کویل هواساز چیست؟

دستگاه هواساز که به نام هوارسان نیز شهرت دارد، از تجهیزات تهویه مطبوع کانالی است که به شکل سرمایشی و گرمایشی، فعالیت می کند. یکی از بخش های مهم هواساز که به کمک آن جریان گرم و سرد در آن جاری می شود، کویل نام دارد. انواع کویل هواساز شرایطی را فراهم می آورند که آب گرم یا سرد داخل آنها جریان پیدا کرده و به این شیوه سرمایش و گرمایش را در محیط ایجاد کنند. کویل که  در زبان لاتین coil نامیده می شود، نوعی مبدل حرارتی است که می تواند حرارت یا برودت را به محیط اطراف خود منتقل کند. برای بهره مندی از این ویژگی، جنس کویل، ظرفیت و قطر آن باید به نحوی باشد که به بهترین شکل و در زمانی کوتاه، انتقال دما در آن اتفاق بیفتد. طراحی کویل هواساز بحثی تخصصی است که توسط شرکت های طراح دستگاه های تهویه مطبوع به انجام می رسد. بحثی که در این مطلب به آن پرداخته خواهد شد، انواع کویل هواساز است و به این پرسش پاسخ خواهیم داد که این بخش از دستگاه هواساز چیست و چه وظیفه ای را به عهده دارد؟

بررسی انواع کویل هواساز

انواع کویل هوارسان

کویل در هواساز به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود که در فصول مختلف سال و بر حسب نیاز از آنها بهره گرفته می شود. انواع کویل هوارسان شامل کویل گرمایشی و سرمایشی است که با عبور سیال گرم یا سرد از آن، درجه حرارت آن تغییر می کند. کویل های سرمایشی و گرمایشی هواساز باید به صورت جداگانه در دستگاه نصب شوند و در فصل های مختلف از کویل مناسب آن فصل بهره گرفته شود. در برخی از دستگاه های هواساز، به ویژه آنهایی که در تهویه مطبوع استخر به کار برده می شوند، به کویل های سرمایشی نیاز نیست و تنها به منظور گرمایش و تنظیم رطوبت از این دستگاه استفاده می شود. با این حال قابلیت نصب انواع کویل هواساز در این دستگاه ها وجود دارد و با توجه به نیاز کاربران از تجهیزات تهویه مطبوع، نصب یا حذف یکی از این کویل ها، انجام خواهد شد. با این تفاسیر می توان ادعا کرد که هواساز دستگاهی 4 فصل بوده و می توان با استفاده از انواع کویل هایی که در آن قابل نصب است، به منظور گرمایش و سرمایش از آن بهره برد.

انواع کویل هواساز کدام است؟

انواع کویل سرمایشی هواساز

کویل سرمایشی هواساز را باید به دو دسته  تقسیم بندی نمود: کویل آب سرد و کویل گاز خنک. در دستگاه هایی که دارای کویل گاز خنک هستند، کویل در نقش اواپراتور انبساط مستقیم ظاهر می شود و به دلیل وارد شدن مستقیم آن به دستگاه، راندمان عملکردی هواساز به طور محسوسی افزایش پیدا می کند. کویل های آب سرد هم برای عبور جریان آب خنک طراحی می شوند و نسبت به مدل گازی، راندمان پایین تری دارند.

انواع کویل گرمایشی هواساز

کویل گرمایشی هواساز نیز دارای دو مدل آب گرم و بخار می باشد. کویل های گرمایشی محلی برای عبور بخار آب، آب گرم و یا سیالی هستند که مستقیما وارد لوله های هواساز می شود. تامین گرمایش آب به کمک دستگاه هایی نظیر پکیج، بویلر یا موتورخانه اتفاق می افتد و نیاز است تا دستگاه هواساز به چنین تجهیزاتی مجهز شود. با عبور جریان گرم از داخل کویل های هواساز، تبادل حرارتی با هوای محیط صورت گرفته و سبب افزایش دمای هوا می شود. سپس این هوای گرم از طریق ساختار کانال کشی به درون واحد ها منتقل می شود. در ادامه به بررسی محاسبه کویل هواساز پرداخته شده است.

محاسبه کویل هواساز

در محاسبه انواع کویل هواساز، باید به فاکتورهایی از جمله کاربری مورد استفاده، ظرفیت سرمایش و گرمایش، جنس کویل ها، تعداد ردیف ها، تعداد فین ها و سطح آنها توجه نمود. محاسبه کویل هواساز، بحثی تخصصی است که باید توسط کارشناسان صنعت تهویه مطبوع اجرایی شود. در این محاسبه نوع کویل های هواساز که می تواند از جنس آب گرم، سرد، بخار و یا مبرد باشد، تاثیر داشته و به همین دلیل محاسبات هواساز باید به طور تخصصی برای هر پروژه به انجام برسد.

افت فشار کویل هواساز

محاسبه افت فشار کویل هواساز یکی از مهم ترین اقداماتی است که در زمان طراحی این بخش از دستگاه باید به آن توجه شود. طراحانی که از این فاکتور غافل می شوند، سبب افت راندمان دستگاه هواساز تا 50 درصد خواهند شد که مساله ای ناخوشایند برای مصرف کننده خواهد بود. برای آنکه افت فشار کویل هواساز را شاهد نباشیم، باید در زمان طراحی، فاکتورهایی نظیر قطر کانال ها، دبی و چگالی هوا، تعداد فین ها، نوع فن و الکتروموتور دستگاه هوارسان و دیگر موارد تخصصی را در نظر گرفت. به این ترتیب می توان انتظار داشت که بیشینه ظرفیت هوادهی هواساز را برآورده ساخته و رضایت کاربران را جلب کنید.

اجزای تشکیل دهنده کویل هواساز

مهم ترین بخش های کویل هواساز را باید فین ها، لوله های کویل، کلکتور ورودی و خروجی عنوان کرد. فین و لوله ها بخش های اصلی تشکیل دهنده کویل هواساز هستند که باید از جنس، شکل و ظرفیت مناسبی بهره ببرند. با توجه به اهمیت این دو بخش از اجزای کویل های هوارسان، در ادامه به معرفی مختصر آنها پرداخته شده است.

اجزای تشکیل دهنده کویل هواساز

فین در کویل های هواساز

فین به تعدادی صفحه فلزی گفته می شود که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و تعداد و نحوه چینش آنها کاملا به هدف استفاده از دستگاه هواساز بازمی گردد. فین ها می توانند از جنس های مختلف نظیر آلومینیوم یا مس تهیه شوند. آنچه در انتخاب جنس این بخش از کویل هواساز اهمیت دارد، ضریب انتقال حرارت بالای این بخش از دستگاه است که فلزات نام برده چنین ویژگی را دارا می باشند. فین های آلومینیومی به دلیل مقاومت به رسوب کردن آب، چگالی پایین و انتقال حرارت بالا، به عنوان بهترین گزینه برای ساخت فین های کویل هواساز مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر شکل ظاهری، فین ها دارای سه مدل فین تخت، مارپیچ و سینوسی هستند که در این بین انواع سینوسی به دلیل تبادل حرارتی بیش تری که با محیط اطراف دارند، کاربرد گسترده تری را به خود اختصاص داده اند.

لوله در کویل های هواساز

لوله های کویل نیز باید از جنس فلزاتی باشد که بتواند دما را به سادگی انتقال داده و رسانای قوی باشد. در بین فلزات، مس و آلومینیوم بیش ترین کاربرد را در لوله های کویل هواساز به خود اختصاص داده اند و انتخاب مناسب ترین گزینه در بین آنها، با توجه به کاربرد هواساز که می تواند هایژنیک، صنعتی یا خانگی باشد، تعیین می شود. هم چنین لوله هایی از جنس مانیسمان که فولادی هستند، برای ساخت کویل های هواساز مورد بهره قرار می گیرند و موارد استفاده خاص خود را دارد که از جمله آن می توان به کویل بخار هواساز در فشار بالا اشاره کرد.

در این جدول می توانید کاربرد هر فلز در ساخت لوله های هواساز را مشاهده کنید.

جنس لوله های کویل هواساز موارد مصرف
لوله های مسی لوله های مسی به منظور عبور جریان آب گرم و سرد و نیز بخار در فشارهای کم استفاده می شوند.
لوله های آلومینیومی موارد استفاده از لوله های آلومینیومی در سردخانه ها و کاربردهای صنعتی هواساز است.
لوله های فولادی (مانیسمان) استفاده از این لوله ها در زمان هایی است که هیچ  درزی در لوله ها تعبیه نمی شود و برای کاربرد بخار تحت فشار بالا مناسب هستند.

عملکرد کویل در هواساز

نقش کویل در هواساز، نقشی مهم و اساسی است و در واقع وظیفه انتقال حرارت و برودت به هوا را به عهده دارد. عملکرد کویل در هواساز به این شکل است که ابتدا هوا از طریق دریچه های ورودی به دستگاه وارد می شود و از فیلترهای هوا عبور کرده و پاکسازی می گردد.

آب گرم، سرد، بخار یا مبرد با ورود به کویل هواساز، دمای آن را تغییر می دهد و از آنجایی که جنس فین و لوله های کویل هواساز، از فلزات رساناست، این بخش به عنوان نوعی انتقال دهنده حرارت به محیط اطراف عمل می کند. هوای وارد شده به دستگاه، با حرکت از روی فین های کویل که نوعی مبدل حرارتی هستند، دچار کاهش و یا افزایش دما می گردد. در دستگاه یک فن تعبیه شده است که هوای مطبوع را از مجرای کانال کشی ها، به محیط وارد می کند. به این شیوه تهویه مطبوع سرمایشی یا گرمایشی در واحدها ایجاد می شود.

نحوه عملکرد کویل هواساز

قیمت کویل هواساز

در خرید کویل هواساز، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که مطرح می شود، قیمت آن است. قیمت کویل هواساز با توجه به فاکتورهای مختلفی تعریف می شود و نمی توان رقم ثابتی را برای آن تعیین نمود. به این معنا که کاربری دستگاه هوارسان، جنس فین و لوله ها، ضخامت کویل ها، جنس کلکتور آن و دیگر موارد تخصصی در تعیین قیمت کویل هواساز موثر می باشند. کویل هواساز بخش مهمی در این دستگاه است که وظیفه تبادل حرارت در آن را به عهده دارد. سرمایش و گرمایش دستگاه در نهایت از مجرای این بخش عبور خواهد کرد و بسیار اهمیت دارد که این بخش از دستگاه از کیفیت مناسبی بهره ببرد. به همین دلیل توصیه می شود که در بررسی قیمت کویل هواساز، به مواردی از جمله جنس و نوع آن و فاکتورهایی نظیر لحاظ شدن میزان افت فشار توجه کرده و سپس اقدام به خرید هواساز کنید.

قیمت کویل هواساز

نتیجه آنکه

انواع کویل هواساز که در این دستگاه تعبیه می شوند، دارای مدل های مختلف با امکان عبور آب گرم، آب سرد و بخار می باشند. در هر دستگاه هواساز، می توان کویل های گرمایشی و سرمایشی نصب نمود و به این شیوه در همه فصل های سال از این وسیله استفاده نمود. بخش های اصلی تشکیل دهنده کویل هواساز و نحوه کارکرد آنها در این مطلب به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به نقش مهمی که این کویل ها در انتقال حرارت به هوای محیط ایفا می کنند، بسیار ضروری است که در زمان خرید به کیفیت بالای کویل ها، مناسب بودن تعداد ردیف فین های دستگاه، جنس کویل و نقش آفرینی درست آن توجه شود. خرید هواساز از مراکز معتبر و برندهای شناخته شده می تواند در این زمینه موثر بوده و اطمینان از بهره مندی دستگاه از کویل های حرفه ای و مهندسی شده در زمان ساخت را ایجاد کند. در این بین هواساز سقفی کریر آمریکا و هواساز میدیا که متعلق به بزرگ ترین شرکت تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع در دنیاست، توانسته اند به بهترین شکل، از انواع کویل هواساز، مخصوص هر کاربری استفاده کرده و رضایت کاربران را به همراه داشته باشند. می توانید برای کسب اطلاعات بیش تر در این مورد و خرید انواع هواساز به صورت قسطی و نقد از برندهای خوش نامی چون کریر و مدیا، با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول

انواع کویل هواساز چیست؟

هواسازها دارای دو کویل سرمایشی و گرمایشی هستند که امکان عبور آب گرم، آب سرد و بخار را فراهم می کند. هم چنین می توانند به صورت انبساط مستقیم طراحی شوند که راندمان بالاتری هم خواهد داشت.

قیمت کویل هواساز چقدر است؟

قیمت کویل دستگاه هواساز با توجه به جنس آن، ظرفیت و حجم عبور آب، کیفیت قطعات و برند تولید کننده آن تعیین می شود. برای استعلام قیمت هواساز می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

اجزای تشکیل دهنده کویل هواساز چیست؟

کویل هواساز از بخش هایی نظیر فین، لوله، کلکتور ورودی و خروجی تشکیل شده است و مهم ترین بخش های آن، فین به عنوان مبدل حرارتی و لوله ها برای ورود آب یا مبرد می باشند.

 

انواع کویل هواساز چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-18بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.