آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم تهویه مطبوع در مدارس

تهویه مطبوع در مدارس و کلیه مراکز آموزشی به دلیل تجمع افراد زیاد، نیاز به تمرکز و فراهم آوردن آسایش دمایی برای یادگیری، از اهمیت زیادی برخوردار است. تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی مساله ای است که باید به طور دقیق کارشناسی شده و با استفاده از دستگاه های مناسب سرمایشی و گرمایشی به اجرا درآید. در تهویه مطبوع مدارس، بحث هزینه ها در کنار تامین بهترین شرایط دمایی، به ویژه برای مدارس ابتدایی و مهدکودک ها، مطرح می باشد. فضاهای آموزشی با توجه به نوع آنها، دارای بخش های مختلف اداری، کلاس درس، سالن ورزشی، نمازخانه، آزمایشگاه و … می باشد. سیستم تهویه مطبوع در مدارس باید بتواند در هر یک از این بخش ها، بهترین شرایط را فراهم آورده و دما، رطوبت و سرعت گردش هوا را به خوبی کنترل کند. در این مطلب به بررسی سیستم تهویه مطبوع در مدارس پرداخته شده و مناسب ترین گزینه ها برای استفاده جهت تهویه در مدارس و محیط های آموزشی عنوان گشته اند.

تهویه مطبوع در مدارس

سیستم تهویه مطبوع مدرسه چیست؟

تهویه مطبوع در مدارس باید بتواند 4 شاخص اصلی که از سیستم های سرمایشی و گرمایشی انتظار می رود را تامین کند. این چهار شاخص عبارتند از:

 • کنترل دما
 • کنترل رطوبت
 • تنظیم سرعت گردش هوا
 • فیلتراسیون هوا

این 4 عامل، اصلی ترین فاکتورهایی هستند که در تهویه مطبوع مورد بررسی قرار می گیرند، اما میزان سخت گیری روی هر یک از آنها با توجه به محیط مورد استفاده، متفاوت خواهد بود. در تامین تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی، باید به طور کامل این موارد را مد نظر قرار داد و برای پیش گیری از شیوع انواع بیماری های واگیردار، گرما یا سرمای بیش از حد، بروز حادثه در محیط های عملی نظیر آزمایشگاه ها و …، از دستگاه هایی ایمن بهره گرفت. تامین هوای تازه یکی دیگر از الزاماتی است که از دستگاه های تهویه مطبوع مدارس، مهدکودک و محیط های آموزشی انتظار می رود. هم چنین صدای تولید شده توسط دستگاه های تهویه مطبوع آموزشی باید در حد تحمل افراد برای مدت طولانی بوده و تمرکز آنها را به هم نزند. با توجه به اینکه مراکز آموزشی شب ها و در تعطیلات، فعالیت نمی کنند، باید به شیوه ای از هدر رفتن انرژی در این زمان ها پیش گیری کرده و متقابلا شرایط را برای حضور مجدد افراد فراهم نمود.

الزامات تهویه در مدارس

تهویه در مدارس باید ملاحظاتی را در نظر داشته باشد تا بتواند پاسخ گوی نیاز استفاده کنندگان از این فضا باشد. در کنار فاکتورهای اصلی که در قسمت پیشین به آن اشاره شد، باید موارد دیگری هم در تهویه هوای کلاس در نظر داشت که در این قسمت به بررسی آنها پرداخته شده است.

الزامات سیستم تهویه مطبوع در مدارس

 1. سیستم های تهویه مطبوع مدارس باید به نحوی انتخاب شوند که نیاز به تعمیر آنها بسیار کم باشد و بتواند با راندمان بالا در همه فصول فعالیت کند. سیستم های قدیمی تهویه مطبوع برای استفاده در مدارس و محیط های آموزشی گزینه های مناسبی نیستند، مگر اینکه ساختار بنا به نحوی بوده که امکان استفاده از سیستم های نوین در آن وجود نداشته باشد. سیستم های قدیمی تهویه مطبوع نظیر کولرهای آبی در کنار سروصدای زیادی که دارند، بیش از دیگر دستگاه ها به سرویس و تعمیر نیاز پیدا می کنند و این مساله در محیط های آموزشی خوشایند نمی باشد.
 2. تهویه هوای کلاس باید با تامین هوای تازه به انجام برسد. زیرا تجمع افراد در یک محیط، امکان انتشار انواع بیماری و بوهای ناخوشایند را فراهم کرده و رطوبت زیادی نیز ایجاد می نماید. به همین دلیل ترجیح به استفاده از سیستم هایی است که هوای تازه را به محیط وارد می کنند.
 3. سیستم های تهویه مطبوع مدارس باید انعطاف پذیر بوده و قابلیت تنظیم توسط کاربر را داشته باشند. ساعات کاری موسسات آموزشی با توجه به نوع و مقطع آن متغیر است و این مساله لزوم استفاده از سیستم هایی که بتوان در زمان های عدم استفاده، دما را تنظیم کرد و در مصرف انرژی صرفه جویی نمود را می طلبد.
 4. قابل اطمینان بودن تجهیزات تهویه مطبوع مدارس از دیگر الزاماتی است که باید مد نظر قرار گیرد. به این معنا که این سیستم ها باید بتوانند با راندمان بالا و به شکلی مطمئن در هر شرایط آب و هوایی کار کرده و از کیفیت قابل قبولی بهره ببرند. زمانی که از دستگاه های قدیمی برای محیط های آموزشی استفاده می شود، باید عمر مفید آنها لحاظ شده و سیستم توزیع مناسبی برایشان در نظر گرفته شود. ساده بودن شیوه کار کردن با کنترل های دستگاه از دیگر مواردی است که تهویه مدارس را قابل اطمینان می کند. زیرا کنترل این دستگاه ها، ممکن است به عهده افراد مختلفی قرار گیرد و ساده بودن آن، تضمینی بر کارکرد مناسب و به موقعشان خواهد بود.
 5. استفاده از سیستم تهویه مطبوع هوشمند که به طور خودکار دما را افزایش یا کاهش دهند و یا پیش از حضور یافتن افراد در محیط، گرمایش و سرمایش را به انجام برسانند، از دیگر نقاط قوتی است که تهویه در مدارس می تواند از آن بهره ببرد. به این شیوه تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی، در آغازی ترین ساعات حضور افراد به بهترین شکل ایجاد خواهد شد.

انواع سیستم های تهویه مطبوع مدارس

سیستم های تهویه مطبوع بسیار گسترده اند و می توان آنها را از نظر مصرف انرژی و اقتصادی بودن، مرکزی یا مستقل بودن، کانالی یا لوله کشی بودن و … تقسیم بندی نمود. اگرچه نمی توان پیشنهاد یکسانی برای همه محیط های آموزشی ارائه کرد، اما مناسب ترین دستگاه هایی که قابلیت استفاده به عنوان تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی را دارا می باشند، در این قسمت معرفی شده اند.

چیلر برای تهویه مطبوع مدارس

چیلر به عنوان خنک کننده آب، یکی از دستگاه های تهویه مطبوع مرکزی است که برای مصارفی چون محیط های آموزشی بسیار مناسب است. این دستگاه در دو نوع چیلر هواخنک و چیلر آب خنک موجود می باشد که از نظر محل نصب، میزان مصرف انرژی و تجهیزات جانبی با یکدیگر متفاوت می باشند. چیلرهای هواخنک در محیط های باز نظیر پشت بام نصب می شود و از طریق فن کویل یا هواساز، هوای خنک را به واحدها می رسانند. چیلرهای آب خنک در موتورخانه نصب می شوند و باید یک برج خنک کننده به همراه آنها در پشت بام ساختمان نصب شود. انتقال هوای خنک به محیط نیز توسط فن کویل یا هواساز صورت می گیرد. برای تامین گرمایش نیز می توان از بویلر در موتورخانه یا پکیج استفاده کرد.

چیلر برای تهویه مطبوع مدرسه، مزیت هایی به همراه دارد که از جمله آن می توان به راندمان بالای دستگاه، امکان کنترل دمای هر کلاس یا واحد به صورت مجزا، امکان خاموش یا روشن کردن فن کویل در هر واحد بر حسب نیاز، ساختار ساده دستگاه و آشنا برای اکثر تکنسین ها و تنوع در مدل های انواع فن کویل بر اساس ساختار معماری بنا و نیاز کاربر اشاره کرد. استفاده از هواساز در این سیستم تهویه مطبوع، امکان کنترل کامل رطوبت و فیلتراسیون هوا را می دهد و به این شیوه می توان هوایی کاملا پاک با رطوبت کنترل شده را به محیط وارد کرد. این مزیت را در فن کویل نیز می توان مشاهده کرد، با این تفاوت که فیلترهای تصفیه هوای فن کویل ساده تر بوده و امکان فیلتراسیون تخصصی را فراهم نمی کند. هم چنین رطوبت زدایی از هوا در فن کویل ها انجام می شود، اما امکان رطوبت زنی تنها در هواساز فراهم می آید.

سیستم VRF برای تهویه مطبوع مدرسه

سیستم وی آر اف را می توان در ساختمان هایی که مایل به استفاده از دستگاه های نوین تهویه مطبوع در مدارس هستند، به کار برد. وی آر اف از سیستم های مرکزی است که با دارا بودن یک یونیت بیرونی، می تواند به تعداد زیادی یونیت داخلی متصل شده و سرمایش و گرمایش را به انجام برساند. از مزیت های این سیستم امکان سرمایش و گرمایش همزمان در واحدهاست. به این معنا که می توان در یک واحد سرمایش و در واحد دیگری، گرمایش را تجربه کرد و این ویژگی تاکنون در سیستم های دیگر تهویه مطبوع دیده نشده است. از دیگر مزایایی که این سیستم دارد، امکان کنترل میزان مبردی است که در سیستم جریان دارد و برای خنک سازی یا گرمایش استفاده می شود. این کنترل سبب کاهش هزینه های مصرف برق دستگاه می شود و سیستم VRF را به یکی از به صرفه ترین انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی بدل کرده است. باید اشاره کرد که این فناوری های نوین، سبب بالا بودن قیمت اولیه خرید دستگاه شده که ممکن است برای هر مرکز آموزشی، توجیه اقتصادی نداشته باشد.

تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی با سیستم وی آر اف، با نصب ساده دستگاه در پشت بام، بدون نیاز به برج خنک کننده یا موتور خانه همراه خواهد بود. امکان کنترل دمای هر واحد به صورت مجزا، خاموش کردن یونیت داخلی واحدهایی که به تهویه نیاز ندارند و تنوع در شکل یونیت های داخلی از مزیت هایی است که این سیستم تهویه مطبوع برای محیط های آموزشی به همراه خواهد داشت. کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا به خوبی توسط این دستگاه انجام خواهد شد، اما در مراکز آموزشی که به طور تخصصی باید فیلتراسیون هوا صورت گیرد و یا رطوبت زنی به محیط انجام شود، می توان یونیت بیرونی VRF را به هواساز متصل کرد. پیشنهاد می شود برای مشاهده همه انواع مدل های این دستگاه و بررسی تخصصی تر آن به صفحه وی آر اف مراجعه کنید.

سیستم وی آر اف برای تهویه مطبوع مدارس

سیستم های ارزان قیمت تهویه مدارس

در برخی موارد ممکن است، تهیه دستگاه های نام برده به دلیل فاکتور قیمت برای همه افراد میسر نباشد. در این صورت می توان از سیستم های ارزان قیمت تهویه مدارس استفاده کرد که بتواند نیازهای اولیه تهویه مطبوع را در واحدها تامین کند. یکی از ساده ترین و ارزان ترین سیستم های تهویه مطبوع محیط های آموزشی، کولر آبی است که با استفاده از کانال کشی، دمای هوا را خنک کرده و به واحدها وارد می کند. برای استفاده از این سیستم باید یونیت های کولر آبی در پشت بام نصب شده و کانال کشی به داخل هر واحد راه یافته و به این شیوه سرمایش در واحدها ایجاد شود. سیستم شوفاژ و پکیج نیز می تواند به عنوان گزینه ای ارزان قیمت به نسبت دیگر شیوه های گرمایش در کنار کولر آبی استفاده شده و گرمایش و سرمایش واحدها را تامین سازد. این سیستم ها قیمت خرید اولیه ارزانی داشته و به دلیل عدم استفاده از انرژی برق، هزینه های استفاده پایینی هم دارند. اما میزان سروصدای کولر آبی و نیز راندمان آن به ویژه در شهرهای مرطوب، مناسب نیست و می تواند آزاردهنده باشد.

قیمت تهویه کلاس

سیستم تهویه مطبوع در مدارس، انواع مختلفی دارد که از نظر مصرف انرژی، راندمان، محل نصب، میزان اشغال فضا و کارکرد با یکدیگر متفاوتند. این تفاوت ها سبب شده تا قیمت تهویه کلاس با توجه به نوع دستگاه انتخابی، تعیین شود. طبیعتا قیمت خرید سیستم وی آر اف به نسبت کولر آبی گران تر خواهد بود و به همان نسبت مزیت هایی که در سرمایش و گرمایش دریافت می کنید، تفاوت خواهد داشت. برای تعیین دقیق قیمت تهویه کلاس و محیط های آموزشی باید فاکتورهای زیادی را مورد بررسی قرار داد. برخی از مهم ترین این موارد، عبارتند از:

 • مساحت ساختمان
 • تعداد کلاس ها و واحدهای مختلف
 • ساختار ساختمان از نظر قدیمی یا جدید بودن، وجود یا عدم وجود موتورخانه، وجود کانال کشی در ساختمان و تعداد طبقات
 • شرایط آب و هوایی
 • تعداد افراد حاضر در محیط در بیش ترین حالت
 • میزان بودجه ای که برای تهیه دستگاه های تهویه مطبوع در نظر گرفته شده است.
 • توانایی در پرداخت هزینه های مصرفی دستگاه

با در نظر گرفتن این فاکتورها، می توان تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی را انتخاب کرده و استعلام قیمت روز را به انجام رساند. چنان چه مایل به دریافت مشاوره های رایگان و تخصصی در این حوزه هستید، می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

قیمت سیستم های تهویه مطبوع مدارس

نتیجه آنکه

سیستم تهویه مطبوع در مدارس، به دلیل تجمع تعداد زیادی از افراد برای زمان طولانی از اهمیت زیادی برخوردار است. این سیستم ها باید به نحوی انتخاب شوند که میزان بازدهی بالایی داشته و نیاز به تعمیر و خرابی در آنها کم باشد. هم چنین کارکردن با این دستگاه ها باید ساده بوده و برای اکثر افراد قابل فهم باشد. با توجه به شرایط خاصی که محیط های آموزشی دارند و اینکه شب ها، تعطیلات و آخر هفته ها، نیازی به سرمایش یا گرمایش نخواهند داشت، بهتر است از دستگاه هایی استفاده شود که به صورت هوشمند و خودکار بتواند درجه حرارت را تنظیم کرده و در صورت نیاز منبع تولید برودت و حرارت را خاموش کند. سیستم تهویه  مدارس باید بتواند به خوبی رطوبت هوا را کنترل کرده و با فیلتر کردن آن، مانع از انتشار بو و عوامل بیماری زا در محیط گردد. از دیگر ملزومات این سیستم ها، تامین هوای تازه است که برای اکثر سیستم های نوین تهویه مطبوع مقدور خواهد بود. با توجه به این فاکتورها تعدادی از مناسب ترین سیستم های تهویه هوای کلاس در این مطلب معرفی شدند که از مهم ترین آنها باید به ترکیب چیلر– فن کویل یا چیلر- هواساز اشاره کرد. چنان چه در مسیر انتخاب دستگاه های تهویه مطبوع مناسب محیط های آموزشی به مشاوره و یا اطلاعات تخصصی نیاز داشتید، می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

در این ویدیو می توانید با نمونه ای از دستگاه های تهویه مطبوع در مدارس آشنا شوید.

 

سوالات متداول

تهویه مناسب در فضای داخل مراکز آموزشی کدام است؟

کلیه سیستم هایی که بتوانند دمای آسایش کاربر را تامین کرده و میزان رطوبت هوا، آلودگی ها و سرعت گردش آن را کنترل کنند، برای استفاده در مدارس مناسب خواهند بود.

قیمت دستگاه های تهویه مطبوع کلاس چقدر است؟

با توجه به نوع سیستم انتخابی برای تهویه کلاس، تعداد دستگاه های مورد نیاز برای تهویه، برند تولید کننده و دیگر موارد تخصصی، قیمت دستگاه های تهویه مطبوع مدارس مشخص می شود. استعلام دقیق را می توانید از بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه جویا شوید. 02188252897

بهترین سیستم تهویه مطبوع مدرسه چیست؟

سیستم چیلر به همراه هواساز یا فن کویل و سیستم وی آر اف (VRF) به عنوان سیستم های مرکزی تهویه مطبوع، می توانند گزینه های مناسبی برای تهویه هوای مدارس باشند.

سیستم تهویه مطبوع مراکز آموزشی
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-204 دیدگاه
4 دیدگاه
 1. فرهاد نیابتی 2022-11-28 - 21:39 - پاسخ

  برای مدرسه ابتدایی در شهر ماسوله از چه سیستم تهویه مطبوعی استفاده کنیم؟

  • تاپ تهویه 2022-11-29 - 08:02 - پاسخ

   شرایط مدرسه مانند مساحت، جهت گیری، تعداد کلاس و دانش آموزان برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع باید لحاظ شود. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

 2. عبدالرضا میثاقی 2022-12-01 - 23:08 - پاسخ

  مطلب بسیار خوبی بود. ایا شما سفارش دستگاه رو قبول می کنید و می تونیم برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع مدرسه ابتدایی سفارش بدیم بهتون؟

  • تاپ تهویه 2022-12-04 - 08:24 - پاسخ

   بله. برای سفارش انواع دستگاه های تهویه مطبوع می توانید با بخش فروش شرکت تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.