فن کویل سقفی توکار و روکار

انواع فن کویل سقفی را می توان بر اساس نوع نصب و جانمایی، به دو مدل سقفی توکار و روکار تقسیم نمود. جانمایی فن کویل در داخل سقفی کاذب و یا بیرون سقف، ملاکی برای تفکیک این دستگاه توزیع هوا در تهویه مطبوع است. هر یک از این دستگاه ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و در مکان های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. پرسش اینجاست که فن کویل سقفی توکار بهتر است یا روکار؟ برای هر کاربری باید از کدام یک از این دستگاه ها استفاده کرد و چه مشخصات و ویژگی هایی در این دو دستگاه متفاوت است؟ در این مطلب به بررسی تفاوت ها و ویژگی های فن کویل سقفی توکار و روکار پرداخته ایم و به این ترتیب می توان در بین این دو دستگاه به شدت محبوب در تهویه مطبوع، مناسب ترین گزینه را انتخاب نمود. مقایسه فن کویل سقفی توکار و روکار می تواند شرایط را برای خرید درست و هوشمندانه فراهم کند.

تفاوت های فن کویل سقفی توکار و روکار

تفاوت های فن کویل توکار و فن کویل روکار

فن کویل سقفی توکار همان گونه که از نام آن پیداست، به شکل توکار نصب شده و دستگاه به طور  کامل درون سقفی کاذب یا بخشی از سقف که در زمان ساخت برای جانمایی فن کویل تعبیه شده، قرار می گیرد. اما فن کویل سقفی روکار، روی سقف  نصب می شود و بدنه دستگاه به طور کامل قابل مشاهده می باشد. به عبارتی هیچ سقف کاذبی برای استقرار دستگاه به کار برده نمی شود و فن کویل در فضای محیط نصب شده و قابل رویت می باشد. محل نصب فن کویل، اولین و بارز ترین تفاوتی است که بین این دو دستگاه وجود دارد. اما در مشخصات فنی، تفاوت های بیش تری قابل مشاهده است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

تامین هوای تازه

امکان تامین هوای تازه در فن کویل سقفی توکار فراهم است. ساختار این دستگاه به شکلی است که می تواند از طریق کانال کشی به هوای تازه دسترسی داشته باشد و ترکیبی از هوای داخلی و هوای بیرون را به محیط وارد کند. این ویژگی فن کویل سقفی توکار در محیط هایی که به تامین هوای تازه نیاز است، به شدت کارآمد می باشد. این در حالی است که فن کویل های روکار، غالبا به این سیستم مجهز نیستند و تنها می توانند هوای داخلی محیط را به دما و شرایط ایده آل کاربر رسانده و به محیط بازگردانند.

دسترسی به فن کویل

امکان دسترسی به فن کویل سقفی توکار به نسبت انواع روکار، دشوار تر است. به این ترتیب، سرویس های دوره ای فن کویل، تعمیرات آن و دیگر اقدامات لازم، از تکنسین ها زمان بیش تری گرفته و هزینه های آن نیز بالاتر خواهد بود. البته میزان هزینه و دستمزد نصب، تعمیر و سرویس آن، اختلاف چندانی با انواع روکار نداشته و قابل چشم پوشی است.

دسترس آسان به فن کویل روکار

اشغال فضا

فن کویل سقفی توکار به طور کامل درون سقف کاذب نصب می شود و هیچ بخشی از فضای داخلی شما را به طور ظاهری اشغال نخواهد کرد. به این ترتیب زیبایی بصری واحدها حفظ خواهد شد. این مساله در شرایطی که فضای داخلی واحدها کوچک است و یا تمایل به دیده شدن تجهیزات تهویه مطبوع وجود ندارد، بسیار حائز اهمیت است و سبب ارجحیت فن کویل سقفی توکار شده است.

مزایای استفاده از فن کویل سقفی توکار

مزیت های فن کویل سقفی توکار به نسبت روکار، در شکل ظاهری و شیوه نصب آن است. به عبارتی تاثیری که نصب دستگاه در سقف کاذب داشته و زیبایی ظاهری واحدها را تحت الشعاع قرار نمی دهد، سبب شده تا فن کویل سقفی توکار، طرفداران زیادی داشته باشد. اگر بخواهیم مزایای اصلی نوع توکار نسبت به روکار را نام ببریم، دیده نشدن دستگاه در محیط و عدم اشغال فضای قابل استفاده در زمره مهم ترین ها جای دارند. فاکتورهای دیگری نظیر صدای بسیار کم فن کویل های سقفی توکار و امکان تامین شدن هوای تازه، از دیگر مواردی است که باید به آن اشاره کرد.

قیمت فن کویل سقفی توکار به نسبت دیگر مدل ها در ظرفیت برابر، ارزان تر است. به همین دلیل شاهد استقبال تعداد زیادی از کاربران مسکونی و اداری از فن کویل های سقفی توکار هستیم. باید اشاره کرد که قیمت پایین تر دستگاه به دلیل ساختار توکار و عدم نیاز به تامین زیبایی بصری است و کیفیت این دستگاه ها، ساختار و شیوه توزیع هوا در این دستگاه ها هیچ نوع نقصی ندارد. برای استعلام قیمت فن کویل سقفی توکار و بررسی شرایط خرید قسطی، می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

مزایای استفاده از فن کویل سقفی توکار

در این جدول می توانید مزایای فن کویل سقفی توکار در مقایسه با انواع روکار را مشاهده کنید.

مزایای فن کویل سقفی توکار نسبت به روکار جزئیات
محل نصب استقرار دستگاه توکار درون سقف کاذب سبب شده تا به غیر از خروجی های هوا، هیچ قسمت دیگری از آن دیده نشود.
اشغال فضا فن کویل سقفی توکار، هیچ قسمتی از نمای داخلی واحد را اشغال نمی کند و از نظر زیبایی، برای محیط های کوچک که فضا در آن از اهمیت زیادی برخوردار است، مناسب می باشد.
صدای بسیار کم فن کویل سقفی توکار در دسته بی صدا ترین انواع دستگاه  های فن کویل جای دارد.
قیمت ارزان نوع توکار این تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، قیمت بسیار مناسب و اقتصادی به نسبت دیگر انواع فن کویل ها دارند.

معایب فن کویل سقفی توکار به نسبت روکار

نصب فن کویل سقفی توکار در سقف کاذب، به نسبت انواع روکار دشوار تر است و دسترسی به آن با زحمت بیش تری به انجام می رسد. این مساله در زمان نصب، تعمیرات، هواگیری، تعویض فیلترها و پاکسازی دستگاه، خود را نشان می دهد و در مدل های روکار به دلیل آزاد بودن دسترسی به سادگی صورت می گیرد. این ایراد، بیش تر معطوف تکنسین ها و تعمیرکاران می باشد و کاربران را درگیر نخواهد کرد. هم چنین باید اشاره کرد که مزیت های نام برده، شرایطی را ایجاد می کنند که سختی سرویس و تعمیر دستگاه، کمتر خود را نشان دهد.

معایب فن کویل سقفی توکار چیست؟

در این جدول می توانید با معایب فن کویل سقفی توکار به نسبت روکار آشنا شوید.

معایب فن کویل سقفی توکار به نسبت روکار جزئیات
سختی در نصب و راه اندازی دستگاه پنهان شدن دستگاه در سقف کاذب، شرایط نصب و راه اندازی این دستگاه را به نسبت نوع روکار سخت تر کرده است.
سختی در تعمیر و سرویس های دستگاه سرویس های دوره ای فن کویل شامل تعویض یا پاکسازی فیلترها، هواگیری، تمیز کردن دستگاه و هر نوع تعمیر آن، به دلیل شیوه خاص نصب، با سختی بیش تری همراه است.

نحوه انتخاب فن کویل سقفی

انتخاب فن کویل سقفی روکار یا توکار، باید با توجه به ساختار فضا و معماری آن، درخواست های کاربر و بودجه مد نظر صورت گیرد. در اماکنی که امکان نصب سقف کاذب وجود ندارد و الزامات نصب فن کویل سقفی توکار فراهم نیست، نمی توان از این نوع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد و در مقابل انواع روکار پیشنهاد می شود. اما در ساختمان هایی که امکان نصب فن کویل سقفی توکار فراهم باشد، می توان این دستگاه را یکی از بهترین گزینه ها برای سیستم توزیع هوای سرد و گرم تلقی نمود. بهترین راه برای انتخاب درست فن کویل سقفی توکار یا روکار، مشورت با متخصصان این حوزه و دریافت اطلاعات تخصصی است. در این مسیر کارشناسان گروه صنعت تاپ تهویه به بهترین شکل یاری گرتان خواهند بود.

نتیجه آنکه

فن کویل سقفی توکار از نظر کارکرد، توزیع هوا و ظرفیت، تفاوتی با انواع روکار ندارد. آنچه در این مطلب به آن پرداخته شده، اطلاعاتی در مورد این دو دستگاه بود و کاربران می توانند بهترین پاسخ برای این پرسش که فن کویل سقفی توکار بهتر است یا روکار؟ را به  دست آورند. در واقع مزیت این دو دستگاه بر یکدیگر، دیدن نشدن نوع توکار در ساختمان و عدم اشغال فضا می باشد. در محیط های مسکونی، تجاری و اداری که مسائل زیبایی شناسی و جنبه های بصری از اهمیت زیادی برخوردار است، استفاده از فن کویل سقفی توکار بسیار رایج شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. باید اشاره کرد که نصب، سرویس و تعمیرات این دستگاه ها به دلیل قرارگیری در سقف کاذب، با سختی هایی به نسبت فن کویل های روکار همراه است و این مساله هم باید در زمان نصب مورد توجه قرار گیرد.

سوالات متداول

فن کویل سقفی توکار بهتر است یا روکار؟

فن کویل سقفی توکار به دلیل مزیت هایی نظیر نصب در سقف کاذب و دیده نشدن دستگاه در محیط داخلی ساختمان، طرفداران زیادی پیدا کرده است. با این حال نیازهای مصرف کننده و شرایط تخصصی بنا تعیین می کند که کدام گزینه برای شما مناسب تر است.

مزایای فن کویل سقفی توکار به نسبت روکار چیست؟

پنهان شدن دستگاه فن کویل در سقف کاذب، فضاگیر نبودن آن و قیمت پایین تر مزیت مهمی است که سبب شده تا از این دستگاه در بسیاری از کاربری های مسکونی، تجاری و اداری استفاده شود.

معایب فن کویل سقفی توکار به نسبت روکار چیست؟

به دلیل استقرار دستگاه در سقف کاذب، دسترسی به آن به منظور نصب، تعمیرات، سرویس ها، پاکسازی و … با سختی بیش تری به نسبت انواع روکار همراه است.

مقایسه فن کویل سقفی توکار و روکار
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-302 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. صالح بنیانی 2022-11-01 - 06:55 - پاسخ

    فن کوئل سقفی توکار ارزان تره؟

    • تاپ تهویه 2022-11-01 - 08:12 - پاسخ

      قیمت فن کویل ها با توجه به ظرفیت و برند تولید کننده متفاوت هستند. اما به طور کلی فن کویل سقفی توکار از نوع روکار ارزان تر می باشد. استعلام دقیق قیمت ها را می توانید از بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه جویا شوید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.