آخرین مقالات

محصولات پرفروش

بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان

انواع سیستم سرمایشی قابل استفاده در منزل، دارای تنوع گسترده ای است و دست کاربران برای انتخاب بهترین سیستم سرمایشی منزل باز است. اما ممکن است این تنوع گسترده، کار را برای انتخاب کمی دشوار کرده و سازندگان یا کاربران انواع کاربری ها و از جمله ساختمان های مسکونی را به سردرگمی دچار کند. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های مدرن و مجهزی وارد حوزه تهویه مطبوع می شوند که هر یک دارای مشخصات مخصوص به خود بوده و برای ساختمان های خاصی مناسب است. به همین دلیل باید در ابتدا، انواع سیستم سرمایشی منزل را شناخت و سپس با در نظر گرفتن شرایط ساختمان، مناسب ترین گزینه را انتخاب نمود. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم که بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان کدام است و چه فاکتورهایی را باید برای انتخاب دستگاه های مناسب در نظر گرفت.

معرفی بهترین سیستم سرمایش و گرمایش

انواع سیستم سرمایشی

انواع وسایل سرمایشی که می توان از آنها در ساختمان های مسکونی بهره برد، بسیار گوناگون می باشند. در یک دسته بندی کلی می توان به موارد زیر در بررسی انواع سیستم سرمایشی اشاره کرد:

 • داکت اسپلیت
 • چیلر- فن کویل
 • چیلر- هواساز
 • سیستم وی آر اف
 • روف تاپ پکیج
 • کولر آبی
 • اسپلیت
 • مینی وی آر اف و مینی چیلر

انواع وسایل سرمایشی نام برده، دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند و برای داشتن انتخاب بهینه، باید با ابعاد مختلف این دستگاه ها آشنا شد. بهترین سیستم سرمایشی منزل، برای هر ساختمان متفاوت است و نمی توان به طور کلی یک دستگاه را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کرد. لازم است تا شرایط ساختمان، وضعیت آب و هوا، میزان بودجه اختصاص داده شده و قیمت دستگاه های تهویه مطبوع مشخص شود و در ادامه بهترین دستگاه سرمایشی منزل را برگزید. در ادامه این مطلب به بررسی مناسب ترین گزینه ها برای ساختمان های مسکونی پرداخته شده است.

سیستم داکت اسپلیت

سیستم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت را می توان یکی از گزینه های مناسب برای منازل دانست که دارای دو بخش یونیت بیرونی و درونی است و شباهت زیادی به اسپلیت یا کولرگازی دارد. یونیت بیرونی این دستگاه که غالبا در تراس یا نماس ساختمان نصب می شود، از طریق لوله کشی های مسی به یونیت درونی متصل می شود و مبرد با گردش در این لوله کشی ها، سرمایش را به انجام می رساند. انتقال برودت یا حرارت به واحدها، از طریق کانال کشی صورت می گیرد. به همین دلیل داکت اسپلیت مناسب منازلی است که در طراحی آنها سیستم کانال کشی تعبیه شده است و یا می توان این ساختار را در ساختمان پیاده سازی کرد. داکت اسپلیت از دسته سیستم های سرمایش و گرمایش محسوب می شود و که به کمک سیکل تبرید تراکمی کار می کند. کمپرسور، کندانسور و اواپراتور مهم ترین بخش های این دستگاه هستند و گرمایش آن به کمک کویل آب گرم متصل به بویلر یا پکیج به انجام می رسد. برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد این دستگاه می توانید به صفحه داکت اسپلیت مراجعه کنید.

در این جدول می توانید مزایا و معایب سیستم داکت اسپلیت در منازل را مشاهده کنید.

مزایای داکت اسپلیت معایب داکت اسپلیت
استقرار یونیت داخلی در سقف کاذب و عدم اشغال فضای بیرونی بالا بودن هزینه های مصرف انرژی دستگاه
مصرف برق کمتر از کولر گازی قیمت خرید بالای داکت اسپلیت
قدرت بالا در توزیع هوا به نسبت اسپلیت به دلیل بهره مندی از ساختار کانال کشی هزینه نصب و راه اندازی بالا
امکان کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا نیاز به کانال کشی برای بهره مندی همه بخش ها از تهویه مطبوع

چیلر و فن کویل

چیلر تراکمی را می توان در دسته انواع وسایل سرمایشی منزل دانست که دارای دو نوع هواخنک و آب خنک می باشد. اجزای اصلی تشکیل دهنده این دستگاه، کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور می باشد و طرز کار آن بر اساس سیکل تبرید تراکمی می باشد. هدف اصلی در چیلرها، سرد کرد آب است و از این آب در نهایت برای مصارف سرمایشی ساختمان استفاده می شود. توزیع هوای سرد را می توان با اتصال آب سرد چیلر به دستگاه فن کویل انجام داد. به این ترتیب، آب سرد تولید شده در چیلر از طریق لوله کشی های انجام شده، وارد مبدل حرارتی در فن کویل شده و با به گردش درآمدن هوا از روی آنها، سرمایش هوا صورت می گیرد. چیلر یک دستگاه مرکزی تهویه مطبوع است و محل قرار گیری آن متناسب با نوع دستگاه، چیلر هواخنک در پشت بام و چیلر آب خنک در موتورخانه خواهد بود. به منظور گرمایش نیز، می توان از کویل آب گرم متصل به بویلر یا پکیج استفاده کرد. از مزیت های این سیستم می توان به قیمت مناسب خرید، امکان کنترل دما در هر واحد، هزینه های تعمیر و نگه داری پایین تر به نسبت دستگاه های مدرن و امکان کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا توسط فن کویل اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیش تر در این مورد این دستگاه و استعلام قیمت چیلر، می توانید با کارشناسان  تاپ تهویه در تماس باشید.

چیلر و فن کویل برای سرمایش منزل مسکونی

در این جدول می توانید مزایا و معایب سیستم چیلر و فن کویل را مشاهده کنید.

مزایای سیستم چیلر- فن کویل معایب سیستم چیلر – فن کویل
مناسب برای محیط های با ظرفیت های بالا نامناسب برای ساختمان های کوچک با نیاز به ظرفیت پایین سرمایشی
تنظیم دمای هر واحد به طور مستقل نیاز به سرویس های دوره ای و منظم توسط تکنسین
اشغال فضای بسیار کم در محیط خانه مصرف برق بالا به نسبت دستگاه هایی نظیر کولر آبی
نصب ساده و تعمیرات تخصصی اما آسان برای تکنسین ها عمومی بودن هزینه های برق مصرفی دستگاه و تفکیک نشدن آن برای هر واحد
امکان کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا توسط هواساز
امکان اتصال کویل آب گرم به فن کویل ها برای گرمایش ارزان تر در فصول سرد سال

چیلر و هواساز

دستگاه چیلر را می توان به هواساز یا هوارسان به منظور توزیع هوا متصل کرد. هواساز از سیستم های کانالی توزیع هواست که امکان کنترل دقیق رطوبت و فیلتر کردن هوا را دارا می باشد. در بین دیگر دستگاه ها، هیچ یک به اندازه هواساز در این دو مورد، قوی عمل نمی کند و به همین دلیل استفاده از این دستگاه، در ساختمان هایی که به هوایی با کمترین میزان آلاینده ها و کنترل شدن دقیق رطوبت نیاز دارند، رایج است. محل نصب هواساز غالبا در پشت بام ساختمان هاست و اتصال آن به دستگاه چیلر از طریق لوله کشی صورت می گیرد. برای کسب اطلاعات بیش تر و خرید هواساز به سایت تاپ تهویه مراجعه کنید.

در این جدول می توانید مزایا و معایب سیستم چیلر و هواساز را مشاهده کنید.

مزایای سیستم چیلر- هواساز معایب سیستم چیلر – هواساز
امکان استفاده از تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی برای کنترل این شاخص مرکزی بودن سیستم تهویه مطبوع و پخش شدن هزینه های برق مصرفی دستگاه بین همه واحدها
امکان استفاده از انواع فیلترها برای تصفیه حرفه ای هوا بالا بودن مصرف برق دستگاه
مناسب برای ساختمان های بزرگ با نیاز به سرمایش و گرمایش در ظرفیت های بالا نامناسب برای ساختمان های کوچک
عدم اشغال فضا در محیط داخلی ساختمان نیاز به سرویس های منظم و دوره ای دستگاه
امکان اتصال هواساز به کویل آب گرم برای گرمایش با صرف هزینه های کمتر

اسپلیت یا کولرگازی

کولرگازی دیگر دستگاه سرمایشی است که استفاده از آن در کشور ما رایج است و به شکل ترکیبی از یونیت بیرونی و درونی می باشد. یونیت داخلی این دستگاه معمولا دارای شکل دیواری می باشد که بخشی از فضای داخلی ساختمان را اشغال می کند. کولرگازی نوعی سیستم تهویه مطبوع مستقل است و به ازای هر یونیت داخلی به یک یونیت در بیرون نیاز خواهد داشت. نصب یونیت بیرونی معمولا در تراس یا پنجره ساختمان انجام می شود و استفاده از آن می تواند نمای بیرونی بنا را خدشه دار کند. اسپلیت ساختاری مشابه با داکت اسپلیت دارد، با این تفاوت که توزیع هوا در محیط داخلی ساختمان به شکل کانالی نبوده و به همین دلیل ظرفیت سرمایشی آن پایین تر از داکت اسپلیت خواهد بود. هزینه های برق مصرفی این دستگاه به دلیل دارا بودن کمپرسور و استفاده از برق بالاست و هر واحد به طور مستقل این هزینه را پرداخت خواهد کرد.

مزایا و معایب این دستگاه را می توانید در این جدول مشاهده کنید.

مزایای اسپلیت معایب اسپلیت
قابل استفاده در همه انواع آب و هوا مصرف برق بالا
تولید صدای کم قیمت اولیه خرید بالا
استفاده از فیلترهایی به منظور تصفیه هوا

کولر آبی

کولر آبی یکی از قدیمی ترین انواع تجهیزات سرمایشی در ساختمان های مسکونی است که دارای ساختار کانالی بوده و تنها قادر به تامین سرمایش خواهد بود. اساس کار کولرهای آبی، تبخیر آب است و به این شیوه، کاهش دمای محیط را به انجام می رساند. به دلیل استفاده از آب به منظور سرمایش، هزینه های مصرفی این دستگاه کمتر از چیلر یا کولرهای گازی است و در مقابل سرمایش توسط آنها، کیفیت پایین تری به نسبت دیگر دستگاه های تهویه مطبوع دارد. از کولر آبی نمی توان در مناطقی که رطوبت بالایی دارند، استفاده کرد، زیرا این دستگاه میزان رطوبت در هوا را افزایش می دهد و در اقلیم مرطوب، پاسخ گو نخواهد بود. قیمت خرید اولیه ارزان، نصب و تعمیرات ساده و بی دردسر آن، از دلایلی است که در برخی منازل مسکونی، همچنان شاهد استفاده از این  دستگاه هستیم. خرید کولر آبی در کاربری هایی که هزینه اولیه خرید و مصرف انرژی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، بسیار رایج می باشد.

مزایا و معایب کولرهای آبی را در این جدول مشاهده می کنید.

مزایای کولر آبی معایب کولر آبی
قیمت خرید اولیه پایین ناکارآمد در شرایط آب و هوایی مرطوب
مصرف انرژی بسیار کم افزایش میزان رطوبت محیط
مناسب برای اقلیم خشک صدای زیاد
سادگی در نصب و راه اندازی عدم امکان کنترل میزان دما یا رطوبت محیط

سیستم های خنک کننده جدید

سیستم گرمایش و سرمایش جدید، با پیشرفت هایی که در تکنولوژی اتفاق افتاده است، وارد بازار شده  و نیازهای تهویه مطبوع را با مصرف انرژی پایین تر و کاربری ساده تر تامین می کنند. در این قسمت قصد داریم سیستم های خنک کننده جدید را معرفی کرده و مزایا و معایب هر یک را مطرح کنیم.

سیستم گرمایش و سرمایش جدید

سیستم سرمایشی vrf

وی آر اف را باید سیستم گرمایش و سرمایش جدید در ایران دانست که از فناوری های نوینی در ساخت بهره می برد و تا حد زیادی در هزینه های مصرفی ساختمان ها صرفه جویی خواهد کرد. ساختار VRF، دارای دو یونیت بیرونی و درونی است که به کمک لوله کشی های مسی با یکدیگر در ارتباطند و مبرد درون آنها در گردش است. سیستم سرمایشی VRF بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کند و با کنترل متغیر جریان مبرد، بر اساس نیاز کاربر، فعالیت می کند. هم چنین از کمپرسورهای اینورتر بهره می برد که سبب کاهش مصرف برق دستگاه خواهد شد. VRF به دو شکل سرمایشی و گرمایشی کار می کند و در مدل های نوین این دستگاه، شاهد استفاده از فناوری هایی به منظور تامین سرمایش و گرمایش همزمان هستیم. یونیت بیرونی سیستم سرمایشی vrf، در پشت بام نصب می شود و یونیت درونی آن که مشابه فن کویل است، داخل واحدها مستقر می شود. امکان تنظیم دما در هر واحد به صورت مستقل و کاهش هزینه های برق مصرفی به نسبت دیگر دستگاه هایی که با سیکل تبرید کار می کنند، از مهم ترین مزایای این دستگاه است. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این سیستم، به صفحه وی آر اف مراجعه کنید.

سیستم وی آر اف برای سرمایش منزل

در این جدول می توانید مزایا و معایب این سیستم را مشاهده کنید.

مزایای vrf معایب vrf
کاهش هزینه های مصرف انرژی به دلیل کنترل متغیر جریان مبرد قیمت اولیه خرید بالا
قابل استفاده در همه شرایط اقلیمی ساختار پیچیده که نصب و تعمیرات آن را با دشواری مواجه می کند.
امکان تصفیه هوا به کمک فیلترهای یونیت درونی احتمال نشت کردن مبرد در طول لوله کشی های طولانی دستگاه
بازدهی بالا به دلیل ورود مستقیم مبرد به یونیت درونی و حذف واسطه آب از سیکل (برخلاف چیلرها)
امکان سرمایش و گرمایش به صورت همزمان

پکیج یونیت

روف تاپ پکیج که با نام های پکیج پشت بامی یا پکیج یونیت نیز شناخته می شود، در دسته سیستم های خنک کننده جدید جای دارد که به شکل ترکیبی از هواساز و چیلر تراکمی هواخنک می باشد. هواساز از دستگاه های کانالی در حوزه تهویه مطبوع است و هوای سرد یا گرم تولید شده، در نهایت باید از مجرای کانال کشی به واحدها وارد شود. سرمایش با روف تاپ پکیج از طریق سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد و برای گرمایش، می توان از کویل آب گرم استفاده کرد. دستگاه روفتاپ پکیج در پشت بام ساختمان نصب می شود و با استفاده از کانال کشی هایی که در واحدها صورت می گیرد، توزیع هوا را انجام خواهد داد. اشغال فضای کمتر به نسبت چیلر و هواساز و امکان سرمایش و گرمایش به همراه کنترل دقیق رطوبت و فیلتراسیون حرفه ای هوا، از مهم ترین مزیت های دستگاه روف تاپ پکیج است. برای خرید روف تاپ پکیج با بهترین قیمت می توانید از کارشناسان تاپ تهویه راهنمایی بخواهید.

سرمایش منزل با روف تاپ پکیج

مزایا و معایب این دستگاه را در این جدول مشاهده می کنید.

 

مزایای روف تاپ پکیج معایب روف تاپ پکیج
امکان کنترل دقیق رطوبت محدود بودن ظرفیت دستگاه به دلیل قرارگیری چیلر در یک پکیج به همراه هواساز
امکان فیلتر کردن حرفه ای هوا توسط فیلترهای دستگاه هواساز نیاز به کانال کشی های طولانی در ساختمان هایی با ظرفیت بالا
عدم اشغال فضای داخلی ساختمان به دلیل ساختار کانال کشی توزیع کننده هوا قیمت اولیه خرید بالا
ابعاد کوچک تر به نسبت چیلر و هواساز به طور جداگانه مصرف انرژی بالا
امکان گرمایش به کمک کویل آب گرم متصل به بویلر یا پکیج
راندمان بالاتر به نسبت چیلر و هواساز به صورت جدا

مینی چیلر یا چیلر خانگی

چیلر خانگی که با نام مینی چیلر نیز از آن یاد می شود، همان دستگاه چیلر است که با ظرفیت پایین تر تولید شده و برای کاربری هایی که به ظرفیت برودتی کمتری نیاز دارند، مناسب می باشد. مینی چیلر را می توان به فن کویل یا هواساز متصل کرد و به این شیوه توزیع هوا را در ساختمان انجام داد. هدف از استفاده از مینی چیلر برای منزل، مستقل کردن تهویه مطبوع در هر واحد است که در زمان استفاده از چیلر مرکزی، میسر نمی باشد. به این ترتیب، هر واحد مقدار برق مصرفی خود را پرداخت کرده و به طور مستقل نسبت به روشن یا خاموش کردن دستگاه و تنظیم دما اقدام می کند. بهترین سیستم سرمایشی منزل برای مکان هایی که مایل به استفاده از سیستم های مرکزی نیستند، می تواند ترکیب چیلر خانگی به همراه فن کویل باشد و برای تامین گرمایش آن نیز می توان از پکیج استفاده کرد. در صفحه مینی چیلر می توانید اطلاعات کامل تری در مورد این دستگاه کسب کنید.

مینی وی آر اف خانگی

مینی vrf نیز در دسته سیستم های خنک کننده جدید خانگی جای دارد که به دلیل مزیت هایی چون استقلال در هزینه های مصرفی و جداسازی آن از هزینه های عمومی ساختمان و نیز صرفه جویی در مصرف انرژی، بسیار پرطرفدار است. مینی وی آر اف، دستگاهی با ظرفیت پایین تر از VRF است و می توان آن را در پشت بام یا حتی تراس (در صورت گردش مناسب هوا در اطراف کندانسور به منظور خنک سازی آن) نصب کرد و از طریق لوله کشی، آن را به یونیت های داخلی که مشابه فن کویل هستند، متصل کرد. مینی وی آر اف ها گزینه های مناسب از نظر مصرف انرژی و تامین سرمایش و گرمایش هستند و با بهره گیری از کمپرسورهای اینورتر و تکنولوژی کنترل جریان مبرد بر اساس نیاز، می توانند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. مینی وی آر اف مدیا یکی از بهترین و سیستم های سرمایش و گرمایش منزل است که در کشور ما توسط شرکت تاپ تهویه وارد شده و به صورت نقد و قسطی به فروش می رسد.

سرمایش منزل با مینی وی آر اف

قیمت سیستم سرمایش و گرمایش

قیمت سیستم تهویه مطبوع خانگی، با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود و نمی توان به طور کلی رقم مشخصی را برای آن تعیین نمود. مهم ترین مواردی که در بررسی قیمت سیستم های سرمایشی و گرمایشی موثرند، عبارتند از:

نوع دستگاه سرمایش و گرمایش

سیستم های خنک کننده جدید نظیر وی آر اف، به دلیل بهره مندی از تکنولوژی های نوین، قیمت بالاتری به نسبت مدل های قدیمی تر دارند. در سیستم VRF، از تکنولوژی هایی استفاده می شود که سبب کاهش هزینه های مصرف انرژی خواهد شد و به همین دلیل قیمت تمام شده آنها گران تر خواهد بود. در مقابل سیستم های قدیمی تر نظیر کولر آبی، به دلیل سادگی ساختار، قیمت بسیار پایین تری دارند. در بررسی نوع دستگاه تهویه مطبوع باید به این مورد اشاره کرد دستگاه های تهویه مطبوع مرکزی و مستقل قیمت های متفاوتی خواهند داشت. در ساختمان هایی که از سیستم های مرکزی استفاده می شود، هزینه خرید بین تعدادی واحدها توزیع می شود و در مقابل در سیستم های مستقل، هر واحد به طور مجزا مسئول پرداخت هزینه خرید و مصرف دستگاه خود خواهد بود.

ظرفیت دستگاه

ظرفیت برودتی دستگاه در تعیین قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. طبیعتا هر چه ظرفیت دستگاه بالاتر باشد، قیمت تمام شده آن نیز بیش تر خواهد شد. در ظرفیت های بالای سرمایشی، غالبا از سیستم های مرکزی تهویه مطبوع استفاده می شود که سبب کاهش هزینه های خرید اولیه دستگاه ها شده و در ظرفیت های پایین تر می توان از دستگاه های مستقل نظیر داکت اسپلیت استفاده کرد.

شرکت تولید کننده

تولیدکنندگان دستگاه های تهویه مطبوع از کیفیت های متفاوتی در تولیدات خود بهره می برند که سبب تغییر در قیمت های آنها خواهد شد. هرچه کیفیت قطعات به کار برده شده در دستگاه های تهویه مطبوع بالاتر باشد، قیمت آنها نیز بیش تر خواهد شد و نیاز به تعمیر و خرابی آن نیز کاهش خواهد یافت. اگرچه در زمان خرید دستگاه های تهویه مطبوع با کیفیت، هزینه های بالاتری پرداخت می شود، اما کارکرد طولانی تر و عمر بیش تر قطعات آن، نوعی صرفه جویی در هزینه ها محسوب می شود. در بین تولیدکنندگان دستگاه های تهویه مطبوع در دنیا، شرکت هایی نظیر کریر آمریکا، HTW اسپانیا، امریکن استاندارد و مدیا چین، از عالی ترین سطح کیفی بهره می برند.

خدمات پس از فروش

بهره مندی دستگاه های تهویه مطبوع از گارانتی، به معنای کیفیت بالای دستگاه است و چنین تجهیزاتی، قیمت بالاتری به نسبت دیگر دستگاه ها خواهند داشت. بهترین سیستم سرمایشی منزل، دستگاهی است که در کنار مناسب بودن برای ساختار سازه شما و نیز شرایط اقلیمی، از خدمات پس از فروش مطلوبی بهره ببرد و نگرانی بابت بی کیفیت بودن اجزای آن وجود نداشته باشد.

خدمات پس از فروش دستگاه های سرمایشی

نتیجه آنکه

بهترین سیستم سرمایشی منزل، با توجه به ساختار ساختمان، شرایط آب و هوایی و میزان بودجه ای که برای خرید دستگاه در نظر گرفته شده، تعیین می شود. با توجه به تنوع بالایی که در دستگاه های سرمایش و گرمایش وجود دارد، لازم است تا از ابعاد مختلف با این دستگاه ها، آشنا شد و مناسب ترین گزینه را با توجه به شرایط برگزید. انواع سیستم های خنک کننده جدید و قدیمی در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت و مزایا و معایب آنها نیز مطرح شد. با مطالعه این مطلب می توانید اطلاعات کامل تری در حوزه بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان به دست آورید و در زمان خرید، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. به منظور دریافت مشاوره تخصصی رایگان در حوزه بهترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی منزل، می توانید با کارشناسان تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

انواع سیستم سرمایشی منزل کدامند؟

چیلر به همراه فن کویل یا هواساز، داکت اسپلیت، کولر آبی و گازی و سیستم های نوینی نظیر وی آر اف و روف تاپ پکیج در دسته انواع سیستم های سرمایشی منزل جای دارند.

قیمت سیستم سرمایش و گرمایش چقدر است؟

قیمت بهترین سیستم سرمایش و گرمایش منزل با توجه به کیفیت دستگاه، نوع و ظرفیت آن و خدمات پس از فروش تعیین می شود. برای استعلام قیمت، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

بهترین سیستم سرمایشی منزل
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-072 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. سیما اقدسیان 2023-01-07 - 21:20 - پاسخ

  مطلب بسیار عالی و کامل بود

  • تاپ تهویه 2023-01-08 - 08:16 - پاسخ

   سپاس از توجهتون

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.