آخرین مقالات

محصولات پرفروش

چیلر اینورتر چیست؟

چیلر اینورتر یا دور متغیر که با نام چیلر VFD (Variable Frequency Drive) هم شناخته می شود، نوعی از این دستگاه هاست که از فناوری متغیر بودن دور موتور استفاده می کند و به این شیوه می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند. این قابلیت که در طیف گسترده ای از دستگاه های تهویه مطبوع به کار برده می شود، مانع از خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور شده و به این شیوه، ضمن کمک به افزایش عمر مفید چیلر، مصرف انرژی در آن را کاهش می دهد. استفاده از چیلر و مینی چیلر اینورتر به دلیل مزیت هایی که دارند، در بسیاری از کاربری ها مرسوم شده است و این دستگاه ها طرفداران زیادی در صنعت تهویه مطبوع پیدا کرده اند. در این مطلب به بررسی این پرسش می پردازیم که چیلر اینورتر چیست؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟ اصلی ترین ویژگی های این چیلر و مینی چیلرها چیست و در چه کاربری هایی می توان از آنها استفاده کرد؟

چیلر اینورتر چیست؟

مشخصات چیلر اینورتر

چیلرهای اینورتر در اجزای اصلی، مشابه با انواع معمولی هستند. به این معنا که کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور در همه این دستگاه ها دیده می شود و سیکل تبرید، اساس کار آنهاست. مشخصات چیلر اینورتر در متغیر بودن دور موتور الکتریکی است که به کمپرسور آنها متصل است. در چیلرهای غیر اینورتر، کمپرسور همواره با سرعت مشخصی در حال متراکم سازی مبرد است و دور موتور بدون در نظر گرفتن میزان نیاز برودتی، همواره در حالت کارکرد بیشینه است. در زمان هایی که برودت مورد نیاز واحدها تامین شد، کمپرسور از کار ایستاده و تا زمانی که به سرمایش مجدد نیاز باشد، خاموش خواهند ماند. روشن و خاموش شدن های پی در پی از اصلی ترین مشخصات چیلر غیر اینورتر است. این در حالی است که در چیلرهای دور متغیر، دور موتور الکتریکی متصل به کمپرسور، بر اساس نیاز کاربر کم و زیاد شده و کمپرسور تنها در صورت نیاز، با حداکثر توان کار خواهد کرد. با توجه به اینکه چیلر در اکثر اوقات کارکرد خود در حالت کم باری به سر می برد، استفاده از کمپرسورهای دور متغیر تا حد زیادی به صرفه جویی در مصرف انرژی منجر می شود.

مقایسه چیلر اینورتر با چیلر معمولی

تفاوت چیلر اینورتر و غیر اینورتر، در بخش های مختلفی است که در این قسمت به بررسی آنها خواهیم پرداخت. اولین تفاوت این دو دستگاه، همان طور که در قسمت های پیشین هم به آن اشاره شد، صرفه جویی در هزینه هاست. استفاده از کمپرسورهای دور متغیر، باعث می شود که میزان کارکرد دستگاه، متناسب با نیاز کاربر بوده و از کارکرد حداکثری موتور در همه حالت ها، جلوگیری می کند. به این شیوه می توان انتظار داشت که مصرف انرژی چیلر اینورتر، بسیار پایین تر از انواع معمولی باشد.

مقایسه مصرف برق چیلر اینورتر و معمولی

راندمان دستگاه های اینورتر به نسبت معمولی بالاتر خواهد بود و این مساله سبب می شود تا رضایت کاربران در زمان استفاده از این فناوری بالاتر باشد. به دلیل آنکه کمپرسور در چیلرهای اینورتر، مدام خاموش و روشن نمی شود و به صورت تدریجی و بر اساس نیاز کاربران کار می کند، تامین دمای آسایش آنها در طول زمان کمتر و به شکل ساده تری مهیا خواهد شد.

مقایسه چیلر اینورتر و معمولی را با بررسی طول عمر بالاتر دستگاه های اینورتر ادامه می دهیم. چیلرهای اینورتر، به دلیل فشار بار کمتری که به کمپرسورهای آن وارد می شود، طول عمر بیش تری داشته و دیرتر خراب خواهند شد. این در حالی است که کمپرسورهای معمولی، در فشار کاری بالا فعالیت می کند و احتمال فرسوده شدن آنها بیش تر خواهد بود. در این مقایسه باید به قیمت بالاتر چیلرهای اینورتر نیز اشاره کرد که به دلیل فناوری پیشرفته ای است که در آن به کار رفته و سبب صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.

مزایای چیلر اینورتر

مزایا و معایب چیلر اینورتر که به کمپرسورهای دور متغیر مجهز شده است، باید قبل از خرید چیلر به طور کامل بررسی شود تا کاربران با اطلاعات کافی در زمینه تهیه دستگاه تهویه مطبوع خود گام بردارند. در این بخش به بررسی مزایای چیلر اینورتر پرداخته شده است.

کاهش هزینه ها در چیلر اینورتر

به دلیل عدم نیاز به کارکرد دستگاه در حالت توان حداکثری در بیش تر اوقات، هزینه های برق مصرفی چیلر اینورتر کاهش محسوسی پیدا خواهد کرد. دور موتور در کمپرسورهای اینورتر در صورت عدم نیاز به کارکرد دستگاه، در پایین ترین حالت قرار می گیرد و خاموش نمی شود. هر زمان که نیاز به تامین سرمایش بیش تر بود، دور موتور به آرامی افزایش خواهد یافت تا نیاز برودتی را تامین کند. اما در چیلرهای معمولی، کمپرسور به صورت 0 و 1 کار می کند. به این معنا که بدون در نظر گرفتن نیاز کاربر یا با حداکثر توان کار خواهد کرد و یا خاموش خواهد شد. کارکرد کمپرسور با حداکثر توان، هزینه های مصرف انرژی را افزایش خواهد داد و از سویی روشن شدن مجدد آن به انرژی زیادی نیاز دارد که خود سبب بالا بردن هزینه های برق مصرفی خواهد شد.

کاهش هزینه های برق مصرفی در چیلر اینورتر

طول عمر بالاتر چیلرهای اینورتر

چیلر اینورتر، طول عمر بالاتری به نسبت انواع معمولی دارد و دلیل این مساله را باید در کارکرد کمپرسورهای معمولی با توان حداکثری در بیش تر اوقات دانست. این در حالی است که کمپرسورهای دور متغیر، تنها در صورت نیاز کاربر، با توان حداکثری کار می کنند و در سایر اوقات در حالت کم باری به سر می برند. با توجه به اینکه کمپرسور، مهم ترین بخش یک چیلر است، طول عمر بیش تر آن سبب افزایش عمر مفید چیلر خواهد شد. از دیگر مزایای استفاده از کمپرسورهای اینورتر، داغ شدن کمتر آن است که می تواند به طول عمر مفید آن بیفزاید.

طول عمر بالاتر چیلر اینورتر

صدای چیلر اینورتر

روشن شدن چیلر همراه با صدا خواهد بود و در کمپرسورهای معمولی که دستگاه دائما در حال روشن و خاموش شدن است، صدای بیش تری به نسبت انواع اینورتر شنیده می شود. هرچند که به دلیل نصب چیلر هواخنک در پشت بام و چیلر آب خنک در موتورخانه، این صدا شنیده نشده و آزاردهنده نخواهد بود، اما در توضیح مزایای چیلر اینورتر، باید به تولید صدای کم آن اشاره شود. از سویی کاهش صدای تولید شده، هزینه های مربوط به عایق صوتی دستگاه را کاهش خواهد داد.

معایب چیلر اینورتر

چیلر اینورتر در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد و توصیه می شود که در زمان خرید، به کلیه ابعاد چنین دستگاه هایی توجه داشته باشید.

قیمت چیلر اینورتر

چیلر اینورتر به دلیل به کار گیری فناوری های نوینی که در ساخت آن به کار برده شده است، قیمت بالاتری دارد. بدیهی است که مزایای نام برده شده، ارزش پرداخت قیمت بالاتر بابت خرید چیلر را دارد و می توان با صرفه جویی هایی که در مصرف انرژی صورت می گیرد، این قیمت بالاتر را توجیه کرد.

هزینه های تعمیر و سرویس بالاتر

سرویس و تعمیر چیلر اینورتر، به دلیل مدرن تر بودن قطعات و ساختار دستگاه، پیچیده تر است و به هزینه های بیش تری به نسبت انواع معمولی نیاز دارد. باید اشاره کرد که نیاز به تعمیر این دستگاه ها به نسبت چیلر غیر اینورتر، بسیار کمتر بوده و پرداخت هزینه بیش تر بابت تعمیرات چیلر اینورتر، به دلیل دوام بالایی که دارند، توجیه پذیر خواهد بود.

مزایا و معایب چیلر اینورتر

در این جدول می توانید مزایا و معایب چیلر اینورتر را مشاهده کنید.

مزایای چیلر اینورتر معایب چیلر اینورتر
کاهش هزینه های برق مصرفی دستگاه قیمت بالاتر چیلر اینورتر نسبت به معمولی
طول عمر بالای دستگاه به دلیل کارکرد کمتر هزینه های بالاتر تعمیر و سرویس
صدای کمتر تولید شده حین کار

مینی چیلر اینورتر

مینی چیلر را باید همان دستگاه چیلر دانست که در ظرفیت های پایین تر تولید می شود. همانند دستگاه چیلر که دارای دو نوع تهویه مطبوع و صنعتی هستند، مینی چیلرها نیز برای این دو کاربرد استفاده می شوند. مینی چیلر اینورتر، مزایای نام برده شده در قسمت های پیشین را دارا می باشد و می تواند با کارکرد مطمئن، هزینه های کم مصرف انرژی و راندمان بالا، نیازهای انواع کاربری ها را تامین سازد. می توان از مینی چیلر اینورتر به صورت مدولار استفاده کرد و به این شیوه، ضمن افزایش ظرفیت سرمایش، به شکلی دیگر در هزینه ها صرفه جویی کرد. خرید مینی چیلر اینورتر در انواع کاربری هایی که مایل به سرمایش به صورت مستقل یا مرکزی هستند و یا برای خنک کاری دستگاه های صنعتی به چیلر نیاز دارند، انجام می شود. برای اطلاع از قیمت این دستگاه ها و شرایط خرید قسطی آن می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

ویژگی مینی چیلر اینورتر

برخی از مهم ترین ویژگی های مینی چیلر اینورتر عبارت است از:

 • ظرفیت پایین تر دستگاه و امکان استفاده در انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی با تمایل به جداسازی سیستم تهویه مطبوع و بی نیازی به موتورخانه
 • صرفه جویی در مصرف هزینه ها با استفاده از فناوری اینورتر در مینی چیلرها
 • طول عمر بالای دستگاه به دلیل کارکرد کمتر کمپرسور به نسبت انواع معمولی
 • صدای تولید شده بسیار کمتر از مینی چیلرهای معمولی و قابلیت نصب دستگاه در محیط های کوچک
 • امکان مدولار کردن مینی چیلر به منظور افزایش ظرفیت دستگاه و کاهش هزینه های برق مصرفی در زمان عدم نیاز کاربران به سرمایش
 • از مینی چیلر اینورتر صنعتی در انواع کاربری هایی که نیاز به خنک کاری دستگاه ها و فرآیندهای صنعتی دارند، می توان استفاده کرد.
 • قیمت اولیه خرید مینی چیلر اینورتر به نسبت چیلر کمتر بوده و می توان در مکان هایی که نیاز به ظرفیت بالای سرمایشی نیست، با خرید این دستگاه در هزینه ها صرفه جویی کرد.

مینی چیلر اینورتر

خرید چیلر اینورتر

فروش چیلر اینورتر، به دلیل مزیت هایی که دارد، توسط مراکز گسترده ای در کشور در حال انجام است. اما خریداران این دستگاه باید در زمان خرید چیلر اینورتر، مواردی را مد نظر داشته باشند تا مناسب ترین دستگاه را برای خود خریداری کنند. کیفیت دستگاه و شرکت تولید کننده مهم ترین فاکتوری است که در زمان خرید مورد بحث قرار می گیرد. کمپرسور چیلر مهم ترین بخش و قلب دستگاه است و لازم است تا از بهترین برندهای روز دنیا با کیفیت بالا و گارانتی معتبر، بهره ببرد. کیفیت دیگر بخش ها نظیر مبدل های حرارتی کندانسور و اواپراتور، تابلو برق پیشرفته و نوع مبرد سازگار با محیط زیست نیز در زمان خرید باید بررسی شوند.

در خرید چیلر اینورتر، توجه به بهره مندی کمپرسور و قطعات فنی از خدمات پس از فروش معتبر، مساله ای مهم است که نشان از کیفیت بالای دستگاه دارد.

قیمت چیلر اینورتر نیز دیگر موردی است که خریدار باید به آن توجه داشته باشد. قیمت دستگاه فاکتوری از کیفیت، گارانتی، ظرفیت و نوع کمپرسور است و برند تولید کننده چیلر نیز در این مساله تاثیر گذار است. به عنوان مثال قیمت چیلرهای وارداتی، بالاتر از چیلرهای داخلی است، زیرا هزینه های گمرکی نیز به آن اضافه خواهد شد.

در کشور ما، فروش چیلر اینورتر توسط گروه صنعت تاپ تهویه با قیمت مناسب و گارانتی معتبر انجام می شود. در این مرکز انواع دستگاه های وارداتی از معتبرترین شرکت های جهان و نیز تولید داخل عرضه می شود و امکان خرید قسطی چیلر اینورتر نیز مهیا شده است. چیلر و مینی چیلر مدیا چین که تولید بزرگ ترین شرکت تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع است، توسط شرکت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده این برند، به انجام می رسد. از سویی چیلر کریر آمریکا نیز توسط این مرکز وارد شده و به صورت قسطی و نقد به دست مصرف کننده می رسد.

چیلر اینورتر ایرانی

گروه صنعت تاپ تهویه، تولید چیلر اینورتر ایرانی را تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا به انجام می رساند. چیلرهای اینورتر ایرانی تولید شده توسط این مرکز، از استانداردهای حرفه ای اروپایی در کیفیت بهره می برند و در عین حال هزینه های واردات و گمرکی شامل آنها نخواهد شد. به همین دلیل عالی ترین سطح کیفی در کنار قیمت مناسب را می توان از مزیت های چیلر ساخت تاپ تهویه دانست. خرید چیلر اینورتر تاپ تهویه تنها با برقراری تماس با کارشناسان فروش این مرکز امکان پذیر خواهد بود و می توانید اطلاعات تخصصی در مورد انواع دستگاه های تهویه مطبوع را بخش فروش این مرکز جویا شوید.02188252897

نتیجه آنکه

چیلر و مینی چیلر اینورتر، از نوعی فناوری در ساختار خود بهره می برند که سبب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی می شود. به عبارتی کمپرسور در این دستگاه ها، به موتور الکتریکی با دور متغیر مجهز شده است که این امکان را به دستگاه می دهد تا دور حرکت کمپرسور و فشرده سازی مبرد را کم و زیاد کرده و متناسب با درخواست کاربر تغییر دهد. در این شرایط، چیلر در زمان های نیاز، با حداکثر توان و در غیر این صورت با توان کم، مشغول به کار خواهد بود. این در حالی است که در چیلرهای معمولی، کمپرسور به صورت صفر و یک، در حالت خاموش یا کارکرد با توان حداکثری فعالیت خواهد کرد. مزیت های چیلر اینورتر، در این مطلب به طور کامل بررسی شد و معایبی که در خرید این دستگاه ها وجود دارد، مطرح گردید. برای کسب اطلاعات دقیق تر در حوزه خرید چیلر اینورتر، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

چیلر اینورتر چیست؟

چیلر اینورتر، نوعی از این دستگاه است که کمپرسور آن به موتور الکتریکی با دور متغیر مجهز است و می تواند متناسب با نیاز کاربر، گردش موتور را کنترل کرده و آن را کم و زیاد کند.

قیمت چیلر اینورتر چقدر است؟

قیمت چیلر اینورتر متناسب با کیفیت دستگاه، برند تولید کننده، خدمات پس از فروش و ظرفیت آن تعیین می شود. برای استعلام قیمت دستگاه می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

تفاوت چیلر اینورتر و معمولی چیست؟

چیلر اینورتر دارای مصرف انرژی کمتر، طول عمر بیش تر و صدای پایین تری است و در مقابل قیمت گران تری در زمان خرید اولیه دارا می باشد.

چیلر اینورتر چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-042 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. فرهاد اقدسی 2023-01-07 - 08:10 - پاسخ

  قیمت یک دستگاه چیلر اینورتر ۱۵ تن چقدره؟

  • تاپ تهویه 2023-01-07 - 08:14 - پاسخ

   برای استعلام قیمت چیلر اینورتر با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.