طریقه نصب فن کویل سقفی

فن کویل سقفی یکی از انواع مدل های این دستگاه توزیع کننده برودت و حرارت است و همان طور که از نام آن پیداست، محل استقرار آن در سقف می باشد. در یک دسته بندی کلی می توان فن کویل سقفی را به سه مدل سقفی توکار یا روکار، سقفی کاستی و سقفی کانالی تقسیم نمود. محل نصب هر سه دستگاه نام برده در سقف است و بسته به توکار یا روکار بودن آن، درون سقف کاذب یا مستقیما در سقف نصب می شود. طریقه نصب فن کویل سقفی با توجه به نوع آن تعیین می شود و هر یک از این دستگاه ها، شیوه خاصی از استقرار در محیط را دارا می باشند و به دلیل حساسیتی که دارند، لازم است تا این کار به متخصصان آموزش دیده سپرده شود. مراحل نصب فن کویل سقفی مدل کاستی، به عنوان یکی از مرسوم ترین انواع این دستگاه های تهویه مطبوع، در این مطلب شرح داده شده است. باید اشاره کرد که فن کویل سقفی کاستی، خود دارای مدل های مختلفی نظیر یک طرفه، دو طرفه، چهار طرفه کامپکت و معمولی است و تفاوت در تعداد خروجی های پخش کننده هوا و میزان و زاویه توزیع آن می باشد. در هر بنا با توجه به نیازهای تهویه مطبوع، متراژ و ساختار ساختمان، از نوع خاصی از این واحد های توزیع کننده هوا استفاده می شود. اما شیوه نصب دستگاه ها، تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و دارای اصول کلی یکسانی می باشند. برای کسب اطلاعات کامل تر در این مورد می توانید به مطلب فن کویل کاستی مراجعه کنید.

روش نصب فن کویل سقفی کاستی

راهنمای نصب فن کویل کاستی

فن کویل کاستی دارای مدل های مختلف شامل یک طرفه، دوطرفه و چهار طرفه است. هر یک از این دستگاه ها با توجه به جهت توزیع هوا، باید در بخش مشخصی از واحد نصب شوند و مکان یابی مناسب، یکی از مهم ترین بخش های راهنمای نصب فن کویل کاستی است. ملاحظات دیگری نظیر لوله کشی های اصولی، بررسی نشتی ها، هواگیری و … نیز در زمینه طریقه نصب فن کویل سقفی وجود خواهد داشت که در ادامه این مطلب به آن پرداخته شده است. همه انواع فن کویل کاستی، دارای بخشی برای مکش هوای محیط و بخش یا قسمت های دیگری برای دهش یا توزیع هوا می باشند. نصب دستگاه باید به گونه ای صورت گیرد که این فرآیند برای ایجاد تهویه مطبوع در فضا، به طور دقیق انجام شود.

تنظیمات نصب فن کویل کاستی یک طرفه

تنظیمات فن کویل سقفی

نصب فن کویل سقفی کاستی باید در ابتدا با مکان یابی اصولی و درست آن صورت گیرد. فن کویل سقفی کاستی یک طرفه به دلیل ساختار خاصی که دارد، باید در نزدیکی دیوار، بالای پنجره یا درب اتاق نصب شود و از استقرار آن در وسط واحد اجتناب می شود. زیرا جهت توزیع باد دستگاه به یک طرف است و با نصب آن در فضایی که از یک طرف بسته است، کارکرد آن مناسب تر خواهد شد. این در حالی است که فن کویل های چهار طرفه را در وسط اتاق نصب می کنند تا توزیع مناسب تری از هوا را به چهار طرف به انجام برساند.

نحوه صحیح نصب فن کویل سقفی کاستی با اطلاع از ساختار این دستگاه انجام خواهد شد. این تجهیزات دارای دو بخش بدنه و پنل هستند که در برخی شرکت ها به طور جداگانه و در برخی دیگر به صورت متصل به یکدیگر ساخته می شوند. بدنه، بخش اصلی دستگاه است که فن و مبدل حرارتی در آن واقع شده است و پنل بیرونی، قسمتی از دستگاه است که پس از نصب بیرون مانده و توزیع هوا توسط آن انجام خواهد شد. در صورتی که این بخش از دستگاه به صورت مجزا به مصرف کننده تحویل داده شود، نصب آن ساده تر خواهد بود. اما در برخی شرکت ها، این دو قسمت به یکدیگر متصل هستند و نصب فن کویل کاستی با کمی دشواری همراه خواهد شد. زیرا نیاز به جداسازی این دو قسمت و نصب بخش داخلی و سپس نصب پنل بیرونی وجود خواهد داشت.

تنظیمات فن کویل سقفی با اتصال صحیح لوله کشی های آن صورت خواهد گرفت. مسیر لوله کشی ها و اتصال آن به چیلر یا بویلر، باید در زمان نصب صورت گیرد و دستگاه بتواند به درستی، آب سرد یا گرم را وارد کویل های خود کند. سپس نصب درست و تراز فن های دستگاه انجام خواهد شد و این بخش از کار باید با نهایت دقت به انجام برسد. به دلیل آنکه تراز نبودن فن، ضمن ایجاد سروصدای زیاد حین کار، منجر به وارد شدن آسیب به این بخش از دستگاه و خراب شدن آن خواهد شد.

تنظیمات فن کویل کاستی چهار طرفه

عایق بندی فن کویل سقفی

عایق کردن بخش های درونی و بیرونی فن کویل، از بخش های مهم نصب آن است. بدنه فن کویل که درون سقف کاذب قرار می گیرد، در معرض تبادل حرارت با محیط قرار دارد و ممکن است در فصول گرم سال که دستگاه در حالت سرمایشی کار می کند، باعث ایجاد قطرات آب برروی کویل های آن شود. عایق سازی دستگاه می تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کند و البته نصب سینی درین فن کویل کاستی نیز برای تخلیه قطرات آب جمع شده تعبیه شده است. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه می توانید به مطلب لوله درین فن کویل چیست؟ مراجعه کنید.

اتصالات برقی فن کویل کاستی

برق کشی فن کویل کاستی و دیگر مدل ها امری تخصصی است که باید توسط افراد ماهر و آموزش دیده صورت گیرد. هر دستگاه فن کویل دارای نقشه برق مخصوص به خود می باشد که در دفترچه راهنما یا روی پنل موجود می باشد و باید طبق دستورالعمل های ارائه شده در این راهنما، اتصالات برقی فن کویل کاستی به انجام برسد. این مرحله پس از نصب اولیه بدنه دستگاه انجام می شود و قبل از بسته شدن کامل پنل بیرونی باید از سلامت اتصالات برقی اطمینان حاصل کرد.

برق کشی فن کویل کاستی

نصب پنل فن کویل کاستی

مراحل نصب فن کویل سقفی مدل کاستی، با اتصال پنل بیرونی دستگاه به انجام می رسد. این بخش از دستگاه یکی از آسیب پذیرترین قسمت های آن است که قیمت بالایی هم دارد. هم چنین یک برد چشمی در این قسمت از فن کویل نصب شده است که دستورهای اصلی نظیر روشن شدن فن کویل کاستی، توسط آن انجام خواهد شد. این برد چشمی دستورهای صادر شده را به برد اصلی منتقل می کند و بدون آن، استفاده از فن کویل غیر ممکن خواهد بود. نصب پنل بیرونی فن کویل کاستی، باید در زمانی صورت گیرد که جوشکاری، نقاشی و … در ساختمان به اتمام رسیده و از وارد شدن آسیب به این بخش حساس، اطمینان ایجاد شده است.  نصب پنل فن کویل کاستی با وصل کردن سوکت ها به اتمام می رسد و قبل از آن، لازم است تا سینی تخلیه دستگاه با شیب مناسب استقرار پیدا کند.

جزئیات نصب فن کویل سقفی

دیتیل نصب فن کویل سقفی کاستی، شامل نکات ساده اما مهمی است که باید در زمان راه اندازی دستگاه به آن توجه ویژه ای شود. به برخی از نکات جزئیات نصب فن کویل سقفی در این بخش اشاره شده است:

  • فاصله مناسب بین فن کویل و دیگر دستگاه هایی که ممکن است در مسیر توزیع باد، خلل ایجاد کنند، حداقل یک متر می باشد و باید  در زمان مکان یابی دستگاه، به این مورد توجه شود.
  • لازم است فن کویل از وسایل گرمایشی موجود در محیط و تابش مستقیم نور خورشید به دور باشد تا در زمان کارکرد، تاثیر سوء بر عملکرد آن ایجاد نشود.
  • اطمینان از سالم بودن همه بخش های دستگاه در زمان تحویل از اقدامات مهمی است که باید قبل از نصب فن کویل کاستی صورت گیرد.
  • لازم است ولتاژ برق ورودی با ولتاژ دستگاه تطبیق داده شود تا مشکلی در اتصالات برقی فن کویل ایجاد نشود.
  • لوله های فن کویل بدون وارد شدن فشار بیش از اندازه خم و نصب شود تا شکستگی یا ترک خوردگی در آنها ایجاد نشود.
  • پس از نصب کامل فن کویل کاستی، عملکرد آن مورد بازبینی قرار گیرد تا از عدم نشت کردن آب، سلامت لوله ها و کویل ها، کارکرد بی صدای فن ها و سرمایش یا گرمایش مناسب آن اطمینان حاصل شود.

در این جدول می توانید مهم ترین نکات نصب فن کویل سقفی کاستی را مشاهده کنید.

نکات مهم نصب فن کویل سقفی کاستی جزئیات
جانمایی صحیح دستگاه نصب دستگاه به دور از دیگر دستگاه های گرمایشی

نصب فن کویل در مکانی به دور از تابش نور خورشید، رطوبت و گرما

نصب دستگاه در مکانی با امکان گردش هوای مناسب به منظور مکش و دهش هوا

بازبینی دستگاه برای بررسی سلامت آن کلیه قسمت های فن کویل شامل بدنه و پنل، در زمان تحویل و قبل از اقدام به نصب باید مورد بازبینی قرار گیرد تا از سلامت ظاهری همه قسمت ها اطمینان حاصل شود.
نصب بدنه فن کویل

نصب اجزای بدنه فن کویل کاستی شامل فن، الکتروموتور، اتصالات برقی و لوله کشی ها و فیلتر

خم و صاف کردن لوله ها به صورت اصولی و با استفاده از ابزارهای تخصصی

نصب سینی درین دستگاه در شیب مناسب به منظور تخلیه قطرات آب جمع شده در کویل های سرمایشی

بررسی ولتاژ برق دستگاه و ولتاژ ورودی ساختمان به منظور سازگار بودن با یکدیگر

نصب پنل فن کویل کاستی

پنل بیرونی دستگاه، پس از اتمام نصب بدنه، با دقت بالا نصب شود.

پنل بیرونی حساس ترین بخش فن کویل است که در برابر ضربه و ذرات مذاب، رنگ و … آسیب پذیر خواهد بود. به همین دلیل پس از اتمام جوشکاری، نقاشی و تعمیرات ساختمان، اقدام به نصب این بخش کنید.

سنجش عملکرد دستگاه پس از اتمام نصب، دستگاه را به صورت آزمایشی روشن کنید و از کارکرد درست آن، عدم نشت آب و تامین دمای مورد نیاز کاربر اطمینان حاصل کنید.

قیمت نصب فن کویل سقفی

قیمت نصب فن کویل کاستی به دلیل شرایط خاصی که این دستگاه دارد، به نسبت انواع زمینی یا دیواری گران تر است. فن کویل کاستی دارای دو بخش جداگانه شامل بدنه و پنل است که باید به صورت مرحله به مرحله از عمق به بیرون نصب شود. قرار گیری دستگاه در سقف کاذب و برقراری کلیه اتصالات دستگاه به صورت توکار، به انرژی و زمان بیش تری نیاز خواهد داشت و به همین دلیل قیمت نصب فن کویل سقفی از مدل های روکار، گران تر خواهد بود. هم چنین هزینه های سرویس دوره ای و تعمیرات فن کویل های سقفی، به دلایل نام برده، بالاتر از دیگر مدل هاست. دیگر مواردی که در قیمت نصب فن کویل سقفی تاثیر گذار خواهند بود، عبارتند از:

  • طول لوله کشی های انجام شده برای برقراری اتصالات فن کویل، در قیمت نصب دستگاه تاثیر خواهد داشت و هر چه به لوله کشی های بیش تری نیاز باشد، قیمت نصب فن کویل نیز افزایش خواهد یافت.
  • ابعاد فن کویل و ظرفیت آن نیز در تعیین قیمت نصب آن موثر است و فن های بزرگ تر و ظرفیت های بالاتر دستگاه، سبب افزایش قیمت راه اندازی آن خواهد شد.
  • هرچه ارتفاع سقف بلندتر باشد، به انرژی بیش تری برای راه اندازی دستگاه نیاز پیدا خواهد شد و در سقف های کوتاه تر، قیمت پایین تری را برای نصب شاهد هستیم. برای اطلاع دقیق از قیمت فن کویل کاستی و هزینه های نصب و راه اندازی آن، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

قیمت نصب فن کویل کاستی

نتیجه آنکه

مراحل نصب فن کویل سقفی مدل کاستی، به طور کلی مشابه با دیگر انواع دستگاه هاست و تنها در جزئیاتی نظیر مکان یابی نصب، شیوه درست اتصالات پنل و بدنه دستگاه با یکدیگر تفاوت دارند. فن کویل کاستی دارای مدل های مختلف یک طرفه، دو طرفه و چهار طرفه است که در جهت و تعداد مجراهای توزیع باد با یکدیگر تفاوت دارند. فن کویل کاستی یک طرفه به دلیل ساختار خاصی که دارد، باید در نزدیکی دیوار، بالای در یا پنجره نصب شود و از مدل های دیگر می توان در وسط سقف استفاده کرد. لازم است تا نکات مهمی که در نصب فن کویل سقفی کاستی وجود دارد، نظیر مکان یابی درست و در نظر گرفتن جریان هوای مناسب، دوری از تابش نور خورشید و وسایل گرمایشی، توجه به نقشه برق فن کویل در زمان نصب، دقت در خم کردن لوله ها توسط ابزارهای تخصصی، بازبینی نهایی برای سنجش عملکرد درست توسط نصاب صورت گیرد. باید تاکید شود که نصب فن کویل کاستی و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع باید توسط متخصصان این کار صورت گیرد. بهترین گزینه درخواست نصب دستگاه از مرکزی است که خرید فن کویل از آنجا صورت گرفته است و این اطمینان را در شما ایجاد خواهد کرد که نصب تخصصی و اصولی توسط آنها انجام خواهد شد.

سوالات متداول

نحوه نصب فن کویل سقفی چگونه است؟

فن کویل سقفی کاستی پس از تعیین محل نصب مناسب و به دور از دیگر دستگاه های گرمایشی، رطوبت و گرمای مستقیم خورشید، باید با نصب بدنه و سپس پنل بیرونی در فضا قرار گیرد و توجه به اتصالات برقی و حفظ سلامت دستگاه در زمان نصب از اهمیت زیادی برخوردار است.

قیمت نصب فن کویل سقفی چقدر است؟

قیمت نصب دستگاه با توجه به ابعاد، ظرفیت، طول ارتفاع سقف و مکانی که دستگاه در آن قرار می گیرد، تعیین خواهد شد. برای استعلام قیمت دقیق نصب فن کویل سقفی کاستی، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

راهنمای نصب فن کویل کاستی
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-02بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.