خدمات مشخصی بعد از استفاده نیاز پیدا خواهند کرد. با توجه به قرار گیری این دستگاه در سقف کاذب، شاید کار تکنسین دستگاه برای تعمیر و سرویس، کمی دشوار تر از انواع زمینی یا دیواری باشد. با این حال چنان چه از متخصصان این حوزه استفاده کنید، سرویس فن کویل سقفی توکار شما در مدت زمان بسیار کوتاه به شکلی اصولی به انجام خواهد رسید. در این مطلب قصد داریم به بررسی آموزش سرویس فن کویل سقفی توکار پرداخته و جزئیات این فرآیند را معرفی نماییم.

سرویس فن کویل سقفی توکار چگونه است؟

سرویس فن کویل چگونه انجام می شود؟

فن کویل سقفی توکار نظیر دیگر انواع این دستگاه ها از بخش هایی چون فن، مبدل حرارتی یا همان کویل، فیلترها، الکتروموتور و ترموستات تشکیل شده است. این بخش ها ممکن است در اثر کارکرد دچار ایراد شده و یا به سرویس های دوره ای نیاز پیدا کنند. در صورتی که دستگاه شما دچار مشکل در هوادهی، سرمایش یا گرمایش شده است، باید عیب یابی دستگاه به انجام برسد و حتی در مواردی که هیچ ایرادی در کار فن کویل مشاهده نمی شود، سرویس های منظم آن باید به انجام رسد تا از وارد شدن آسیب های احتمالی به آن جلوگیری شده و راندمان دستگاه دچار افت نشود. هم چنین سرویس های منظم سبب کاهش مصرف برق دستگاه و بالا رفتن طول عمر آن خواهد شد. اما سرویس فن کویل چگونه انجام می شود؟ اگر یکی از انواع سقفی توکار این دستگاه را داشته باشیم، برای سرویس آن باید چه مراحلی را طی کنیم؟

بررسی سرویس فن کویل سقفی توکار

مراحل سرویس و تعمیر فن کویل سقفی توکار

نحوه سرویس فن کویل سقفی توکار به این شکل است که در گام اول دسترسی آب و برق دستگاه را قطع کرده تا به شکلی ایمن بتوان به بخش های داخلی آن  دسترسی پیدا کرد. پس از این کار، منبع تامین کننده برودت یا حرارت دستگاه که می تواند چیلر یا پکیج باشد را خاموش کنید. سپس درب های فن کویل سقفی را باز کرده و شروع به سرویس بخش های مختلف آن کنید. برای شروع می توان از فیلترهای دستگاه اقدام کرد و در صورتی که قابل شست و شو هستند و دچار آلودگی شده اند، آنها را شسته و پس از خشک شدن، مجدد وارد دستگاه کنید. در صورتی که فیلترها قابل شست و شو نیستند، می توان نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.

فن دستگاه بخش دیگری است که ممکن است دچار آلودگی و گرد و غبار شده باشد. در این صورت باید این قسمت را به منظور گردش مناسب هوا، تمیز کرده و مجدد جاسازی نمود. کویل یا مبدل حرارتی فن کویل محل عبور آب است که می تواند به دلیل تجمع رسوبات و یا ورود هوا به آن، دچار گرفتگی شود. این گرفتگی می تواند به شدت عملکرد دستگاه را با افت مواجه کند و خروجی هوای بی کیفیت و با دمای نامناسب را به همراه داشته باشد. به همین دلیل در صورت ایجاد گرفتگی در آن، باید فورا نسبت به باز کردن آن به شیوه هایی که در ادامه مطرح می شوند، اقدام کرد. هم چنین در صورتی به بخش های بیرونی کویل، ذرات و یا آلودگی های چسبیده باشد، باید با دقت بسیار بالا، نسبت به جداسازی آنها اقدام کرد. این کار باید توسط افراد ماهر صورت گیرد، زیرا کویل ها بسیار حساس بوده و وارد شدن فشار به آنها می تواند زمینه ساز آسیب زدن به آن شود.

مراحل سرویس و تعمیر فن کویل سقفی توکار که به پایان رسید، بدنه دستگاه را با دقت به آن متصل کرده و دستگاه را روشن کنید. از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کرده و کیفیت باد خروجی را کنترل نمایید. در صورت کارکرد مناسب و هوادهی ایده آل، می توان گفت که سرویس و تعمیر فن کویل با موفقیت به انجام رسیده است.

هواگیری فن کویل سقفی توکار

در سرویس فن کویل، یکی از مهم ترین بخش ها، هواگیری دستگاه است که باید با دقت صورت گیرد. علت این مساله تجمع هوا در لوله های فن کویل است که به جریان درآمدن آب و انتقال مناسب حرارت از کویل ها را با افت راندمان مواجه می کند. در بسیاری از موارد نامناسب بودن دمای هوای خروجی از دستگاه به دلیل هواگیری نشدن به موقع آن است و لازم است تا در سرویس های دوره ای و منظم فن کویل سقفی توکار، این فرآیند به انجام برسد.

هواگیری فن کویل سقفی توکار، مشابه دیگر انواع این تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است و توسط شیر هواگیری دستگاه به انجام می رسد. قرار دادن شیر هواگیری این امکان را به کاربران می دهد که به سادگی بتوانند این کار را به انجام برسانند. در دستگاه های قدیمی پیچ هواگیری برای این منظور تعبیه شده بود که کار را برای خارج کردن هوای اضافی از کویل ها کمی دشوار می کرد که با به کار گیری فناوری های نوین تر در ساخت فن کویل ها، این سختی برطرف شده است. برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد اینکه چگونه فن کویل را هواگیری کنیم؟ می توانید به مطلب جامعی که در این حوزه تدوین شده است، مراجعه کرده و با جزئیات هواگیری این دستگاه های تهویه مطبوع آشنا شوید.

اسیدشویی فن کویل سقفی توکار

در برخی مواقع گرفتگی لوله های فن کویل به دلیل تجمع رسوبات ناشی از حرکت آب است که نمی توان با شیوه شست و شوی کویل ها، آنها را از بین برد. در این شرایط، توصیه می شود که اسید شویی فن کویل سقفی به انجام برسد تا کویل ها به خوبی بتوانند گردش آب را در خود داشته باشند و انتقال حرارت در آنها به درستی صورت گیرد. اسید شویی فن کویل، به سادگی هواگیری آن نیست و الزاما باید توسط متخصص این حوزه به انجام برسد. شست و شوی کویل ها با اسید می تواند سبب باز شدن گرفتگی آنها و بالا رفتن راندمان دستگاه شود و در بررسی نحوه سرویس فن کویل سقفی توکار باید به آن اشاره شود.

اسید شویی فن کویل سقفی توکار

عیب یابی فن کویل سقفی توکار

دستگاه فن کویل سقفی دچار ایرادات شایعی که در انواع فن کویل ها وجود دارد، می شود و با عیب یابی صحیح می توان به کارکرد درست آن کمک شایانی کرد. شایع ترین ایراداتی که در فن کویل ها بروز پیدا می کند، ناشی از عدم سرمایش یا گرمایش کافی، سروصدای زیاد و یا کار نکردن دستگاه است. در ادامه به بررسی عیب یابی فن کویل سقفی توکار پرداخته شده است.

فن کویل روشن نمی شود

روشن نشدن فن کویل سقفی را می توان به بروز مشکل در سیستم برق رسانی آن نسبت داد. به این معنا که مشکلی در سیستم برق ساختمان و یا دستگاه رخ داده که سبب عدم کارکرد آن شده است. چنان چه در سیستم برق کشی ساختمان مشکلی نیست، اتصالات دستگاه باید به طور دقیق بررسی شود تا از شل نبودن و اتصال درست آنها، نظیر الکتروموتور، فن، محل اتصال الکتریکی دستگاه و … اطمینان حاصل شود. در برخی مواقع شاهد داغ شدن ترموستات فن کویل به شکلی بیش از حد هستیم که سبب خاموش شدن آن می شود. برای حل این مشکل می توان دستگاه را به تنظیمات اولیه بازگردانید تا مجدد از آن استفاده کنید. در آخرین گام ممکن است که موتور دستگاه دچار سوختگی یا ایراد شده باشد که برای حل آن نیاز به تعمیر موتور فن کویل سقفی توکار یا تعویض آن می باشد.

عدم سرمایش یا گرمایش کافی فن کویل

فن کویل سقفی توکار ممکن است با مشکل عدم گرمایش یا سرمایش مناسب روبرو شود. به عبارتی موتور دستگاه روشن می شود، اما هوای خروجی دمای ایده آلی نداشته و محیط را خنک یا گرم نمی کند.

  • در گام اول باید فیلترهای دستگاه را چک کنید تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. کثیف بودن دستگاه می تواند در میزان خروج هوا تاثیر داشته باشد و لازم است تا فیلترهای فن کویل سقفی توکار، همواره از تمیزی قابل قبولی بهره ببرند.

بررسی فیلترهای دستگاه فن کویل سقفی

  • گرفتگی کویل های دستگاه، چنان چه به دلیل تجمع رسوبات در کویل و یا ورود هوا به آن باشد، می تواند انتقال حرارت توسط این مبدل حرارتی را کند کرده و در میزان و کیفیت هوای خروجی دستگاه تاثیر داشته باشد. برای این منظور ابتدا از وجود  ایراد در این بخش اطمینان حاصل کرده و در صورت بسته بودن کویل ها، با روش های هواگیری فن کویل و یا اسید شویی این مشکل را برطرف نمایید.
  • عدم سرمایش یا گرمایش کافی دستگاه را می توان در خرابی یا بروز مشکل در دستگاه های مولد برودت و حرارت نظیر چیلر یا بویلر جست و جو کرد. ممکن است به دلیل اخلال در عملکرد دستگاه های دیگر، دمای آب جاری در کویل ها، ایده آل نبوده و نیاز به سرویس و تعمیر چیلر، پکیج یا بویلر وجود داشته باشد.
  • تنظیم نبودن فن دستگاه و عدم چرخش درست آن نیز می تواند در کاهش شدت باد خروجی و گرم یا سرد نکردن یکنواخت و درست آن تاثیر داشته باشد. برای بررسی این موضوع می توانید از چرخش درست فن و اتصالات بخش های مختلف نظیر پروانه و تسمه اطمینان حاصل کنید.

بررسی پروانه فن کویل سقفی

سرویس ترموستات فن کویل سقفی توکار

عدم سرمایش یا گرمایش دستگاه را می توان در خرابی و یا نیاز به سرویس ترموستات آن جست و جو کرد. در شروع فصل سرما یا گرما، احتمال عدم کارکرد درست ترموستات فن کویل سقفی توکار وجود دارد و نیاز است تا ضمن بررسی خاموش یا روشن بودن این قسمت، سالم بودن آن نیز بازبینی شود. تعمیر ترموستات مساله ای تخصصی است و توصیه می شود تا از تعمیر آن توسط افرادی که در این حوزه دانش کافی ندارند، خودداری کنید.

سروصدای فن کویل سقفی توکار

دستگاه های فن کویل سقفی توکار یکی از انواع بی صدا در این  نوع از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هستند و از این نظر برای محیط هایی که نیاز به سکوت و آرامش وجود دارد، گزینه ای ایده آل هستند. ایجاد صدا در زمان کار این دستگاه، یکی از مشکلاتی است که بروز کرده و باید با بررسی های دقیق، عیب یابی شده و برطرف گردد. علت صدای فن کویل ها دلایل متعددی دارد که عمده ترین آن، صدای ناشی از فن و پروانه آن است. سرویس کاران ماهر با بررسی اجزای فن کویل سقفی توکار، این مشکلات را شناسایی کرده و برطرف می کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این مورد می توانید به مطلب علت صدای فن کویل مراجعه کنید.

صدای زیاد فن کویل

در این جدول می توانید رایج ترین ایرادات فن کویل سقفی توکار را مشاهده کنید.

عیب یابی فن کویل سقفی توکار جزئیات
روشن نشدن فن کویل بررسی اتصالات برقی دستگاه

بررسی سالم بودن چیلر یا بویلر به عنوان منبع تامین برودت یا حرارت

بررسی ترموستات به منظور سنجش دمای آن

گرم یا سرد نکردن فن کویل

بررسی وضعیت فیلترها

نگاهی به سلامت کویل ها و عدم گرفتگی آنها

هواگیری کردن دستگاه

اسید شویی در صورت لزوم

بررسی وضعیت سلامت فن، پروانه و الکتروموتور

بررسی سلامت دستگاه های مولد برودت یا حرارت

سروصدای فن کویل سقفی توکار عیب یابی دلیل ایجاد صدا که غالبا ناشی از حرکت نادرست فن و تراز نبودن آن می باشد.
خرابی یا تنظیم نبودن ترموستات دستگاه

بررسی وضعیت ترموستات دستگاه به ویژه در آغاز فصل سرما یا گرما

تعمیر آن در صورت لزوم

 

اهمیت سرویس فن کویل سقفی

سرویس و تعمیر فن کویل، یکی از مهم ترین اقدامات نگهداری این دستگاه است که باید قبل از هر فصل گرمایشی و سرمایشی در سال، به انجام برسد. سرویس کردن این دستگاه، تنها به منظور رفع ایرادات آن و یا در زمان بروز نقص اتفاق نخواهد افتاد و برای بالا بردن راندمان دستگاه و افزایش طول عمر آن، باید نسبت به سرویس دوره ای آن اقدام کرد. سرویس نکردن فن کویل از هر نوعی که باشد، سبب بالا رفتن مصرف برق در آن، کاهش عمر مفید، افت هوادهی و کیفیت سرمایش و گرمایش خواهد شد. برای جلوگیری از این موضوع، توصیه می شود که به طور منظم نسبت به سرویس فن کویل سقفی توکار خود زیر نظر متخصصان حرفه ای اقدام نمایید.

قیمت سرویس فن کویل سقفی توکار

نصب فن کویل سقفی توکار در سقف کاذب، شرایطی را ایجاد کرده است که سرویس و تعمیرات آن برای نصاب به نسبت دیگر انواع فن کویل ها، کمی دشوار تر باشد. همین مساله در قیمت سرویس فن کویل سقفی توکار تاثیر گذاشته و ممکن است مقداری گران تر از دیگر انواع فن کویل های زمینی یا دیواری باشد. نوع خدماتی که  در سرویس این دستگاه برای شما به انجام می رسد، در تعیین قیمت تاثیرگذار است. به عنوان مثال در صورت نیاز به اسیدشویی، هزینه تمام شده سرویس دستگاه بالاتر خواهد شد. قیمت فن کویل سقفی توکار به نسبت دیگر انواع این دستگاه ها در ظرفیت مشابه پایین تر است و تفاوت در قیمت سرویس های منظم آن به نسبت مدل های زمینی، دیواری و … آنچنان محسوس نیست. به همین دلیل این دستگاه یکی از محبوب ترین انواع فن کویل های موجود در بازار است.

قیمت سرویس فن کویل سقفی توکار

نتیجه آنکه

نحوه سرویس فن کویل سقفی توکار با توجه به قرارگیری دستگاه درون سقف کاذب، کمی از دیگر دستگاه های مشابه، سخت تر است. با این حال کلیه بخش هایی که باید سرویس شوند، نظیر فیلتر، کویل ها، فن و … مشابه با دیگر فن کویل هاست. این سرویس شرایطی را فراهم می آورد که دستگاه طول عمر طولانی تری داشته باشد و راندمان آن در شرایط سرمایشی و گرمایشی در بالاترین حالت خود باشد. بررسی فیلترها، بدنه کویل و گرفتگی قسمت های داخلی آن، اتصالات برقی دستگاه، حل مشکلات هوادهی و سروصدا از مهم ترین بخش های عیب یابی و سرویس فن کویل سقفی توکار است که در این مطلب به طور کامل به همه این موارد پرداخته شده است.

سوالات متداول

سرویس فن کویل سقفی توکار شامل چیست؟

بررسی تمیز بودن فیلترها، اتصالات برقی دستگاه، وضعیت کویل ها از نظر جریان یافتن مناسب آب در آن، نیاز به اسیدشویی یا هواگیری، عیب یابی دستگاه از نظر هوادهی و سروصدای زیاد از مهم ترین بخش های سرویس فن کویل می باشد.

قیمت سرویس فن کویل سقفی توکار چقدر است؟

سرویس این دستگاه با توجه به اقداماتی که بر روی فن کویل صورت می گیرد، متفاوت است. هم چنین وضعیت قرارگیری فن کویل و مدت زمانی که برای این کار صرف می شود، می تواند در قیمت سرویس دستگاه تاثیر داشته باشد.

چرا باید فن کویل سقفی توکار را سرویس کرد؟

با این کار دستگاه شما برای مدت زمان طولانی تری عمر کرده و از سویی مصرف انرژی آن کاهش محسوسی پیدا می کند. هم چنین با پرداخت هزینه ای کم بابت سرویس دستگاه، از پرداخت هزینه های سنگین در آینده بابت تعمیرات به دور خواهید بود.

سرویس فن کویل سقفی توکار
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-15بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.