آخرین مقالات

محصولات پرفروش

مقایسه فن کویل و هواساز

فن کویل و هواساز از دستگاه های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی هستند که به دلیل مزایا و ویژگی های خاصی که دارند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. هر دوی این دستگاه ها از واحدهای توزیع کننده هوای سرد و گرم می باشند و در انواع کاربری ها، با توجه به هدف از تهویه مطبوع و شرایط معماری سازه، قابل استفاده می باشند. تفاوت هواساز و فن کویل باعث شده استفاده از هر یک در مکان های خاصی توجیه داشته باشد و به تهویه مطبوعی مناسب تر منجر شود. در این مطلب به مقایسه فن کویل و هواساز پرداخته شده تا با شناخت کامل این دو دستگاه و تفاوت های آنها با یکدیگر، انتخاب درستی برای هر بنا داشته باشید. قبل از بررسی تفاوت ها، نگاهی به ساختار این دو دستگاه انداخته تا با ساختار هر یک آشنا شوید.

ساختار فن کویل چگونه است؟

فن کویل از دو بخش اصلی فن و مبدل حرارتی یا همان کویل تشکیل شده است. منبع تولید برودت یا حرارت، با تولید آب گرم یا سرد، این جریان را وارد کویل های دستگاه کرده و با به گردش درآمدن هوا توسط فن ها بر روی این کویل ها، گرمایش و سرمایش اتفاق می افتد. فن کویل ها در انواع مدل های زمینی، دیواری، سقفی کاستی، سقفی توکار و کانالی موجود می باشند و با توجه به ساختار هر ساختمان و میزان فضای موجود، از یکی از این گزینه ها استفاده می شود.

ساختار فن کویل چگونه است؟

ساختار هواساز چگونه است؟

هواساز از تجهیزات تهویه مطبوع است که می تواند با تامین هوای تازه، کنترل دقیق رطوبت و فیلتر کردن هوا به حرفه ای ترین شکل، گرمایش و سرمایش را در انواع کاربری ها تامین کند. این دستگاه نیز باید به منبع تولید برودت یا حرارت متصل شود و نوعی دستگاه برای توزیع هوا محسوب می شود. این دستگاه از تجهیزات رطوبت زن و رطوبت گیر، فیلتر هوا، فن، لوله های آب گرم و سرد و ساختار کانال کشی به درون واحدها تشکیل شده است. هواساز در انواع مدل های خانگی، صنعتی و هایژنیک یا بیمارستانی تولید می شود که در نوع فیلترها و ظرفیت هوادهی با یکدیگر تفاوت دارند. برای بررسی بیش تر مدل های مختلف این دستگاه، پیشنهاد می کنیم مطلب مقایسه انواع هواساز را مطالعه کنید. آب گرم یا سرد با ورود به کویل های این دستگاه، سبب تغییر دمای آنها شده و فن با عبور دادن هوا از روی کویل ها، دمای هوا را تنظیم می کند. این هوا با عبور از فیلترهای تعبیه شده در دستگاه، پاکسازی شده و در ادامه با کنترل میزان رطوبت و تنظیم آن، از طریق کانال های تعبیه شده، وارد ساختمان می شود. اما تفاوت هواساز و فن کویل چیست؟

ساختار هواساز چگونه است؟

تفاوت هواساز و فن کویل چیست؟

فرق هواساز و فن کویل با توجه به توضیحاتی که در مورد ساختار آنها مطرح شد، تا حدی مشخص شد. اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر این تفاوت ها را بررسی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

فرق هواساز و فن کویل از نظر نصب

هواساز دستگاهی است که در فضای بیرونی ساختمان قرار می گیرد و با استفاده از کانال هایی هوای مطلوب را به واحدها وارد می کند. این در حالی است که فن کویل ها در داخل واحدها نصب شده و از طریق سیستم لوله کشی، سرمایش و گرمایش هر فضا را تامین می کنند. این شیوه نصب به معنای آن است که تنها یک هواساز می تواند پاسخ گوی نیازهای تهویه مطبوع ساختمان باشد، اما با انتخاب فن کویل، باید برای هر بخش از ساختمان، یونیت جداگانه ای در نظر گرفت.

تفاوت اندازه و محل نصب هواساز و فن کویل را در این جدول مشاهده می کنید.

محل نصب هواساز محل نصب فن کویل
ابعاد بزرگ و نصب در فضای بیرون ساختمان نظیر پشت بام ابعاد کوچک و نصب در بخش داخلی ساختمان بر حسب نوع دستگاه (زمینی، دیواری، سقفی و …)

تفاوت ظرفیت هواساز و فن کویل

غالبا دستگاه هواساز در ظرفیت های بالاتری به نسبت فن کویل ساخته می شود. فن کویل ها دستگاه های سرمایش و گرمایش با اندازه کوچک تر و ظرفیت هوادهی کمتری به نسبت هواساز هستند و برای ساختمان های کوچک مسکونی، تجاری و اداری که نیاز به تهویه مطبوع مستقل وجود دارد، به کار برده می شوند. اما هواساز دستگاهی با ظرفیت بالاتر است و می تواند در انواع کاربری های بزرگ مقیاس نظیر پاساژها، سالن های اجتماعات، مراکز اداری، سینماها، منازل مسکونی و … به کار برده شود.

تفاوت ظرفیت هواساز و فن کویل

در این جدول می توانید تفاوت ظرفیت هواساز یا فن کویل را مشاهده کنید.

ظرفیت هواساز ظرفیت فن کویل
ظرفیت بالاتر و ابعاد بزرگ تر و مناسب برای فضاهای بزرگ و سالن ها ظرفیت کمتر و اندازه کوچک تر

فرق فن کویل و هواساز از نظر کنترل رطوبت

دستگاه فن کویل در حالت سرمایش، قادر است میزان رطوبت هوا را کاهش داده و تا حدی این شاخص را کنترل کند. هوا با عبور از روی کویل های سرد، رطوبت خود را از دست داده و وارد محیط می شود. اما در حالت گرمایش امکان کنترل رطوبت به کمک فن کویل وجود ندارد و این دستگاه به تجهیزات رطوبت زنی نیز مجهز نیست. به همین دلیل فن کویل در مناطقی که اقلیم بسیار خشکی دارد و نیاز به افزایش رطوبت هوا به کمک دستگاه های تهویه مطبوع است، مناسب نمی باشد. دستگاه هواساز برای تنظیم رطوبت به تجهیزات خاصی مجهز است و می تواند در حالت سرمایشی و گرمایشی، میزان رطوبت را متناسب با نیاز کاربران تنظیم کرده و کاهش یا افزایش دهد. قدرت این دستگاه در کنترل رطوبت به قدری بالاست که در تهویه مطبوع استخر به عنوان گزینه اول برای کاهش رطوبت و تنظیم دقیق آن به کار برده می شود.

جدول زیر تفاوت کنترل رطوبت فن کویل و هواساز را نمایش می دهد.

کنترل رطوبت در هواساز کنترل رطوبت در فن کویل
امکان کنترل دقیق رطوبت به کمک تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی کاهش رطوبت در حالت سرمایشی

تفاوت فیلتر هوا در فن کویل و هواساز

فن کویل ها دارای فیلترهایی هستند که می تواند ذرات گرد و غبار و برخی آلاینده های درشت را از هوا جدا کرده و تا حدی هوای پاک را وارد محیط کند. این میزان از فیلتراسیون هوا برای بسیاری از کاربری های مسکونی و اداری قابل قبول بوده و به ویژه در شهرهایی که هوا از کیفیت مناسبی بهره می برد، گزینه ای ایده آل می باشد. اما در برخی کاربری ها نیاز به فیلتر کردن هوا به صورت حرفه ای وجود دارد و لازم است تا با بهره گیری از فیلترهای مخصوص، انواع آلودگی، بوهای ناخوشایند، عوامل بیماری زا و … زدوده شوند و هوایی کاملا پاکیزه وارد محیط شود. در چنین شرایطی از دستگاه هواساز که امکان نصب حرفه ای ترین فیلترها در آن وجود دارد، استفاده می شود. فیلتر هپا و اولپا که دقیق ترین فیلترهای هوا هستند و در کاربری های بهداشتی و اتاق های تمیز به کار برده می شوند، در دستگاه هوارسان قابل استفاده می باشند. از سویی در شهرهای آلوده می توان با استفاده از فیلترهای هوای هواساز، کیفیت هوا را به عالی ترین سطح ممکن ارتقا داد.

مقایسه فن کویل و هواساز از نظر فیلتر هوا

در این جدول می توانید تفاوت فیلتراسیون هوا در هواساز و فن کویل را مشاهده کنید.

فیلتر هوا در هواساز فیلتر هوا در فن کویل
امکان فیلتر هوا به حرفه ای ترین شکل و مهار همه انواع آلودگی و میکروارگانیسم ها فیلتر هوا در سطح معمولی برای از بین بردن گرد و غبار و ذرات درشت

تفاوت عملکرد هواساز و فن کویل

ساختار هواساز به گونه ای است که می تواند از هوای تازه بیرون برای تامین تهویه مطبوع استفاده کند. اما فن کویل ها غالبا از هوای داخل ساختمان برای تهویه مطبوع استفاده می کنند و فن های دستگاه با مکش هوای داخلی به درون محفظه دستگاه، هوا را تامین می کنند. هرچند که در فن کویل سقفی توکار این محدودیت برطرف شده و می توان با این نوع خاص از فن کویل ها، از هوای تازه هم بهره گرفت. دیگر تفاوت عملکردی هواساز و فن کویل در کنترل دما و رطوبت در واحدهاست. به دلیل کانالی بودن ساختار هواساز، هوا به طور یکنواخت در همه واحدها توزیع می شود. اما با نصب فن کویل در واحد می تواند میزان دمای مد نظر خود را تنظیم کند و در صورت استفاده از فن کویل های چهار لوله ای، می توان در یک واحد سرمایش و در واحد دیگری گرمایش را تامین نمود.

شیوه عملکرد فن کویل و هواساز

در این جدول تفاوت های عملکردی فن کویل و هواساز را مشاهده کنید.

عملکرد هواساز عملکرد فن کویل
امکان تامین هوای تازه

توزیع یکنواخت هوا در همه واحدها

استفاده از هوای داخلی واحد برای تهویه

امکان کنترل دما در هر واحد به صورت مجزا

مقایسه قیمت هواساز و فن کویل

قیمت دستگاه های تهویه مطبوع با توجه به بررسی دقیق شرایط استفاده، تعداد دستگاه های مورد نیاز، برند تولید کننده، خدمات پس از فروش و … تعیین می شود. در بررسی کلی باید گفت که هواسازها به دلیل ظرفیت بالاتری که دارند، به نسبت فن کویل قیمت بالاتری هم خواهند داشت. اما مساله اینجاست که یک دستگاه هواساز برای تعداد زیادی واحد پاسخ گو خواهد بود و برای تامین همین ظرفیت باید از تعداد زیادی فن کویل استفاده کرد. هزینه های پیاده سازی این دو دستگاه نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود و غالبا کانال کشی به منظور اجرای سیستم هواساز هزینه های بیش تری به نسبت لوله کشی خواهد داشت. برای بررسی دقیق قیمت هواساز و فن کویل ها که خود دارای مدل های مختلف با قیمت های متفاوت می باشند، لازم است تا شرایط پروژه توسط متخصصان بررسی شده و استعلام قیمت دقیق ارائه گردد. مشاوران شرکت تاپ تهویه در این حوزه اطلاعات دقیق و کاملی را به صورت رایگان در اختیار شما می گذارند. برای دریافت مشاوره رایگان با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

هواساز بهتر است یا فن کویل؟

تفاوت هواساز و فن کویل در این مطلب از جنبه های مختلف بررسی شد. اینک می توان به این پرسش پاسخ داد که هر کدام از این دستگاه ها، برای چه کاربری مناسب می باشد. فن کویل ها دستگاه های کوچکی هستند که می توان میزان دما را در هر واحد به واسطه آن کنترل کرد. این دستگاه ها با فیلترهای معمولی، قادرند گرد و غبار و برخی آلاینده ها را از هوا پاک کرده و در حالت سرمایش، تا حدی میزان رطوبت را کاهش دهند. اتصال آنها در ساختمان به شکل لوله کشی است و در انواع مدل های زمینی، دیواری، سقفی توکار و کاستی موجود می باشند. اما هواساز دستگاهی با ابعاد و ظرفیت بالاتر از فن کویل است و دارای ساختار کانال کشی در ساختمان است. امکان کنترل دما و رطوبت در هر واحد به صورت مستقل وجود ندارد و به همین دلیل استفاده از این دستگاه بیش تر در مکان های بزرگ نظیر سالن های اجتماعات، پاساژها، هتل ها، مدارس و بیمارستان ها صورت می گیرد. در مکان هایی که نیاز به تنظیم دقیق رطوبت و فیلتر کردن حرفه ای هوا وجود دارد، باید از دستگاه هواساز استفاده کرد که با تجهیزات خاصی که دارد، می تواند این نیازها را تامین کند.

سوالات متداول

تفاوت هواساز و فن کویل چیست؟

هواساز و فن کویل دستگاه های توزیع کننده هوا در تهویه مطبوع هستند که در ظرفیت، میزان کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا، شیوه نصب و محل قرار گیری در ساختمان با یکدیگر تفاوت دارند.

قیمت هواساز بیش تر است یا فن کویل؟

در ظرفیت های برابر به تعداد بیش تری فن کویل در مقایسه با هواساز نیاز است و بررسی قیمت ها باید با در نظر گرفتن برند تولید کننده دستگاه ها، ظرفیت مورد نیاز و بهره مندی از گارانتی و … صورت گیرد. استعلام دقیق قیمت ها را از کارشناسان فروش شرکت تاپ تهویه جویا شوید. 02188252897

تفاوت فن کویل و هواساز
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-272 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. هستی قاسمی 2023-01-03 - 06:53 - پاسخ

    برای ساختمان مسکونی ۵ طبقه فن کویل بهتره یا هواساز؟

    • تاپ تهویه 2023-01-03 - 08:06 - پاسخ

      انتخاب دستگاه مناسب باید با بررسی دقیق ساختمان انجام شود. لطفا برای دریافت مشاوره رایگان با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید.02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.