سیستم گرمایش و سرمایش سوله

سیستم تهویه مطبوع سوله های صنعتی، به دلیل احتمال آلودگی هایی که در این مکان ها وجود دارد، باید به شکلی هوشمندانه انتخاب شود. سلامت کارکنانی که در سوله ها فعالیت می کنند، باید به واسطه دستگاه های تهویه مطبوع در این محیط ها تامین شود و از سوی دیگر ارتقا کیفیت تولیدات و سلامت دستگاه های صنعتی نیز به این سیستم های تهویه وابسته است. سیستم گرمایش و سرمایش سوله های صنعتی، باید با در نظر گرفتن شرایط محیط، اقلیم منطقه، نوع تولیدات و تعداد استفاده کنندگان از فضا انتخاب شود. در این مطلب به بررسی تهویه مطبوع سوله، الزامات و اهداف اصلی آن و معرفی سیستم های کاربردی در این مکان ها پرداخته شده است.

سرمایش و گرمایش سوله های صنعتی

الزامات تهویه مطبوع سوله ها

اهداف تهویه مطبوع سوله های صنعتی، با توجه به نوع کارگاه و تولیداتی که در آن صورت می گیرد، متفاوت خواهد بود. اما با این حال الزامات مشخصی در همه انواع سوله ها وجود دارد که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم. ضروری است تا در زمان طراحی سوله ها، زیرساخت های لازم برای نصب و راه اندازی سیستم گرمایش و سرمایش سوله تعبیه شود تا در زمان استفاده، مشکلی برای کاربران ایجاد نشود.

حفظ سلامت کارکنان

پاکیزگی هوا در محیط های کارگاهی و سوله ها، از اهمیت زیادی برخوردار است. ذرات گرد و غبار، باکتری و ویروس ها، آلاینده های ناشی از تولیدات و … همگی می توانند کیفیت هوای داخلی سوله ها را تحت تاثیر قرار داده و سلامت کارکنان را به خطر بیندازند. برای حل این مشکل باید با استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع، فیلتراسیون مناسبی را در هوای این محیط ها ایجاد کرد و کیفیت هوا را ارتقا داد. در غیر این صورت سلامت کارکنان در این محیط ها به خطر افتاده و ادامه کار ممکن نخواهد بود.

حفظ پاکیزگی هوا

تهویه مطبوع سوله باید با تامین پاکیزگی هوا به نحوی که از سلامت محصولات محافظت شود، صورت گیرد. انواع آلودگی ها می توانند سبب ایجاد تغییراتی در کیفیت تولید و حتی فاسد شدن آنها شوند. هم چنین وجود آلودگی ها، می تواند سبب مسدود شدن منافذ ریز برخی از دستگاه ها شود و این مساله سبب وارد شدن خسارات جدی به ماشین آلات صنعتی در طول زمان خواهد شد. به همین دلیل می توان یکی از مهم ترین اهداف تهویه مطبوع سوله ها را حفظ پاکیزگی هوا دانست.

فیلتر کردن هوای سوله های صنعتی

کنترل رطوبت

میزان رطوبت در سوله ها باید به نحوی تنظیم شود که از زنگ زدگی و خوردگی در دستگاه ها و محصولات جلوگیری به عمل آید. رطوبت می تواند در سطح محصولات و به ویژه انواع صاف و صیقلی، خوردگی و سایش ایجاد کرده و کیفیت آنها را دستخوش آسیب کند. از سویی در برخی از سوله ها که محصولاتی نظیر پارچه یا نخ تولید می کنند، باید میزان رطوبت افزایش پیدا کرده تا از ایجاد الکتریسیته ساکن و یا کاهش ضخامت نخ ها پیش گیری به عمل آید. کنترل رطوبت در سوله ها باید با توجه به نوع دستگاه ها و محصولی که در آن نگه داری می شود، تعیین گردد.

کنترل دمای سوله

دمای سوله ها به منظور تامین رفاه کارکنان و نیز حفظ سلامت دستگاه و محصولات، باید به طور استاندارد و بر اساس شرایط هر کاربری تنظیم شود. چنان چه میزان دما در سوله ها از حد مشخصی بیش تر شود، احتمال تغییر در فرم محصولات ایجاد خواهد شد که می تواند خسارت های زیادی را به صاحبان صنایع وارد کند. کنترل میزان دمای سوله ها می تواند از انبساط و انقباض مواد و محصولات در این محیط پیش گیری کرده و مانع از تغییر شکل آنها شود. این فاکتور، باید با در نظر گرفتن آسایش دمایی کارکنان و ایجاد شرایط ثابت برای حفظ کیفیت محصولات صورت گیرد و در هر سوله با توجه به شرایط اختصاصی آن تعیین می شود.

تهویه مطبوع سوله ها با کنترل دما

تامین هوای تازه در سوله ها

تامین هوای تازه را می توان از دیگر الزامات در سوله های صنعتی دانست. در برخی محیط های صنعتی، آلاینده هایی تولید می شود که لازم است از محیط خارج شود و استفاده مجدد از هوا را غیر ممکن می سازد. در این شرایط باید از دستگاه های تهویه مطبوعی استفاده کرد که بتوانند به طور کامل از هوای تازه استفاده کرده و یا ترکیبی از هوای تازه و برگشتی را به کار گیرند.

مهم ترین الزامات تهویه مطبوع سوله های صنعتی را  در این جدول مشاهده می کنید.

اهداف تهویه مطبوع سوله های صنعتی جزئیات
تامین آسایش کارکنان تامین آسایش کارکنان و سلامت آنها باید توسط دستگاه های تهویه مطبوع در محیط های صنعتی تامین شود.
کنترل رطوبت رطوبت در محیط های صنعتی باید متناسب با دستگاه ها و محصولات موجود تنظیم شود تا از وارد شدن آسیب به تجهیزات صنعتی جلوگیری شود.
کنترل دما دمای استاندارد در محیط های صنعتی با توجه به نوع محصول، شرایط اقلیمی و دستگاه های موجود، باید توسط سیستم سرمایش و گرمایش تنظیم شود.
فیلتر کردن هوا هوای سوله های صنعتی باید به طور کامل از هر نوع آلاینده، ذرات معلق، باکتری، ویروس و … پاکسازی شود.
تامین هوای تازه در صورت لزوم باید هوای تازه توسط سیستم های تهویه مطبوع سوله ها تامین شود.

سیستم تهویه مطبوع سوله

سیستم سرمایش و گرمایش صنعتی در هر سوله با توجه به متراژ، آب و هوا و نیازهای خاصی که در آن کاربری وجود دارد، تعیین می شود. این سیستم ها دارای دو بخش اصلی می باشند که عبارتند از:

 • دستگاه های تولید کننده برودت یا حرارت
 • دستگاه های توزیع کننده برودت یا حرارت

اصلی ترین دستگاه هایی که در تهویه مطبوع سوله های صنعتی به کار برده می شوند، عبارتند از:

چیلر و هواساز برای سوله

چیلر دستگاه مولد برودت است و می تواند با تولید آب سرد، سرمایش را در انواع کاربری ها تامین کند. چیلر دارای مدل های مختلفی است که برخی از آنها برای تهویه مطبوع و برخی دیگر به منظور مصارف صنعتی به کار برده می شوند. چیلر صنعتی، دستگاهی است که به صورت 4 فصل کارایی داشته و می تواند به عنوان سیستم خنک کننده سالن تولید فعالیت کند. غالبا چیلرهای صنعتی، از نوع چیلر تراکمی هواخنک ساخته می شوند و با استفاده از بخش های اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور فعالیت می کنند.

چیلر و هواساز برای سوله ها، به عنوان دستگاه های مکملی عمل می کنند و آب سرد تولید شده در چیلر، از طریق کویل های مخصوص، وارد هواساز می شود. هواساز دستگاهی است که با به گردش درآوردن هوا از روی کویل های سرد، دمای آن را کاهش می دهد. از سویی فیلترهای مخصوصی در این دستگاه به کار برده می شود که توانایی از بین بردن انواع ذرات گرد و غبار، آلودگی ها، باکتری و ویروس و … را دارا می باشد. تجهیزات کنترل رطوبت از دیگر بخش هایی است که در این دستگاه وجود دارد و می توان متناسب با نیاز سوله، میزان رطوبت را در این محیط تنظیم نمود. هواساز از طریق سیستم کانال کشی، هوای مطبوع تولید شده را به محیط وارد می کند.

چیلر برای سوله مستقیم از تولید کننده

بویلر و هواساز برای سوله

بویلر دستگاه تولید کننده آب گرم است و مشابه با روال نام برده، آب گرم تولید شده را وارد کویل های مخصوص دستگاه هواساز کرده و گرمایش یک محیط را تامین می سازد. فیلتر شدن هوا و تنظیم رطوبت به واسطه هواساز، در این حالت هم وجود دارد و می توان برای گرمایش سوله ها از آن استفاده  کرد. علت استفاده از هواساز به عنوان واحد توزیع کننده، قابلیتی است که در فیلتر کردن هوا به دقیق ترین شکل و کنترل رطوبت دارد. این قابلیت در دیگر دستگاه های توزیع کننده هوا، نظیر فن کویل با قدرت کمتری وجود دارد. از سویی امکان تامین هوای تازه به واسطه هواساز مهیاست و ظرفیت هوادهی آن، از فن کویل ها بیش تر است و می توان برای انواع متراژ از آن بهره گرفت.

مینی چیلر صنعتی برای سوله

مینی چیلر، همان دستگاه چیلری است که در ظرفیت پایین تری ساخته شده است. مینی چیلرها غالبا از نوع تراکمی هواخنک بوده و امکان اتصال به هواساز را دارا می باشند. از مینی چیلر در سوله هایی که نیاز به سرمایش در ظرفیت های پایین تر دارند، استفاده می شود. مینی چیلر صنعتی دستگاهی است که می توان به صورت 4 فصل از آن استفاده کرد و در سوله های صنعتی که نیاز به خنک کاری در همه زمان ها وجود دارد، از آن بهره گرفته می شود. برای آشنایی با طرز کار این دستگاه و بررسی جزئیات، می توانید به مطلب مینی چیلر صنعتی مراجعه کنید.

روف تاپ پکیج برای سوله

دستگاه روف تاپ پکیج که با نام پکیج پشت بامی نیز شناخته می شود، دیگر سیستمی است که برای تهویه مطبوع سوله های صنعتی به کار برده می شود. این سیستم، از چیلر تراکمی هواخنک و هواساز در یک ساختار یکپارچه تشکیل شده است و میزان فضای اشغال شده توسط آن، به نسبت دو دستگاه هواساز و چیلر کمتر است. روف تاپ پکیج را می توان با اتصال بخش هواساز به بویلر، در حالت گرمایشی هم مورد استفاده قرار داد. هم چنین امکان بهره مندی از فیلترهای مخصوص و تنظیم رطوبت، توسط این سیستم هم وجود  دارد و می توان به عنوان گزینه ای مناسب در سوله ها از آن بهره گرفت.

دستگاه روف تاپ پکیج برای سوله

قیمت سیستم سرمایش و گرمایش صنعتی

قیمت سیستم تهویه مطبوع سوله ها، با توجه به نوع دستگاهی که انتخاب می شود و ویژگی های آن تعیین خواهد شد. ابعاد و اندازه سوله، تعیین کننده میزان ظرفیتی است که از سیستم سرمایش و گرمایش انتظار می رود و در گام اول باید محاسبه گرمایش سوله و یا سرمایش آن صورت گیرد. دیگر مواردی که در تعیین قیمت سیستم سرمایش و گرمایش صنعتی تاثیرگذار هستند، عبارتند از:

 • کیفیت قطعات به کار رفته در دستگاه ها، یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت می باشد. قطعات اصلی نظیر کمپرسور، کندانسور و اواپراتور در چیلر، هستند و کیفیت آنها مستقیما بر قیمت دستگاه تاثیر خواهد داشت. از سویی فن و الکتروموتور هواساز، جنس بدنه، نوع فیلترها و تجهیزات کنترل رطوبت در کیفیت های متفاوتی تولید می شود که بر قیمت هوا رسان تاثیر خواهد داشت.
 • خدمات پس از فروش دستگاه های تهویه مطبوع سوله، دیگر موردی است که در قیمت آن تاثیر خواد داشت. بهره مندی دستگاه از خدمات پس از فروش نشان از کیفیت بالای آن بوده و نگرانی ها بابت خرید دستگاه بی کیفیت را از بین خواهد برد.
 • ایرانی یا خارجی بودن دستگاه تهویه مطبوع سوله، در قیمت آن تاثیر دارد. زیرا دستگاه های خارجی هزینه های گمرکی و واردات را خواهند داشت که سبب افزایش قیمت آن خواهد شد. به عنوان مثال قیمت چیلر تراکمی هواخنک تاپ تهویه از محصول مشابه از چیلر مدیا کمتر خواهد بود.

در این جدول می توانید فاکتورهای موثر در قیمت سیستم سرمایش و گرمایش صنعتی را مشاهده کنید.

فاکتورهای موثر در قیمت دستگاه تهویه مطبوع سوله جزئیات
ظرفیت دستگاه ظرفیت دستگاه هایی نظیر چیلر و هواساز، در قیمت آن موثر بوده و دستگاه هایی با ظرفیت بالاتر، قیمت بیش تری خواهند داشت.
کیفیت قطعات هر چه کیفیت قطعات به کار برده در دستگاه ها، بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت.
گارانتی دستگاه خدمات پس از فروش دستگاه های سرمایش و گرمایش صنعتی، نشان از کیفیت بالای آن داشته و سبب افزایش قیمت آن خواهد شد.
داخلی یا وارداتی بودن دستگاه به دلیل اضافه شدن هزینه های گمرکی به دستگاه های خارجی، قیمت آنها به نسبت سیستم های تهویه مطبوع سوله داخلی گران تر خواهد بود.

نتیجه آنکه

تهویه مطبوع سوله های صنعتی، دارای الزامات خاصی است که در این مطلب به طور کامل به آنها پرداخته شد. کنترل دما و رطوبت، فیلتراسیون هوا، تامین آسایش کارکنان و ایجاد شرایط برای حفظ سلامت دستگاه ها و محصولات از مهم ترین اهداف تهویه مطبوع محیط های صنعتی و سوله هاست. دستگاه هایی نظیر چیلر، هواساز و روف تاپ پکیج از اصلی ترین سیستم هایی هستند که در سوله ها به کار برده می شوند. امکان تامین کلیه اهداف تهویه مطبوع سوله های صنعتی توسط این دستگاه ها مهیاست و می توان مناسب ترین گزینه ها را با مشورت متخصصان این حوزه تهیه نمود. برای خرید چیلر، هواساز و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع صنعتی، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. 02188252897

سوالات متداول

اهداف تهویه مطبوع سوله صنعتی شامل چیست؟

تنظیم رطوبت و دما، فیلتر کردن هوا به منظور از بین بردن کلیه آلودگی ها و تامین آسایش کارکنان از مهم ترین اهداف تهویه مطبوع سوله هاست.

قیمت سیستم سرمایش و گرمایش سوله چقدر است؟

قیمت سیستم تهویه مطبوع سوله ها، با توجه به ظرفیت دستگاه، برند تولید کننده، نوع آن و بهره مندی از خدمات پس از فروش تعیین می شود. برای استعلام قیمت دقیق، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

بهترین تهویه محیط صنعتی چیست؟

ترکیبی از چیلر و هواساز برای سرمایش و بویلر و هواساز برای گرمایش، مناسب ترین سیستم برای تهویه محیط صنعتی محسوب می شود.

سیستم تهویه مطبوع سوله
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-212 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. عباس هاشمی 2022-12-22 - 01:10 - پاسخ

  دستگاه چیلر برای تهویه مطبوع سوله چقدره؟

  • تاپ تهویه 2022-12-24 - 08:43 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. با توجه به ظرفیت چیلر و نوع دستگاه انتخابی، قیمت آن متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیش تر و استعلام قیمت، با بخش فروش شرکت تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.