آخرین مقالات

محصولات پرفروش

فواید سیستم تهویه مطبوع برای سلامتی

سیستم تهویه مطبوع ساختاری است که به منظور تامین آسایش دمایی و ایجاد هوایی مناسب در همه فصول و در هر کاربری مورد استفاده قرار می گیرد. هوایی که تنفس می کنیم، تاثیر زیادی در سلامتی جسم و روح ما دارد و علاوه بر موثر بودن در وضعیت جسمانی، به بهبود تمرکز و قدرت تفکر نیز منجر می شود. تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی، مساله ای است که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد و فواید آن برای همه افراد از کودک تا سالمند و در همه محیط ها، از کاربری مسکونی تا محیط های بیمارستانی و صنعتی، مسکوت مانده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی فواید سیستم تهویه مطبوع برای سلامتی و تاثیرات آن در همه انواع کاربری ها بپردازیم. هم چنین به بررسی تاثیر تهویه هوا بر کرونا، آنفولانزا و دیگر بیماری های ویروسی که محیط زندگی و کارمان را درگیر می کنند، پرداخته ایم.

تهویه مطبوع و سلامتی انسان

تهویه مطبوع و سلامتی انسان

هدف تهویه مطبوع ایجاد هوای پاک برای تنفس است که از نظر دمایی و رطوبت شرایط مطلوبی داشته باشد. دستگاه های سرمایشی و گرمایشی با توجه به نوعی که دارند، این اهداف را پیاده سازی می کنند. برخی از دستگاه ها نظیر هواساز، می توانند به حرفه ای ترین شکل ممکن، رطوبت را کنترل کرده و آلودگی ها را تا حدود 99 درصد از محیط حذف نمایند. هم چنین گردش مناسبی در هوا ایجاد کرده و از سنگینی و تراکم آن جلوگیری می کنند. در برخی دیگر این شرایط با کیفیت پایین تری فراهم آمده است. تا به اینجا می توان به حدودی از رابطه تهویه مطبوع و سلامتی انسان پی برد. اما ممکن است این ذهنیت ایجاد شود که با ایجاد تهویه طبیعی و باز گذاشتن در و پنجره نیز تا حدی می توان به این اهداف دست پیدا کرد. باید اشاره کرد که کنترل رطوبت، از بین بردن آلودگی ها و به ویژه ویروس هایی نظیر کرونا و آنفولانزا به کمک تهویه طبیعی به سختی میسر می شود و امکان این کار در همه فصول مهیا نیست. به همین دلیل استفاده از سیستم تهویه مطبوع می تواند سلامتی انسان را در هر شرایطی و در کلیه فصول تامین سازد.

مزیت سیستم های تهویه هوا برای انسان

تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی انسان چیست؟ آیا این سیستم ها مضراتی را هم برای ما به همراه دارند؟ چگونه می توان از مزایای این سیستم ها در محیط خانه، کار و … استفاده کرد؟ در ادامه این مطلب اصلی ترین مزیت های سیستم های تهویه مطبوع و تاثیر آن در سلامتی انسان را مطرح کرده ایم.

از بین بردن آلودگی ها

تهویه هوای داخل خانه و محیط های بسته با هدف از بین بردن آلودگی ها و عوامل بیماری زا صورت می گیرد. بررسی ها نشان داده که میزان آلودگی هایی که در محیط های بسته نظیر خانه و ادارات منتشر می شود، بسیار خطرناک تر از آلودگی ها در فضای باز است. به همین دلیل باید به شیوه ای نسبت به مهار کردن میکروارگانیسم ها، ذرات گرد و غبار و آلاینده ها اقدام نمود. از بین بردن آلودگی های محیطی به کمک فیلترهایی که در دستگاه های تهویه مطبوع به کار برده می شود، صورت می گیرد. این فیلترها بسته به نوع دستگاه و نیاز مصرف کننده متغیر هستند و قادرند از ذرات درشت گرد و غبار تا ریزترین آلاینده ها و بوهای ناخوشایند را به خود جذب کنند. به این ترتیب، هوای داخلی محیط مورد استفاده از وجود این ترکیبات مضر برای سلامتی پاک خواهد شد.

تاثیر تهویه مطبوع در از بین بردن آلودگی ها

تنظیم رطوبت هوا

کنترل رطوبت دیگر هدفی است که دستگاه های تهویه مطبوع به منظور حفظ سلامتی انسان، انجام می دهند. زمانی که میزان رطوبت هوا بالاست، باکتری ها و عوامل بیماری زا به سرعت رشد کرده و تکثیر می شوند. به این ترتیب محیط مستعد انتشار انواع بیماری ها می شود. این مساله در فصول سرد سال که امکان تهویه طبیعی وجود ندارد و بیماری های ویروسی نظیر آنفولانزا، گسترش پیدا می کنند، بیش تر خود را نشان می دهد. از سویی بالا بودن میزان رطوبت می تواند سبب وارد شدن آسیب به بخش های مختلف ساختمان و وسایل شود. دستگاه های تهویه مطبوع با کاهش میزان رطوبت محیط و تنظیم آن در سطح استاندارد، به بهبود کیفیت هوا و کاهش احتمال انتشار بیماری ها کمک شایانی می کنند.

تنظیم رطوبت هوا توسط سیستم های تهویه مطبوع گاهی با افزایش میزان رطوبت همراه است. در محیط هایی که میزان رطوبت در هوا کم است و اقلیم خشکی دارد، باید با استفاده از تجهیزات رطوبت زن، میزان این شاخص را در محیط بالا برد تا از بروز خشکی گلو، خشکی پوست و موها و دیگر مشکلات سلامتی در امان ماند.

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

سرمایش در محیط های گرم

سیستم های تهویه مطبوع با هدف تنظیم دما و رساندن آن به شرایط مطلوب کاربران فعالیت می کنند. در فصول گرم سال که دمای هوا بالاست، باید بتوان دمای داخلی محیط را به حد ایده آل رساند تا از بروز مشکلاتی نظیر گرمازدگی مصون ماند. این عارضه می تواند در شرایط حاد، منجر به مرگ افراد شود و ضروری است تا دمای آسایش به ویژه در شهرهای بسیار گرم و شرجی نظیر شهرهای جنوبی، تامین گردد. از سویی بالا بودن دما، شرایط را برای رشد و انتشار باکتری و ویروس ها تامین می کند و لازم است تا به منظور حفظ سلامتی افراد، دمای تعادل در محیط ایجاد شود.

گرمایش در محیط های سرد

گرمایش با سیستم های تهویه مطبوع در فصل های سرد سال از اهمیت بالایی برخوردار است. سرمای هوا می تواند زمینه را برای بروز بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، دردهای استخوانی، ذات الریه و … فراهم کند و سیستم ایمنی بدن را تضعیف نماید. لازم است تا با استفاده از مناسب ترین دستگاه های تهویه مطبوع گرمایشی، دمای ایده آل را در هوای سرد تامین کرده و سلامت افراد را حفظ نمود. این دما متناسب با شرایط افرادی که در محیط زندگی می کنند، متغیر خواهد بود. به عنوان مثال دمای آسایش سالمندان با دیگر افراد تفاوت دارد و این دما برای محیط هایی که تجمع افراد زیادی صورت می گیرد، نظیر کلاس درس یا سالن های همایش با کاربری های دیگری نظیر منزل متفاوت خواهد بود.

تاثیر تهویه بر کرونا

تهویه در کرونا یکی از مهم ترین مباحثی است که مطرح شد و اهمیت آن به دلیل گذراندن بخش زیادی از زمان افراد در محیط های بسته نظیر خانه و یا محل کار است. تجمع افراد در یک مکان با تنفس همه آنها و انتشار بخارات تنفسی همراه است. حال اگر یک نفر در چنین محیطی به بیماری هایی نظیر آنفولانزا یا کرونا آلوده باشد، انتقال آن با سرعت زیادی در هوای محیط صورت گرفته و زمینه ساز بیمار شدن دیگران می شود. تاثیر تهویه بر کرونا با در نظر گرفتن این شرایط، به کمک تامین هوای تازه و به گردش درآوردن مداوم آن اعمال شده است. از سویی فیلترهایی که برخی سیستم های تهویه مطبوع به آن مجهز هستند، شرایطی را فراهم می آورد تا از انتشار عوامل بیماری زا در محیط پیش گیری شده و به سادگی مهار گردند. این فیلترها در محیط های درمانی، بیمارستان ها و اتاق های عمل، کاربرد گسترده ای دارند و به مهار شدن ویروس هایی نظیر کرونا و آنفولانزا، کمک شایانی می کنند. این سیستم ها با امکان تامین هوای تازه، گردش مناسب در هوای محیط و فیلتراسیون حرفه ای آن، به خوبی می توانند در از بین بردن عوامل بیماری زا و کاهش تراکم هوای آلوده موثر باشند و به سلامتی افراد کمک شایانی کنند.

تاثیر تهویه هوا بر ویروس کرونا

تنظیم جریان هوا

ساکن ماندن هوای محیط زندگی یا کار، می تواند سبب ایجاد حالت ناخوشایند در افراد و احساس سنگینی در آنها شود. تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی را می توان در این بخش نیز مشاهده کرد که با ایجاد جریان هوای مناسب و در صورت لزوم، تامین هوای تازه، شرایط مطلوبی را در محیط فراهم کند. باید اشاره کرد که تراکم هوا در یک مکان می تواند زمینه ساز بروز بیماری های تنفسی و آسیب رساندن به سطوح در یک محیط شود که با بهره گیری از یک سیستم تهویه مطبوع مناسب، قابل حل می باشد. هم چنین با به جریان درآوردن هوا می توان از ماندگاری بوهای ناخوشایند در یک محیط پیش گیری نمود.

رفع بوی بد از مزیت های تهویه مطبوع

از بین بردن آلودگی های صنعتی

تهویه مطبوع در محیط های صنعتی و کارخانه ها به دلیل تولید آلاینده های گسترده، ساختاری متفاوت دارد. این آلاینده ها در صورتی که به درستی مهار نشوند، می توانند اثرات جبران ناپذیری بر سلامت افراد و استفاده کنندگان از فضا داشته باشند. به همین دلیل لازم است تا با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع صنعتی، نسبت به مهار کردن آنها و تامین سلامت نیروی کار اقدام نمود. از جمله مهم ترین ترکیباتی که توسط فیلترهای دستگاه های تهویه مطبوع صنعتی مهار می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مواد پرتوزا
  • آلاینده های نفتی
  • هیدروکربن ها
  • مواد معدنی
  • سموم و …

پیش گیری از بیماری های خطرناکی نظیر آسم، برونشیت، سرطان و انواع امراض پوستی، از مزیت های استفاده از تهویه مطبوع برای سلامتی کارکنان محیط های صنعتی و کارخانه هاست.

در این جدول می توانید تاثیرات تهویه مطبوع در سلامتی انسان را مشاهده کنید.

تاثیرات تهویه مطبوع در سلامتی جزئیات
فیلتراسیون هوا از بین بردن آلودگی ها و فیلتر کردن هوا از گرد و غبار، عوامل بیماری زا، بوهای ناخوشایند، آلاینده ها و …
کنترل رطوبت هوا

رطوبت زدایی از هوا در شرایط آب و هوایی مرطوب

رطوبت زنی به هوای محیط در اقلیم های خشک

جلوگیری از گسترش عوامل بیماری زا که در محیط های مرطوب رشد می کنند.

کنترل دما سرمایش در محیط های گرم به منظور جلوگیری از بی حالی، گرمازدگی و …

گرمایش در هوای سرد به منظور تامین آسایش حرارتی و جلوگیری از بروز بیماری هایی نظیر سرما خوردگی، ذات الریه و …

تنظیم جریان هوا

جلوگیری از راکد ماندن هوا در یک محیط و انتشار بیماری ها

تامین هوای تازه به منظور بهبود کیفیت هوا

حذف آلودگی های صنعتی

از بین بردن عوامل بیماری زا در محیط های صنعتی و کارخانه ها

موثر در حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری از بروز بیماری های خطرناک

تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی سالمندان

سلامتی سالمندان در شرایط آب و هوایی مختلف، با تامین دمای آسایش و از بین بردن عوامل بیماری زا در سطح عالی محقق می شود. دمای آسایش سالمندان را باید 24 درجه سانتی گراد دانست و این دما بیش تر از دمای آسایش افراد جوان تر می باشد. علت این مساله کاهش توانایی بدن در گرم شدن با بالا رفتن سن می باشد. به همین دلیل دستگاه های تهویه مطبوعی که برای افراد با سن بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند، باید بتوانند دمای مناسب این گروه سنی را تامین کنند. تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی سالمندان با تامین رطوبت نسبی ایده آل و از بین بردن عوامل بیماری زا و ویروس ها کامل تر خواهد شد. به این ترتیب می توان از بروز آلرژی، خشکی پوست و بدن و مشکلاتی از این دست در گروه سنی سالمندان پیش گیری نمود.

مزیت تهویه مطبوع برای سالمندان

آیا سیستم تهویه مطبوع برای سلامتی مضر است؟

تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی انسان می تواند به ضرر او تمام شود؟ آیا دستگاه های تهویه مطبوع می توانند برای ما مشکل ساز شوند؟ در پاسخ به این پرسش ها باید گفت که سیستم تهویه مطبوع با هدف تامین آسایش دمایی در همه فصول و انواع کاربری ها ابداع شده است. به همین دلیل ذاتا نمی تواند برای سلامتی مضر باشد. اما شاید افرادی را دیده باشید از خشکی گلو، احساس سرماخوردگی ناشی از کارکرد دستگاه های سرمایشی در تابستان و مشکلاتی از این قبیل، شکایت دارند. در پاسخ باید گفت که دستگاه های تهویه مطبوع، چنان چه به درستی تنظیم نشوند و یا مورد استفاده اشتباه کاربران قرار گیرند، ممکن است مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد کنند. بارزترین این مشکلات را باید در کاهش میزان رطوبت در محیط جست و جو کرد. خوشبختانه می توان با تنظیم درست دستگاه ها، این فاکتور را به خوبی مدیریت کرد و از بروز چنین مشکلاتی پیش گیری نمود. مزیت های سیستم تهویه مطبوع برای سلامتی به قدری زیاد است که چنین مشکلات ساده و قابل حلی در مقابل آن مطرح نیست.

اثرات جانبی تهویه مطبوع

نتیجه آنکه

فواید تهویه مطبوع برای سلامتی انسان از جنبه های مختلفی شامل تامین دمای آسایش، کنترل رطوبت، مهار و فیلتراسیون آلودگی ها، بهبود گردش هوا و پیش گیری از بروز بیماری هایی چون کرونا و آنفولانزا، در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت. تاثیری که سیستم تهویه مطبوع می تواند در سلامتی انسان داشته باشد، خصوصا در شرایط زندگی صنعتی امروزی که انواع آلاینده ها در هوا موجود است و بیش تر زمان ما در محیط های بسته و مستعد انتشار بیماری ها می گذرد، بسیار ارزشمند و گسترده است. انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب هر کاربری، می تواند تا حد زیادی در این تاثیر مثبت موثر باشد. هر کاربری با دارا بودن سیستم مخصوص به خود با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، معماری ساختمان، کاربری و میزان بودجه، می تواند ایده آل ترین شرایط را از نظر تهویه مطبوع تجربه کرده و سلامت استفاده کنندگان از فضا را تامین کند. انتخاب بهترین دستگاه های تهویه مطبوع و خرید قسطی با قیمت مناسب را می توانید از کارشناسان شرکت تاپ تهویه جویا شوید. 02188252897

سوالات متداول

تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی چیست؟

سیستم تهویه مطبوع مناسب می تواند ضمن تامین شرایط مناسب از نظر دما، از بروز و انتشار بیماری های ویروسی جلوگیری کرده و گردش هوای مناسب به همراه حذف عوامل آلاینده را ایجاد کند.

تاثیر تهویه مطبوع بر کرونا چیست؟

سیستم های تهویه مطبوع با تامین هوای تازه، کنترل رطوبت، فیلتراسیون هوا به کمک قوی ترین فیلترها و ایجاد گردش مناسب در آن، می توانند از انتشار کرونا و دیگر بیماری های ویروسی جلوگیری کنند.

آیا سیستم تهویه مطبوع برای سلامتی مضر است؟

در صورت استفاده نادرست و تنظیم نشده از دستگاه های تهویه مطبوع، ممکن است مشکلاتی نظیر کاهش بیش از حد رطوبت، خشکی گلو و پوست بروز کند.

تاثیر تهویه مطبوع بر سلامتی انسان
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-03بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.