آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم تهویه مطبوع استخر

تهویه مطبوع در استخرها به دلیل تجمع رطوبت بالا و شرایط آب و هوایی که دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. برای حفظ سلامت شناگران و تماشاچیانی که در استخرها حضور پیدا می کنند، باید تهویه ای مطبوع با رعایت کلیه استانداردها در این مکان ها صورت گیرد. تهویه مطبوع استخر به تجهیزات خاصی نیاز دارد تا بتواند ضمن تعدیل رطوبت، دمای آسایش را تامین کرده و در فضای بزرگ استخرهای روباز یا سرپوشیده کارایی مناسبی داشته باشد. سیستم تهویه مطبوع استخر ها، نیاز به بررسی کامل محیط و طراحی بهترین ساختار برای خروج و ورود هوا را دارد. در این مطلب به بررسی نحوه این کار و معرفی بهترین دستگاه های تهویه مطبوع در استخر پرداخته ایم و به این پرسش پاسخ خواهیم داد که برای تهویه استخر چکار باید کرد؟

سیستم تهویه مطبوع استخر

طراحی تهویه مطبوع استخر

قوانین طراحی تهویه مطبوع استخر بر اساس استانداردهای ASHRAE آمریکا می باشد. کلیه مواردی که در این استاندارد آورده شده است به همراه شرایط خاص پروژه، بهینه سازی شود و به دنبال آن طراحی تهویه مطبوع استخر آغاز گردد. استخرها برای طراحی این سیستم به دو دسته تقسیم می شوند که شامل استخر عادی و استخر آب درمانی می باشد. بدیهی است که شرایط دمای هوا برای این دو استخر باید با یکدیگر متفاوت باشد. این استانداردها برای هر دو مورد نام برده به شرح زیر است:

استخر معمولی: دمای هوا بین 24 تا 29 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت آن بین 50 تا 60 درصد

استخر آب درمانی: دمای هوا بین 27 تا 29 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی آن بین 50 تا 60 درصد.

طراحی سیستم تهویه مطبوع استخر

در طراحی تهویه مطبوع استخر باید به این مورد توجه کرد که نباید میزان رطوبت از بازه نام برده کمتر یا بیش تر شود. کمتر شدن این میزان سبب ایجاد حس سرمای بیش از حد در افرادی می شود که از آب خارج می شوند و نیز میزان تبخیر آب از سطح استخر را افزایش خواهد داد. از سویی بیش تر شدن این مقدار نیز سبب وارد شدن آسیب به تجهیزات استخر و ایجاد حالت ناخوشایند در استفاده کنندگان خواهد شد.

در ادامه اهداف سیستم تهویه مطبوع استخر عنوان شده اند.

 • کنترل کردن دمای محیط
 • کنترل کردن میزان رطوبت نسبی محیط
 • کنترل کردن میزان تبخیر سطحی آب استخر
 • ایجاد جریان هوای مناسب برای شناگران و تماشاچیان در استخرهای قهرمانی (تامین هوای تازه و تعویض هوا بر اساس استانداردهای اشری)
 • کنترل کردن کیفیت هوای در استخر و فیلتر کردن آن

اهداف تهویه مطبوع استخر ها

کنترل دمای محیط استخر

گرمایش هوای داخلی استخر ها غالبا به کمک دستگاه هواسازی صورت می گیرد که به یک منبع تولید گرما متصل شده است. در اکثر فصول سال به گرم کردن هوای داخلی استخرها نیاز است و به همین دلیل هواسازهایی که برای تهویه استخر ساخته می شوند، اکثرا فاقد کویل آب سرد می باشند. در فصولی که هوای بیرون از استخر سرد است، به جای استفاده کامل از هوای تازه، از هوای داخلی استخر استفاده مجدد می شود و با فیلتر کردن آن به کمک هواساز، آن را برای بهره مجدد به داخل استخر می فرستند. این مساله زمانی اتفاق می افتد که دمای فضای بیرون و محیط داخلی استخر، بیش از 20 درجه سانتی گرد اختلاف داشته باشند. در چنین شرایطی از هواساز هیت ریکاوری با قابلیت بازیافت انرژی داخلی محیط استفاده می شود که می تواند در هزینه های مصرف انرژی برای تهویه مطبوع استخر صرفه جویی کند.

کنترل دمای هوای استخر

تامین هوای تازه در استخرها

مطابق با استانداردهای ASHRAE هوای داخلی استخرها باید به منظور تامین اکسیژن کافی، تعویض گردد و جریان هوای تازه با توجه به نوع استخر و کاربری آن، به محیط وارد شود. در صورتی که جریان هوای تازه و تعویض هوا به درستی و مطابق با اصول تعریف شده صورت نگیرد، بوی ناخوشایندی در محیط ایجاد خواهد شد و تنفس در استخر با مشکل مواجه می شود. تامین هوای تازه در استخرهایی که دارای تماشاچی هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید برای این بخش، تهویه ای مخصوص در نظر گرفته شود و از تخلیه کردن هوای بخش استخر در آن و یا جابجایی هوا در این بخش ها، خودداری شود.

کنترل رطوبت در استخر

رطوبت در استخرها به دلیل تبخیر دائمی آب، بسیار بالاست و این میزان باید به نحوی کنترل شود. در فصول سرد سال و زمانی که میزان رطوبت هوای بیرون از محیط داخلی استخر بسیار کمتر است، به هنگام ورود هوای تازه به استخرها، باید به واسطه دستگاه هواساز و حسگرهای آن، میزان رطوبت را کنترل کرد. از سویی زمانی که مقدار رطوبت در استخرها بالاتر از میزان مجاز شود، می توان به شیوه های مختلفی از جمله تزریق هوای تازه به منظور جذب رطوبت اضافی، آن را مهار کرد. با توجه به اینکه میزان رطوبت در استخرها از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به بهترین شکل کنترل شود، دستگاه هواساز مناسب ترین دستگاهی است که برای تهویه مطبوع در استخرها مورد بهره قرار می گیرد.

کنترل رطوبت در تهویه استخر

تهویه استخر سرپوشیده

استخرهای سرپوشیده به دلیل محیط بسته ای که دارند، محل تجمع انواع آلودگی های ناشی از تنفس و تحرک شناگران و عوامل بیماری زای ناشی از رطوبت بالا می باشند. اهمیت تهویه استخر سرپوشیده نسبت به انواع سرباز آن بسیار بالاتر است و باید به شیوه هایی که نام برده شد، در راستای کنترل دما و رطوبت در این محیط ها اقدام کرد. مطابق با استاندارد ASHRAE میزان دما و رطوبت برای تهویه استخر سرپوشیده با کاربری های مختلف به شرح زیر است.

نوع استخر دمای هوا رطوبت نسبی استخر
تفریحی 24 تا 29 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد
قهرمانی 26 تا 29 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد
درمانی 27 تا 29 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد
استخر هتل ها 28 تا 29 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد
جکوزی 27 تا 29 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد
استخر سالمندان 29 تا 32 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد
غواصی 27 تا 29 درجه سانتی گراد 50 تا 60 درصد

تهویه استخر خانگی

استخر خانگی محیطی است که افراد مدت زمان بیش تری به نسبت استخرهای تفریحی در آن می گذرانند و نیاز به تهویه ای اساسی دارد. تهویه استخر خانگی با هدف بهبود هوای در گردش و کنترل رطوبت و کنترل دما انجام می شود. دستگاه هایی که برای تهویه استخر خانگی استفاده می شوند، مشابه با دیگر استخرها هستند. زیرا هدف از تهویه مطبوع در استخر ها یکسان بوده و کنترل دما و رطوبت به همراه گردش مناسب هوای تازه توسط دستگاه هواساز و بویلر به طور کامل صورت می گیرد. تنها تفاوت در ظرفیت هوادهی دستگاه هواساز است که با توجه به اندازه استخر خانگی تعیین می شود.

تهویه استخر خانگی چیست؟

دستگاه هواساز استخر

بهترین و مناسب ترین دستگاه برای تهویه مطبوع در استخرها، هواساز می باشد. هواساز یا هوارسان دستگاهی است که می تواند میزان رطوبت هوا را کنترل کرده و آن را افزایش یا کاهش دهد. از سویی توانایی فیلتر کردن هوای محیط را نیز دارد و به این شیوه می توان از انتشار عوامل بیماری زا در محیط پیش گیری به عمل آورد. دستگاه هواساز استخر را غالبا در محیط بیرونی استخر نصب می کنند و از طریق کانال کشی هایی، آن را به محیط داخلی استخرها می رسانند. برای تامین گرما یا سرما در این دستگاه از کویل های سرمایشی و گرمایشی استفاده شده است که به دستگاه های دیگر نظیر چیلر یا بویلر متصل هستند و به این شیوه تنظیم دما را به انجام می رسانند. غالبا در دستگاه هواساز مخصوص استخر، از کویل آب سرد استفاده نمی شود، زیرا نیاز به خنک سازی فضای داخلی وجود ندارد و تنها گرمایش مد نظر است.

دستگاه هواساز استخر پس از وارد شدن هوا با دمای مد نظر، می تواند میزان رطوبت آن را به کمک تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر، کنترل کرده و سپس آن را از فیلترهای مخصوص عبور داده تا عاری از هر نوع میکروب، آلودگی، گرد وغبار و … شود. سپس این هوا از مجرای کانال ها، وارد محیط استخر می شود.

دستگاه هواساز استخر

محاسبه اگزاست فن استخر

اگزاست فن استخر، نقش مهمی در مکیدن هوای داخلی و ایجاد جریان مناسب هوا دارد. این دستگاه غالبا در سقف یا دیوارها استقرار پیدا می کند و با قدرت بالایی که دارند، می توانند به بهبود گردش هوا در محیط منجر شده و حتی عوامل بیماری زا را نیز دفع کنند. با توجه به حضور افراد زیاد در استخرها و صرف انرژی توسط آنها، نیاز به نصب اگزاست فن برای استخر به منظور خارج کردن هوای راکد و به جریان انداختن هوای تازه که توسط هواساز، وارد می شود، ضروری است. محاسبه اگزاست فن استخر به عوامل متعددی از جمله ابعاد استخر و میزان تبخیر سطحی بستگی دارد و حضور این دستگاه در کنار هواساز برای تهویه ای مطبوع و به دور از هوای آلوده، عوامل بیماری و گردش نادرست، الزامی است.

خرید سیستم تهویه مطبوع استخر

دستگاه های تهویه مطبوع استخر باید از کیفیت بسیار بالایی بهره ببرند تا در مقابله با رطوبت زیادی که در این محیط ها وجود دارد، دچار مشکل نشوند. خرید دستگاه هواساز استخر باید در نظر گرفتن ظرفیت هوادهی دستگاه و ابعاد و اندازه استخر تعیین شود و انتخاب مناسب ترین نوع آن، با نظر کارشناسان ممکن خواهد بود. هم چنین تعیین نوع فیلترهای این دستگاه برای از بین بردن کامل آلودگی ها و تامین هوای تمیز، از دیگر بخش های مهم در خرید سیستم تهویه مطبوع استخر خواهد بود. به خریداران توصیه می شود با توجه به حساس بودن این محیط و بالا بودن درصد رطوبت آن، تنها از شرکت هایی خرید خود را به انجام برسانند که از کیفیت دستگاه آن اطمینان کافی دارند. شرکت کریر آمریکا که از اولین و خوش نام ترین شرکت های تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع است، با دارا بودن انواع دستگاه هواساز با کیفیت بسیار عالی، می تواند انتخاب کسانی باشد که به دنبال خرید بهترین دستگاه های تهویه استخر هستند. شرکت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده محصولات کریر آمریکا، می تواند این دستگاه را با قیمت بسیار مناسب و در زمان کوتاه در اختیار شما بگذارد. هم چنین امکان خرید قسطی دستگاه نیز برای شما مهیا خواهد بود.

نتیجه آنکه

تهویه مطبوع در استخر با توجه به محیط مرطوب و شرایط خاصی که دارد، تفاوت های زیادی با دیگر فضاها خواهد داشت. کنترل دمای هوا و آب و میزان رطوبت نسبی از مهم ترین اهداف تهویه مطبوع  استخر ها می باشد که در این مطلب به آن پرداخته شد. این فاکتورها باید با در نظر گرفتن کاربری استخر اعمال شوند و در کنار کنترل آنها، به تامین هوای تازه و کنترل گردش آن نیز پرداخته خواهد شد. بهترین دستگاه ها برای تهویه مطبوع در استخر، هواساز می باشد که با اتصال به منبع تولید آب گرم، می تواند گرمایش مطلوب و رطوبت کنترل شده ای را ایجاد نماید. برای خرید دستگاه های تهویه مطبوع استخر، پیشنهاد می شود که با متخصصان این حوزه مشورت کرده و مناسب ترین دستگاه ها از نظر ظرفیت و قدرت را تهیه کنید. در این مسیر کارشناسان شرکت تاپ تهویه به صورت رایگان به شما مشاوره های محصولی ارائه کرده و برای خرید قسطی انواع دستگاه های تهویه مطبوع، یاری تان خواهند کرد.

سوالات متداول

پارامترهای تهویه مطبوع در استخر چیست؟

کنترل دما، کنترل رطوبت، تامین هوای تازه و کنترل گردش آن از مهم ترین فاکتورهای تهویه مطبوع در استخر است که باید ایجاد شود.

برای تهویه استخر چکار باید کرد؟

برای تهویه سالن استخر باید با استفاده از دستگاه های مخصوص، میزان دما را کنترل کرده و رطوبت را در حد 50 تا 60 درصد حفظ نمود. هم چنین با فیلتر کردن هوای ورودی و پاکسازی آن از آلودگی ها، باید به سلامت هوای محیط استخر افزود.

بهترین دستگاه های تهویه مطبوع استخر کدامند؟

دستگاه هواساز با کنترل میزان رطوبت و فیلتراسیون هوا، بهترین گزینه برای تهویه مطبوع در استخر هاست. هم چنین اگزاست فن و بویلر نیز برای بهبود گردش هوا و تامین گرمایش هواساز استفاده می شوند.

سیستم تهویه مطبوع استخر
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-222 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. گنابادی 2022-12-06 - 08:15 - پاسخ

  تهویه مطبوع استخرها با هواساز مدیا همراه با نصب چقدر میشه؟

  • تاپ تهویه 2022-12-06 - 14:45 - پاسخ

   ابتدا باید شرایط استخر، مساحت بنا و استفاده کنندگان از فضا بررسی شده و سپس دستگاه با ظرفیت مناسب پیشنهاد شود. برای کسب اطلاعات دقیق، لطفا با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.