دلایل آب دادن فن کویل چیست؟

دستگاه فن کویل به عنوان واحد توزیع کننده هوا در فصل گرم و سرد، نیاز به سرویس های دوره ای و منظم داشته و ممکن است ایراداتی در کارکرد آن ایجاد شود. یکی از شایع ترین مواردی که در طول کار این دستگاه، بروز پیدا می کند، آب دادن فن کویل است. این مساله به ویژه در انواع فن کویل سقفی توکار و کاستی که در ارتفاع بالا و سقف کاذب نصب می شوند، خسارت های بیش تری به بار می آورد. دلیل آب دادن فن کویل متفاوت است و ناشی از کارکرد نادرست یکی از قطعات، خرابی و یا نصب نادرست دستگاه خواهد بود. اگرچه این مساله در ظاهر بسیار نگران کننده است، اما با بررسی تخصصی و انجام تعمیرات، به سادگی برطرف شده و دستگاه به کار خود ادامه خواهد داد. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم که دلایل آب دادن فن کویل چیست؟ و چگونه می توان این مشکل را برطرف نمود؟

چرا فن کویل آب می دهد؟

بررسی ساختار داخلی فن کویل

بررسی دلیل آب دادن فن کویل را با نگاهی به بخش های درونی آن آغاز می کنیم. در ابتدا به این موضوع می پردازیم که آب در فن کویل به چه دلیل ایجاد می شود و چگونه باید تخلیه شود؟ فن کویل دارای دو بخش اصلی فن و مبدل حرارتی یا کویل است. با ورود آب سرد به کویل های دستگاه، هوا بر روی آنها گردش پیدا کرده و خنک می شود. این فرآیند سبب تشکیل قطرات آب بر روی کویل های دستگاه می شود و به این شیوه رطوبت اضافی هوا گرفته می شود. قطرات جمع شدن بر روی کویل ها، در سینی تخلیه دستگاه جمع آوری شده و در نهایت از طریق لوله های تخلیه، خارج می شوند. اما در برخی مواقع در این روند، ایراداتی ایجاد می شود که سبب خارج نشدن آب و بیرون ریختن آن از دستگاه می شود. این مساله نشان از بروز یک ایراد در شیوه نصب یا سلامت بخش های مختلف آن دارد و باید برای حل آن از متخصصان بهره جست. در ادامه به بررسی این پرسش می پردازیم که چرا فن کویل آب می دهد؟

بررسی ساختار داخلی فن کویل

اصلی ترین دلایل آب دادن فن کویل

عیب یابی فن کویل در حالتی که دچار ریزش آب از بدنه دستگاه شده است، باید توسط متخصصان این صنعت صورت گیرد. اما می توان با شناخت علل های بروز این مشکل، ضمن پیش گیری از وقوع مجدد آن، از وارد شدن آسیب به دستگاه در زمان آب دادن فن کویل جلوگیری کرد. در این قسمت اصلی ترین دلایل آب دادن فن کویل بیان شده است.

قرارگیری نادرست سینی تخلیه

سینی تخلیه فن کویل وظیفه دارد تا آب جمع آوری شده در دستگاه را از مسیر تعیین شده خارج کند. چنان چه این سینی به درستی جانمایی نشده باشد، نمی تواند آب ناشی از رطوبت گیری هوا را به درستی از دستگاه خارج کرده و شاهد آب دادن فن کویل خواهیم بود. شیب لوله تخلیه باید به نحوی استقرار پیدا کند که آب جمع آوری شده بتواند به طور کامل از دستگاه به بیرون هدایت شود. در مواقعی که این شیب به درستی تنظیم نشده باشد، آب دادن فن کویل مساله ای است که بروز خواهد کرد.

گرفتگی لوله تخلیه

در برخی موارد لوله های تخلیه دستگاه دچار پیچ خوردگی یا گرفتگی می شوند و آب جمع شده در سینی تخلیه، امکان خارج شدن نخواهد داشت. تجمع گرد و غبار، آلودگی و یا رسوب در لوله های تخلیه دستگاه، امکان تخلیه کامل آب را از طریق لوله ها با مشکل مواجه می کند و شاهد ریزش آب از فن کویل خواهیم بود. در مطلب لوله درین فن کویل چیست؟ می توانید به طور تخصصی به بررسی این بخش دستگاه فن کویل بپردازید.

سوراخ شدن شیلنگ تخلیه

در صورتی که شیلنگ های تخلیه دستگاه سوراخ شده باشند، بخشی از آب در مسیر خروج، نشت کرده و از دستگاه به بیرون می ریزد. هم چنین در صورت آسیب دیدن محل اتصالات خروجی آب، مشکل آب دادن فن کویل بروز خواهد کرد.

یخ زدگی کویل های دستگاه

در برخی موارد کویل های دستگاه دچار یخ زدگی می شوند که به دلایل متعددی از جمله گرفتگی فیلترها و عدم گردش مناسب هوا اتفاق می افتد. در این حالت زمانی که این یخ ها آب شوند، حجم زیادی آب به طور ناگهانی وارد سینی تخلیه شده که ممکن است، بیش از میزان ظرفیت آن باشد. به همین دلیل شاهد آب دادن فن کویل خواهیم بود.

افزایش فشار آب

بالا رفتن میزان فشار آب دیگر موردی است که سبب آب دادن فن کویل خواهد شد. زمانی که میزان آب وارد شده به سینی تخلیه، بیش از اندازه استاندارد است و میزان فشار آن افزایش پیدا کرده، دور از انتظار نیست که شاهد آب دادن دستگاه باشیم.

دلایل دیگری هم می تواند سبب بروز این مشکل شود که از جمله آن می توان به کثیفی فیلترهای دستگاه و ضربه خوردن فن کویل اشاره کرد. کلیه این دلایل ناشی از نصب نادرست و یا عدم سرویس های منظم و دوره ای دستگاه فن کویل است و چنان چه قبل از هر فصل استفاده از آن، نسبت به بازبینی بخش های مختلف این وسیله سرمایشی و گرمایشی اقدام شود، چنین مشکلاتی به ندرت اتفاق خواهند افتاد.

در این جدول می توانید اصلی ترین دلایل آب دادن فن کویل را مشاهده کنید.

دلایل آب دادن فن کویل جزئیات
جانمایی نادرست سینی تخلیه در صورتی که سینی درین دستگاه به درستی و در شیب مناسب جانمایی نشده باشد، آب جمع شده به طور کامل تخلیه نشده و احتمال نشت کردن به بیرون دستگاه به وجود می آید.
سوراخ شدن شیلنگ تخلیه در صورتی که شیلنگ تخلیه آب، سوراخ شده باشد، آب از این منافذ نشت کرده و از دستگاه به بیرون می ریزد.
افزایش فشار آب بالا رفتن ناگهانی فشار آب می تواند سبب سرریز شدن آب از مجرای تخلیه و خروج از دستگاه شود.
یخ زدگی کویل ها در صورتی که کویل های دستگاه به دلایل مختلف دچار یخ زدگی شود، پس از آب شدن یخ ها، احتمال بالا بودن فشار آب و سرریز شدن از دستگاه وجود دارد.
گرفتگی لوله های تخلیه در صورتی که لوله های تخلیه دستگاه در اثر تجمع گرد و غبار، رسوب و … دچار گرفتگی شود، احتمال آب دادن دستگاه فن کویل وجود خواهد داشت.

نتیجه آنکه

دلایل آب دادن فن کویل را می توان در دو دسته کلی ایراد در نصب و یا اشکال در کارکرد دستگاه تقسیم بندی نمود. چنان چه سینی تخلیه در شیب مناسب و به درستی نصب نشده باشد، مشکلاتی در تخلیه آب جمع آوری شده در آن به وجود خواهد آمد. از سویی سوراخ شدن مجرای عبور آب، افزایش ناگهانی فشار آب وارد شده به سینی تخلیه و یخ زدگی کویل های دستگاه هم می تواند این مشکل را ایجاد کند. در این مطلب دلایل اصلی که این مساله را ایجاد می کنند، مطرح شد. با توجه به اینکه آب دادن فن کویل می تواند سبب وارد شدن آسیب به ساختار ساختمان و دستگاه شود، لازم است تا این مساله در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود. کاربرانی که از دستگاه فن کویل سقفی توکار یا کاستی استفاده می کنند و نصب دستگاه در ارتفاع و سقف کاذب صورت می گیرد، باید به این مساله توجه ویژه ای داشته باشند و با سرویس کردن منظم دستگاه، از سلامت و کارکرد درست همه قسمت های آن اطمینان حاصل کنند. با توجه به بالا بودن قیمت فن کویل و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع، لازم است تا با رسیدگی به موقع و منظم به آنها، از وارد شدن خسارت مالی جلوگیری به عمل آید.

سوالات متداول

چرا دستگاه فن کویل آب می دهد؟

دلایل آب دادن فن کویل را می توان در نصب نادرست سینی تخلیه و شیلنگ آن، یخ زدگی کویل دستگاه، افزایش ناگهانی فشار آب و کثیف بودن فیلترها جست و جو کرد.

مشکل آب دادن فن کویل را چگونه برطرف کنیم؟

دلیل آب دادن فن کویل باید توسط متخصصان این حوزه شناخته شده و در ادامه با تعویض قطعه آسیب دیده نظیر شیلنگ یا فیلتر برطرف شود. در صورت نصب نادرست دستگاه نیز باید سینی تخلیه با شیب مناسب و به طور دقیق مجددا جانمایی شود.

دلیل آب دادن فن کویل چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-04بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.