مینی چیلر صنعتی چیست؟

تهویه مطبوع تنها کاربرد دستگاه های چیلر نیست و کاربردهای این دستگاه به حوزه صنعت نیز راه پیدا کرده است. مینی چیلرها همان طور که از نامش نیز مشخص است، دستگاهی کوچکتر از چیلر است و علت این نام گذاری به ظرفیت پایین تر مینی چیلر باز می گردد. مینی چیلر می تواند به عنوان دستگاهی برای سرمایش یک محیط مورد استفاده قرار گیرد و نیز برای خنک سازی دستگاه ها و فرآیندهای صنعتی به کار گرفته شود. مینی چیلر صنعتی نامی است که برای این دستگاه ها در کاربرد صنعتی به منظور خنک سازی خط تولید، ماشین آلات صنعتی و تولیدات آنها به کار برده می شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که مینی چیلر صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ هم چنین با نگاهی به مزایا و معایب این دستگاه، اطلاعات شما را در این مورد افزایش خواهیم داد.

مینی چیلر صنعتی چیست؟

مشخصات مینی چیلر صنعتی

ویژگی های مینی چیلر صنعتی را باید با بررسی اجزای آن و مشخصاتی که هر یک از آنها دارند، آغاز کرد. مهم ترین بخش یک چیلر صنعتی، کمپرسور آن است که هر چه قدرتمند تر و با کیفیت تر باشد، دستگاه از شرایط بهتری بهره خواهد برد. معمولا مینی چیلر صنعتی دارای کمپرسور اسکرال می باشد که در کنار بهره مندی از اصطکاک پایین، سروصدای کمی را حین کار ایجاد می کنند. دلیل دیگری که در این نوع دستگاه از کمپرسورهای اسکرال بهره گرفته می شود، ظرفیت هایی پایین تر مینی چیلر به نسبت چیلر است و این نوع کمپرسور ها برای ظرفیت های پایین تر مناسب می باشد.

مشخصات مینی چیلر صنعتی با بررسی کندانسور آن ادامه پیدا می کند. با توجه به ابعاد کوچک این دستگاه و ظرفیت های پایین تر آنها، به صرفه است که از کندانسور های هواخنک در ساخت آنها استفاده شود. به این معنا که جریان هوا و فن های خنک کننده، باعث خنک سازی بخش کندانسور دستگاه می شوند. در مینی چیلر صنعتی استفاده از این نوع کندانسور در مقایسه با کندانسور آب خنک، مزیت هایی را به همراه دارد که عبارت است از:

 • اشغال فضای کم به دلیل عدم نیاز به برج خنک کننده
 • هزینه های تعمیر و نگه داری کمتر به نسبت چیلر آب خنک (برج خنک کننده نیاز به هزینه های نگه داری و تعمیر ناشی از سختی گیری آب و زدودن رسوبات ناشی از آن خواهد داشت.)
 • عدم نیاز به مصرف آب و مناسب برای مکان هایی که منابع آبی محدود بوده و یا گران می باشند.

ابعاد و اندازه مینی چیلر صنعتی به نسبت چیلر کوچک تر بوده و نیاز به اشغال فضای کمتری خواهد داشت. هم چنین در صورت هواخنک بودن، در همه شرایط آب و هوایی قابل استفاده بوده و لوله کشی و نصب آن به نسبت چیلرها ساده تر است. سایر مشخصات مینی چیلر صنعتی در بررسی تخصصی هر یک از دستگاه ها تعیین می شود. در هنگام خرید مینی چیلر صنعتی باید به مشخصات مبرد دستگاه، اواپراتور و شیر انبساط آن، استانداردهایی که از آن بهره می برد، میزان صدای تولیدی دستگاه، ظرفیت مینی چیلر و موارد تخصصی دیگر توجه کنید تا بهترین دستگاه را برای کارکرد خود تهیه کنید.

کمپرسورهای قدرتمند در مینی چیلر صنعتی

ظرفیت مینی چیلر

ظرفیت چیلر تراکمی یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در بررسی مشخصات آن بررسی می شود. ظرفیت مینی چیلر است که تعیین می کند چه میزان از خنک سازی توسط دستگاه صورت گیرد و راندمان آن در چه حدی باشد. اصلی ترین تفاوت دستگاه چیلر با مینی چیلر نیز کمتر بودن ظرفیت مینی چیلرهاست که آنها را ارزان تر و قابل استفاده برای مصارف در مقیاس کوچک تر ساخته است. غالبا ظرفیت مینی چیلرها از 2 تن تبرید تا 10 تن تبرید است و نیاز کاربر در محل استفاده است که تعیین می کند، چه ظرفیتی مناسب وی خواهد بود. با توجه به متنوع بودن ظرفیت مینی چیلر های صنعتی موجود در بازار، توصیه می شود که ابتدا هدف از استفاده از دستگاه را تعیین کنید و به دنبال آن خرید مینی چیلر با ظرفیت مناسب را انجام دهید. لازم به ذکر است که این ظرفیت در تعیین قیمت مینی چیلر به شدت تاثیر گذار است.

کاربرد مینی چیلر صنعتی

مینی چیلر صنعتی کاربرد گسترده ای در کارخانه ها، کارگاه های صنعتی و اماکنی از این قبیل دارد. خط تولیدهای مختلف در کارگاه ها و کارخانه ها، گرمای زیادی تولید می کنند و نیاز است تا این گرما به نحوی دفع شود تا ادامه فعالیت در محیط های صنعتی ممکن شود. از سویی در صورت دفع نشدن گرما، ممکن است به دستگاه های تولیدی آسیب وارد شود. کاربرد مینی چیلر صنعتی در این محیط ها، کاهش دمای دستگاه های خط تولید است و این کار را به کمک چرخه تبرید به انجام می رساند.

کاربرد مینی چیلر صنعتی در بخش های مختلفی نظیر کارخانه های تولید مواد شیمیایی، پلاستیک سازی، داروسازی، صنایع غذایی، نساجی، پتروشیمی، صنایع فلزی، رنگرزی، تولید محصولات بهداشتی و … می باشد. در هر فضایی که نیاز به خنک سازی دستگاه ها، فرآیندهای شیمیایی و خطوط تولید وجود داشته باشد، می توان از مینی چیلر صنعتی بهره گرفت.

کاربرد مینی چیلر صنعتی چیست؟

مینی چیلر صنعتی چگونه کار می کند؟

طرز کار مینی چیلر صنعتی مشابه با چیلرهای تهویه مطبوع است و سیکل تبرید تراکمی در این دستگاه نیز اتفاق می افتد. مینی چیلرهای صنعتی با ورود مبرد به کمپرسور و فشرده سازی آن، آغاز به کار می کنند و سپس این مبرد با ورود به کندانسور و سپس شیر انبساط، دچار کاهش دما و فشار شده و از حالت بخار به مایع تبدیل می شود. در مرحله آخر با ورود مبرد به اواپراتور، دمای آبی که به منظور خنک سازی دستگاه های صنعتی به کار برده می شود، کاهش پیدا کرده و مورد استفاده قرار می گیرد. مبرد داغ شده نیز مجدد به کمپرسور باز می گردد تا این چرخه را تکرار کند. با توجه به کارکرد همیشگی مینی چیلر صنعتی حتی در فصول سرد سال، در ساخت آن باید از قطعاتی استفاده شود که توان کارکرد در همه شرایط و بازه های زمانی طولانی را داشته باشند. استفاده از کمپرسورهای مقاوم که در هر شرایطی امکان کار کردن را داشته باشند، اواپراتور با کیفیت که در دماهای متفاوت، راندمان خوبی داشته و کنترل های دستگاه نظیر تابلو برق به همراه محافظ، سیستم های کنترل هوشمند PLC و نیز شیر انبساط الکترونیکی می توان به کارکرد موثر و با کیفیت تر دستگاه در طول زمان منجر شود.

سیستم کنترل هوشمند PLC در مینی چیلر

مزایای مینی چیلر صنعتی

در این قسمت به بررسی مزیت های مینی چیلر صنعتی پرداخته ایم. این دستگاه ها با توجه به کارکرد و هدف استفاده ای که دارند، مزیت هایی را دارا می باشند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته ایم.

 • قابل استفاده به صورت چهار فصل
 • ابعاد کوچک و مناسب برای انواع کارگاه های با متراژ پایین و متوسط
 • نیاز به فضای بسیار کم برای نصب
 • نصب و راه اندازی آسان
 • مناسب بودن قیمت مینی چیلر صنعتی به نسبت چیلر
 • تعمیر و نگه داری آسان و کم هزینه به دلیل استفاده از کمپرسورهایی نظیر اسکرال و پیستونی با اصطکاک کم و ساده برای تعمیر

معایب مینی چیلر صنعتی

در بررسی مینی چیلر صنعتی باید به معایب احتمالی این دستگاه نیز اشاره کرد تا کاربران انتخاب درست تری داشته و با اطلاعات کامل برای خرید مینی چیلر اقدام کنند.

 • عدم امکان استفاده از مینی چیلر صنعتی برای خنک سازی در مقیاس بزرگ
 • راندمان پایین تر دستگاه به نسبت چیلرهای صنعتی

مزایا و معایب مینی چیلر صنعتی
در این جدول می توانید مزایا و معایب مینی چیلر صنعتی را در یک نگاه مشاهده کنید.

مزایای مینی چیلر معایب مینی چیلر
ابعاد کوچک و قابل استفاده در انواع محیط با محدودیت در فضا نامناسب برای خنک کاری در مقیاس بزرگ
فضای کم برای نصب و راه اندازی راندمان کمتر دستگاه به نسبت چیلرها
استفاده به صورت همیشگی، حتی در زمستان
هزینه های تعمیر و نگهداری پایین
قیمت مناسب به نسبت چیلرها

خرید مینی چیلر صنعتی

فروش انواع مینی چیلر صنعتی در ظرفیت های مختلف و برندهای گوناگون در مراکز عرضه دستگاه های سرمایشی به انجام می رسد. آنچه در خرید مینی چیلر صنعتی باید به آن توجه کرد، ملاحظاتی است که در ساخت آن به کار رفته است. با توجه به کارکرد 4 فصل دستگاه، باید از کیفیت و نوع کمپرسور، نوع تابلو برق و محافظ های دستگاه، ظرفیت مینی چیلر، استحکام بدنه و دیگر فاکتورهای تخصصی اطمینان حاصل کنید. به دلیل کارکرد دائمی این دستگاه سرمایشی، باید از در دسترس بودن کلیه قطعات مصرفی و یدکی چیلر اطمینان حاصل کرد تا در صورت بروز هر مشکلی، خط تولید دچار مشکل نشود. از سویی فروشنده مینی چیلر صنعتی باید شما را از خدمات پس از فروش دستگاه مطمئن کرده و تیم فنی حرفه ای برای پشتیبانی از شما را در اختیار داشته باشد.

خرید مینی چیلر صنعتی از شرکت تاپ تهویه کلیه این شرایط را برای شما فراهم خواهد آورد. کیفیت بالای مینی چیلر تاپ تهویه و استفاده از بهترین کمپرسورها از برندهایی چون دانفوس و کوپلند، سیستم کنترل هوشمند PLC، سروصدای بسیار کم، اشغال فضای اندک، توان بسیار بالا و مناسب برای کارکرد به صورت 4 فصل، ضمانت پس از فروش و دیگر خدمات تخصصی از مهم ترین ویژگی های مینی چیلر صنعتی تاپ تهویه است.

قیمت مینی چیلر صنعتی

قیمت مینی چیلرهای صنعتی با توجه به شرکت تولید کننده، ظرفیت دستگاه و کیفیت قطعاتی که در آن به کار برده شده است، تعیین می شود. قیمت مینی چیلر صنعتی ایرانی با توجه به عدم پرداخت هزینه های ناشی از واردات، ارزان تر و اقتصادی تر خواهد بود. از سویی دسترسی به کلیه قطعات یدکی دستگاه در مدل های ایرانی ساده تر بوده و سرویس و تعمیرات آن به آسانی صورت می گیرد. کارکرد همیشگی این دستگاه، نیاز به سرویس و تعمیرات آن را بیشتر از مدل های خانگی و چیلرهای تهویه مطبوع کرده است و هرچه ساختار دستگاه ساده تر بوده و تعمیرکاران با ساخت و اجزای آن آشنا تر باشند، برای خریدار مزیت محسوب می شود. به عبارتی خرید مینی چیلرهای صنعتی ایرانی با توجه به در دسترس بودن همه بخش های آن در صورت نیاز به تعمیر و سرویس، منطقی تر است. مناسب بودن قیمت مینی چیلر صنعتی ایرانی، دلیل دیگری است که توصیه می کنیم این دستگاه را از شرکت های تولید کننده ای چون تاپ تهویه تهیه کنید.

قیمت مینی چیلر صنعتی در ایران از قیمت چیلر ارزان تر است، با این حال ممکن است پرداخت بهای این دستگاه به صورت یک جا برای مصرف کننده میسر نباشد. شرکت تاپ تهویه با امکان فروش قسطی مینی چیلر صنعتی، کار را برای مصرف کنندگان ساده ساخته و با شرایطی عالی این دستگاه را به فروش می رساند. شما می توانید برای استعلام قیمت مینی چیلر، نحوه خرید قسطی و نقد آن و دیگر موارد تخصصی، با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

قیمت مینی چیلر صنعتی در ایران

نتیجه آنکه

مینی چیلر صنعتی یکی از دستگاه هایی است که به منظور خنک سازی فرآیندها، دستگاه ها و خط تولید در کارگاه ها و کارخانه ها به کار برده می شود. مینی چیلر در ابعاد و ظرفیت های کمتر از چیلر ساخته می شود و قیمت آن نیز کمتر از چیلرها با ظرفیت بالاتر خواهد بود. قیمت مینی چیلرهای صنعتی با توجه به کیفیت قطعات به کار برده شده در آن، نوع کمپرسور، اتصالات برقی و سیستم های کنترلی آن، ظرفیت مینی چیلر و دیگر فاکتورهای تخصصی تعیین می شود. آنچه در تهیه این دستگاه بسیار حائز اهمیت است، دارا بودن ضمانت پس از فروش و در دسترس بودن قطعات یدکی آن است. زیرا کارکرد همیشگی این دستگاه ها، نیاز به تعمیر و تعویض برخی قطعات یدکی را در آن افزایش می دهد. گروه صنعت تاپ تهویه با دارا بودن بهترین و مرغوب ترین دستگاه های سرمایشی، می تواند به خوبی در این مسیر یاری گرتان باشد. خرید مینی چیلر صنعتی ایرانی به صورت قسطی در این مرکز میسر خواهد بود و می توانید تنها با یک تماس تلفنی دستگاه را در زمانی کوتاه در محل خود تحویل بگیرید.

سوالات متداول

مینی چیلر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

این دستگاه نوعی چیلر با ظرفیت کمتر است که به منظور خنک سازی دستگاه ها، خطوط تولید و فرآیندهای صنعتی به کار برده می شود و ابعاد و قیمت کمتری از چیلر دارد.

قیمت مینی چیلر صنعتی چقدر است؟

قیمت این دستگاه با توجه به برند تولید کننده، نوع کمپرسور، ظرفیت دستگاه، اتصالات آن و دیگر مواردی که در ساخت به آنها پرداخته می شود، تعیین می گردد.

مینی چیلر صنعتی ایرانی را از کجا می توان تهیه کرد؟

گروه صنعت تاپ تهویه با تولید مینی چیلر صنعتی ایرانی با کیفیت بسیار بالا و بهره مند از کمپرسورهای اسکرال درجه یک و ضمانت پس از فروش، بهترین گزینه برای خرید قسطی و نقد این دستگاه است.

مینی چیلر صنعتی چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-186 دیدگاه
6 دیدگاه
 1. ابراهیمی 2022-11-22 - 08:49 - پاسخ

  مینی چیلر صنعتی برند شما ظرفیتش چند تن تبرید هستش؟

  • تاپ تهویه 2022-11-22 - 09:13 - پاسخ

   مینی چیلر صنعتی در این مرکز با توجه به نیاز شما ساخته می شود و در ظرفیت دلخواه عرضه می گردد.

 2. کاظیمان 2022-11-26 - 21:19 - پاسخ

  سفارش مینی چیلر صنعتی دارم برای کارگاه تولید رنگ، لطفا راهنمایی کنید.

  • تاپ تهویه 2022-11-27 - 08:22 - پاسخ

   برای دریافت مشاوره رایگان و سفارش مینی چیلر صنعتی لطفا با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

 3. سعید اسدی 2022-11-28 - 14:08 - پاسخ

  مینی چیلر صنعتی با ظرفیت 15 تن تبرید برای یک ماه آینده به دستم می رسه؟

  • تاپ تهویه 2022-11-28 - 14:39 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. برای ثبت سفارش و بررسی زمان تحویل دستگاه لطفا با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.