آخرین مقالات

محصولات پرفروش

چرا داکت اسپلیت گرم نمیکند

داکت اسپلیت یکی از دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است که می توان از آن در تمامی فصول استفاده کرده و بدون نیاز به دستگاه مکمل دیگر، از تهویه مطبوع به کمک آن بهره برد. اما بروز مشکلاتی از قبیل گرم نکردن داکت اسپلیت می تواند سبب بروز نارضایتی در کاربران شود. علت گرم نکردن داکت اسپلیت متعدد بوده و با شناخت این موارد، می توان ضمن پیش گیری از بروز آنها، در زمان وقوع، به سادگی در جهت تعمیر و سرویس آن گام برداشت. متاسفانه برخی از کاربران گمان می کنند که با تغییر فصل، به سادگی و با تغییر دمای ارائه شده به دستگاه، می توانند از گرمایش داکت اسپلیت استفاده کنند. اما در واقعیت در ابتدای شروع هر فصل باید سرویس های دستگاه به انجام برسد تا از بروز مشکلاتی نظیر گرم نکردن داکت اسپلیت مصون ماند. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم که چرا داکت اسپلیت گرم نمی کند و شایع ترین دلایل بروز این مشکل، چیست؟ هم چنین راهکارهایی برای رفع این مشکلات ارائه شده است و با مطالعه این مطلب می توانید با کیفیت بالاتری از دستگاه خود در حالت گرمایشی استفاده کنید.برای کسب اطلاعات تخصصی در مورد این دستگاه و آشنایی با نحوه کار آن، می توانید به صفحه داکت اسپلیت مراجعه کنید.

دلیل گرم نکردن داکت اسپلیت

علت باد سرد زدن داکت اسپلیت

علت گرم نکردن داکت اسپلیت به موارد متعددی مربوط می شود که هر کدام راه حل مخصوص به خود را داشته و نیاز به بررسی تخصصی دارد. این دستگاه دارای دو یونیت بیرونی و درونی است که در تعامل با یکدیگر کار می کنند و به واسطه لوله کشی های مسی به یکدیگر متصل شده اند. یونیت بیرونی شامل کمپرسور و کندانسور می باشد و در یونیت داخلی اواپراتور، فن و فیلترها جانمایی شده اند. علت باد سرد زدن داکت اسپلیت می تواند به بروز مشکل در هر یک از این یونیت ها مربوط شود و با شناخت ساختار این دستگاه می توان به درک درستی از علت های گرم نکردن داکت اسپلیت دست یافت. در این بخش شایع ترین مواردی که منجر به گرم نگردن داکت اسپلیت می شود را مطرح کرده ایم.

تنظیم نبودن کنترلر دستگاه

گرمایش داکت اسپلیت را می توان به کمک کمپرسور به انجام رساند و در این شرایط باید در تنظیمات کنترلر دستگاه، گزینه mode را به حالت گرمایش تغییر داد. ترموستات دستگاه در این حالت، شرایطی را مهیا می کند که دستگاه باد گرم تولید کرده و با تنظیم کردن دقیق میزان دما توسط کاربران، می توان به دمای آسایش دست پیدا کرد. بنابراین در ابتدا از تنظیم بودن ترموستات در حالت گرمایشی اطمینان حاصل کنید.

هواگیری کویل های گرمایشی

گرمایش داکت اسپلیت به شیوه دیگری نیز قابل انجام است و می توان از کویل آب گرم متصل به پکیج یا موتورخانه استفاده کرد. در چنین شرایط باید قبل از هر فصل استفاده از دستگاه، کویل ها را هواگیری کرده تا انتقال حرارت توسط آنها به درستی صورت گیرد. هواگیری کویل های گرمایشی می تواند ضمن بالا بردن راندمان دستگاه، از ایجاد صدای مزاحم حین کارکرد داکت اسپلیت پیش گیری کرده و کیفیت گرمایش را بهبود ببخشد. چنان چه از موتورخانه یا پکیج برای گرمایش داکت اسپلیت استفاده می شود، لازم است تا کارکرد درست آنها بررسی شده تا بتوانند به درستی آب گرم کویل ها را تامین کنند. چنان چه لوله های آب گرم دستگاه، گرمای کافی را نداشته باشند، می تواند نشان از بروز مشکل در موتورخانه یا پکیج باشد و اگر این کویل ها به اندازه کافی گرم هستند، علت گرم نکردن داکت اسپلیت را باید در جای دیگری جست و جو کرد.

نصب نادرست داکت اسپلیت

یونیت خارجی باید در مکانی نصب شود که هوا به سادگی در اطراف آن جریان داشته باشد. در این صورت این یونیت می تواند به سادگی جریان هوا را برای تامین گرمایش فراهم کند. چنان چه نصب یونیت بیرونی در مکان نادرست و بدون وجود جریان هوا، صورت گیرد، این احتمال وجود خواهد داشت که گرمایش به کمک آن با مشکل مواجه شود.

کثیف بودن فیلترها

کثیفی فیلترها از دلایل دیگری است که باعث می شود، دستگاه به درستی گرمایش را به انجام نرساند. چنان چه فیلترهای دستگاه کثیف باشند، قدرت داکت اسپلیت در پرتاب باد کاهش پیدا می کند و هوای پرتاب شده، نمی تواند به طور مناسب از این بخش عبور کرده و به محیط وارد شود. به همین دلیل شاهد مواردی از قبیل گرم نشدن محیط و کارکرد بیش از اندازه کمپرسور برای تامین شرایط مطلوب خواهیم بود.

کثیف بودن فیلتر داکت اسپلیت

کم بودن میزان مبرد

مبرد در سیکل گرمایش داکت اسپلیت به کمک کمپرسور، نقش مهمی ایفا می کند و اگر میزان آن، از حد مشخصی پایین تر باشد، میزان گرمایش یا سرمایش دستگاه افت پیدا خواهد کرد. در داکت اسپلیت هایی که برای مدت یکسال یا بیش تر، فعالیتی نداشته اند، لازم است تا میزان مبرد دستگاه قبل از شروع فصل استفاده بررسی شده و سپس اقدام به استفاده از آن شود. هم چنین در هر زمانی که به دلیل کمبود مبرد داکت اسپلیت، عملکرد آن با افت مواجه شد، می توان با شارژ کردن آن، این مشکل را برطرف کرد.

خراب شدن فن داکت اسپلیت

فن داکت اسپلیت، بخش مهمی است که با پرتاب کردن هوای گرم تولید شده به کانال ها، توزیع هوا را به انجام می رساند. عملکرد این فن و الکتروموتور به دلایل مختلفی ممکن است مختل شده و در نتیجه توزیع هوا نیز به درستی انجام نخواهد شد. سوختن کامل فن یا الکتروموتور، سبب می شود که باد خروجی از دستگاه وجود نداشته باشد. اما در برخی موارد میزان توان فن در پرتاب باد کاهش پیدا می کند که می تواند ناشی از گرفتگی یا نصب نادرست آن باشد. بررسی فن و الکتروموتور داکت اسپلیت توسط متخصصان، راهی مناسب برای حل این مشکل می باشد.

خراب شدن ترموستات داکت اسپلیت

خرابی ترموستات یکی از شایع ترین دلایل گرم نکردن داکت اسپلیت می باشد که می توان با تعمیر و یا تعویض این قطعه، مشکل را برطرف کرد. ترموستات به عنوان یک دماسنج در دستگاه عمل می کند و به کمک آن کاربر می تواند دمای مد نظر خود را تنظیم کند. چنان چه این قطعه به درستی کار نکند، گرمایش یا سرمایش به کمک داکت اسپلیت با مشکل مواجه خواهد شد. از اصلی ترین دلایل بروز مشکل در ترموستات دستگاه، تجمع گرد و خاک، نصب در مکان نامناسب و یا وارد شدن آسیب به سنسور آن می باشد. باید اشاره کرد که در برخی ترموستات ها، تنظیم دما در حالت اتوماتیک است که در این صورت کاربر نمی تواند به شکل دستی، دما را کنترل کند و در ابتدا باید آن را از حالت اتوماتیک خارج کند.

خرابی ترموستات داکت اسپلیت

بسته بودن دریچه های داکت اسپلیت

خروج باد داکت اسپلیت از طریق دریچه هایی صورت می گیرد که در بخش های مختلف واحد نصب شده اند. چنان چه این دریچه ها بسته باشند، باد گرم ایجاد شده توسط دستگاه، امکان خروج نخواهد داشت و دمای مورد نیاز کاربر تامین نخواهد شد. به همین دلیل لازم است تا از باز بودن دریچه های خروجی داکت اسپلیت اطمینان حاصل کنید.

ظرفیت نامناسب دستگاه

ظرفیت داکت اسپلیت باید متناسب با متراژ ساختمان، نوع کاربری و شرایط اقلیمی انتخاب شود تا در هر فصل بتوان دمای آسایش را به کمک دستگاه تامین کرد. چنان چه از داکت اسپلیت با ظرفیت پایین تر از نیاز استفاده شود، نمی توان انتظار گرمایش یا سرمایش مطلوبی را از دستگاه داشت و در این صورت کمپرسور مجبور به کارکرد بیش از اندازه توان خود خواهد شد. این مساله سبب مستهلک شدن زودتر دستگاه و نیز ناکارآمدی آن در طول استفاده خواهد شد.

نامناسب بودن ظرفیت داکت اسپلیت

خرابی برد داکت اسپلیت

برد داکت اسپلیت، بخشی از دستگاه است که کلیه فرمان های صادر شده به واسطه آن انجام می شود. چنان چه این قسمت دچار مشکل یا خرابی شود، هیچ یک از دستورهای داده شده به دستگاه، به درستی انجام نشده و حتی ممکن است داکت اسپلیت روشن نشود. خرابی برد در عملکرد کمپرسور، شدت باد و توان سرمایشی و گرمایشی دستگاه تاثیر خواهد داشت و لازم است تا در اولین فرصت، نسبت به تعمیر آن اقدامات لازم صورت گیرد. با توجه به حساس بودن برد الکتریکی داکت اسپلیت و کلیه دستگاه های تهویه مطبوع، بهتر است تعمیر آن را به افراد آموزش دیده بسپارید.

عدم سرویس منظم داکت اسپلیت

سرویس های منظم دستگاه های تهویه مطبوع، می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلاتی ناشی از کارکرد نامناسب آن پیش گیری کند. در هر بار سرویس داکت اسپلیت، سلامت بخش های مختلف یونیت بیرونی و داخلی بررسی خواهد شد و در صورت بروز هر مشکلی، می توان قبل از هر فصل شروع استفاده، آن را برطرف نمود. گردگیری بخش های مختلف، نظیر پروانه، کانال ها و فیلتر، بررسی کویل های اواپراتور و کندانسور، چک کردن میزان مبرد و دیگر اقداماتی که در هر بار سرویس به انجام می رسد، تاثیر زیادی در بالا بردن راندمان دستگاه و جلوگیری از بروز مشکلاتی نظیر گرم نکردن داکت اسپلیت خواهد داشت.

سرویس منظم داکت اسپلیت

در این جدول می توانید با اصلی ترین علت های باد سرد زدن داکت اسپلیت آشنا شوید.

علت گرم نکردن داکت اسپلیت جزئیات
تنظیم نبودن کنترلر دستگاه برای استفاده از گرمایش دستگاه به کمک کمپرسور، باید آن را از حالت سرمایش به گرمایش تغییر دهید.
هواگیری نشدن کویل های گرمایشی برای استفاده از کویل های گرمایشی دستگاه، باید در ابتدای هر فصل استفاده، نسبت به هواگیری کویل های آب گرم متصل به پکیج یا موتورخانه اقدام کرد.
کثیف بودن فیلترها گرفتگی فیلترها سبب می شود که جریان کافی هوا امکان ورود به محیط را نداشته باشد و به دنبال آن کاهش توان گرمایشی داکت اسپلیت را شاهد باشیم.
نصب نادرست دستگاه نصب نادرست یونیت بیرونی در مکانی که امکان گردش هوا به سادگی در اطراف آن وجود نداشته باشد، سبب افت توان گرمایشی و سرمایشی داکت اسپلیت خواهد شد.
کمبود گاز مبرد کم بودن میزان گاز مبرد سبب کاهش توان دستگاه در تامین سرمایش و گرمایش خواهد شد و لازم است تا با بررسی این مورد و شارژ کردن مبرد در صورت نیاز، این مشکل را برطرف نمود
خرابی فن داکت اسپلیت بروز مشکل در فن داکت اسپلیت، سبب می شود که توزیع هوا به طور کلی متوقف شده یا با شدت کمتری به انجام برسد. بررسی این بخش از دستگاه و اطمینان از جانمایی و اتصال درست آن به الکتروموتور، از اقداماتی است در این زمان انجام خواهد شد.
خرابی ترموستات دستگاه خراب شدن ترموستات دستگاه و یا نصب آن در مکان نامناسب، می تواند شرایطی را ایجاد کند که دمای مورد نظر کاربر تامین نشود.
بسته بودن دریچه های داکت اسپلیت بسته بودن دریچه های خروجی هوا در واحدها سبب می شود که هوای گرم تولید شده نتواند به محیط وارد شود.
نامناسب بودن ظرفیت دستگاه چنان چه ظرفیت دستگاه برای محیط مورد نظر کافی نباشد، توانایی آن در تامین دمای مورد نیاز کاهش پیدا می کند.
خراب شدن برد الکترونیکی داکت اسپلیت برد الکترونیکی بخشی از دستگاه است که کلیه فرمان ها، به واسطه آن اجرایی می شود و در صورت خراب شدن، امکان کاهش توان دستگاه و کارکرد نادرست آن وجود خواهد داشت.

نتیجه آنکه

علت باد سرد زدن داکت اسپلیت در این مطلب، با بررسی اصلی ترین موارد، به انجام رسید. این دستگاه به صورت سرمایشی و گرمایشی فعالیت می کند و به دلیل سادگی ساختار و قیمت مناسب، به یکی از محبوب ترین ها در بین مصرف کنندگان تبدیل شده و بررسی مشکلات شایع آن، می تواند برای کاربران مفید باشد. ایراداتی از قبیل کثیفی فیلترها، نصب نادرست دستگاه، بسته بودن کانال های توزیع هوا، خرابی فن، ترموستات یا برد الکتریکی، از موارد شایعی هستند که سبب می شوند گرمایش به کمک داکت اسپلیت به درستی صورت نگیرد. در بیش تر موارد، با سرویس های منظم و دوره ای داکت اسپلیت، می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد و رضایت کافی از کارکرد آن در کلیه فصول داشت. لازم به ذکر است که خرید داکت اسپلیت باکیفیت به همراه گارانتی معتبر، می تواند تا حد زیادی خیال شما را بابت کاهش بروز این مشکلات و یا برطرف شدن آن آسوده سازد.

سوالات متداول

چرا داکت اسپلیت گرم نمیکند؟

علت گرم نکردن داکت اسپلیت را می توان در تنظیم نبودن ترموستات، هواگیری نشدن کویل های گرمایشی، خرابی فن، برد یا ترموستات، نصب نادرست دستگاه، خرید داکت اسپلیت با ظرفیت نامناسب و سرویس نشدن های منظم آن جست و جو کرد.

علت باد سرد زدن داکت اسپلیت با پکیج چیست؟

هواگیری نشدن کویل های آب گرم متصل به پکیج را می توان اصلی ترین دلیل برای باد سرد زدن داکت اسپلیت دانست. هم چنین باید تنظیمات پکیج و اطمینان از کارکرد درست آن بررسی شود.

علت گرم نکردن داکت اسپلیت چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-16بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.