آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تعمیر و سرویس روف تاپ پکیج

سیستم روف تاپ پکیج به عنوان دستگاهی به صرفه و در عین حال کارآمد در حوزه تهویه مطبوع، یکی از محبوب ترین هاست. این دستگاه مشابه با دیگر انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، به سرویس و نگه داری های منظم نیاز دارد تا بتواند راندمان بالایی داشته و به درستی کار کند. ساختار یکپارچه این دستگاه، نگهداری و تعمیر روفتاپ پکیج را ساده تر از دستگاه های دیگر با اجزای جداگانه ساخته است. اما با توجه به ترکیب دو دستگاه هواساز و چیلر در یک سیستم، تعمیرکار این دستگاه باید بتواند به سرویس هر دو دستگاه مسلط بوده و شاید این مساله کمی تخصصی شود. شناخت کامل اجزای تشکیل دهنده پکیج پشت بامی، بخش مهم کار تکنسین هاست و تسلط به سیکل کاری این دستگاه در حالت سرمایش و گرمایش نیز نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه شود. با توجه به نوین بودن این ساختار، توصیه می شود که تعمیر و سرویس روفتاپ پکیج را به متخصصان آموزش دیده حوزه تهویه مطبوع بسپارید تا آسیبی به دستگاه شما وارد نشود. در ادامه شما را با مهم ترین فاکتورهای سرویس و نگهداری روفتاپ پکیج آشنا می کنیم.

سرویس دستگاه روف تاپ پکیج

آموزش تعمیر و نگهداری روف تاپ پکیج

سرویس دستگاه پکیج پشت بامی باید به صورت منظم و دوره ای به انجام برسد و شامل بخش های مختلفی است که به کارکرد اجزای برقی و مکانیکی دستگاه مربوط می شود. هر بخش دستگاه را باید در بازه های زمانی مشخص مورد بازبینی قرار داد و در صورت لزوم آنها را سرویس یا تعمیر کرد. بهتر است سرویس کار روفتاپ پکیج، چک لیستی از اقدامات لازم برای دستگاه را تهیه کرده و بتواند به طور منظم اقدامات لازم برای آن را به انجام برساند.

بخش های اصلی دستگاه شامل چیلر هواخنک و هواساز است و در جزئیات شاهد کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، کویل های سرمایشی، فن، فیلتر هوا، تجهیزات رطوبت زن یا رطوبت زدا، تابلو برق و موتور فن می باشیم و هر بخش دستگاه باید به صورت حرفه ای و تخصصی، نگهداری و سرویس شود.

در ادامه این مطلب به طور عملی، آموزش تعمیر و نگهداری روف تاپ پکیج را مطرح کرده ایم تا دارندگان این دستگاه از جزئیات اصول نگه داری آن مطلع شوند. این دستگاه بلافاصله پس از نصب و در مدت زمان های مشخص پس از استفاده، باید مورد بازبینی قرار گیرد و بخش های مختلفی که در این بازه های زمانی باید به آن پرداخته شود، به شرح زیر است.

آموزش تعمیر روف تاپ پکیج

سرویس روف تاپ پکیج بعد از نصب

بعد از گذشت 72 ساعت از نصب و کارکرد دستگاه روف تاپ پکیج، شرایط ثابتی ایجاد می شود و می توان بخش هایی از دستگاه را برای اطمینان از کارکرد درست بازبینی کرد.

 • چک کردن سطح روغن دستگاه از مهم ترین اقداماتی است که در این مرحله باید به انجام برسد. اگر میزان روغن دستگاه بعد از 5 دقیقه از مدت زمان استفاده، بیش از اندازه پایین بود، باید به آن روغن اضافه کرد.
 • کنترل میزان آمپر ورودی به کمپرسور چیلر از اقدامات مهم این مرحله است که نباید از میزان استاندارد، بیشتر باشد.
 • کنترل جریان مبرد باید در این بخش صورت گیرد و چنان چه این جریان دچار افت شد و یا حباب های گاز در آن ایجاد شد، به معنای نشت کردن مبرد در سیکل است. این نشت باید در همین مرحله شناسایی شده و نشتی گیری به انجام برسد. در غیر این صورت راندمان سیستم روف تاپ پکیج به شدت افت خواهد کرده و فشار بیش از اندازه به کمپرسور آن وارد خواهد شد.
 • کشش تسمه های فن در سرویس روفتاپ پکیج بعد از نصب باید بررسی شود تا به طور استاندارد گردش کرده و به خوبی بتوانید کندانسور را خنک سازی کند.

بازبینی دوره ای روفتاپ پکیج چگونه است؟

پس از بررسی دستگاه در مدت 72 ساعت از زمان استفاده، باید به صورت دوره ای پکیج پشت بامی را مورد بازبینی قرار داد. این دستگاه در فواصل زمانی هفتگی، ماهیانه و فصلی به اقداماتی در جهت نگهداری و تعمیر نیاز دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است. با خرید روف تاپ پکیج با کیفیت و نگه داری اصولی از آن می توانید برای سالهای طولانی بدون نیاز به دستگاه مکمل دیگر، از تهویه مطبوع سرمایشی، گرمایشی و بهترین سطح از کنترل کیفیت هوا و رطوبت آن بهره ببرید.

بازبینی دوره ای روف تاپ پکیج

سرویس پکیج روفتاپ به صورت هفتگی

 • بازبینی سطح روغن در دستگاه باید به صورت هفتگی صورت گیرد. در صورتی که سطح روغن از میزان استاندارد آن، پایین تر است، باید به آن روغن اضافه شود.
 • کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی باید به صورت اختصاصی از نظر فشار روغن بررسی شوند و در صورت تنظیم نبودن، اقدامات لازم به انجام برسد.
 • فشارهای بالا و پایین دستگاه در حال کار به صورت هفتگی بررسی شود.
 • فیلترهایی که دستگاه وجود دارند، از نظر کیفیت و میزان جذب آلودگی ها مورد بررسی قرار گیرند و در صورتی که نیاز به تعویض یا شست و شو دارند، این اقدام صورت گیرد. در غیر این صورت حجم هوای خروجی از کانال های هواساز کاهش پیدا کرده و کیفیت کار آن دچار افت خواهد شد.

بازبینی فیلترهای روف تاپ پکیج در سرویس هفتگی

سرویس روف تاپ پکیج به صورت ماهانه

نگهداری روف تاپ پکیج باید با انجام اقداماتی به صورت ماهیانه به انجام برسد که در ادامه به معرفی مختصر آنها پرداخته شده است.

 • بررسی آمپر تمام بخش های الکتریکی دستگاه
 • آچارکشی کردن کلیه قسمت های الکتریکی دستگاه که در اثر کارکرد، از حالت ثابت و پایدار خود خارج می شوند.
 • روغن کاری بخش هایی از دستگاه که در اثر اصطکاک، مستعد خوردگی هستند، نظیر یاتاقان ها
 • سینی تخلیه دستگاه در صورت دستی بودن، تخلیه شود تا از ماندگار شدن آب و ایجاد بوی ناخوشایند و تجمع باکتری ها پیش گیری به عمل آید.
 • در صورتی که تسمه های دستگاه از حالت تراز خارج شده، آن را تنظیم نمایید.
 • کانال ها و دریچه های دستگاه مورد بازبینی قرار گیرند و در صورت مسدود بودن یا تجمع آلودگی، اقدامات لازم به انجام برسد.
 • چنان چه به کویل های دستگاه روف تاپ پکیج، آلودگی یا ذراتی چسبیده باشد، بهتر است این ذرات جداسازی شوند. توصیه می شود که این کار توسط تعمیرکاران حرفه ای به انجام رسیده تا از وارد شدن آسیب به کویل های دستگاه که بسیار حساسند، جلوگیری شود.
 • یاتاقان های دستگاه و نیز شفت آن باید به صورت منظم بررسی شود تا در صورت نیاز به روغن کاری، در زمان مناسب این کار به انجام برسد.

در این جدول می توانید شرح وظایف تعمیر و نگه داری دستگاه روف تاپ پکیج را مشاهده کنید که در بازه هفتگی و ماهانه تعیین شده است.

سرویس و نگهداری روف تاپ پکیج به صورت هفتگی سرویس و نگهداری روف تاپ پکیج به صورت ماهانه
بازبینی سطح روغن دستگاه بررسی آمپر بخش های الکتریکی دستگاه
بررسی فیلترها و تعویض یا شست و شو در صورت لزوم آچار کشی بخش های مختلف دستگاه در صورت لزوم
بررسی فشار روغن کمپرسور روغن کاری یاتاقان ها در صورت لزوم
بازبینی فشار بالا و پایین دستگاه در زمان کار تخلیه سینی تقطیر دستگاه
بازبینی کانال ها و دریچه های دستگاه برای رفع گرفتگی و آلودگی ها
تراز کردن تسمه های دستگاه روفتاپ پکیج
تمیز کردن کویل های دستگاه

نکات سرویس و نگهداری روفتاپ پکیج

نگهداری و تعمیر روفتاپ پکیج دارای نکاتی است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. توجه به این موارد کمک می کند تا تعمیرکار دستگاه در شرایط ایمن، سرویس پکیج پشت بامی را به انجام برساند.

 • قبل از هر نوع اقدامی در زمینه تعمیر و سرویس روف تاپ پکیج، اتصال برق به دستگاه را قطع کنید تا از بروز حوادث احتمالی پیش گیری به عمل آید.
 • کاتالوگ دستگاه را به دقت مطالعه کنید تا از اجزای مختلف آن و اتصالات بخش های گوناگون روف تاپ پکیج مطلع شوید.
 • از استقرار هر نوع وسیله خطرناک و آتش زا در نزدیکی روف تاپ پکیج جلوگیری به عمل آورید.
 • با توجه به استقرار دستگاه در فضای باز، شرایطی را برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بدنه ناشی از جریانات جوی و … فراهم آورید.
 • کمپرسور دستگاه نباید در حین کار تحت فشار بالا، به صورت یکباره خاموش شود. زیرا این کار سبب وارد شدن آسیب به اجزای آن به عنوان قلب دستگاه روف تاپ پکیج خواهد شد.
 • درهای دستگاه را پس از اتمام کار به خوبی بسته و از محکم بودن اتصالات بدنه اطمینان حاصل کنید.

نکات سرویس و نگهداری روف تاپ پکیج

نتیجه آنکه

دستگاه روف تاپ پکیج یکی از محبوب ترین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که به دلیل ساختار یکپارچه ای که دارد، به سادگی نصب و تعمیر می شود. نگهداری و تعمیر روفتاپ پکیج باید توسط متخصصان این حوزه و با دقت بالایی به انجام برسد. این وظیفه در بازه های زمانی مشخص که بلافاصله پس از نصب، هفتگی و ماهانه صورت می گیرد و چنان چه به درستی انجام شود، می توان از کارکرد صحیح دستگاه در همه فصول اطمینان پیدا کرد. در غیر این صورت ممکن است آسیب های جدی ناشی از گرفتگی فیلتر و دریچه های هواساز، تنظیم نبودن تسمه، روغن کاری نشدن بخش های مختلف، نشت مبرد، افت میزان روغن دستگاه و … ایجاد شود که هزینه های زیادی بر روی دست مصرف کننده خواهد گذاشت. دارندگان روف تاپ پکیج می توانند با سرویس های منظمی که بر روی دستگاه خود به انجام می رسانند، به بهترین شکل از کارکرد سرمایشی و گرمایشی آن استفاده کنند.

سوالات متداول

نگهداری و تعمیر روف تاپ پکیج شامل چیست؟

این نگه داری شامل بررسی 72 ساعته دستگاه، بازبینی های هفتگی، ماهیانه و در زمان های تغییر فصل خواهد بود. هم چنین تعمیر دستگاه در زمان هایی که هر بخش آن دچار آسیب شده باشد، برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بخش های دیگر و کارکرد مناسب دستگاه الزامی است.

اهمیت سرویس های منظم روف تاپ پکیج چیست؟

با بازبینی و نگه داری روف تاپ پکیج به صورت منظم و دوره ای، می توان از وارد شدن صدمات ناشی از کارکرد به بخش های مختلف آن جلوگیری کرد و در صورت نیاز به روغن کاری، تمیز کردن و … در زمان مناسب و با صرف کمترین هزینه این کار را انجام داد.

نگهداری هفتگی روف تاپ پکیج شامل چه مواردی است؟

بازبینی فیلترها، سطح روغن دستگاه، روغن کاری بخش های مختلف در صورت لزوم و بازبینی فشار بالا و پایین دستگاه از مهم ترین امور در نگهداری و سرویس روفتاپ پکیج می باشد.

نگهداری و تعمیر روف تاپ پکیج
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-122 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. Amirsalek 2022-10-17 - 12:58 - پاسخ

  دستگاه روف تاپ پکیج رو حتما باید تکنسین سرویس کنه؟

  • تاپ تهویه 2022-10-17 - 14:36 - پاسخ

   بله. با توجه به حساس بودن دستگاه، بهتر است کلیه امور مربوط به سرویس و تعمیرات روف تاپ پکیج را به تکنسین های ماهر بسپارید.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.