آخرین مقالات

محصولات پرفروش

علت گرم نکردن فن کویل چیست؟

فن کویل ها یکی از دستگاه های تهویه مطبوع هستند که عمل توزیع گرما یا سرما در واحدها به عهده آنهاست. این تجهیزات گرمایشی و سرمایشی به یکی از محبوب ترین دستگاه ها در انواع کاربری ها تبدیل شده اند و دلیل این مساله تنوع در مدل ها، سادگی استفاده و هزینه های پایین نگه داری و خرید می باشد. اما ممکن است مشکلاتی در طول کارکرد این دستگاه ها ایجاد شود که از شایع ترین آنها اختلال در توزیع هواست. گرم یا سرد نکردن فن کویل در فصول مختلف، یکی از مواردی است که کاربران با آن مواجهند و اگرچه در نگاه اول مشکل بزرگی به نظر می رسد، اما با شناخت این دستگاه و آشنایی با ساختار ساده آن، خواهید دانست که علت گرم نکردن فن کویل چیست و چگونه می توان به سادگی این مشکل را حل کرد؟ در این مطلب به بررسی علل گرم نکردن فن کویل در فصل سرما و راه های حل آن پرداخته شده است.

چرا فن کویل گرم نمیکند؟

چرا فن کویل گرم نمی کند؟

علت گرم نکردن فن کویل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و اکثر این دلایل با سرویس های منظم و دوره ای دستگاه به سادگی برطرف می شود. مواردی که در این بخش به آنها پرداخته می شود، شایع ترین دلایلی است که مانع از گرمایش درست دستگاه فن کویل می شود و تفاوتی در نوع دستگاه و شیوه نصب آن اعم از فن کویل سقفی توکار، دیواری، زمینی و … نخواهد داشت. در ادامه به این پرسش پاسخ می دهیم که چرا فن کویل گرم نمی کند؟

گرفتگی لوله های آب فن کویل

فن کویل دستگاهی است که با گردش آب درون لوله هایش گرمایش را به انجام می رساند. حرکت آب در این مسیر می تواند سبب رسوب کردن املاح شده و به مرور زمان گرفتگی در کویل ها را به همراه داشته باشد. در کنار رسوب املاح، ممکن است ذرات گرد و غبار نیز به لوله های فن کویل وارد شده و مسیر را مسدود کنند. به این ترتیب میزان آب لازم برای تامین گرمایش به خوبی در کویل ها جریان پیدا نکرده و می تواند سبب کاهش میزان قدرت گرم کنندگی دستگاه شود.

اسید شویی فن کویل برای باز شدن کویل ها

هواگیری نشدن فن کویل

ورود هوا به لوله های فن کویل از دیگر دلایلی است که می تواند گرمایش آن را با مشکل مواجه کند. هواگیری نشدن فن کویل سبب می شود که انتقال حرارت به درستی توسط کویل های دستگاه به انجام نرسد و در نتیجه گرمایش دستگاه کاهش داشته باشد. ورود هوا به لوله های این دستگاه تهویه مطبوع، امری عادی است که در اثر استفاده بروز می کند. لازم است تا با هواگیری درست و به موقع در ابتدای هر فصل، ضمن جلوگیری از بروز این مشکل، راندمان فن کویل را به طور محسوسی افزایش داده و به تامین دمای مناسب کمک کنیم. می توانید در مطلب چگونه فن کویل را هواگیری کنیم؟ اطلاعات کامل تری در این حوزه به دست آورید.

تغییر شکل لوله های فن کویل

خمیدگی یا تغییر شکل کویل ها از دیگر دلایلی است که سبب عدم گرمایش مناسب دستگاه می شود. در برخی مواقع در اثر وارد شدن ضربه به فن کویل و یا دلایل دیگر، در شکل کویل ها تغییراتی ایجاد می شود و دچار خم شدگی می گردند. در این صورت جریان آب به درستی در لوله ها برقرار نشده و گرمایش آن با دمای درخواستی کاربر همخوانی نخواهد داشت. اگر علت گرم نکردن فن کویل این مورد باشد، دمای آبی که از لوله های خروجی دستگاه بیرون می آید، پایین بوده و به اندازه کافی گرم نشده است. این مساله نشان گر عدم جاری شدن آب به شکل درست در لوله هاست و می تواند به شما در تشخیص مشکل فن کویل کمک کند.

خرابی ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل بخشی است که وظیفه کنترل کردن دمای آن به منظور ایجاد شرایط مطلوب را دارد. ترموستات نوعی حس گر است که دمای محیط را سنجیده و به دستگاه دستور کارکرد یا توقف کار بر اساس خواسته کاربر را می دهد. در صورتی که این بخش از فن کویل به درستی کار نکند، گرمایش و سرمایش آن نیز با ایراد مواجه خواهد شد. علت گرم نکردن فن کویل را می توان در اختلال کارکرد ترموستات دستگاه و ناتوانی در قطع و وصل کردن درست و به موقع کار فن کویل دانست. نحوه عملکرد ترموستات فن کویل در مطلبی به طور کامل برای کاربران شرح داده شده است.

بررسی کارکرد درست ترموستات فن کویل

خرابی فن دستگاه

فن دستگاه یکی از مهم ترین قسمت های آن است که وظیفه پرتاب باد و به گردش درآوردن هوا بر روی کویل های آب گرم به عهده دارد. این بخش به کمک یک الکتروموتور کار می کند که آن را به گردش درآورده و به این شیوه هوای گرم به محیط وارد می شود. در صورتی که فن کویل به خوبی گرم نمی کند، یکی از گزینه های پیش رو، مشکل در فن و گردش مناسب است. بهتر است از اتصال درست فن به الکترموتور و گردش آن اطمینان حاصل کنید.

وجود مشکل در پکیج یا موتورخانه

خرابی دستگاه های مولد حرارت نظیر بویلر، دیگ یا پکیج می تواند در گرمایش فن کویل اختلال ایجاد کند. در برخی مواقع دستگاه فن کویل باید گرم نمی زند، اما مشکل از محل تامین گرمایش دستگاه است که باید آن را در پکیج یا موتورخانه جست و جو کرد. بهتر است از کارکرد درست این تجهیزات اطمینان حاصل کرده و بررسی کنید که به درستی آب را به دمای مورد نظر رسانده و به فن کویل وارد می کنند.

بررسی موتورخانه یا پکیج

نحوه تنظیم فن کویل گرمایشی

تنظیم فن کویل در حالت گرمایشی به منظور ایجاد دمای آسایش، به سادگی صورت می گیرد. این دستگاه به دلایل نام برده و برخی موارد تخصصی دیگر، ممکن است در گرمایش با مشکل مواجه شود و دمای مورد نیاز کاربران را تامین نسازد. در این شرایط باید در اولین فرصت در جهت عیب یابی فن کویل و تنظیم آن اقدام نمود. زیرا در برخی موارد برطرف نکردن ایراد، می تواند سبب وارد شدن هزینه های گزاف به کاربران شود. به منظور تنظیم فن کویل گرمایشی، موارد زیر را بررسی کنید.

  • کارکرد درست پکیج یا موتور خانه را بررسی کرده و از انتقال آب با درجه حرارت مناسب به فن کویل اطمینان حاصل کنید.
  • دمای آب ورودی و خروجی فن کویل را بررسی کرده و چنان چه این دو دما با یکدیگر همخوانی نداشت، مشکل را در کویل های دستگاه جست و جو کنید. ایرادات مربوط به کویل دستگاه در سه دسته کلی زیر جای دارند.
  1. گرفتگی و رسوب در کویل ها
  2. تجمع هوا در کویل ها
  3. تغییر شکل کویل ها در اثر ضربه و …
  • با هواگیری به موقع دستگاه قبل از هر فصل شروع به کار آن، می توانید از تجمع هوای اضافی در آن مصون مانده و کارایی فن کویل را عالی نگاه دارید.
  • گرفتگی لوله ها به کمک اسید شویی کویل ها توسط تکنسین های ماهر به خوبی برطرف خواهد شد و خمیدگی و تغییر شکل با بررسی های تخصصی توسط تعمیرکاران برطرف خواهد شد.
  • کارکرد درست ترموستات باید به خوبی بررسی شود و در صورتی که این قطعه نیاز به تعمیرات یا تعویض دارد، توسط متخصصان به انجام برسد.
  • اتصال درست فن و الکتروموتور و گردش مناسب فن را بررسی کنید تا مشکلاتی نظیر جایگیری اشتباه فن، نیم سوز شدن الکتروموتور و … شناسایی و برطرف شوند.

نتیجه آنکه

علت گرم نکردن فن کویل در فصول سرد سال به دلایل مختلفی بروز می کند که مهم ترین موارد آن در این مطلب مورد بررسی قرار گرفتند. با سرویس های منظم و دوره ای فن کویل قبل از شروع فصل سرما، می توان بسیاری از مشکلات نام برده را برطرف نمود و از پرداخت هزینه های بسیار بالای تعمیر یا تعویض قطعات جلوگیری نمود. هم چنین با سرویس دستگاه فن کویل این اطمینان را خواهید داشت که بهترین کیفیت تهویه مطبوع را در هر زمانی از آن دریافت خواهید کرد. اگر دستگاه فن کویل شما دچار مشکل در گرمایش یا سرمایش شد، می توانید با بررسی موارد نام برده، علت را پیدا کرده و در صورت توانایی، به سادگی آن را برطرف نمایید. اما چنان چه با سازوکار فن کویل آشنا نیستید، بهترین گزینه استفاده از متخصصان ماهر و آموزش دیده در این حوزه است. هم چنین با خرید فن کویل از مراکز معتبر و دارای گارانتی، می تواید احتمال بروز مشکل در دستگاه را کاهش داده و با خیالی آسوده از فن کویل استفاده کنید. گروه صنعت تاپ تهویه به عنوان یکی از معتبرترین واردکنندگان فن کویل از شرکت های بزرگ دنیا نظیر کریر آمریکا و مدیا چین، توانسته به خوبی رضایت کاربران این دستگاه را جلب کند. هم چنین تاپ تهویه به عنوان یک تولید کننده در این حوزه فعالیت کرده و فن کویل های برند تاپ تهویه را با کیفیتی در رده محصولات خارجی و زیر نظر برند HTW اسپانیا به بازار عرضه کرده است. برای خرید فن کویل به صورت نقد و قسطی می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

چرا فن کویل گرم نمیکند؟

دستگاه فن کویل به دلایل مختلفی از جمله گرفتگی لوله ها، خمیدگی آنها، هواگیری نشدن، مشکل در فن یا ترموستات دستگاه، گرمایش را به خوبی به انجام نمی رساند.

چگونه مشکل گرم نکردن فن کویل را حل کنیم؟

برای حل این مشکل باید وضعیت کویل های دستگاه از نظر گرفتگی و هواگیری بررسی شده و در صورت کارکرد درست پکیج یا بویلر، اتصال درست فن و الکتروموتور و نیز سلامت ترموستات بررسی شود.

علت گرم نکردن فن کویل
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-12بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.