آخرین مقالات

محصولات پرفروش

فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای چیست؟

فن کویل ها از اجزای سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی هستند که به عنوان واحد توزیع کننده هوا در ساختمان ها نصب می شوند. این دستگاه با اتصال به منبع تولید برودت یا حرارت، هوای سرد یا گرم تولید شده را به محیط وارد کرده و در انواع مختلف از نظر شکل ظاهری و محل نصب موجود می باشد که از مهم ترین آنها می توان به فن کویل سقفی توکار، دیواری، زمینی، کانالی و … اشاره کرد. فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای یکی از دسته بندی های دیگری است که برای این دستگاه ها وجود دارد و سبب تفاوت در قابلیت های استفاده از فن کویل شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی این پرسش بپردازیم که فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای چیست؟ و چه تفاوت هایی بین این دو مدل از دستگاه ها وجود دارد؟ برای انواع کاربری ها، استفاده از کدام نوع فن کوئل بهتر است و چگونه مناسب ترین نوع آن را انتخاب کنیم؟ برای پاسخ این پرسش ها، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

تفاوت فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای چیست؟

انواع فن کویل‌ها بر اساس تعداد لوله‌ها

لوله های فن کویل یکی از بخش های این دستگاه است که آب سرد یا گرم به آن وارد شده و در سیستم گردش می کند. این لوله ها را با نام کویل هم می شناسند و این قسمت با اتصال به منبع تولید گرما یا سرما نظیر چیلر با بویلر کار می کند. انواع فن کویل بر اساس تعداد لوله ها به دو دسته دو لوله ای و چهار لوله ای تقسیم می شوند. تفاوت در ساختار و مزایا و معایب هر یک از این سیستم ها را در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

عملکرد فن کویل دو لوله ای

فن کویل دو لوله ای دارای دو لوله یکی برای رفت آب و دیگری برای برگشت آن می باشد. عملکرد فن کویل دو لوله ای به این شکل است که دستگاه به منبع حرارتی یا برودتی نظیر چیلر یا پکیج متصل می شود. در فصل گرما، با به کار افتادن چیلر، آب سرد وارد لوله های فن کویل شده و دمای آنها را کاهش می دهد. در ادامه با گردش فن و به جریان افتادن هوا روی کویل های سرد، هوا کاهش دما پیدا کرده و با رسیدن به شرایط مطلوب، وارد محیط می شود. این کارکرد در فصل سرما با به کار افتادن پکیج یا بویلر در موتورخانه به انجام می رسد و عملکرد فن کویل دو لوله ای به صورت گرمایشی خواهد بود. تعیین عملکرد سرمایشی یا گرمایشی دستگاه به عهده ترموستاتی می باشد که در ساختمان نصب می شود. با توجه به تعداد لوله های این دستگاه، تنها امکان سرمایش یا گرمایش به کمک آن میسر خواهد بود. به همین دلیل در برخی کاربری ها که نیاز به گرمایش در یک واحد و سرمایش در واحد دیگری است، از این دستگاه استفاده نمی شود.

ساختار فن کویل دو لوله ای

 

مزایای فن کویل دو لوله ای

نصب فن کویل دو لوله ای مزایایی دارد که استفاده از آن را در برخی کاربری ها منطقی تر می کند. مهم ترین مزایای فن کویل دو لوله ای عبارت است از:

 • هزینه های نصب و راه اندازی پایین تر
 • مصرف انرژی کمتر
 • به صرفه و کاربردی در کاربرهایی نظیر ادارات، هتل ها و منازل مسکونی
 • ساختار ساده تر و تعمیرات آسان
 • هزینه خرید پایین تر به نسبت فن کویل های 4 لوله ای

معایب فن کویل دو لوله ای

مهم ترین محدودیت فن کویل دو لوله ای را باید عدم امکان سرمایش و گرمایش همزمان دانست. به عبارتی این دستگاه می تواند یا به صورت سرمایشی و یا به شکل گرمایشی فعالیت کند. از دیگر معایب این دستگاه باید به پیچیدگی تغییر حالت سرمایشی به گرمایشی و بلعکس اشاره کرد. این کار نیاز به آموزش داشته و یا باید توسط تکنسین ها انجام شود. از طرفی عدم امکان استفاده از حالت سرمایشی و گرمایشی همزمان، ممکن است سبب نارضایتی کاربران به ویژه در فصول پاییز و بهار شود.

مزایا و معایب فن کویل دو لوله ای

مزایا و معایب فن کویل دولوله ای را در این جدول مشاهده کنید.

مزایای فن کویل دو لوله ای معایب فن کویل دو لوله ای
قیمت اولیه ارزان تر عدم امکان سرمایش و گرمایش همزمان
مصرف انرژی پایین تر به نسبت چهار لوله ای سختی در تغییر حالت سرمایشی به گرمایشی و برعکس
سادگی در ساختار و سهولت در تعمیرات

عملکرد فن کویل چهار لوله ای

فن کویل چهار لوله ای نوع دیگری از فن کویل است که دارای دو لوله برای رفت آب و دو لوله برای برگشت آن می باشد. عملکرد فن کویل چهار لوله ای مشابه نوع دو لوله ای است و نیاز به چیلر یا پکیج برای تامین سرما و گرما دارد. اما تفاوت اینجاست که این سیستم می تواند سرمایش و گرمایش را به صورت مجزا و بر اساس نیاز هر کاربر در فصول مختلف تامین کند. به عنوان مثال یک وجه از ساختمان در اثر تابش مستقیم آفتاب به سرمایش نیاز دارد و در طرف مقابل نیاز به گرمایش ایجاد می شود. در این شرایط فن کویل های چهار لوله ای گزینه ای ایده آل برای تامین تهویه مطبوع می باشند. لوله های به کار رفته در این فن کویل ها برای موارد زیر استفاده می شوند:

 • رفت آب گرم
 • برگشت آب گرم
 • رفت آب سرد
 • برگشت آب سرد

ترموستات نصب شده در ساختمان به فن کویل دستور سرمایش یا گرمایش در هر زمان استفاده را می دهد و تغییر حالت سرمایش به گرمایش و بلعکس آن به سادگی و بدون نیاز به کار دستی انجام خواهد شد.

ساختار فن کویل 4 لوله ای

مزایای فن کویل چهار لوله ای

 • امکان سرمایش و گرمایش در هر واحد با توجه به نیاز کاربران مهم ترین مزیتی است که فن کویل 4 لوله ای از آن بهره می برد.
 • تغییر وضعیت سرمایش به گرمایش و برعکس به کمک ترموستات و بی نیازی از تنظیمات دستی
 • مناسب برای انواع ساختمان های بزرگ با نیازهای دمایی متفاوت

معایب فن کویل چهار لوله ای

 • طول لوله کشی های بیش تر به منظور تامین سرما و گرمای همزمان، احتمال نشت کردن آب را نیز افزایش می دهد.
 • نصب و راه اندازی دشوار تر به دلیل تجهیزات بیش تر این فن کویل
 • هزینه خرید فن کویل چهار لوله ای به نسبت دولوله ای در ظرفیت هوادهی یکسان، بالاتر خواهد بود.

مزایا و معایب فن کویل چهار لوله ای

مزایا و معایب فن کویل چهار لوله ای را می توانید در این جدول مشاهده کنید.

مزایای فن کویل چهار لوله ای معایب فن کویل چهار لوله ای
امکان تامین گرمایش و سرمایش در هر واحد به صورت مجزا هزینه اولیه بالاتر به دلیل بیش تر بودن تجهیزات دستگاه
سادگی در تغییر وضعیت از حالت سرمایش به گرمایش و برعکس بیش تر بودن طول لوله کشی دستگاه و احتمال نشت کردن آب
گزینه ای مناسب برای ساختمان های بزرگ تجاری، اداری، مسکونی و … با تراکم جمعیتی زیاد نصب و راه اندازی پیچیده تر به نسبت انواع دو لوله ای

فن کویل دو لوله ای بهتر است یا چهار لوله ای؟

تهویه مطبوع در هر ساختمان شرایط خاصی دارد که باید بررسی شده تا بتوان از بهترین دستگاه ها برای سرمایش و گرمایش در آنها استفاده کرد و آسایش دمایی را برای کاربران فراهم نمود. این سوال برای استفاده کنندگان دستگاه فن کویل ایجاد می شود که نوع دولوله ای بهتر است یا چهار لوله ای و کدام گزینه برای ساختمان آنها مناسب خواهد بود؟ در پاسخ باید گفت که انتخاب بهترین فن کویل باید با توجه به شرایط ساختمان انجام شود و در صورت لزوم از انواع 4 لوله ای برای بهره مندی از آسایش دمایی مناسب تر بهره گرفته شود. برای بررسی دقیق تر به این سوال پاسخ می دهیم که فن کویل چهار لوله ای برای چه ساختمان هایی مناسب است؟

 • ساختمان ها و مراکز بزرگ نظیر هتل ها، مراکز آموزشی، اداره ها، بیمارستان ها، کاربری های مسکونی و دیگر موارد مشابه
 • مکان هایی که تراکم جمعیتی در اکثر بخش های آن بالاست.
 • ساختمان هایی که نیاز به تامین سرمایش و گرمایش به صورت مجزا در آن وجود دارد.
 • مکان هایی که نیاز به شخصی سازی دمای واحدها توسط کاربر وجود خواهد داشت.

در چنین مکان هایی بهتر است نصب فن کویل چهار لوله های در اولویت قرار گیرد تا به بهترین شکل تهویه مطبوع در واحدها برقرار شود.

ساختمان های مناسب فن کویل 4 لوله ای

نتیجه آنکه

فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای دو نوع متفاوت از این دستگاه های تهویه مطبوع هستند که در نحوه کارکرد و قابلیت هایی که دارند، با یکدیگر متفاوتند. انواع دو لوله ای تنها قادر به تامین سرمایش یا گرمایش در زمانی مشخص هستند و در انواع چهار لوله ای امکان سرمایش در یک واحد و گرمایش در واحد دیگر فراهم آمده است. زیرا این نوع خاص دارای دو لوله برای رفت آب (گرم یا سرد) و دو لوله برای برگشت آب (گرم یا سرد) می باشد. به این ترتیب امکان استفاده از حالت های مختلف دمایی با اتصال دستگاه به چیلر یا بویلر وجود خواهد داشت. این ویژگی سبب شده تا استفاده از فن کویل چهار لوله ای در برخی از کاربری ها، نظیر مراکز تجاری، هتل ها، ساختمان های اداری و … منطقی تر باشد. از سویی باید به هزینه های بالاتر این نوع فن کویل ها اشاره کرد که در زمان خرید و نصب فن کویل پیش خواهد آمد. در این مطلب بررسی کاملی در حوزه تفاوت ها، مزایا و معایب فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای انجام شده است و کاربران می توانند با مطالعه این مطلب، در زمان خرید فن کویل، اطلاعات کامل تری داشته باشند. برای دریافت مشاوره رایگان محصول و استعلام قیمت فن کویل نیز می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

تفاوت فن کویل دو لوله ای یا چهار لوله ای چیست؟

تفاوت فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای در تعداد لوله های رفت و برگشت آب است که سبب می شود نوع دو لوله ای تنها برای سرمایش یا گرمایش مناسب بوده و نوع چهار لوله ای برای گرمایش و سرمایش همزمان مناسب باشد.

فن کویل چهار لوله ای برای چه ساختمان هایی مناسب است؟

کلیه ساختمان ها با نیاز به تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی همزمان و کنترل دمای هر واحد به صورت جداگانه، نظیر ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و … مکان مناسب استفاده از فن کویل چهار لوله ای هستند.

قیمت فن کویل دولوله ای و چهار لوله ای چه تفاوتی دارد؟

قیمت فن کویل چهار لوله ای به دلیل  تجهیزات و لوله کشی های بیش تر در ظرفیت برابر به نسبت نوع دو لوله ای گران تر خواهد بود.

فن کویل دو لوله ای و چهار لوله ای
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-19بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.