آخرین مقالات

محصولات پرفروش

هزینه برق چیلر

چیلرهای تراکمی از دسته دستگاه های تهویه مطبوعی هستند که به کمک نیروی برق کار می کنند و برخلاف چیلرهای جذبی هستند که از انرژی گرمایی برای این منظور بهره می گیرند. مصرف کنندگان این دستگاه ها در گام اول خرید چیلر، با این پرسش مواجهند که هزینه برق چیلر چقدر است و آیا تهیه آن، صرفه اقتصادی خواهد داشت؟ در این مطلب قصد داریم تا به این پرسش پاسخ دهیم که مصرف برق چیلر تراکمی هواخنک چقدر است و این هزینه ناشی از کارکرد کدام قسمت دستگاه می باشد. هم چنین راهکارهایی برای کاهش هزینه برق چیلر هواخنک ارائه می کنیم که می تواند برای مصرف کننده ها کاربردی باشد.

هزینه برق مصرفی چیلر هواخنک

مصرف برق چیلر تراکمی هواخنک از چیست؟

میزان مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک، ناشی از کارکرد بخش های مختلفی است که در این مطلب معرفی خواهند شد. کمپرسور اصلی ترین بخش دستگاه است که برق مصرف می کند. به عبارتی یک موتور الکتریکی منجر به کار کردن کمپرسور و متراکم سازی مبرد می شود که میزان برق مصرفی دستگاه را بالا می برد. در چیلرهای هواخنک دو بخش دیگر نیز وجود دارد که منجر به بالا بردن هزینه برق چیلر می شود. قسمت اول فن هایی است که کندانسور دستگاه را خنک می کنند و بخش دیگر، مربوط به موتوری است که وظیفه پمپ کردن آب در اواپراتور را به عهده دارد.

مصرف برق چیلر هواخنک ترکیبی از کارکرد این سه بخش است و با توجه به ظرفیت دستگاه، این میزان مصرف، افزایش و یا کاهش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال اگر کندانسور توسط چند فن با موتورهای پرقدرت خنک شود، به نسبت چیلر با یک فن، میزان مصرف برق افزایش پیدا خواهد کرد.

مصرف برق کمپرسور چیلر هواخنک

مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک چقدر است؟

محاسبه مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک در قسمت پیشین مورد بررسی قرار گرفت. به طور خلاصه برای بررسی مصرف انرژی برق این دستگاه های تهویه مطبوع، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محاسبه مصرف برق کمپرسور چیلر های تراکمی + برق مصرفی موتور پمپ اواپراتور + برق مصرفی موتور فن های خنک کننده کندانسور

با توجه به اینکه این اعداد از هر چیلر به چیلر دیگر متفاوت می باشند، نمی توان عدد ثابتی را به عنوان برق مصرفی چیلر هوایی در نظر گرفت. با این حال با علم به بخش هایی از دستگاه که مصرف انرژی دارند، می توان از رقم حدودی آن اطلاع پیدا کرد. محاسبه هزینه برق چیلر و مینی چیلر هواخنک به همین شکل و با تعیین اعداد به دست آمده و آگاهی از هزینه هر کیلووات برق مصرفی در شهر محل سکونت امکان پذیر خواهد بود. لازم به ذکر است که هزینه مصرف برق به صورت پلکانی افزایش پیدا می کند و بهای مصرف برق خانگی، تجاری و صنعتی نیز با هم متفاوت می باشد.

مصرف برق چیلر با نرم افزار

مصرف برق چیلر خانگی، مینی چیلر و چیلرهای صنعتی را می توان به کمک نرم افزارهایی که شرکت سازنده کمپرسور در اختیار می گذارد، تعیین نمود. می توان در این نرم افزارها، نوع مبرد، اطلاعات دمایی و مشخصات برق مصرفی را وارد کرد و ظرفیت سرمایشی دستگاه و برق مصرفی کمپرسور را تعیین نمود. تعیین این میزان برق مصرفی به شما کمک می کند که بتوانید با دانستن نرخ مصرف برق محل استفاده، از میزان هزینه انرژی دستگاه خود اطلاع پیدا کنید.

هم چنین با در نظر گرفتن اطلاعات مربوط به فن های کندانسور که در کاتالوگ دستگاه موجود می باشد، می توان میزان برق مصرفی را به طور دقیق محاسبه نمود. باید در نظر داشت که مصرف برق چیلر هواخنک در تابستان و روزهایی که هوا به شدت گرم است، افزایش پیدا خواهد کرد. زیرا مدت زمان بیش تری از آن استفاده کرده و در صورت عایق نبودن محیط و اینورتر نبودن دستگاه، به دلیل خنک کاری بیش تر چیلر هوایی، باید انتظار مصرف بیش تری از آن را داشت. اما برای کاهش مصرف برق در چیلرهای هواخنک چه باید کرد؟

برق مصرفی فن کندانسور چیلر هواخنک

روش های کاهش مصرف برق چیلر هوا خنک

مصرف برق چیلر خانگی و دستگاه های صنعتی را به شیوه های مختلفی می توان کاهش داد. برای این منظور اولین گامی که باید برداشته شود، انتخاب دستگاهی با ظرفیت مناسب می باشد. با در نظر گرفتن ابعاد بنا، متراژ واحد ها و نیز شرایط آب و هوایی باید از چیلرمتناسب بهره برد تا هزینه های اضافی ناشی از بالا بودن ظرفیت دستگاه به مصرف کننده وارد نشود. برای مصارف با ظرفیت های پایین تر، مینی چیلر هواخنک نیز تولید شده است که می تواند برای انواع کاربری های خانگی و حتی صنعتی مناسب باشند. شما می توانید با مشاهده مینی چیلر هواخنک با کیفیت عالی و خرید به صورت قسطی به سایت شرکت تاپ تهویه مراجعه کرده و ضمن مشاهده محصول، با کارشناسان بازرگانی این مرکز تماس حاصل کرده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

بهینه سازی مصرف انرژی چیلر هواخنک را می توان با کاهش میزان خنک سازی آنها به انجام رساند. برای این منظور راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 • کلیه وسایل گرمازای منزل می توانند در بالا بردن میزان خنک سازی چیلر و به دنبال آن افزایش مصرف برق موثر باشند. با کاهش میزان گرمای تولید شده توسط این دستگاه ها، نظیر لامپ، سولاردام، اجاق گاز و دیگر دستگاه های این چنینی شاهد کاهش مصرف برق در چیلر هوایی خواهید بود.

کاهش تولید گرما برای کاهش مصرف برق چیلر

 • چیلرهای هوا خنک اینورتر که از موتور با سرعت های مختلف بهره می برند، تاثیر شایانی در کاهش مصرف انرژی دارند. به عبارتی قابلیت متغیر بودن سرعت موتور این امکان را می دهد که به اندازه نیاز، برق در دستگاه مصرف شود و در صورت لزوم با کاهش دور موتور، از میزان مصرف انرژی کاسته شود. مصرف برق چیلر هواخنک در تابستان، به کمک موتورهای اینورتر، کاهش محسوسی خواهد داشت. زیرا با ایجاد یک درجه اختلاف در میزان خنک سازی، می توان تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.
 • عایق کردن فضا از دیگر شیوه های کاهش خنک سازی دستگاه است. هر چقدر میزان مبادله هوا از محیط بیرون به داخل، بیش تر باشد، دستگاه ناچار به خنک سازی بیش تر برای ایجاد تهویه مطبوع و تامین دمای مد نظر شما خواهد شد. به این شیوه میزان مصرف برق چیلر تراکمی هواخنک افزایش پیدا خواهد کرد.

عایق حرارتی برای کاهش مصرف برق چیلر

در جدول زیر می توانید راه های موثر در کاهش میزان خنک سازی چیلر هوایی را مشاهده کرد.

راه حل کاهش مصرف برق جزئیات
عایق سازی بنا استفاده از عایق حرارتی در ساختمان ها می تواند مبادله هوا را کاهش داده و به کم کردن میزان خنک سازی دستگاه منجر شود.
کاهش تولید گرما در بنا کاهش دمای داخلی به واسطه استفاده کمتر از وسایل تولید کننده گرما نظیر لامپ، اجاق و …
استفاده از چیلرهای مجهز به فناوری اینورتر با متغیر بودن سرعت موتور، می توان تا حد زیادی از کارکرد اضافی دستگاه پیش گیری کرده و مصرف برق را کاهش داد.

 

نتیجه آنکه

محاسبه مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک، با توجه به فاکتورهای تخصصی صورت می گیرد که در ساخت کمپرسور و اجزای این سیستم برودتی به کار رفته است. عمده ترین بخش مصرف برق دستگاه به کمپرسور مربوط می شود که توسط یک موتور الکتریکی، مبرد را فشرده می سازد. توان الکتریکی کمپرسور که غالبا در کاتالوگ آن درج شده است، مشخص می کند که این دستگاه چقدر برق را در یک ساعت مصرف خواهد کرد. با تعیین تعداد ساعات کارکرد دستگاه در روز، می توان به میزان برق مصرفی آن در طول یک ماه دسترسی داشت. موتوری که فن های کندانسور را به حرکت در می آورد و نیز پمپ های اواپراتور که وظیفه انتقال آب به سمت فن کویل ها را دارند، در میزان مصرف برق نهایی تاثیرگذارند. این اعداد را می توان به صورت دستی و یا با استفاده از نرم افزارهای مخصوص چیلر، به دست آورد. در مسیر انتخاب بهترین چیلر برای بنای شما، برای به حداقل رساندن میزان مصرف برق، کارشناسان شرکت تاپ تهویه می توانند اطلاعات کاربردی را به زبان ساده در اختیارتان بگذارند. هم چنین با مطالعه فایل مصرف برق چیلر تراکمی هواخنک، می توانید در زمانی کوتاه از میزان مصرف برق این دستگاه مطلع شوید.

سوالات متداول

مصرف برق چیلر هواخنک چقدر باید باشد؟

محاسبه مصرف برق چیلر هوا خنک، با در نظر گرفتن مصرف کمپرسور، موتورهای خنک کننده کندانسور و نیز پمپ اواپراتور تعیین می شود.

روش های کاهش مصرف برق چیلر هوا خنک کدامند؟

انتخاب چیلر هواخنک با ظرفیت درست و متناسب با متراژ بنا، عایق کاری ساختمان، کاهش میزان تولید گرما به واسطه وسایلی نظیر لامپ و استفاده از دستگاه های اینورتر می توانند در کاهش برق مصرفی چیلر هوایی موثر باشند.

بیش ترین مصرف برق چیلر هوایی برای کدام قسمت آن است؟

موتور الکتریکی که کمپرسور دستگاه را به گردش در می آورد، بیش ترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می دهد.

محاسبه مصرف برق چیلر هواخنک
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-144 دیدگاه
4 دیدگاه
 1. مینا مبشر 2022-08-14 - 16:10 - پاسخ

  مطلب خوبی بود. با این شرایط استفاده از چیلر هوا خنک صرف میکنه؟

  • تاپ تهویه 2022-08-15 - 08:12 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. سپاس. بله، با در نظر گرفتن شرایط بنا و آب و هوا، این چیلرها می توانند از بهترین گزینه های تهویه مطبوع ساختمان باشند.

 2. زیبا مشرف 2022-08-18 - 09:08 - پاسخ

  کدوم برند چیلر هواخنک مصرف برقش کمتره؟

  • تاپ تهویه 2022-08-20 - 08:18 - پاسخ

   مصرف برق چیلر به مدل کمپرسور و موتور بخش فن های خنک کننده کندانسور ارتباط دارد و برای تعیین مصرف برق باید این موارد را بررسی کنید.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.