آخرین مقالات

محصولات پرفروش

معرفی نسل جدید چیلرها

چیلر یکی از قدیمی ترین انواع دستگاه های تهویه مطبوع است که از زمان آغاز شکل گیری تا به امروز، تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است. میزان مصرف انرژی در این دستگاه ها، نوع و کیفیت قطعات، راندمان و … از مواردی است که دستخوش تغییرات گسترده شده و هر نسل از چیلرها، تحولی به نسبت مدل های پیشین در ساختمان خود تجربه می کند. با این حال اجزای اصلی چیلرها، ثابتند و تحولات در فناوری های ساخت آنهاست که کاهش هزینه های مصرفی و بهبود عملکرد را به دنبال می آورد. در این مطلب قصد داریم شما را با نسل جدید چیلر و تحولاتی که در سال های اخیر رخ داده است، آشنا کنیم.

بررسی نسل جدید چیلر

نسل جدید چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی استفاده گسترده تری در صنعت تهویه مطبوع دارند و به دلیل راحتی در استفاده و عدم نیاز به فضای زیاد برای نصب و راه اندازی و فراهم بودن بسترهای بهره برداری از آن، مورد استقبال بیشتر کاربران قرار گرفته اند. عمده تحولات رخ داده در نسل جدید چیلرها را باید به این دسته از دستگاه ها نسبت داد که دارای بخش های اصلی زیر می باشند.

 • کمپرسور
 • کندانسور چیلر تراکمی
 • شیر انبساط
 • اواپراتور

چیلرهای تراکمی بر اساس شیوه کاهش دمای کندانسور به دو مدل چیلر تراکمی آب خنک و چیلر هواخنک تقسیم می شوند. تفاوت ها و شباهت هایی بین این دو نوع از چیلرهای تراکمی وجود دارد و پیشنهاد می کنیم برای بررسی دقیق تر آن، به مطلب مقایسه چیلر هواخنک و آب خنک مراجعه کرده و از همه زوایا تفاوت های این دو دستگاه را بسنجید.

نسل جدید چیلر تراکمی تحولاتی را در حوزه کاهش مصرف انرژی و بالا بردن راندمان  دستگاه تجربه می کند. بخش عمده این تحولات در بخش کمپرسور اتفاق افتاده است که به عنوان هسته اصلی این دستگاه فعالیت می کند. هم چنین مبرد، بخش های کنترلی و دیگر قسمت ها نیز دست خوش تغییراتی شده اند که چیلرها را به روز تر ساخته است. در ادامه به بررسی ویژگی های نسل جدید چیلر پرداخته ایم.

نسل جدید چیلر تراکمی

کمپرسورهای بدون روغن (توربوکور)

استفاده از کمپرسورهای توبوکور را باید مهم ترین بخش نوسازی دستگاه های چیلر دانست. چیلر توربورکور به دستگاهی گفته می شود که دارای کمپرسور سانتریفیوژ از نوع توربوکور می باشد. این نوع خاص از کمپرسورها دارای تکنولوژی نوینی در ساخت هستند که تماس فیزیکی برای فشرده سازی مبرد را حذف کرده و به این ترتیب نیازی به روغن کاری نخواهند داشت. حذف روغن از کمپرسورهای توربوکور، شرایطی را فراهم آورده که راندمان دستگاه بسیار بالا رفته و عملکردی بهینه داشته باشد. در کنار این مزایا، ابعاد کوچک تر و نیاز به تعمیرات کمتری پیدا خواهد کرد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این دستگاه، به مطلب چیلر توربوکور چیست؟ مراجعه کنید.

استفاده از کمپرسورهای توربوکور

اینورتر در نسل جدید چیلر

فناوری اینورتر که با نام  Variable Speed Drive یا VSD نیز شناخته می شود، قابلیتی است که به نسل جدید چیلرها اضافه شده و امکان صرفه جویی در هزینه ها را فراهم آورده است. موتورهای الکتریکی که کمپرسور و فن های دستگاه را به حرکت در می آورد، از تکنولوژی اینورتر استفاده کرده و به این شیوه به اندازه نیاز کاربر، دستگاه را به کار می اندازد. به این شیوه، دور گردش کمپرسور و فن ها، کاملا متناسب با نیاز مصرف کننده تنظیم می شود و از وارد شدن فشار اضافی به دستگاه و هزینه های برق مصرف بالا، پیش گیری به عمل می آید. به عبارتی چیلر اینورتر، هزینه های مصرف انرژی یک ساختمان را به طور محسوسی کاهش می دهد.

کنترلر هوشمند در چیلر

در چیلرهای نسل جدید، سیستم کنترلی دستگاه، قابلیت اتصال به سیستم های هوشمند ساختمان (BMS) را دارا می باشند. به این ترتیب می توان از آنها در تهویه مطبوع هوشمند بهره گرفت و عملکرد آنها را در بازه های زمانی مختلف تحت کنترل داشت. این مساله تاثیر شایانی در کاهش میزان مصرف انرژی دستگاه ها داشته و در هزینه های مصرفی ساختمان ها صرفه جویی می نماید.کنترلر های هوشمند به خوبی همه بخش های دستگاه را زیر نظر گرفته و عملکرد آنها را بازبینی می کنند. این مساله در راستای کاهش مصرف برق در چیلرهای جدید به کار برده می شود.

استفاده از کنترلرهای هوشمند در چیلرها

عیب یابی هوشمند

دستگاه های جدید چیلر، قابلیت عیب یابی به صورت هوشمند را دارا می باشند و به این شیوه می توان در صورت بروز مشکل در هر قسمت، به سادگی آن را شناسایی و برطرف نمود. عیب یابی هوشمند، شامل پیش بینی احتمال خرابی در یک بخش از چیلر نیز می باشد و می توان قبل از بروز نقص در عملکرد یک قسمت، توسط این قابلیت، از وقوع آن آگاه شد.

سیستم چیلر مدولار

مدولار یا ماژولار قابلیتی است که در آن به جای استفاده از یک چیلر با ظرفیت بالا، از چند چیلر که در مجموع همان ظرفیت را تامین می کنند، بهره گرفته می شود. به عنوان مثال به جای استفاده از یک چیلر با ظرفیت 100 تن تبرید، می توان از 5 چیلر با ظرفیت 20 تن تبرید استفاده کرد. در این سیستم، در صورت خرابی یکی از دستگاه ها، چیلرهای دیگر به کار خود ادامه می دهند و این در حالی است که در چیلرهای عادی، خرابی دستگاه، به معنای قطع عملکرد آن تا زمان تعمیر می باشد. سیستم چیلر مدولار، به این شیوه است که در کارکردهای زیر 50 درصد، تعدادی از چیلرها خاموش می شوند و به این شیوه ضمن کاهش هزینه های مصرفی برق دستگاه، از وارد شدن فشار اضافی به کمپرسورها جلوگیری می شود. چیلر مدولار تاپ تهویه، یکی از به روز ترین انواع چیلرهایی است که در بازار ایران وجود دارد و توانسته به خوبی از عهده سرمایش انواع کاربری ها برآید. امکان خرید قسطی چیلر مدولار تاپ تهویه نیز در این مرکز فراهم آمده است.

معرفی چیلر مدولار تاپ تهویه

نسل جدید چیلر در ایران

نسل جدید چیلر کم مصرف در ایران با توجه به محدودیت هایی که در مصرف انرژی به وجود آمده است، می تواند بسیار کارآمد باشد. چیلرهایی که میزان مصرف انرژی کمتری به نسبت مدل های قدیمی داشته باشند و بتوان به راحتی عملکرد آنها را کنترل کرد، گزینه ای ایده آل برای کاربران در کشور ما می باشند. انتظاراتی که از چیلرهای جدید در کشور ما وجود دارد، شامل کاهش مصرف انرژی و هزینه های ساختمان، امکان اتصال به سیستم های هوشمند ساختمان، صدای کم، اشغال فضایی کمتر از مدل های قدیمی، امکان استفاده از سیستم مدولار و سازگاری با محیط زیست است. خوشبختانه نسل جدید چیلر در ایران توسط شرکت تاپ تهویه تامین شده است. این مرکز عرضه کننده چیلرهای نسل جدید ایرانی و وارداتی است که تنوع گسترده ای دارند و متناسب با نیاز کاربران عرضه می شوند.

نسل جدید چیلر کریر

برند کریر آمریکا قدرتمند ترین شرکت تولید کننده چیلر در دنیاست که به کیفیت عالی دستگاه های خود شهرت دارد. این شرکت در نسل جدید چیلرهای خود، از فناوری های پیشرفته ای بهره گرفته است که بتواند هزینه های مصرف انرژی را به طور چشم گیری کاهش دهد. بهره گیری از کمپرسورهای اینورتر یکی از مهم ترین گام های این شرکت در کاهش مصرف انرژی و بهبود راندمان دستگاه بوده است. یکی از مدل های جدید این شرکت که به تکنولوژی اینورتر مجهز است، چیلر آب خنک کریر مدل آکوا اج می باشد. برای مشاهده چیلرهای کریر می توانید به صفحه زیر مراجعه کرده و از طیف گسترده محصولات این برند دیدن کنید.

 

 

نسل جدید چیلر کریر

نسل جدید چیلر مدیا

شرکت میدیا چین، بزرگ ترین تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع در دنیاست و از نظر تکنولوژی های جدید ساخت، پیشتاز بوده است. بهره گیری از جدیدترین فناوری ها در ساخت نسل جدید چیلر، دستگاه های این برند را در سراسر دنیا مشهور ساخته است. بهره گیری از کمپرسورهای توربوکور و فناوری اینورتر، هزینه استفاده از چیلر های مدیا را به طور محسوسی به نسبت مدل های قدیمی کاهش داده است. چیلر توربوکور مدیا را می توان جدیدترین نسل چیلر در دنیا دانست که از کمپرسورهای بدون روغن استفاده می کند و از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه است. هم چنین با صدای بسیار کم و راندمان بالا کار کرده و از مبرد سازگار با محیط زیست استفاده می کند. برای مشاهده همه انواع چیلرهای مدیا می توانید به صفحه زیر مراجعه کنید و در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید قسطی دستگاه ها، با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه تماس بگیرید.

 

 

نسل جدید چیلر مدیا

کاربرد نسل جدید چیلرها در سرمایش ساختمان

هدف از ایجاد نسل جدید چیلرها، ایجاد شرایطی است که میزان مصرف انرژی در ساختمان ها کاهش پیدا کرده و راندمان دستگاه های تهویه مطبوع افزایش پیدا کند. بالا بردن طول عمر چیلرها از دیگر اهداف نوین سازی فناوری های آنهاست. با به کار گیری تکنولوژی های جدید ساخت، می توان از بروز خرابی در این دستگاه ها تا حد زیادی پیش گیری کرد و هزینه های نگه داری و تعمیر آنها را کاست. کاربرد نسل جدید چیلرها در سرمایش ساختمان باعث شده تا افراد بیش تری بتوانند از این دستگاه های تهویه مطبوع استفاده کنند و برای مدت زمان طولانی تری این سیستم را در ساختمان خود داشته باشند. هم چنین با کاهش هزینه های مصرف انرژی و بهبود راندمان این دستگاه ها، تمایل به استفاده از آنها در بین کاربران زیادی افزایش پیدا کرده و می توان چیلرهای نسل جدید را به عنوان سیستم تهویه مطبوع با آینده روشن در کشور معرفی کرد.

نتیجه آنکه

نسل جدید چیلرها در ایران، مجهز به فناوری هایی است که می تواند به کاهش هزینه های انرژی و افزایش عمر و راندمان دستگاه ها منجر شود. به کار گیری فناوری اینورتر در تولید الکتروموتورهای فن و کمپرسور، استفاده از کمپرسورهای توربوکور یا بدون روغن، بهره گیری از کنترلرهای هوشمند، سیستم چیلر مدولار و مبردهایی که با محیط زیست سازگارند، از مهم ترین ویژگی های نسل جدید چیلرهاست. این مشخصات در انواع چیلرهای کریر، مدیا و محصولات تولید داخل نظیر چیلرهای تاپ تهویه مشاهده می شود. برای کاهش هزینه های مصرف دستگاه و نیاز به تعمیرات، می توانید از نسل جدید این چیلرها که از خدمات پس از فروش حرفه ای بهره می برند، استفاده کنید. گروه صنعت تاپ تهویه امکان خرید قسطی انواع دستگاه های چیلر نسل جدید را برای کاربران فراهم کرده است و کافی است برای دریافت اطلاعات بیش تر با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

نسل جدید چیلر چه ویژگی هایی دارد؟

بهره گیری از کمپرسورهای توربوکور، فناوری اینورتر، کنترلر های هوشمند با امکان اتصال به سیستم هوشمند ساختمان و بهره گیری از قابلیت مدولار، از مهم ترین ویژگی های نسل جدید چیلرهاست.

مزیت نسل جدید چیلر در ایران چیست؟

کاهش چشم گیر مصرف برق در چیلرها و نیز بالا رفتن راندمان دستگاه و طول عمر آن مهم ترین مزیت این نسل از چیلرها محسوب می شود.

نسل جدید چیلرها
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-262 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. سیما اسدبیگی 2022-10-30 - 06:48 - پاسخ

  جالب بود، مدولار کردن باعث ارزون تر شدن میشه؟

  • تاپ تهویه 2022-10-30 - 08:07 - پاسخ

   بله، استفاده از چیلرهای مدولار از نظر اقتصادی توجیه دارد.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.