آخرین مقالات

محصولات پرفروش

چرا لوله برگشت داکت اسپلیت یخ می زند؟

داکت اسپلیت امروزه به یکی از اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع در منازل و انواع کاربری ها تبدیل شده است. این دستگاه با دارا بودن یونیت بیرونی و داخلی که به واسطه کانال کشی به یکدیگر متصل می شوند، سرمایش و گرمایش را به انجام می رساند. اما مساله ای که برخی استفاده کنندگان این دستگاه، گزارش کرده اند، یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت است که سبب نگرانی های جدی در مصرف کنندگان شده است. علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت در فصل تابستان، دلایل زیادی دارد و در صورت برطرف نشدن این مساله، آسیب های جدی به دستگاه وارد می شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا لوله برگشت داکت اسپلیت یخ می زند؟ هم چنین راهکارهایی جهت رفع این مشکل و پیش گیری از صدمه دیدن دستگاه مطرح شده است و توصیه می کنیم در صورت استفاده از این سیستم سرمایشی و گرمایشی، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

برفک زدن لوله داکت اسپلیت

دلایل یخ زدن لوله داکت اسپلیت

یخ زدگی لوله داکت اسپلیت در فصول گرم سال که دستگاه در حالت سرمایشی کار می کند، مساله ای است که به دلایل زیادی اتفاق می افتد. باید اشاره کرد که نوع دستگاه داکت اسپلیت و تولید کننده آن، تاثیری در این اتفاق نداشته و مرغوب ترین دستگاه های تهویه مطبوع نیز در صورت سرویس نشدن و عدم رسیدگی به موقع، انواع مشکلات و از جمله یخ زدگی لوله را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل توصیه می شود که با انجام سرویس های منظم و دوره ای، از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید. قبل از بررسی دلایل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت، ساختار این دستگاه را تشریح می کنیم تا به این شیوه درک بروز چنین مشکلی ساده تر شود.

ساختار و طرز کار داکت اسپلیت چگونه است؟

داکت اسپلیت از دو بخش یونیت بیرونی (کندانسور و کمپرسور) و یونیت درونی (اواپراتور) تشکیل شده است. این دو قسمت توسط لوله کشی های مسی به یکدیگر متصل شده اند. کندانسور دستگاه در فضای باز و غالبا پشت بام واحدها نصب می شود و این در حالی است که یونیت داخلی، درون سقف کاذب قرار می گیرد. طرز کار این دستگاه، مشابه با سیستم VRF و کولر گازی است و مبرد در یونیت بیرونی خنک یا گرم می شود و از طریق لوله کشی ها، به اواپراتور می رسد. در این بخش با عبور هوا از روی کویل های کندانسور، کاهش یا افزایش دما اتفاق می افتد و هوا به درون محیط وارد می شود. ساختار کانال کشی درون ساختمان ها، هوایی که به دمای مطلوب رسیده را در واحدها توزیع می کنند. این دستگاه می تواند به شکل سرمایشی و گرمایشی فعالیت کرده و امکان استفاده از کویل آب گرم برای گرمایش آن مهیاست. اکنون که با طرز کار این سیستم آشنا شدید، می توان به بررسی دلایل یخ زدن لوله داکت اسپلیت پرداخت.

بررسی طرز کار داکت اسپلیت

جریان نداشتن هوا در اواپراتور

سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت با استفاده از هوای داخلی محیط و کاهش یا افزایش دمای آن، تعادل دمایی را ایجاد می کند. اما در صورتی که جریان هوا به درستی در اواپراتور به عنوان مبدل حرارتی که دمای هوا را تعدیل می کند، ایجاد نشود، در حال سرمایشی، امکان یخ زدن لوله داکت اسپلیت بسیار بالا خواهد بود. به عبارتی سرمای ایجاد شده توسط مبرد در لوله های اواپراتور، با هوای داخلی محیط تبادل نخواهد داشت و سرمای بیش از حد آن، سبب یخ زدگی مبرد و اواپراتور خواهد شد. جریان نداشتن هوا در اواپراتور را باید یکی از اصلی ترین دلایلی دانست که لوله های برگشت داکت اسپلیت در فصل تابستان یخ می زند.

عملکرد نادرست فن بلوور

کارکرد نامناسب فن داخلی دستگاه دلیل دیگری است که سبب یخ زدگی لوله های داکت اسپلیت می شود. وظیفه بلوور فن این است که هوای داخلی محیط را به دستگاه وارد کرده و با عبور دادن آن از روی کویل های سرد اواپراتور، دمای آن را کاهش دهد. در مواردی که فن بلوور دستگاه به درستی کار نکند، هوای گرم داخل ساختمان وارد داکت اسپلیت نشده و سرمای تولید شده در اواپراتور مبادله نمی شود. به این ترتیب، احتمال یخ زدگی لوله های برگشت داکت اسپلیت به وجود خواهد آمد. اما چرا بلوور فن یا فن داخلی به درستی کار نمی کند؟ دو دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد که عبارت است از:

  • کثیف شدن فیلترها و تجمع گرد و غبار در این بخش از شایع ترین دلایل اختلال در عملکرد فن می باشد.
  • سوختن الکتروموتور فن یا نیم سوز شدن آن می تواند سبب عدم گردش مناسب بلوور فن و بروز یخ زدگی داکت اسپلیت شود.

دلایل دیگری هم می تواند سبب عدم کارکرد درست فن شود که توسط متخصصان و تعمیرکاران این دستگاه به خوبی تشخیص داده شده و برطرف می شود.

خرابی فن داکت اسپلیت

مکان نصب داکت اسپلیت

محل نصب دستگاه، از دیگر مواردی است که می تواند سبب یخ زدگی لوله های برگشت آن شود. در برخی مواقع یونیت داکت اسپلیت در مکانی بسیار سرد واقع شده است که در این صورت ممکن است مشکلاتی نظیر یخ زدگی لوله ها بروز کند. بهره گیری از دانش متخصصان این حوزه در زمان نصب، می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

گرفتگی لوله های داخلی

یکی دیگر از دلایل یخ زدگی دستگاه را باید گرفتگی بخش های داخلی آن و لوله ها دانست. بخش هایی نظیر شیر برقی یا لوله های مویی دستگاه در اثر گرفتگی می توانند زمینه را برای یخ زدگی داکت اسپلیت فراهم کنند.

استفاده طولانی از داکت اسپلیت

برخی از دستگاه های تهویه مطبوع برای کارکرد در شرایط دمایی خاصی طراحی شده اند. اگر دستگاه داکت اسپلیت چنین شرایطی داشته باشد و برای مدت طولانی به صورت دائمی مشغول به کار شود، ممکن است برفک زدن لوله داکت اسپلیت را شاهد باشیم. به همین دلیل توصیه می شود که در شرایطی که دمای هوای بیرون خنک است، دستگاه را در حالت فن گذاشته تا سیکل تبرید در آن متوقف شده و کارکرد طولانی در شرایط دمایی خارج از استاندارد دستگاه ایجاد نشود.

رفع مشکل یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت

حل مشکل یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت باید با شناخت دلیل ایجاد این مساله و برطرف کردن آن صورت گیرد. زمانی که لوله های دستگاه دچار یخ زدگی شد، آن را خاموش کنید و به استفاده از آن ادامه ندهید، زیرا کمپرسور داکت اسپلیت آسیب جدی خواهد دید. در اولین اقدام برق دستگاه را قطع کرده و تا آب شدن یخ ها صبر کنید. از اجسام نوک تیز برای جدا کردن برفک ها استفاده نکنید و اجازه دهید تا این اتفاق به شکل طبیعی و با استفاده از دمای محیط صورت گیرد.

در مرحله بعد دستگاه را با کمک حوله های کاغذی خشک کنید و از خشک شدن همه بخش های آن به ویژه در اواپراتور اطمینان حاصل کنید. دستگاه در این مرحله آماده استفاده مجدد است. اما بهتر است برای مدتی از حالت فن آن استفاده کنید تا گردش هوا به خوبی صورت گیرد و قسمت های خیس، به طور کامل خشک شوند.

اما برای جلوگیری از تکرار برفک زدن لوله داکت اسپلیت، لازم است تا این مشکل به طور اصولی برطرف شود. بهترین کار بهره گیری از تکنسین های حرفه ای برای شناسایی مشکل و حل آن است. متخصصان موارد زیر را برای رفع مشکل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت بررسی می کنند:

  • بررسی وضعیت فن و الکتروموتور از نظر گردش مناسب و اتصال درست بخش های آن
  • بررسی فیلترهای دستگاه از نظر تمیز بودن
  • بازبینی و تمیز کردن کامل لوله های اواپراتور
  • اطمینان از جریان یافتن مناسب هوا در دستگاه

راه حل یخ زدن لوله داکت اسپلیت

نتیجه آنکه

یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت مساله ای است که در فصل گرما بروز پیدا می کند. برای این مشکل دلایلی شایع وجود دارد که مهم ترین آنها در این مطلب مورد بررسی قرار گرفتند. خرابی فن و الکتروموتور، گرفتگی فیلترها، جریان نداشتن هوا در اواپراتور و کارکرد طولانی مدت داکت اسپلیت از اصلی ترین علل برفک زدن لوله داکت اسپلیت است. حل این مشکل باید توسط تکنسین های حرفه ای صورت گیرد تا به کویل های اواپراتور و قطعات داخلی دستگاه آسیبی وارد نشود. خاموش کردن دستگاه و قطع کردن برق آن، اصلی ترین کاری است که در زمان بروز این مساله باید انجام داد تا پس از خشک شدن دستگاه، نسبت رفع این مشکل اقدام نمود.

سوالات متداول

چرا لوله برگشت داکت اسپلیت یخ می زند؟

اصلی ترین دلیل یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت، جریان نداشتن هوا در بخش داخلی آن است که ناشی از کارکرد نادرست فن، الکتروموتور و یا کثیف بودن فیلترهای آن است.

رفع مشکل یخ زدگی لوله داکت اسپلیت چگونه انجام می شود؟

برای حل این مشکل باید وضعیت فن، الکتروموتور، فیلترها، لوله ها و جریان داشتن هوا بررسی شود. هم چنین باید از کارکرد طولانی مدت دستگاه، در شرایط دمایی خارج از استاندارد آن پیش گیری شود.

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-01بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.